študenti sediaci v lavici

Aké predpoklady potrebujete pre prácu v poisťovni?

4. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Maturita, štátnice! Konečne ste uzavreli kapitolu vášho štúdia, keď ste sa pripravovali na život. Nastáva krok číslo dva, ktorým je hľadanie práce. Uvažujete, že svoju kariéru zasvätíte oblasti poisťovníctva? V tomto článku sa dozviete, aké predpoklady a vzdelanie potrebujete, aby sa z vás stal vynikajúci poisťovací agent.

Trojuholník rovnováhy

Trojuholník, ako základný geometrický tvar, pozná každý. V tomto prípade si predstavte rovnostranný trojuholník. Tri rovnaké strany, vnútorné uhly, ťažnice a uhlopriečky. Dokonalý príklad rovnováhy. 

Pre prácu v poisťovníctve musíte udržiavať rovnováhu medzi atribútmi, ktoré pre túto prácu potrebujete. Každý vrchol predstavuje jeden dôležitý atribút:


 • vzdelanie,

 • znalosti,

 • osobnostné predpoklady (zručnosti).


Medzi týmito bodmi musíte udržiavať rovnováhu, inak sa v poisťovníctve neuchytíte. Pýtate sa prečo? Vo všeobecnosti majú poisťovací agenti a finanční poradcovia veľmi zlé meno. Spôsobili to vaši predchodcovia, keď sa namiesto kvality sústreďovali na kvantitu. Veľké množstvo takto vyprodukovaných poistných zmlúv sa v prípade poistných udalostí zmenilo na obyčajný zdrap papiera. 

Doba sa zmenila a klienti spolu s ňou. Ak chcete osloviť klienta, musíte mať svoje atribúty na rovnakej úrovni. Márne budete nadupaní vedomosťami, keď ste mĺkvi ako ryba alebo naopak. Iný prípad je, keď sa vám ústa nezavrú, ale nemáte potuchy o produkte, ktorý predávate. Posledný variant je, že keď ste komunikatívni, viete, aký produkt máte na predaj, ale nemáte patričné vzdelanie. 

Vzdelanie

Ak si teraz myslíte, že ste zbytočne zabili niekoľko rokov štúdiom nevhodného odboru, môžete sa upokojiť. Pre prácu v poisťovníctve nepotrebujete mať vysokoškolský diplom z ekonomických odborov a ani stredoškolské vzdelanie v tom nehrá zásadnú rolu. Stačí vedieť písať, čítať a mať zdravý sedliacky rozum. 

Dôvod je prostý. V študijných osnovách akéhokoľvek odboru nie je zahrnuté poisťovníctvo či príprava na neho, lebo o dodatočné vzdelanie v tomto sektore sa stará zákon o poisťovníctve 39/2015 z.z.. Podľa neho musíte na výkon tejto práce absolvovať kurz osobného finančného vzdelania v sektore „Poistenie, Zaistenie”

Kurz si viete zabezpečiť po vlastnej osi, vtedy si za neho zaplatíte sami. Jeho cena sa pohybuje okolo 30 eur. Našťastie, váš budúci zamestnávateľ vám tento kurz väčšinou sprostredkuje a uhradí tiež všetky náklady. Kurz absolvujete formou „e-learningov”  a zakončíte ich skúškou. Dostanete certifikát, ktorý je pre vaše budúce povolanie dôležitejší ako vysvedčenia či diplomy.

Znalosti

Na prvý pohľad sa tieto pojmy podobajú, avšak opak je pravdou. Vzdelanie je v tomto prípade príprava na toto povolanie. Znalosť vnímajte ako reálne a hmatateľné poznatky o svete poisťovníctva. Certifikáciou získate legislatívne vzdelanie, ale o svete poisťovníctva nebudete vedieť nič. Ak neveríte, spravte si cvičný skúšobný test

Vaše znalosti by mali pokrývať celý sektor poistenia. Musíte ovládať základné typy poistenia aj to, aké jednotlivé druhy do nich patria:

 • poistenie majetku – poistenie domácnosti, budov, domu a bytu, vozidiel (havarijné, PZP), zásob, tovaru, proti živelným pohromám atď.,

 • poistenie osôb  životné poistenie, cestovné poistenie, úrazové poistenie,

 • poistenie zodpovednosti za škodu.


