nezamestnaní

Aké možnosti majú nezamestnaní pri žiadosti o pôžičku?

27. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Žiadosť o pôžičku je náročná. Podmienky sa neustále sprísňujú, čo spôsobuje, že ľudia od banky financie nemusia dostať, a to dokonca ani tí, ktorí majú stabilné zamestnanie. Pre nezamestnaných je tak žiadosť o úver takmer nemožná. Dobrou správou ale je, že existuje niekoľko možností, ako sa k financiám dostať. Aké to sú?

Môžu nezamestnaní dostať pôžičku?

Nezamestnaní môžu o pôžičku požiadať pomerne jednoducho. Celý proces vybavovania  nie je ani príliš ťažký. Podmienky a možnosti sú však obmedzené. Pri výbere preto nebudete mať toľko možností, ako zamestnaní.

Väčšina pôžičiek pre nezamestnaných sa dá vyriešiť z pohodlia domova. Stačí, aby ste si jednu vybrali a požiadali o ňu online. Niektoré spoločnosti umožňujú požiadanie cez SMS alebo telefonát.

Ako už možno tušíte, pôžičky pre nezamestnaných sú poskytované  nebankovými spoločnosťami. V banke by ste s veľkou pravdepodobnosťou nepochodili. Dôvod je ten, že jednou z podmienok bánk je pravidelný príjem.

Mnohé nebankovky neoverujú, či príjem máte alebo nie. Na vybavenie pôžičky vám bude stačiť len občiansky preukaz. Hoci je to výhoda, musíte počítať s tým, že takéto ponuky sú charakteristické vysokým úrokom a krátkou dobou splácania. Zbytočne si preto nepožičiavajte vysoké sumy, iba toľko, koľko skutočne potrebujete.

Kedy môžu nezamestnaní požiadať o pôžičku?

O pôžičku môžete požiadať v období, keď ste stratili prácu alebo ju dlhodobo nemáte. Veľmi rýchlo môžete požiadať o potrebné financie. Dokážete tak preklenúť náročné obdobie alebo získať financie na kúpu toho, čo potrebujete.

Pred požiadaním nezabudnite zvážiť vašu súčasnú situáciu. S požičiavaním to zbytočne nepreháňajte, aby ste sa nedostali do finančných problémov.

Rada odborníka

Pre ľudí bez finančných prostriedkov alebo úspor nie je dobré využívať pôžičky pre nezamestnaných. Neschopnosť splácať môže viesť až k osobnému bankrotu, ktorý následne vedie k strate majetku.

Ako o pôžičku pre nezamestnaných požiadať?

O pôžičku pre nezamestnaných nie je príliš náročné požiadať. Stačí, aby ste si jednotlivé ponuky porovnali a vybrali tú najvýhodnejšiu. Na porovnanie si dajte čas a nezoberte hneď prvú možnosť.

Pôžičku si následne vybavte buď  online, cez telefón alebo návštevou pobočky. Väčšina nebankových spoločností však funguje len online. Preto si budete musieť vybrať z prvých dvoch možností.

Na čo treba pri podávaní žiadosti myslieť?

Pri podávaní žiadosti myslite na niekoľko základných pravidiel:

 • jednotlivé ponuky si vždy porovnajte,

 • keď si jednu vyberiete, prečítajte si všetky informácie,

 • rovnako tak urobte so zmluvou,

 • pri uzatváraní nesledujte len úroky, ale aj RPMN,

 • vždy si premyslite svoju finančnú situáciu a nepožičiavajte si viac, ako dokážete splatiť.

  Rada odborníka

  RPMN znamená ročná percentuálna miera nákladov. O tom, koľko navyše pri splácaní úveru zaplatíte, vám povie omnoho viac ako úrok. Započítané sú v rámci nej aj rôzne poplatky, s ktorými nemá úrok nič spoločné.

Jednou z možností je aj P2P

Niekedy sa stane, že nebankové spoločnosti nemajú ponuky, aké hľadáte, prípadne vám nebola vaša žiadosť schválená. V takejto situácii máte už len jednu možnosť. Sú ňou P2P pôžičky, známe aj ako peer to peer. V preklade, pôžičky od ľudí pre ľudí.

Tento typ úverov nie je žiadnou novinkou. Na Slovensku funguje už niekoľko rokov. Nevyužíva sa však tak ako v zahraničí. Ich podstatou je, že financie si požičiavate od bežných ľudí, nie inštitúcií. Nebanková spoločnosť funguje len ako prostredník v komunikácii.

