nezamestnaní

Aké možnosti majú nezamestnaní pri žiadosti o pôžičku?

27. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Žiadosť o pôžičku je náročná. Podmienky sa neustále sprísňujú, čo spôsobuje, že ľudia od banky financie nemusia dostať, a to dokonca ani tí, ktorí majú stabilné zamestnanie. Pre nezamestnaných je tak žiadosť o úver takmer nemožná. Dobrou správou ale je, že existuje niekoľko možností, ako sa k financiám dostať. Aké to sú?

Môžu nezamestnaní dostať pôžičku?

Nezamestnaní môžu o pôžičku požiadať pomerne jednoducho. Celý proces vybavovania  nie je ani príliš ťažký. Podmienky a možnosti sú však obmedzené. Pri výbere preto nebudete mať toľko možností, ako zamestnaní.

Väčšina pôžičiek pre nezamestnaných sa dá vyriešiť z pohodlia domova. Stačí, aby ste si jednu vybrali a požiadali o ňu online. Niektoré spoločnosti umožňujú požiadanie cez SMS alebo telefonát.

Ako už možno tušíte, pôžičky pre nezamestnaných sú poskytované  nebankovými spoločnosťami. V banke by ste s veľkou pravdepodobnosťou nepochodili. Dôvod je ten, že jednou z podmienok bánk je pravidelný príjem.

Mnohé nebankovky neoverujú, či príjem máte alebo nie. Na vybavenie pôžičky vám bude stačiť len občiansky preukaz. Hoci je to výhoda, musíte počítať s tým, že takéto ponuky sú charakteristické vysokým úrokom a krátkou dobou splácania. Zbytočne si preto nepožičiavajte vysoké sumy, iba toľko, koľko skutočne potrebujete.

Kedy môžu nezamestnaní požiadať o pôžičku?

O pôžičku môžete požiadať v období, keď ste stratili prácu alebo ju dlhodobo nemáte. Veľmi rýchlo môžete požiadať o potrebné financie. Dokážete tak preklenúť náročné obdobie alebo získať financie na kúpu toho, čo potrebujete.

Pred požiadaním nezabudnite zvážiť vašu súčasnú situáciu. S požičiavaním to zbytočne nepreháňajte, aby ste sa nedostali do finančných problémov.

Rada odborníka

Pre ľudí bez finančných prostriedkov alebo úspor nie je dobré využívať pôžičky pre nezamestnaných. Neschopnosť splácať môže viesť až k osobnému bankrotu, ktorý následne vedie k strate majetku.

Ako o pôžičku pre nezamestnaných požiadať?

O pôžičku pre nezamestnaných nie je príliš náročné požiadať. Stačí, aby ste si jednotlivé ponuky porovnali a vybrali tú najvýhodnejšiu. Na porovnanie si dajte čas a nezoberte hneď prvú možnosť.

Pôžičku si následne vybavte buď  online, cez telefón alebo návštevou pobočky. Väčšina nebankových spoločností však funguje len online. Preto si budete musieť vybrať z prvých dvoch možností.

Na čo treba pri podávaní žiadosti myslieť?

Pri podávaní žiadosti myslite na niekoľko základných pravidiel:

 • jednotlivé ponuky si vždy porovnajte,

 • keď si jednu vyberiete, prečítajte si všetky informácie,

 • rovnako tak urobte so zmluvou,

 • pri uzatváraní nesledujte len úroky, ale aj RPMN,

 • vždy si premyslite svoju finančnú situáciu a nepožičiavajte si viac, ako dokážete splatiť.

  Rada odborníka

  RPMN znamená ročná percentuálna miera nákladov. O tom, koľko navyše pri splácaní úveru zaplatíte, vám povie omnoho viac ako úrok. Započítané sú v rámci nej aj rôzne poplatky, s ktorými nemá úrok nič spoločné.

Jednou z možností je aj P2P

Niekedy sa stane, že nebankové spoločnosti nemajú ponuky, aké hľadáte, prípadne vám nebola vaša žiadosť schválená. V takejto situácii máte už len jednu možnosť. Sú ňou P2P pôžičky, známe aj ako peer to peer. V preklade, pôžičky od ľudí pre ľudí.