Musíte vedieť, aké poistné rizika kryjú jednotlivé poistenia, ako funguje mechanizmus uzatvárania zmlúv, čo sú to všeobecné poistné podmienky a čo v nich nájdete. Inými slovami, je potrebné, aby ste ovládali celý produkt, ktorý predávate. Ideálne je ovládať aj produkty konkurencie. Poznať vaše výhody, ich výhody a vedieť argumentovať, prečo práve vy ste tá správna voľba. 

Okrem poistenia by ste mali mať znalosti zo sveta financií, napríklad, ak bude vašou špecializáciou predaj životných poistení. Majú dva varianty, a to rizikové a investičné.  Investičný variant okrem krytia rizík slúži na tvorbu finančnej rezervy. Tieto prostriedky sa zhodnocujú formou kolektívneho investovania v podielových fondoch. Je preto dobré vedieť, že fondy nie sú jedlo, ale zaujímavá forma investovania. 


TIP

Ak uzatvárate životné poistenie, nastavte dĺžku trvania zmluvy na čo najdlhšiu dobu. Dá sa kedykoľvek zrušiť, ale nedá sa už predĺžiť. S klientom viete spísať novú zmluvu, ale nemusíte byť už poistiteľní.

Osobnostné predpoklady (zručnosti) 

Posledným vrcholom nášho pomyselného trojuholníka sú osobnostné predpoklady. Niektoré ste dostali do vienka pri narodení. Hovoríme o temperamente, ktorý má každý iný. Iné sa viete pri troche snahy naučiť. Ktoré to sú?


 • Empatia,

 • komunikatívnosť,

 • aktívne počúvanie,

 • spájanie si súvislosti a kalkulácia,

 • biznismen,

 • chuť a disciplína.


Empatia

Je to veľmi dôležitá vlastnosť, ktorú pre svoju prácu potrebujete. Svet klienta musíte vidieť jeho očami, aby ste vedeli pochopiť jeho myšlienkové pochody, jeho správanie a proces rozhodovania. Toto pochopenie vám pridáva plusové body k vášmu obrazu, ktorý si o vás klient vytvára počas celej konzultácie.

S touto schopnosťou sa ľudia narodia a vedia odhadnúť človeka inštinktívne, avšak dá sa to aj naučiť. Výborná kniha na túto tému je od Thomasa Eriksona    Obklopený idiotmi. V nej sa dozviete, ako komunikovať s rôznymi typmi ľudí. Akonáhle začnete rozprávať rečou vášho klienta, budete autentickí a pre klienta uveriteľní.

Komunikatívnosť

Bez komunikácie s klientom sa od neho nič nedozviete, nijako ho neoslovíte. Nenadchnete ho pre kúpu vášho poduktu. Táto vlastnosť sa veľmi ťažko učí, ale nič nie je nemožné. Skúste trik, keď si budete predstavovať, že sa rozprávate s kamarátom alebo členom rodiny. 

Aktívne počúvanie

Klienta vždy nechajte dokončiť myšlienku a reagujte na ňu. Takto preukazujete o neho záujem a vytvárate si s ním vzťah. Vďaka tomu sa v budúcnosti obráti iba na vás a svojich známych pošle za vami. Toto veľakrát rozhoduje o tom, či si klient uzavrie zmluvu u vás alebo online.

Spájanie si súvislostí a kalkulácia

Po rozhovore s klientom je čas využiť získané poznatky. Informácie majú hodnotu zlata, pamätajte na to. Ako ich využiť? Poznáte klientovu životnú situáciu. Ak ste dobre počúvali, viete z nich ušiť riešenie priamo na mieru. Vďaka tomu je šanca na úspešný predaj omnoho vyššia, pretože klient vie, že si vybral to najlepšie poistenie. 

Biznismen

Mnoho obchodov stroskotalo, aj keď ste po vyčerpávajúcom rozhovore klienta nadchli. Dôvod? Strata odvahy na uzavretie obchodu alebo zlý ťah na bránu. Nebojte sa dať poslednú otázku, ktorou si potvrdíte uzavretie obchodu. Maximálne dostanete odpoveď nie, ale i to sa dá považovať za námietku. 

Takže namiesto toho, aby ste to vzdali, túto námietku vyriešte. Možno ste sa pri rozhovore nepochopili, ale pokým sa neopýtate, tak to nezistíte. Predaj poistiek vás živí, a preto po príkladnom rozhovore by bola škoda zahodiť váš čas a úsilie. Buďte biznismeni a vybojujte si svoju výplatu. 

