Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

Pôžička pre dôchodcov

Ako rozoznať najvýhodnejšiu pôžičku pre dôchodcov?

|Daniel Výcha
5/5

Pôžičky pre dôchodcov sú síce raritou, no existujú. Banky počítajú aj s nimi. Vedia, že starší ľudia občas potrebujú niečo nové kúpiť, prípadne zrenovovať. Ak plánujete takýto úver vziať, je potrebné vedieť, s akými obmedzeniami sa stretnete. Nie je ich veľa, no sú kľúčové. Celú situáciu by mohli neskôr skomplikovať.

Špeciálne ponuky neexistujú

Vo všeobecnosti platí, že hypotéky na slovenskom trhu sú pre všetkých rovnaké. Upravujú sa len v jednotlivých pravidlách a službách. Všetko sa odvíja od veku, rodiny alebo príjmu. Staršie osoby si preto budú musieť vystačiť s bežnou pôžičkou.

Výhodou bežných hypoték je to, že ich banky vedia prispôsobiť podľa danej osoby. Staršiemu človeku dokážu poskytnúť napríklad kratšiu dobu splácania alebo nižšiu sumu na požičanie.

Tento fakt je veľkou výhodou, pretože dôchodcovia si vo väčšine prípadov nekupujú drahé nehnuteľnosti. Peniaze najčastejšie potrebujú na rekonštrukciu alebo obnovu bývania.

Najdôležitejší je vek žiadateľa

Pri väčšine hypoték sa stretnete s minimálnym aj maximálnym vekom pre jej získanie. Minimálny vek je pre každého jasný. Na to, aby človek získal úver, musí byť plnoletý, čiže mať viac ako 18 rokov.

Maximálna veková hranica sa následne mení od jednotlivých bánk. Niektoré majú vek do 70, iné aj do 75. Podľa tejto hranice sa inštitúcie následne orientujú a poskytnú vám obdobie splatnosti, ktoré by malo končiť pred alebo presne na hranici.

Niektorí si možno nevedia také dlhé splácanie predstaviť. Keď si ale vo veku 35 alebo 40 rokov vezmete vysoký úver, jeho splatnosť vie byť veľmi dlhá.

Nad vekom teda rozmýšľajú, buď starší ľudia alebo ľudia s vysokým úverom a s dlhým splácaním. Dôchodcovia patria práve do prvej skupiny. Keď si berú úver, nesmú na hornú vekovú hranicu zabúdať.

Okrem iného, hranica sa občas mení od toho, v akom veku žiadate o úver. Príkladom je VÚB. Keď o úver požiadate do 55-ky, musíte ho splatiť do veku 70 rokov. Keď po 55-ke, splatiť ho musíte do veku 68 rokov.

Ponuku ovplyvní príjem

Banky sledujú okrem veku aj príjem. Na poskytnutie hypotéky si musia overiť, že ho máte pravidelný a dostatočný. Od jeho výšky sa následne bude odvíjať to, akú ponuku získate.

Najlepšie sú na tom dôchodcovia, ktorí pracujú. Okrem dôchodku majú aj príjem z pracovnej činnosti. Úver tak môže byť vyšší a výhodnejší.

Nižší dôchodok dopredu signalizuje horšie podmienky. Neznamená to ale, že úver nedostanete. Je len potrebné myslieť na väčšie obmedzenia.

Vyberte si správnu dĺžku úveru

Splatnosť úveru je kľúčová z dôvodu vekovej hranice. Hypotéky určené dôchodcom majú spravidla splatnosť od štyroch do piatich rokov. Úver s dlhšou splatnosťou je pre banky rizikovým. Nikdy neviete, čo sa stane a či bude dôchodca schopný záväzky plniť.


Rada odborníka

Ak by chcel dôchodca kratšie splácanie, napríklad 1 rok, mal by si vziať spotrebný úver, ktorý sa získava jednoduchšie. Jeho výška je síce nižšia ako výška hypotéky, no predstavuje lepšiu voľbu, a to hlavne vtedy, keď sa chce starší človek zbaviť splátok čo najskôr.


Celej situácii pomôže spoludlžník

Niekedy sa stane, že dôchodca nesplní požiadavky banky a úver nedostane. V takýchto prípadoch je dobré využiť spoludlžníka. Spoludlžníkom by mala byť mladšia osoba s pravidelným a stabilným príjmom.

