Písanie zmluvy

Ako napísať kúpnopredajnú zmluvu vozidla?

9. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Kúpnopredajná zmluva je veľmi podstatným dokumentom, ak chcete predať alebo, naopak, kúpiť auto. Zmluva chráni predávajúceho aj kupujúceho pri zmene vlastníka. Ktoré náležitosti musí obsahovať kúpnopredajná zmluva vozidla?

Práva a povinnosti kúpnopredajnej zmluvy

Kúpnopredajná zmluva na motorové vozidlo medzi dvoma fyzickými osobami je uzatvorená na základe Občianskeho zákonníka. 

K základným právam a povinnostiam, ktoré z nej plynú, sú:

 • Predávajúci je povinný dodať kupujúcemu hnuteľnú vec.

 • Kupujúci musí vozidlo prevziať a zaplatiť zaň vopred dohodnutú cenu. 

Čo všetko by mala spĺňať kúpnopredajná zmluva?

Každá zmluva o predaji vozidla musí obsahovať tieto náležitosti:

 • Presné údaje o predávajúcom aj kupujúcom  – patrí tu meno a priezvisko, adresa trvalého pobytu, rodné číslo, číslo účtu.

 • Informácie o motorovom vozidle – druh auta, typ auta, továrenska značku, farba, výrobné číslo motora, VIN (identifikačné číslo), rok výroby, číslo technického preukazu, EČV auta, výbava, počet najazdených kilometrov, momentálny stav auta spolu s chybami, história, protokol o odovzdaní a tuningu.

 • Výška kúpnej ceny, vrátane DPH  – je dôležité uviesť konkrétny spôsob úhrady. 

 • Záväzok predávajúceho, prostredníctvom ktorého má kupujúcemu odovzdať predmet kúpy do jeho vlastníctva.

 • Záväzok kupujúceho prebrať od predávajúceho predmet kúpy a vyplatiť mu vopred dohodnutú kúpnu cenu.

 • Dátum spolu s miestom podpisu oboch zúčastnených strán

  .

 • Podpis obidvoch, čiže predávajúceho aj kupujúceho.

  TIP

  V tejto zmluve by mal byť zoznam všetkých dokumentov k motorovému vozidlu, ako aj počet odovzdaných kľúčov. Zmluvu musíte celkovo vyhotoviť v dvoch kópiách. Jedna zostane predávajúcemu a druhá patrí kupujúcemu. Vzor kúpnopredajnej zmluvy sa dá stiahnuť online.

Na čo myslieť pred kúpou auta?

V prípade, že si chcete kúpiť nové motorové vozidlo, je dôležité, aby ste si  dohodli obhliadku auta s predávajúcim. Len vďaka tomu si môžete porovnať všetky informácie v inzeráte so skutočnosťou. 

Okrem toho by ste mali trvať aj na skúšobnej jazde.  Majiteľ by vám ju mal bez problémov umožniť. Je logické, že jazda je dôležitým aspektom pri rozhodovaní sa o kúpe auta. 

Pomôže vám to nielen pri tom, aby ste si overili reálny stav motorového vozidla, ale súčasne si budete môcť vyskúšať, aký máte pocit z daného auta, ak na ňom jazdíte. Aj vďaka tomu bude kúpa nového vozidla pre vás oveľa jednoduchšia.

Pri kúpe vozidla si zmluvu preštudujte

Nezabudnite na to, aby ste si kúpnu zmluvu dôsledne prečítali. Hoci by ste mali byť ako kupujúci oboznámený s chybami, uzatvorte zmluvu s takým obsahom, vďaka ktorému nebudete mať právny problém, ak odhalíte skryté chyby. 


Rovnako by mali byť aj podpisy na zmluve overené notárom, prípadne na matrike. Inak by mohla jedna strana trvať na tom, že jej podpis bol sfalšovaný. 


V zmluve by mali byť ukotvené informácie aj o tom, či ide o nové, prípadne používané vozidlo.  Ak je zmluva korektne sformulovaná a chráni obidve strany, nemáte sa čoho obávať. Kúpa nového vozidla nebude rizikom.

Vedeli ste, že...

... v prípade, že na zakúpenom vozidle nájdete skryté nedostatky alebo chyby a neboli ste na ne upozornení predávajúcim, získate právo na zľavu z kúpnej ceny? 

Po zakúpení auta choďte na dopravný inšpektorát 

Po tom, ako máte uzavretú kúpnopredajnú zmluvu, mali by ste podať žiadosť o prevod do vlastníctva motorového vozidla na dopravnom inšpektoráte. Pred samotnou registráciou je nutné vybaviť si aj povinné zmluvné poistenie. 


V prípade, že je auto prepísané na majiteľa, navštívte aj autoservis, kde príde na rad detailná prehliadka.  Pri povinnej kontrole môže automechanik objaviť možné nedostatky, ktoré sa musia odstrániť, aby vás jazda na takomto aute v budúcnosti neohrozovala. 


Bezpečnosť je v tomto smere na prvom mieste, preto by ste to nemali za žiadnych okolností podceňovať.

Dá sa odstúpiť od kúpnej zmluvy?

Každý predávajúci má povinnosť, aby informoval kupujúceho o nedostatkoch predávaného vozidla. Ide o podstatné informácie, ktoré sa kupujúcemu zídu pri odstúpení od zmluvy. 


Ak ste vy ako kupujúci zistili nedostatky na vozidle, ktoré vám predávajúci zatajil, máte plné právo odstúpiť od tejto zmluvy. Netýka sa to však takých nedostatkov, ktoré vznikli po prevzatí auta do rúk kupujúceho.  Za tieto nedostatky zodpovedáte vy sami, pretože ste ich spôsobili bezprostredne po zakúpení nového motorového vozidla.


Ak sa chcete vyhnúť komplikáciám, vytvorte fotodokumentáciu častí motorového vozidla, ktorá bola vyhotovená ešte počas predaja. Inou možnosťou je, že si pri kúpe zavoláte na pomoc skúseného mechanika. Iba on odhalí skryté chyby a prípadné nedostatky. Ide o istotu, vďaka ktorej budete vedieť, že nekupujete mačku vo vreci.

Zhrnutie

Pri  kúpe vozidla  by ste rozhodne mali mať tento proces ošetrený zmluvou. Bez zmluvy ide o obrovské riziko. Kupovať auto len na základe ústnej dohody sa nevypláca, pretože v konečnom dôsledku bez zmluvy nezmôžete absolútne nič a vaše peniaze budú vyhodené do vetra. Kúpa vozidla je investícia do vašej budúcnosti, preto buďte maximálne obozretní.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.