Platobná karta a peniaze

Čo je úver a čo by ste o ňom mali vedieť?

30. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Zaujímate sa o bankovníctvo a radi by ste si osvojili nové pojmy? Vzdelávanie sa vo financiách je základným pilierom pre dobrú finančnú gramotnosť. Nezáleží na tom, či plánujete kúpu nového domu, auta alebo čohokoľvek iného. V skratke vám vysvetlíme, čo znamenajú pojmy úver, úrok či hypotéka a odpovieme vám na otázku, kedy naozaj potrebujete úver.

Čo je to úver?

Úver  je poskytnutie peňažných prostriedkov za účelom zisku. Zvyčajne ho poskytuje jeden subjekt druhému. Subjekt, ktorému je úver poskytnutý, sa zaväzuje vrátiť požičané peniaze aj s úrokmi. Splátky sa  vykonávajú spravidla raz mesačne. Porovnajte si pôžičky a úvery,, aby vám neunikla najlepšia ponuka.

Banky rozlišujú 2 typy úverových obchodov: 

 • aktívny – pri aktívnom rastú banke aktíva,

 • pasívny – pri pasívnom rastú pasíva. 

Medzi aktívny typ úverových obchodov patrí poskytovanie úverov.

Úverový vzťah  vzniká na základe úverovej zmluvy medzi 2 subjektmi. Podľa typu príjemcu úveru môžeme úvery rozdeliť na 4 typy: 

 • súkromným osobám

 • podnikateľské úvery

 • medzibankové úvery

 • úvery mestám či obciam.

Aký je rozdiel medzi úverom a úrokom?

Úver je poskytnutie  finančných prostriedkov alebo tovaru. Poskytuje ho veriteľ dlžníkovi, ktorý sa zaviazal vrátiť požičané peniaze do vopred určeného časového intervalu. Keďže úrok je poplatok za poskytnutie úveru, dlžník ho uhrádza veriteľovi spolu s úverom formou splátok.

Neznamená to však, že úrok nemôže byť prospešný  aj pre vás. V bankách si môžete otvoriť rôzne sporiace účty, kde vám banka priráta úrok. Ak si odkladáte mesačne 50 eur na sporiaci účet, za 10 rokov na ňom budete mať 6 000 eur. K tomu vám banka priráta ročnú úrokovú mieru. Povedzme, že to bude 0,05 %. Po 10 rokoch vám tak suma na sporiacom účte narastie na 6 012 eur. 

Je hypotéka tiež úver?

Áno, ide o dlhodobý bankový úver. Nazýva sa tiež hypotekárny úver. Je to úver, ktorý banka poskytuje žiadateľovi pod podmienkou, že ho využije na nehnuteľnosť, či už renováciu, kúpu alebo výstavbu. Možné je tiež ručiť nehnuteľnosťou, ktorú zatiaľ nemáte vybranú.

V bankách od vás nebudú vyžadovať vlastníctvo danej nehnuteľnosti. Môžu ich pokojne vlastniť vaši známi, kamaráti, rodina, a podobne. Výšku hypotekárneho úveru určuje žiadateľ. Jej hodnota sa odráža od jeho bonity a hodnoty založenej nehnuteľnosti. Banky poskytujú hypotéku do výšky 80 % z hodnoty nehnuteľnosti.

Poznáte všetky druhy úverov? 

Úvery majú 4 najčastejšie typy delenia: 

 • Podľa lehoty splatnosti -  delia sa na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé úvery. Rozdiel medzi nimi je, že krátkodobé majú splatnosť do 1 roka, strednodobé od 1 do 4 rokov, a dlhodobé so splatnosťou od 5 a viac rokov.

 • Podľa predmetu požičania - delia sa na účelový a bezúčelový úver. Ako už z názvu vyplýva, účelový je na nákup konkrétnych tovarov a služieb. Môže to byť kúpa auta, kúpa nehnuteľnosti, rekonštrukcia, a podobne. Bezúčelový úver môžete využiť na čokoľvek. 

 • Podľa zaistenia - delia sa na zabezpečený a nezabezpečený. Pri zabezpečenom môžete bankám zaručiť, že jej požičané peniaze vrátite vo forme ručiteľa. Banky tak majú väčšiu istotu, že sa im požičané peniaze vrátia. Väčšinou ide o väčšie sumy peňazí. Nezabezpečený úver sú všetky pôžičky, kde nepotrebujete ručiteľa.

 • Podľa metódy splácania - delia sa na jednorazový a postupný úver. Prvý menovaný je splatený jednou splátkou, teda celý naraz. Postupný úver sa spláca mesačne po menších čiastkach. 

Rada odborníka

Najlepšie je  počkať dva alebo viac dní pred tým, ako sa rozhodnete. Veľké finančné rozhodnutia by sa nemali vykonávať bez racionálneho rozmýšľania.

Kedy úver naozaj potrebujem? 

Ak poznáte niekoho, kto vlastní kreditnú kartu, vedzte, že aj on vlastní úver. Kreditná karta patrí totiž pod revolvingový úver, čo znamená, že úver sa obnovuje automaticky a môžete ho čerpať opakovane, pokiaľ máte na karte prostriedky.

Správne zvolenie úveru a jeho naplánované splácanie vám dokáže uľahčiť život. Pri úvere je potrebné dôkladné zváženie. Pri rozhodovaní vám pomôže opýtať sa samého seba, či si to môžete dovoliť. Potrebujete to súrne a nemôžete počkať, kým si na to našetríte? A čo tak použiť časť nasporených peňazí, aby ste si mohli požičať menej? 

Ktorý je ten pravý pre mňa? 

Závisí to od viacerých kritérií.  Po zodpovedaní následujúcich otázok by ste mali mať jasno, ktorý úver si vybrať, nehľadiac na to, či plánujete kúpu nehnuteľnosti, auta alebo potrebujete financie na rekonštrukciu.

 • Budete vedieť  žiť z peňazí, ktoré vám každý mesiac ostanú potom, čo banke príde splátka? 

 • Dôverujete banke, ktorá vám úver ponúka?

 • Aké mám možnosti splácania úveru? 

 • Ako si dokážem úver zabezpečiť? Mimochodom, úvery, ktoré sú ručené niečím alebo niekým, sú často lacnejšie.

 • Aký je  účel, na ktorý má byť úver využitý?

 • Aká je pre vás najvýhodnejšia  dĺžka splácania  a  výška pôžičky? 

Zhrnutie

Veríme, že po prečítaní článku máte jasno v pojme „úrok”. Nech už plánujete čokoľvek, teraz už viete, aká pôžička je pre vás výhodná. Avšak, netreba zabúdať, že úver je výhodný len vtedy, keď je naozaj nevyhnutný. Vždy najprv zvážte iné možnosti. Ak sa už rozhodnete pre úver, je lepšie pár dní počkať, až emócie opadnú.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.