P2P pôžičky nie sú regulované NBS, nie je preto náročné získať ich. Neexistujú tu takmer žiadne podmienky. Stačí sa len preukázať občianskym preukazom. Požičať sa dá spravidla do 2 000 €. Všetko závisí od spoločnosti, kde si financie vybavujete.

Výhodou P2P je to, že financie môžete mať na účte už na druhý deň. Zabudnite na dlhý proces žiadania a preukazovania príjmu alebo účelu. S ničím takým sa nestretnete.

Na druhej strane, pri P2P si musíte dávať pozor. Sú rizikové a majú vysoký úrok. Splatiť ich musíte do niekoľkých dní, maximálne zopár týždňov. Ak by ste sa rozhodli, že túto možnosť vyskúšate, vyberajte si len spoločnosti s dobrými referenciami. Sú to  napríklad:

 • Žltý Melón,

 • PORT systém,

 • Finzo,

 • Majak.

Pôžička cez iného človeka sa nevypláca

Keď niekto potrebuje financie, často do celého procesu zapojí rodinu a blízkych. Takéto požičiavanie sa však neoplatí. Vzťahy v rodine sú krehké a môže ich narušiť čokoľvek. Ak by sa vám nepodarilo záväzky splácať, všetko by padlo na druhú osobu. Nechať platiť splátky inú osobu za vás nie je najlepší spôsob, ako budovať rodinné vzťahy.

V takom prípade, buď o pôžičku nežiadajte vôbec alebo si vyberte  nebankovku či P2P. Je to len na vás, no financie sa snažte získať bez veľkého rizika.

Výhodné ponuky pôžičky pre nezamestnaných

Výber pôžičiek pre nezamestnaných je náročný. Vybrali sme preto pre vás tie najvýhodnejšie. Na slovenskom trhu sa vám oplatia ponuky od spoločností:

 • Home Credit,

 • PORT systém,

 • Finzo.

Home Credit

Home Credit je obľúbenou nebankovou spoločnosťou. Požičať si môžete až do 10 000 €. Schválenie úveru je rýchle a nechýbajú ani doplnkové služby za príplatok. 

Menšou nevýhodou Home Credit je to, že kontroluje register dlžníkov. Ak nemáte trvalý príjem, nie je to problém. No ak ste niekedy mali problém so splácaním, peniaze nemusíte dostať.

Na získanie úveru je potrebné splniť niekoľko podmienok:

 • vek minimálne 18 rokov,

 • trvalý pobyt na Slovensku,

 • žiaden záznam v registri dlžníkov.

PORT Systém

Ak by ste sa rozhodli pre P2P pôžičky, mali by ste staviť na PORT systém. Táto spoločnosť umožňuje požičať si peniaze v hodnote od 50 € do 500 €. Splatnosť sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 30 dní.

Na získanie úveru budete musieť splniť niekoľko podmienok, a to: 

 • vek minimálne 18 rokov, 

 • trvalý pobyt na Slovensku,

 • byť občanom Slovenskej republiky.

Finzo

Obľúbenou spoločnosťou s P2P pôžičkami je aj Finzo. Požičať si môžete od 50 € do 500 € so splácaním až na 5 rokov. Veľmi podobne ako PORT Systém, ani Finzo nesleduje žiadne registre. 

Na to, aby ste mohli peniaze dostať, budete musieť splniť len dve podmienky:

 • vek minimálne 18 rokov,

 • trvalý pobyt na Slovensku.

Finálne zhrnutie

Aj napriek tomu, že je to náročné, pôžičku môže získať každý, dokonca aj nezamestnaný človek. Ak práve teraz nemáte príjem alebo s touto situáciou bojujete dlhšie, obráťte sa na nebankovky a P2P pôžičky. Určite si nezabudnite porovnať jednotlivé ponuky a pred žiadosťou vizualizovať aký dopad bude mať na váš život mesačná splátka.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • žena za počítačom
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.

 • úroky v bankách sa zvyšujú alebo znižujú
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Veľké porovnanie úrokov v bankách v aktuálnom roku

  Pôžičky na čokoľvek budeme s určitosťou potrebovať aj v roku 2022. Úver, ktorý môžete použiť na akýkoľvek účel, môže byť naozaj výhodný. Musíte si však vyberať obozretne a venovať pozornosť podmienkam, ktoré banky ponúkajú. Ak si plánujete vziať pôžičku, porovnanie aktuálnych úrokov sa vám bude určite hodiť. Myslite pritom však aj na to, že výhodnosť pôžičky sa nedá posudzovať len na základe úrokovej sadzby.