Pustený kohútik

6 tipov, ako ušetriť na účte za vodu a energie

18. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Účty za vodu a energie sú niekedy tak vysoké, že nám robia dieru do rozpočtu. Financie, ktoré za ne dáme, dokážeme využiť na množstvo iných vecí. Ako však šetriť tak, aby človek mohol žiť komfortne a dobre? Stačí sa držať niekoľkých praktických rád a tipov.

Je to jednoduchšie, ako sa zdá

Šetrenie na energiách sa môže zdať náročné a nepohodlné. V skutočnosti to tak vôbec nie je. Ušetriť viete aj bez toho, aby ste znížili kvalitu svojho života. Stačí si osvojiť niekoľko návykov. Ich opakovaným využívaním ušetríte energie, pomôžete životnému prostrediu, a tiež sami sebe. Účty budú omnoho nižšie a vaša peňaženka nebude prázdna.

Jednotlivé rady sú ľahké a vhodné pre veľké rodiny i jednotlivcov. To, aké zmeny si všimnete, bude závisieť hlavne od vašich terajších návykov. Ľudia plytvajúci vodou si ich všimnú takmer okamžite. Naopak tí, ktorí viac-menej šetria, budú musieť čakať na ušetrenie stoviek eur dlhšie.

1. Vodu vypínajte

Máte zvyk, že pri umývaní zubov, vlasov alebo tela máte zapnutú vodu? Je to úplne zbytočné. Pri používaní prípravkov nepotrebujete, aby voda tiekla. Vždy ju preto zastavte a následne ju pustite až vtedy, keď ju budete znova potrebovať.

To isté platí aj počas umývania rúk. Keď vodu vypnete, mydlo si lepšie rozotriete, pretože sa nebudete ponáhľať. Dostane sa aj medzi prsty a zbaví vás všetkých baktérií, nehovoriac o tom, že ušetríte vodu.

Hoci sa tieto menšie zmeny zdajú ako nebadateľné, pravda je úplne iná. Ak takúto zmenu urobí každý člen domácnosti, denne ušetríte litre vody. Nie každý si to uvedomuje, ale sprchou alebo kohútikom pretečie množstvo vody, a to aj za krátky čas.

Zapnutá vodaSamostatnou kategóriou je holenie. Vtedy vie z odtoku odísť ešte viac vody, ako pri umývaní rúk alebo zubov. Keď si potrebujete niekde čistiť žiletku, pripravte si nádobu s vodou alebo vodu zapnite len vtedy, keď ju budete potrebovať.

Rada odborníka

Chcete si pri umývaní zubov vyplachovať ústa? Vodu zapnite len vtedy, keď potrebujete, prípadne si pripravte pohár. Je praktickejší a používa sa jednoduchšie.

2. Vymeňte staré spotrebiče

Nové spotrebiče majú nižšiu spotrebu energie, aj vody. Napríklad, nové modely práčok sa pýšia tým, že dokážu plnohodnotne prať už pri 40 litroch. V porovnaní so starými je to o viac ako 20 litrov menej.

Spotrebu vody sledujte vždy pri kúpe spotrebiča. Niektoré lacnejšie kúsky ju môžu mať vyššiu. Dávajte si preto pozor a radšej zainvestujte. V budúcnosti sa vám to niekoľkonásobne vráti.

Rovnako to platí aj pri energiách. V tomto prípade sa zamerajte na energetickú triedu. V minulosti platilo, že trieda A+++ je najlepšia. Od marca 2021 sa však triedy zmenili. Spotrebiče patriace do najvyšších skupín sa dnes nachádzajú v kategóriách C alebo D.

Jednotlivé modely si porovnávajte a zistite, ktorý je najlepší. Nevyberte si hneď prvý, nemusí vám poskytovať  všetko, čo potrebujete.

