Nehoda v zahraničí

Ako postupovať pri dopravnej nehode v zahraničí?

Dopravná nehoda v zahraničí nie je pre nikoho príjemným príbehom. Nezáleží na tom, či ste havarovali pár metrov za hranicami alebo tisíce kilometrov od domova. Vždy musíte riešiť jazykovú bariéru a odvoz domov. V najhoršom prípade aj zdravotné ošetrenie. Ako teda postupovať správne, ak ste na strane vinník alebo poškodeného?

Zoberte si potrebné doklady

Každý cesta sa teoreticky môže skončiť nehodou. Preto si hlavne pred cestou za hranice overte, či máte platné doklady, ktoré budú v prípade nehody vyžadované. Okrem bežných dokladov je to aj zelená karta. Tá je dokladom o tom, že vo svojej krajine máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie vozidla. V prípade nehody v zahraničí tak systém zelenej karty zabezpečuje plnenie, bez nutnosti uzatvárať si poistenie zodpovednosti osobitne v každej krajine, do ktorej vycestujete.

Zelenú kartu vám vydá poisťovňa, v ktorej si uzatvárate PZP. Môžete s ňou cestovať po celej Európe, ale aj v časti severnej Afriky, v Rusku, Izraeli či Iráne.

Overte si, či potrebujete políciu

Na Slovensku nie je potrebné ku každej kolízii volať políciu. Ak cestujete do zahraničia autom, zistite si, aké pravidlá platia v krajinách, ktorými budete prechádzať. Niekde totiž treba volať políciu aj k malým neškodným haváriám, v niektorých krajinách naopak musíte za takéto zbytočné privolanie polície zaplatiť pokutu. Je to veľmi dôležité, pretože vám takéto zistenie môže ušetriť nielen starosti, ale hlavne aj financie.

Uľahčiť rozhodovanie vám však môže aj fakt, že vo väčšine európskych krajín vrátane SR a ČR platí, že k nehode je nutné privolať políciu len v špecifických prípadoch. A to najmä ak:

 • prišlo k zraneniu alebo usmrteniu osôb

 • bol poškodený majetok tretích osôb 

 • máte podozrenie na alkohol alebo návykové látky u protistrany

 • druhá strana odmietne identifikovať alebo opustí miesto nehody bez identifikácie;

 • prišlo k vysokej škode na vozidle, ktorá odhadom prevyšuje 3990 EUR 

 • nastal úniku nebezpečných látok na vozovku

V Poľsku, Chorvátsku, Rumunsku, na Ukrajine alebo v Maďarsku a Bulharsku musíte políciu privolať vždy, aj keď ide iba o ťukanec.

Zavolajte asistenčnú službu poisťovne

Pri nehodách za hranicami máte k dispozícii zelenú kartu, ktorá je preukazom o zaplatení PZP.  Väčšina poisťovní má v rámci krytia aj asistenčnú službu, kde vám poradia aj informácie, či je potrebné volať políciu, ale vedia vám poradiť aj s odvozom, odťahom, či dokonca aj právnymi službami, či prekladom. Všetko záleží od úrovne asistencie. Preto je práve dostatočne kvalitná asistenčná služba dôležitá aj v prípade, že si kupujete PZP. Zaujímajte sa o jej rozsah.

Vyplňte Európsky záznam o nehode

Tento dokument je potrebné mať v aute neustále. Záznam by mal obsahovať identifikáciu všetkých účastníkov nehody a vozidiel, vrátane ich poisťovne.

Určite si tiež urobte fotodokumentáciu a nezabudnite na registračné značky vozidiel. V prípade kolízie s autom, ktoré ťahá príves, foťte vždy značku ťažného vozidla. Stávajú sa prípady, že jeden z účastníkov nehody sa snaží miesto opustiť. Vtedy sa dá podľa ŠPZ vyhľadať

Silvia Vlaskováriaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA

Tento záznam o nehode s prípadnou policajnou správou budete následne potrebovať aj pri komunikácii s poisťovňou pri preplatení škody. Napríklad, ak si chcete škodu hradiť z havarijného poistenia , ak ste na strane vinníka.

Rýchly postup pri nehode v zahraničí

1. Poskytnite prvú pomoc zraneným a zavolajte záchrannú službu.

2. Spíšte Správu o nehode. 

3. Dohodnite sa, kto je vinníkom nehody. 

4. Nafoťte si škodu  aj miesto nehody. 

5. Kontaktujte asistenčnú službu poisťovne. 

Škodu na vozidle po návrate zo zahraničia nahláste svojej poisťovni najneskôr do 30 dní od nehody.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.