Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

nezamestnaní a pôžička

Aké možnosti majú nezamestnaní pri žiadosti o pôžičku?

|Daniel Výcha
5/5

Žiadosť o pôžičku je náročná. Podmienky sa neustále sprísňujú, čo spôsobuje, že ľudia od banky financie nemusia dostať, a to dokonca ani tí, ktorí majú stabilné zamestnanie. Pre nezamestnaných je tak žiadosť o úver takmer nemožná. Dobrou správou ale je, že existuje niekoľko možností, ako sa k financiám dostať. Aké to sú?

Môžu nezamestnaní dostať pôžičku?

Nezamestnaní môžu o pôžičku požiadať pomerne jednoducho. Celý proces vybavovania nie je ani príliš ťažký. Podmienky a možnosti sú však obmedzené. Pri výbere preto nebudete mať toľko možností, ako zamestnaní.

Väčšina pôžičiek pre nezamestnaných sa dá vyriešiť z pohodlia domova. Stačí, aby ste si jednu vybrali a požiadali o ňu online. Niektoré spoločnosti umožňujú požiadanie cez SMS alebo telefonát.

Ako už možno tušíte, pôžičky pre nezamestnaných sú poskytované nebankovými spoločnosťami. V banke by ste s veľkou pravdepodobnosťou nepochodili. Dôvod je ten, že jednou z podmienok bánk je pravidelný príjem.

Mnohé nebankovky neoverujú, či príjem máte alebo nie. Na vybavenie pôžičky vám bude stačiť len občiansky preukaz. Hoci je to výhoda, musíte počítať s tým, že takéto ponuky sú charakteristické vysokým úrokom a krátkou dobou splácania. Zbytočne si preto nepožičiavajte vysoké sumy, iba toľko, koľko skutočne potrebujete.

Kedy môžu nezamestnaní požiadať o pôžičku?

O pôžičku môžete požiadať v období, keď ste stratili prácu alebo ju dlhodobo nemáte. Veľmi rýchlo môžete požiadať o potrebné financie. Dokážete tak preklenúť náročné obdobie alebo získať financie na kúpu toho, čo potrebujete.

Pred požiadaním nezabudnite zvážiť vašu súčasnú situáciu. S požičiavaním to zbytočne nepreháňajte, aby ste sa nedostali do finančných problémov.


Rada odborníka

Pre ľudí bez finančných prostriedkov alebo úspor nie je dobré využívať pôžičky pre nezamestnaných. Neschopnosť splácať môže viesť až k osobnému bankrotu, ktorý následne vedie k strate majetku.


Ako o pôžičku pre nezamestnaných požiadať?

O pôžičku pre nezamestnaných nie je príliš náročné požiadať. Stačí, aby ste si jednotlivé ponuky porovnali a vybrali tú najvýhodnejšiu. Na porovnanie si dajte čas a nezoberte hneď prvú možnosť.

Pôžičku si následne vybavte buď online, cez telefón alebo návštevou pobočky. Väčšina nebankových spoločností však funguje len online. Preto si budete musieť vybrať z prvých dvoch možností.

Na čo treba pri podávaní žiadosti myslieť?

Pri podávaní žiadosti myslite na niekoľko základných pravidiel:

 • jednotlivé ponuky si vždy porovnajte,

 • keď si jednu vyberiete, prečítajte si všetky informácie,

 • rovnako tak urobte so zmluvou,

 • pri uzatváraní nesledujte len úroky, ale aj RPMN,

 • vždy si premyslite svoju finančnú situáciu a nepožičiavajte si viac, ako dokážete splatiť.


Rada odborníka

RPMN znamená ročná percentuálna miera nákladov. O tom, koľko navyše pri splácaní úveru zaplatíte, vám povie omnoho viac ako úrok. Započítané sú v rámci nej aj rôzne poplatky, s ktorými nemá úrok nič spoločné.


Jednou z možností je aj P2P

Niekedy sa stane, že nebankové spoločnosti nemajú ponuky, aké hľadáte, prípadne vám nebola vaša žiadosť schválená. V takejto situácii máte už len jednu možnosť. Sú ňou P2P pôžičky, známe aj ako peer to peer. V preklade, pôžičky od ľudí pre ľudí.