Kde sa zamestnať?

Ak ste sa v tomto segmente našli, je dobré vedieť, kde sa uplatniť. Prvé miesto je banka, ktorá okrem klasických produktov ponúka aj poistenie. Výhoda je v tom, že pracujete na trvalý pracovný pomer a nemáte starosť s odvodmi či daňami. Nevýhodou sú nižšie provízie a okrem poistiek musíte predávať aj iné bankové produkty.

Druhým spôsobom je byť poisťovacím agentom, buď v poisťovni, alebo ako finančný poradca. Najväčšou výhodou je flexibilný pracovný čas, ale keď nemáte dobrú disciplínu, vie sa to nepekne zvrtnúť. Vaše provízie za predaj sú vyššie ako v banke. Nevýhodou je, že pracujete na živnosť, čiže odvody a účtovníctvo je na vašich pleciach.

Zhrnutie

Dozvedeli ste sa, aké predpoklady potrebujete spĺňať pre túto prácu. Ak ste sa na základe nich rozhodli vydať cestou poisťovníctva, gratulujeme. Svet poisťovníctva je zaujímavý a denne prináša výzvy, ktoré musíte prekonať so svojimi silami. Držíme teda palce a nech sa vám darí.

Stanislav RybárViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  Pôžičky a úvery
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  Pôžičky a úvery
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  Pôžičky a úvery
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • podpis pôžičky
  Pôžičky a úvery
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  Pôžičky a úvery
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  Pôžičky a úvery
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  Pôžičky a úvery
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  Pôžičky a úvery
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  Pôžičky a úvery
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • peniaze z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  Pôžičky a úvery
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  Pôžičky a úvery
  17. januára 2022|Silvia Múdra
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.

 • úroky v bankách sa zvyšujú alebo znižujú
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Veľké porovnanie úrokov v bankách v aktuálnom roku

  Pôžičky na čokoľvek budeme s určitosťou potrebovať aj v roku 2022. Úver, ktorý môžete použiť na akýkoľvek účel, môže byť naozaj výhodný. Musíte si však vyberať obozretne a venovať pozornosť podmienkam, ktoré banky ponúkajú. Ak si plánujete vziať pôžičku, porovnanie aktuálnych úrokov sa vám bude určite hodiť. Myslite pritom však aj na to, že výhodnosť pôžičky sa nedá posudzovať len na základe úrokovej sadzby.

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • budík
  Pôžičky a úvery
  10. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo je to inflácia a ako sa pred ňou ochrániť?

  O inflácii toho v poslednej dobe počúvame mimoriadne veľa. Je to kvôli jej nadpriemernému rastu v roku 2021. Čo všetko vlastne inflácia ovplyvňuje a môžeme sa pred ňou nejako chrániť? Ak áno, ako? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber najdôležitejších informácií.

 • zamýšľajúci sa muž
  Pôžičky a úvery
  04. januára 2022|Silvia Múdra
  Ako získať úver, keď ste v registri? Poradíme vám vhodný postup

  Máte záznam v úverovom registri, no aj napriek tomu potrebujete peniaze? Hoci sú v tomto prípade možnosti obmedzené, predsa len existujú spôsoby, ako sa k peniazom dostať. Záleží, samozrejme, aj od toho, o aký záznam v registri ide. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako na to.

 • Podmienky k bývaniu
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Aké podmienky musíte splniť, aby ste získali pôžičku na bývanie?

  Pôžička na bývanie je mnohokrát nevyhnutnosťou, ak si chcete kúpiť byt alebo dom. Existuje hneď niekoľko typov pôžičiek na bývanie, ktoré môžete využiť na nadobudnutie nehnuteľnosti či jej rekonštrukciu. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame najmä na hypotekárne úvery a podmienky ich získania v našich bankách.

 • Dve Aziatky nad PC a mobilom
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zišiel by sa vám úver pre mladých? Pozrite sa, či spĺňate podmienky

  Kto z nás by nechcel na hypotéke ušetriť? Pozrite sa s nami na to, či spĺňate podmienky pre získanie hypotéky pre mladých. Ak totiž nemáte viac ako 35 rokov a vaša mzda je v stanovenom limite, môžete získať zaujímavé zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy.