Nehoda v zahraničí

Ako postupovať pri dopravnej nehode v zahraničí?

Dopravná nehoda v zahraničí nie je pre nikoho príjemným príbehom. Nezáleží na tom, či ste havarovali pár metrov za hranicami alebo tisíce kilometrov od domova. Vždy musíte riešiť jazykovú bariéru a odvoz domov. V najhoršom prípade aj zdravotné ošetrenie. Ako teda postupovať správne, ak ste na strane vinník alebo poškodeného?

Zoberte si potrebné doklady

Každý cesta sa teoreticky môže skončiť nehodou. Preto si hlavne pred cestou za hranice overte, či máte platné doklady, ktoré budú v prípade nehody vyžadované. Okrem bežných dokladov je to aj zelená karta. Tá je dokladom o tom, že vo svojej krajine máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie vozidla. V prípade nehody v zahraničí tak systém zelenej karty zabezpečuje plnenie, bez nutnosti uzatvárať si poistenie zodpovednosti osobitne v každej krajine, do ktorej vycestujete.

Zelenú kartu vám vydá poisťovňa, v ktorej si uzatvárate PZP. Môžete s ňou cestovať po celej Európe, ale aj v časti severnej Afriky, v Rusku, Izraeli či Iráne.

Overte si, či potrebujete políciu

Na Slovensku nie je potrebné ku každej kolízii volať políciu. Ak cestujete do zahraničia autom, zistite si, aké pravidlá platia v krajinách, ktorými budete prechádzať. Niekde totiž treba volať políciu aj k malým neškodným haváriám, v niektorých krajinách naopak musíte za takéto zbytočné privolanie polície zaplatiť pokutu. Je to veľmi dôležité, pretože vám takéto zistenie môže ušetriť nielen starosti, ale hlavne aj financie.

Uľahčiť rozhodovanie vám však môže aj fakt, že vo väčšine európskych krajín vrátane SR a ČR platí, že k nehode je nutné privolať políciu len v špecifických prípadoch. A to najmä ak:

 • prišlo k zraneniu alebo usmrteniu osôb

 • bol poškodený majetok tretích osôb 

 • máte podozrenie na alkohol alebo návykové látky u protistrany

 • druhá strana odmietne identifikovať alebo opustí miesto nehody bez identifikácie;

 • prišlo k vysokej škode na vozidle, ktorá odhadom prevyšuje 3990 EUR 

 • nastal úniku nebezpečných látok na vozovku

V Poľsku, Chorvátsku, Rumunsku, na Ukrajine alebo v Maďarsku a Bulharsku musíte políciu privolať vždy, aj keď ide iba o ťukanec.

Zavolajte asistenčnú službu poisťovne

Pri nehodách za hranicami máte k dispozícii zelenú kartu, ktorá je preukazom o zaplatení PZP.  Väčšina poisťovní má v rámci krytia aj asistenčnú službu, kde vám poradia aj informácie, či je potrebné volať políciu, ale vedia vám poradiť aj s odvozom, odťahom, či dokonca aj právnymi službami, či prekladom. Všetko záleží od úrovne asistencie. Preto je práve dostatočne kvalitná asistenčná služba dôležitá aj v prípade, že si kupujete PZP. Zaujímajte sa o jej rozsah.

Vyplňte Európsky záznam o nehode

Tento dokument je potrebné mať v aute neustále. Záznam by mal obsahovať identifikáciu všetkých účastníkov nehody a vozidiel, vrátane ich poisťovne.

Určite si tiež urobte fotodokumentáciu a nezabudnite na registračné značky vozidiel. V prípade kolízie s autom, ktoré ťahá príves, foťte vždy značku ťažného vozidla. Stávajú sa prípady, že jeden z účastníkov nehody sa snaží miesto opustiť. Vtedy sa dá podľa ŠPZ vyhľadať

Silvia Vlaskováriaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA

Tento záznam o nehode s prípadnou policajnou správou budete následne potrebovať aj pri komunikácii s poisťovňou pri preplatení škody. Napríklad, ak si chcete škodu hradiť z havarijného poistenia , ak ste na strane vinníka.

Rýchly postup pri nehode v zahraničí

1. Poskytnite prvú pomoc zraneným a zavolajte záchrannú službu.

2. Spíšte Správu o nehode. 

3. Dohodnite sa, kto je vinníkom nehody. 

4. Nafoťte si škodu  aj miesto nehody. 

5. Kontaktujte asistenčnú službu poisťovne. 

Škodu na vozidle po návrate zo zahraničia nahláste svojej poisťovni najneskôr do 30 dní od nehody.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?