Nehoda v zahraničí

Ako postupovať pri dopravnej nehode v zahraničí?

Dopravná nehoda v zahraničí nie je pre nikoho príjemným príbehom. Nezáleží na tom, či ste havarovali pár metrov za hranicami alebo tisíce kilometrov od domova. Vždy musíte riešiť jazykovú bariéru a odvoz domov. V najhoršom prípade aj zdravotné ošetrenie. Ako teda postupovať správne, ak ste na strane vinník alebo poškodeného?

Zoberte si potrebné doklady

Každý cesta sa teoreticky môže skončiť nehodou. Preto si hlavne pred cestou za hranice overte, či máte platné doklady, ktoré budú v prípade nehody vyžadované. Okrem bežných dokladov je to aj zelená karta. Tá je dokladom o tom, že vo svojej krajine máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie vozidla. V prípade nehody v zahraničí tak systém zelenej karty zabezpečuje plnenie, bez nutnosti uzatvárať si poistenie zodpovednosti osobitne v každej krajine, do ktorej vycestujete.

Zelenú kartu vám vydá poisťovňa, v ktorej si uzatvárate PZP. Môžete s ňou cestovať po celej Európe, ale aj v časti severnej Afriky, v Rusku, Izraeli či Iráne.

Overte si, či potrebujete políciu

Na Slovensku nie je potrebné ku každej kolízii volať políciu. Ak cestujete do zahraničia autom, zistite si, aké pravidlá platia v krajinách, ktorými budete prechádzať. Niekde totiž treba volať políciu aj k malým neškodným haváriám, v niektorých krajinách naopak musíte za takéto zbytočné privolanie polície zaplatiť pokutu. Je to veľmi dôležité, pretože vám takéto zistenie môže ušetriť nielen starosti, ale hlavne aj financie.

Uľahčiť rozhodovanie vám však môže aj fakt, že vo väčšine európskych krajín vrátane SR a ČR platí, že k nehode je nutné privolať políciu len v špecifických prípadoch. A to najmä ak:

 • prišlo k zraneniu alebo usmrteniu osôb

 • bol poškodený majetok tretích osôb 

 • máte podozrenie na alkohol alebo návykové látky u protistrany

 • druhá strana odmietne identifikovať alebo opustí miesto nehody bez identifikácie;

 • prišlo k vysokej škode na vozidle, ktorá odhadom prevyšuje 3990 EUR 

 • nastal úniku nebezpečných látok na vozovku

V Poľsku, Chorvátsku, Rumunsku, na Ukrajine alebo v Maďarsku a Bulharsku musíte políciu privolať vždy, aj keď ide iba o ťukanec.

Zavolajte asistenčnú službu poisťovne

Pri nehodách za hranicami máte k dispozícii zelenú kartu, ktorá je preukazom o zaplatení PZP.  Väčšina poisťovní má v rámci krytia aj asistenčnú službu, kde vám poradia aj informácie, či je potrebné volať políciu, ale vedia vám poradiť aj s odvozom, odťahom, či dokonca aj právnymi službami, či prekladom. Všetko záleží od úrovne asistencie. Preto je práve dostatočne kvalitná asistenčná služba dôležitá aj v prípade, že si kupujete PZP. Zaujímajte sa o jej rozsah.

Vyplňte Európsky záznam o nehode

Tento dokument je potrebné mať v aute neustále. Záznam by mal obsahovať identifikáciu všetkých účastníkov nehody a vozidiel, vrátane ich poisťovne.

Určite si tiež urobte fotodokumentáciu a nezabudnite na registračné značky vozidiel. V prípade kolízie s autom, ktoré ťahá príves, foťte vždy značku ťažného vozidla. Stávajú sa prípady, že jeden z účastníkov nehody sa snaží miesto opustiť. Vtedy sa dá podľa ŠPZ vyhľadať

Silvia Vlaskováriaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA

Tento záznam o nehode s prípadnou policajnou správou budete následne potrebovať aj pri komunikácii s poisťovňou pri preplatení škody. Napríklad, ak si chcete škodu hradiť z havarijného poistenia , ak ste na strane vinníka.

Rýchly postup pri nehode v zahraničí

1. Poskytnite prvú pomoc zraneným a zavolajte záchrannú službu.

2. Spíšte Správu o nehode. 

3. Dohodnite sa, kto je vinníkom nehody. 

4. Nafoťte si škodu  aj miesto nehody. 

5. Kontaktujte asistenčnú službu poisťovne. 

Škodu na vozidle po návrate zo zahraničia nahláste svojej poisťovni najneskôr do 30 dní od nehody.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.