Tento typ úverov nie je žiadnou novinkou. Na Slovensku funguje už niekoľko rokov. Nevyužíva sa však tak ako v zahraničí. Ich podstatou je, že financie si požičiavate od bežných ľudí, nie inštitúcií. Nebanková spoločnosť funguje len ako prostredník v komunikácii.

P2P pôžičky nie sú regulované NBS, nie je preto náročné získať ich. Neexistujú tu takmer žiadne podmienky. Stačí sa len preukázať občianskym preukazom. Požičať sa dá spravidla do 2 000 €. Všetko závisí od spoločnosti, kde si financie vybavujete.

Výhodou P2P je to, že financie môžete mať na účte už na druhý deň. Zabudnite na dlhý proces žiadania a preukazovania príjmu alebo účelu. S ničím takým sa nestretnete.

Na druhej strane, pri P2P si musíte dávať pozor. Sú rizikové a majú vysoký úrok. Splatiť ich musíte do niekoľkých dní, maximálne zopár týždňov. Ak by ste sa rozhodli, že túto možnosť vyskúšate, vyberajte si len spoločnosti s dobrými referenciami. Sú to napríklad:

 • Žltý Melón,

 • PORT systém,

 • Finzo,

 • Majak.

Pôžička cez iného človeka sa nevypláca

Keď niekto potrebuje financie, často do celého procesu zapojí rodinu a blízkych. Takéto požičiavanie sa však neoplatí. Vzťahy v rodine sú krehké a môže ich narušiť čokoľvek. Ak by sa vám nepodarilo záväzky splácať, všetko by padlo na druhú osobu. Nechať platiť splátky inú osobu za vás nie je najlepší spôsob, ako budovať rodinné vzťahy.

V takom prípade, buď o pôžičku nežiadajte vôbec alebo si vyberte nebankovku či P2P. Je to len na vás, no financie sa snažte získať bez veľkého rizika.

Výhodné ponuky pôžičky pre nezamestnaných

Výber pôžičiek pre nezamestnaných je náročný. Vybrali sme preto pre vás tie najvýhodnejšie. Na slovenskom trhu sa vám oplatia ponuky od spoločností:

 • Home Credit,

 • PORT systém,

 • Finzo.

Home Credit

Home Credit je obľúbenou nebankovou spoločnosťou. Požičať si môžete až do 10 000 €. Schválenie úveru je rýchle a nechýbajú ani doplnkové služby za príplatok. 

Menšou nevýhodou Home Credit je to, že kontroluje register dlžníkov. Ak nemáte trvalý príjem, nie je to problém. No ak ste niekedy mali problém so splácaním, peniaze nemusíte dostať.

Na získanie úveru je potrebné splniť niekoľko podmienok:

 • vek minimálne 18 rokov,

 • trvalý pobyt na Slovensku,

 • žiaden záznam v registri dlžníkov.

PORT Systém

Ak by ste sa rozhodli pre P2P pôžičky, mali by ste staviť na PORT systém. Táto spoločnosť umožňuje požičať si peniaze v hodnote od 50 € do 500 €. Splatnosť sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 30 dní.

Na získanie úveru budete musieť splniť niekoľko podmienok, a to: 

 • vek minimálne 18 rokov, 

 • trvalý pobyt na Slovensku,

 • byť občanom Slovenskej republiky.

Finzo

Obľúbenou spoločnosťou s P2P pôžičkami je aj Finzo. Požičať si môžete od 50 € do 500 € so splácaním až na 5 rokov. Veľmi podobne ako PORT Systém, ani Finzo nesleduje žiadne registre. 

Na to, aby ste mohli peniaze dostať, budete musieť splniť len dve podmienky:

 • vek minimálne 18 rokov,

 • trvalý pobyt na Slovensku.


Finálne zhrnutie

Aj napriek tomu, že je to náročné, pôžičku môže získať každý, dokonca aj nezamestnaný človek. Ak práve teraz nemáte príjem alebo s touto situáciou bojujete dlhšie, obráťte sa na nebankovky a P2P pôžičky. Určite si nezabudnite porovnať jednotlivé ponuky a pred žiadosťou vizualizovať aký dopad bude mať na váš život mesačná splátka.


Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.