Mladšia osoba uľahčí vybavovanie. Dokonca, dôchodca vie vďaka nej získať hypotéku aj vo vyššom veku. V takýchto prípadoch je ale vždy potrebné informovať sa v banke a zistiť, aké podmienky poskytuje.

Krátka doba splácania nemusí byť vždy výhodná

Dôchodcovia, ktorí o úver požiadajú, sa väčšinou snažia skrátiť si splácanie najviac, ako sa dá. Krátka doba splácania nemusí byť vždy tak výhodná, ako sa zdá, a to najmä vtedy, keď má človek príjem len z dôchodku.

Dôchodky sú na Slovensku nízke. Samozrejme, až na zopár svetlých výnimiek. Kratšia doba splácania predstavuje vyššie splátky. Čím vyššie splátky budete mať, tým horšie sa vám budú splácať.

Dôchodca by si mal dopredu vždy dobre premyslieť, či je pre neho možné zaplatiť každý mesiac 400 € alebo si úver natiahne na dlhšiu dobu a bude platiť len 200 € mesačne.


Rada odborníka

Hypotéku je dôležité dobre premyslieť, a to hlavne vo vyššom veku. Príliš vysoké splátky vedia spraviť rôzne finančné problémy.


Porovnanie hypoték pre dôchodcov

Každá banka má vo svojom portfóliu iné produkty a služby. Na slovenskom trhu neexistuje žiadna špeciálna ponuka pre dôchodcov. Pri výbere hypoték je preto potrebné sledovať hlavne podmienky a vek. Podľa toho zistíte, či vám daná inštitúcia pri žiadosti o finančné prostriedky vyhovie.

VÚB

VÚB poskytuje svojim klientom hypotéku na bývanie s financovaním až do 90 % hodnoty založenej nehnuteľnosti. Nechýba ani výhodná úroková sadzba od 0,89 % p. a. a doba splácania až 30 rokov.

Najnižšia veková hranica predstavuje 18 rokov a najvyššia 70. Ak však o úver požiadate po veku 55 rokov, musíte ho splatiť do veku 68.

SLSP

Veľmi podobne je na tom aj Slovenská sporiteľňa. Jej Hypotéka bez prekážok je určená pre mladších i starších. Nechýba výhodný úrok od 0,79 % p. a., možnosť fixácie úrokov a financovanie do 70 % z hodnoty nehnuteľnosti. Doba splácania sa môže natiahnuť až na 30 rokov.

Pri dôchodcoch je samozrejme doba splácania kratšia. Maximálna veková hranica je 70 rokov. Keď je žiadateľ so spoludlžníkom, posúva sa na 75 rokov.

Tatra banka

Tatra banka má prísnejšie pravidlá. Jej hypotéka s úrokom od 0,85 % p. a. sa môže splácať len do veku 65 rokov. So spoludlžníkom sa vek posúva na 70 rokov. 

Hypotéka je výhodná. Okrem dobrého úroku nechýba výhodné poistenie a splatnosť až na 30 rokov.

Prima Banka

Prima Banka poskytuje hypotéku s úrokom od 0,4 % s fixáciou až na 40 mesiacov. Nechýba poistenie splátok a nulový poplatok za poskytnutie

Najnižšia veková hranica na poskytnutie úveru je 18 rokov. Najvyššia hranica nie je stanovená, no úver by mal byť splatený do 70 rokov.


Vedeli ste, že …

… niektoré banky nemajú presne stanovenú vekovú hranicu pre úvery? Spravidla platí, že by mali byť splatené do 70 - 75 roku života.


Nebankové spoločnosti môžu byť riešením

Jednou z možností, kde požiadať o úver, sú nebankové spoločnosti, ktoré často neoverujú príjem a nemajú tak prísne podmienky ako banky. Mali by ste si však pri nich dávať pozor. Sú väčším rizikom. Vyberajte si len overené spoločnosti.

Vyberte si výhodnú hypotéku pre dôchodcov

Úver pre dôchodcov je v skutočnosti klasickou hypotékou s upravenými podmienkami. Na to, aby ste si vybrali tú najvýhodnejšiu, musíte si všetky porovnať. Zistite, ktorá banka vám poskytuje najlepšie podmienky. Neplaťte zbytočne vysoké poplatky.


Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.