Písanie zmluvy

Ako napísať kúpnopredajnú zmluvu vozidla?

9. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Kúpnopredajná zmluva je veľmi podstatným dokumentom, ak chcete predať alebo, naopak, kúpiť auto. Zmluva chráni predávajúceho aj kupujúceho pri zmene vlastníka. Ktoré náležitosti musí obsahovať kúpnopredajná zmluva vozidla?

Práva a povinnosti kúpnopredajnej zmluvy

Kúpnopredajná zmluva na motorové vozidlo medzi dvoma fyzickými osobami je uzatvorená na základe Občianskeho zákonníka. 

K základným právam a povinnostiam, ktoré z nej plynú, sú:

 • Predávajúci je povinný dodať kupujúcemu hnuteľnú vec.

 • Kupujúci musí vozidlo prevziať a zaplatiť zaň vopred dohodnutú cenu. 

Čo všetko by mala spĺňať kúpnopredajná zmluva?

Každá zmluva o predaji vozidla musí obsahovať tieto náležitosti:

 • Presné údaje o predávajúcom aj kupujúcom  – patrí tu meno a priezvisko, adresa trvalého pobytu, rodné číslo, číslo účtu.

 • Informácie o motorovom vozidle – druh auta, typ auta, továrenska značku, farba, výrobné číslo motora, VIN (identifikačné číslo), rok výroby, číslo technického preukazu, EČV auta, výbava, počet najazdených kilometrov, momentálny stav auta spolu s chybami, história, protokol o odovzdaní a tuningu.

 • Výška kúpnej ceny, vrátane DPH  – je dôležité uviesť konkrétny spôsob úhrady. 

 • Záväzok predávajúceho, prostredníctvom ktorého má kupujúcemu odovzdať predmet kúpy do jeho vlastníctva.

 • Záväzok kupujúceho prebrať od predávajúceho predmet kúpy a vyplatiť mu vopred dohodnutú kúpnu cenu.

 • Dátum spolu s miestom podpisu oboch zúčastnených strán

  .

 • Podpis obidvoch, čiže predávajúceho aj kupujúceho.

  TIP

  V tejto zmluve by mal byť zoznam všetkých dokumentov k motorovému vozidlu, ako aj počet odovzdaných kľúčov. Zmluvu musíte celkovo vyhotoviť v dvoch kópiách. Jedna zostane predávajúcemu a druhá patrí kupujúcemu. Vzor kúpnopredajnej zmluvy sa dá stiahnuť online.

Na čo myslieť pred kúpou auta?

V prípade, že si chcete kúpiť nové motorové vozidlo, je dôležité, aby ste si  dohodli obhliadku auta s predávajúcim. Len vďaka tomu si môžete porovnať všetky informácie v inzeráte so skutočnosťou. 

Okrem toho by ste mali trvať aj na skúšobnej jazde.  Majiteľ by vám ju mal bez problémov umožniť. Je logické, že jazda je dôležitým aspektom pri rozhodovaní sa o kúpe auta. 

Pomôže vám to nielen pri tom, aby ste si overili reálny stav motorového vozidla, ale súčasne si budete môcť vyskúšať, aký máte pocit z daného auta, ak na ňom jazdíte. Aj vďaka tomu bude kúpa nového vozidla pre vás oveľa jednoduchšia.

Pri kúpe vozidla si zmluvu preštudujte

Nezabudnite na to, aby ste si kúpnu zmluvu dôsledne prečítali. Hoci by ste mali byť ako kupujúci oboznámený s chybami, uzatvorte zmluvu s takým obsahom, vďaka ktorému nebudete mať právny problém, ak odhalíte skryté chyby. 


Rovnako by mali byť aj podpisy na zmluve overené notárom, prípadne na matrike. Inak by mohla jedna strana trvať na tom, že jej podpis bol sfalšovaný. 


V zmluve by mali byť ukotvené informácie aj o tom, či ide o nové, prípadne používané vozidlo.  Ak je zmluva korektne sformulovaná a chráni obidve strany, nemáte sa čoho obávať. Kúpa nového vozidla nebude rizikom.

Vedeli ste, že...

... v prípade, že na zakúpenom vozidle nájdete skryté nedostatky alebo chyby a neboli ste na ne upozornení predávajúcim, získate právo na zľavu z kúpnej ceny? 

Po zakúpení auta choďte na dopravný inšpektorát 

Po tom, ako máte uzavretú kúpnopredajnú zmluvu, mali by ste podať žiadosť o prevod do vlastníctva motorového vozidla na dopravnom inšpektoráte. Pred samotnou registráciou je nutné vybaviť si aj povinné zmluvné poistenie. 


V prípade, že je auto prepísané na majiteľa, navštívte aj autoservis, kde príde na rad detailná prehliadka.  Pri povinnej kontrole môže automechanik objaviť možné nedostatky, ktoré sa musia odstrániť, aby vás jazda na takomto aute v budúcnosti neohrozovala. 


Bezpečnosť je v tomto smere na prvom mieste, preto by ste to nemali za žiadnych okolností podceňovať.

Dá sa odstúpiť od kúpnej zmluvy?

Každý predávajúci má povinnosť, aby informoval kupujúceho o nedostatkoch predávaného vozidla. Ide o podstatné informácie, ktoré sa kupujúcemu zídu pri odstúpení od zmluvy. 


Ak ste vy ako kupujúci zistili nedostatky na vozidle, ktoré vám predávajúci zatajil, máte plné právo odstúpiť od tejto zmluvy. Netýka sa to však takých nedostatkov, ktoré vznikli po prevzatí auta do rúk kupujúceho.  Za tieto nedostatky zodpovedáte vy sami, pretože ste ich spôsobili bezprostredne po zakúpení nového motorového vozidla.


Ak sa chcete vyhnúť komplikáciám, vytvorte fotodokumentáciu častí motorového vozidla, ktorá bola vyhotovená ešte počas predaja. Inou možnosťou je, že si pri kúpe zavoláte na pomoc skúseného mechanika. Iba on odhalí skryté chyby a prípadné nedostatky. Ide o istotu, vďaka ktorej budete vedieť, že nekupujete mačku vo vreci.

Zhrnutie

Pri  kúpe vozidla  by ste rozhodne mali mať tento proces ošetrený zmluvou. Bez zmluvy ide o obrovské riziko. Kupovať auto len na základe ústnej dohody sa nevypláca, pretože v konečnom dôsledku bez zmluvy nezmôžete absolútne nič a vaše peniaze budú vyhodené do vetra. Kúpa vozidla je investícia do vašej budúcnosti, preto buďte maximálne obozretní.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.