Tento typ úverov nie je žiadnou novinkou. Na Slovensku funguje už niekoľko rokov. Nevyužíva sa však tak ako v zahraničí. Ich podstatou je, že financie si požičiavate od bežných ľudí, nie inštitúcií. Nebanková spoločnosť funguje len ako prostredník v komunikácii.

P2P pôžičky nie sú regulované NBS, nie je preto náročné získať ich. Neexistujú tu takmer žiadne podmienky. Stačí sa len preukázať občianskym preukazom. Požičať sa dá spravidla do 2 000 €. Všetko závisí od spoločnosti, kde si financie vybavujete.

Výhodou P2P je to, že financie môžete mať na účte už na druhý deň. Zabudnite na dlhý proces žiadania a preukazovania príjmu alebo účelu. S ničím takým sa nestretnete.

Na druhej strane, pri P2P si musíte dávať pozor. Sú rizikové a majú vysoký úrok. Splatiť ich musíte do niekoľkých dní, maximálne zopár týždňov. Ak by ste sa rozhodli, že túto možnosť vyskúšate, vyberajte si len spoločnosti s dobrými referenciami. Sú to  napríklad:

 • Žltý Melón,

 • PORT systém,

 • Finzo,

 • Majak.

Pôžička cez iného človeka sa nevypláca

Keď niekto potrebuje financie, často do celého procesu zapojí rodinu a blízkych. Takéto požičiavanie sa však neoplatí. Vzťahy v rodine sú krehké a môže ich narušiť čokoľvek. Ak by sa vám nepodarilo záväzky splácať, všetko by padlo na druhú osobu. Nechať platiť splátky inú osobu za vás nie je najlepší spôsob, ako budovať rodinné vzťahy.

V takom prípade, buď o pôžičku nežiadajte vôbec alebo si vyberte  nebankovku či P2P. Je to len na vás, no financie sa snažte získať bez veľkého rizika.

Výhodné ponuky pôžičky pre nezamestnaných

Výber pôžičiek pre nezamestnaných je náročný. Vybrali sme preto pre vás tie najvýhodnejšie. Na slovenskom trhu sa vám oplatia ponuky od spoločností:

 • Home Credit,

 • PORT systém,

 • Finzo.

Home Credit

Home Credit je obľúbenou nebankovou spoločnosťou. Požičať si môžete až do 10 000 €. Schválenie úveru je rýchle a nechýbajú ani doplnkové služby za príplatok. 

Menšou nevýhodou Home Credit je to, že kontroluje register dlžníkov. Ak nemáte trvalý príjem, nie je to problém. No ak ste niekedy mali problém so splácaním, peniaze nemusíte dostať.

Na získanie úveru je potrebné splniť niekoľko podmienok:

 • vek minimálne 18 rokov,

 • trvalý pobyt na Slovensku,

 • žiaden záznam v registri dlžníkov.

PORT Systém

Ak by ste sa rozhodli pre P2P pôžičky, mali by ste staviť na PORT systém. Táto spoločnosť umožňuje požičať si peniaze v hodnote od 50 € do 500 €. Splatnosť sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 30 dní.

Na získanie úveru budete musieť splniť niekoľko podmienok, a to: 

 • vek minimálne 18 rokov, 

 • trvalý pobyt na Slovensku,

 • byť občanom Slovenskej republiky.

Finzo

Obľúbenou spoločnosťou s P2P pôžičkami je aj Finzo. Požičať si môžete od 50 € do 500 € so splácaním až na 5 rokov. Veľmi podobne ako PORT Systém, ani Finzo nesleduje žiadne registre. 

Na to, aby ste mohli peniaze dostať, budete musieť splniť len dve podmienky:

 • vek minimálne 18 rokov,

 • trvalý pobyt na Slovensku.

Finálne zhrnutie

Aj napriek tomu, že je to náročné, pôžičku môže získať každý, dokonca aj nezamestnaný človek. Ak práve teraz nemáte príjem alebo s touto situáciou bojujete dlhšie, obráťte sa na nebankovky a P2P pôžičky. Určite si nezabudnite porovnať jednotlivé ponuky a pred žiadosťou vizualizovať aký dopad bude mať na váš život mesačná splátka.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.