Najlepším spotrebičom na šetrenie vody je umývačka riadu, ktorá by vo vašej domácnosti nemala chýbať. Na jeden cyklus umyje niekoľko sád tanierov, príborov, misiek a nádob. Má nízku energetickú spotrebu a  šetrí váš čas.

Pri používaní nových spotrebičov sa ich snažte naplniť na 100 %. Prázdna alebo poloprázdna práčka či umývačka spravia presný opak. Spôsobia, že ich budete púšťať častejšie, čo ovplyvní cenu za energie.

3. Držte sa odporúčaných teplôt

Teplo je hlavne počas zimy veľmi dôležité. Pomáha nám prežiť nízke teploty a sychravé dni. Problémom nie je samotné kúrenie, ale to,  na akú teplotu ho máte nastavené.

Odporúčané teploty sú:

 • obývacia a detská izba - 21 °C

 • spálňa - 19 °C - 20 °C

 • kuchyňa - 20 °C

 • kúpeľňa - 23 °C

Samozrejme, jednotlivé čísla sa môžu líšiť podľa vašich preferencií. S teplotou to však netreba preháňať. Príliš vykúrený interiér vás vyjde draho. Plus, môžete si spôsobiť rôzne zdravotné problémy.


ŽiarovkyNapríklad, prechod z prekúrenej miestnosti von predstavuje pre telo veľký šok, ktorý vedie k nádche, chrípke, prechladnutiu alebo horším chorobám.

Tento fakt platí aj v lete, a to vtedy, keď používate klimatizáciu. Vo vnútri by ste nemali mať o viac ako 4 stupne menej. Keď je vonku 30 °C, v miestnosti by malo byť 26 °C, maximálne 25 °C.

Teplotný šok je pre telo náročný. Nedokáže sa z neho rýchlo spamätať, čo vedie k oslabeniu imunity. 

4. Vlastná studňa

Bývate v rodinnom dome? Najlepšou možnosťou, ako ušetriť na vode, je mať vlastnú studňu. Jej výkop je síce drahší, no peniaze sa vám vrátia niekoľkonásobne. Vlastná voda predstavuje luxus a úsporu desiatok, až stoviek eur.

Ak by ste vlastnú studňu nechceli, druhým tipom sú nádoby na dažďovú vodu. Voda vám pomôže v situáciách, keď budete polievať záhradu. Nádoby nemusia byť drahé. Stačí, keď použijete staré sudy.

Vedeli ste, že …

… účet za vodu dokáže navýšiť kvapkajúci kohútik? Hoci celkovú sumu ovplyvní „len” o desiatky eur, stále ide o problém a je potrebné riešiť ho. Výhodou je, že na to, aby ste sa kvapkania zbavili, nepotrebujete žiadneho odborníka.

5. Vyskúšajte perlátory alebo pákové batérie

Počuli ste už o perlátoroch? Ide o praktického pomocníka určeného na prevzdušnenie vody. Vďaka tomu sa zníži jej odtekajúce množstvo. Perlátor nie je drahý a veľmi jednoducho sa inštaluje. Stačí ho len „pripnúť” k vašej kuchynskej batérii.

Niektoré batérie dokonca perlátor majú. Šetria vodu hneď od momentu, ako ich začnete používať.

Druhou možnosťou sú pákové batérie, ktoré šetria energiu, aj vodu. Sú určené na to, aby ste si vedeli presnejšie a rýchlejšie nastaviť teplotu vody. Na to, kým sa zohreje, nebudete čakať dlhé minúty, ale len zopár sekúnd.

6. Nesvieťte, keď nemusíte

Chceli by ste znížiť spotrebu elektriny? Dávajte si pozor na to, kedy a ako svietite. Často sa stáva, že svetlo je v domácnostiach zapnuté aj vtedy, keď nemusí. Zdvihnite žalúzie a odostrite záclony. Nechajte, aby miestnosť osvetlilo slnko.

Vhodné je tiež zainvestovať do úspornejších žiaroviek. Najobľúbenejšie sú LED.

Ušetrite aj vy

Namiesto platenia vysokých účtov ušetrite za energie jednoduchými tipmi, ktoré sú vhodné pre úplne každého. Vymeňte staré spotrebiče, kúpte si úspornejšie žiarovky a vyskúšajte perlátory. Uvidíte, zmeny sa dostavia veľmi rýchlo.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • ropny vrt
  17. februára 2022|Silvia Múdra
  Ako pandémia ovplyvnila vývoj ceny ropy vo svete?

  Cena ropy je ovplyvňované viacerými faktormi, ktoré spôsobujú, že v poslednom období stúpa. S cenou ropy rastú aj ceny pohonných hmôt, čo má, samozrejme, vplyv na každého. Majitelia áut cítia vyššie ceny pri tankovaní, ale keďže rastú aj náklady na dopravu, v konečnom dôsledku sa zdražovanie odráža aj v cenách tovarov a služieb. Prečo cena ropy rastie a aké trendy môžeme očakávať? 

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  30. januára 2022|Martina Pisarčíková
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

 • Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať
  12. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať

  Vlastniť rodinný dom, o ktorý sa môžete starať a upravovať ho podľa seba, je na nezaplatenie. Pocit, že bývate vo svojom vlastnom dome vám dáva akúsi slobodu. Hoci sa s domom spája množstvo pozitív, je nutné vedieť aj o negatívach. S akými poplatkami a nákladmi je potrebné počítať?

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • Muž s kalkulačkou
  27. decembra 2021|Richard Zona
  Týmto poplatkom za prepis auta sa nevyhnete: S čím rátať?

  Poplatkov za prepis auta je viac než dosť. Čo je ešte horšie, závisia od rôznych faktorov. Nemožno sa preto čudovať, že sa v tom bežný človek trochu stráca. V článku vám prinášame ich stručný prehľad tak, aby ste nabrali ten správny smer. 

 • Žena za PC s mobilom v ruke
  10. decembra 2021|Silvia Múdra
  Výhodná pôžička nie je len o sume. Čo treba sledovať?

  Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ponuky, ktoré vyzerajú na prvý pohľad neodolateľne, často zahŕňajú skryté háčiky a nevýhody. Podobne je to aj s pôžičkami. Banky prezentujú svoje produkty v reklamách ako najvýhodnejšie a upriamujú našu pozornosť na ich prednosti. Skutočne výhodná pôžička však nie je len o sume, ktorú nám banka požičia. Čo všetko by ste mali sledovať, aby ste si vybrali skutočne výhodný produkt?

 • eurové mince
  04. decembra 2021|Miroslav Novysedlak
  Zdravotné a sociálne odvody: Zmeny v roku 2022

  Samostatne zárobkovo činné osoby, teda SZČO, ale aj živnostníkov čakajú v roku 2022 opäť vyššie povinné výdavky. Od januára 2022 im stúpnu minimálne odvody. Do zdravotnej aj do sociálnej poisťovne budú každý mesiac posielať o čosi vyššiu sumu. Aké zmeny ich čakajú?

 • Cestovný pas na drevenej stoličke
  01. decembra 2021|Miroslav Novysedlak
  Stratili ste doklady? Poradíme vám, čo ďalej

  Strata dokladov nie je ničím príjemným. Je preto na mieste dávať si pozor na to, aby ste ich mali vždy pod drobnohľadom. Ak sa vám stala niektorá z nepríjemných vecí, poradíme vám, čo ďalej.

 • 29. novembra 2021|Michaela Pősová
  Zelená energia: keď zodpovednosť za zajtrajšok prevezmeme už dnes

  Slovensko je súčasťou Európskej únie, čo znamená, že väčšina inovácii, ktoré sa v štáte zavádzajú, podlieha nariadeniam EÚ. V posledných rokoch európska politika prichádza s čoraz viac ekologickými opatreniami. Platí to aj v prípade zelenej energie, teda elektrickej energie, ktorá pochádza z obnoviteľných zdrojov.