Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

ušetriť na účte za vodu

6 tipov, ako ušetriť na účte za vodu a energie

|Dominika Blchová
5/5

Účty za vodu a energie sú niekedy tak vysoké, že nám robia dieru do rozpočtu. Financie, ktoré za ne dáme, dokážeme využiť na množstvo iných vecí. Ako však šetriť tak, aby človek mohol žiť komfortne a dobre? Stačí sa držať niekoľkých praktických rád a tipov.

Je to jednoduchšie, ako sa zdá

Šetrenie na energiách sa môže zdať náročné a nepohodlné. V skutočnosti to tak vôbec nie je. Ušetriť viete aj bez toho, aby ste znížili kvalitu svojho života. Stačí si osvojiť niekoľko návykov. Ich opakovaným využívaním ušetríte energie, pomôžete životnému prostrediu, a tiež sami sebe. Účty budú omnoho nižšie a vaša peňaženka nebude prázdna.

Jednotlivé rady sú ľahké a vhodné pre veľké rodiny i jednotlivcov. To, aké zmeny si všimnete, bude závisieť hlavne od vašich terajších návykov. Ľudia plytvajúci vodou si ich všimnú takmer okamžite. Naopak tí, ktorí viac-menej šetria, budú musieť čakať na ušetrenie stoviek eur dlhšie.

1. Vodu vypínajte

Máte zvyk, že pri umývaní zubov, vlasov alebo tela máte zapnutú vodu? Je to úplne zbytočné. Pri používaní prípravkov nepotrebujete, aby voda tiekla. Vždy ju preto zastavte a následne ju pustite až vtedy, keď ju budete znova potrebovať.

To isté platí aj počas umývania rúk. Keď vodu vypnete, mydlo si lepšie rozotriete, pretože sa nebudete ponáhľať. Dostane sa aj medzi prsty a zbaví vás všetkých baktérií, nehovoriac o tom, že ušetríte vodu.

Hoci sa tieto menšie zmeny zdajú ako nebadateľné, pravda je úplne iná. Ak takúto zmenu urobí každý člen domácnosti, denne ušetríte litre vody. Nie každý si to uvedomuje, ale sprchou alebo kohútikom pretečie množstvo vody, a to aj za krátky čas.

ako ušetriť na vode

Samostatnou kategóriou je holenie. Vtedy vie z odtoku odísť ešte viac vody, ako pri umývaní rúk alebo zubov. Keď si potrebujete niekde čistiť žiletku, pripravte si nádobu s vodou alebo vodu zapnite len vtedy, keď ju budete potrebovať.


Rada odborníka

Chcete si pri umývaní zubov vyplachovať ústa? Vodu zapnite len vtedy, keď potrebujete, prípadne si pripravte pohár. Je praktickejší a používa sa jednoduchšie.


2. Vymeňte staré spotrebiče

Nové spotrebiče majú nižšiu spotrebu energie, aj vody. Napríklad, nové modely práčok sa pýšia tým, že dokážu plnohodnotne prať už pri 40 litroch. V porovnaní so starými je to o viac ako 20 litrov menej.

Spotrebu vody sledujte vždy pri kúpe spotrebiča. Niektoré lacnejšie kúsky ju môžu mať vyššiu. Dávajte si preto pozor a radšej zainvestujte. V budúcnosti sa vám to niekoľkonásobne vráti.

Rovnako to platí aj pri energiách. V tomto prípade sa zamerajte na energetickú triedu. V minulosti platilo, že trieda A+++ je najlepšia. Od marca 2021 sa však triedy zmenili. Spotrebiče patriace do najvyšších skupín sa dnes nachádzajú v kategóriách C alebo D.

Jednotlivé modely si porovnávajte a zistite, ktorý je najlepší. Nevyberte si hneď prvý, nemusí vám poskytovať všetko, čo potrebujete.

Najlepším spotrebičom na šetrenie vody je umývačka riadu, ktorá by vo vašej domácnosti nemala chýbať. Na jeden cyklus umyje niekoľko sád tanierov, príborov, misiek a nádob. Má nízku energetickú spotrebu a šetrí váš čas.

Pri používaní nových spotrebičov sa ich snažte naplniť na 100 %. Prázdna alebo poloprázdna práčka či umývačka spravia presný opak. Spôsobia, že ich budete púšťať častejšie, čo ovplyvní cenu za energie.

3. Držte sa odporúčaných teplôt

Teplo je hlavne počas zimy veľmi dôležité. Pomáha nám prežiť nízke teploty a sychravé dni. Problémom nie je samotné kúrenie, ale to, na akú teplotu ho máte nastavené.

Odporúčané teploty sú:

  • obývacia a detská izba - 21 °C

  • spálňa - 19 °C - 20 °C

  • kuchyňa - 20 °C

  • kúpeľňa - 23 °C

Samozrejme, jednotlivé čísla sa môžu líšiť podľa vašich preferencií. S teplotou to však netreba preháňať. Príliš vykúrený interiér vás vyjde draho. Plus, môžete si spôsobiť rôzne zdravotné problémy.

teplo a svetlo

Napríklad, prechod z prekúrenej miestnosti von predstavuje pre telo veľký šok, ktorý vedie k nádche, chrípke, prechladnutiu alebo horším chorobám.

Tento fakt platí aj v lete, a to vtedy, keď používate klimatizáciu. Vo vnútri by ste nemali mať o viac ako 4 stupne menej. Keď je vonku 30 °C, v miestnosti by malo byť 26 °C, maximálne 25 °C.

Teplotný šok je pre telo náročný. Nedokáže sa z neho rýchlo spamätať, čo vedie k oslabeniu imunity. 

4. Vlastná studňa

Bývate v rodinnom dome? Najlepšou možnosťou, ako ušetriť na vode, je mať vlastnú studňu. Jej výkop je síce drahší, no peniaze sa vám vrátia niekoľkonásobne. Vlastná voda predstavuje luxus a úsporu desiatok, až stoviek eur.

Ak by ste vlastnú studňu nechceli, druhým tipom sú nádoby na dažďovú vodu. Voda vám pomôže v situáciách, keď budete polievať záhradu. Nádoby nemusia byť drahé. Stačí, keď použijete staré sudy.


Vedeli ste, že …

… účet za vodu dokáže navýšiť kvapkajúci kohútik? Hoci celkovú sumu ovplyvní „len” o desiatky eur, stále ide o problém a je potrebné riešiť ho. Výhodou je, že na to, aby ste sa kvapkania zbavili, nepotrebujete žiadneho odborníka.


5. Vyskúšajte perlátory alebo pákové batérie

Počuli ste už o perlátoroch? Ide o praktického pomocníka určeného na prevzdušnenie vody. Vďaka tomu sa zníži jej odtekajúce množstvo. Perlátor nie je drahý a veľmi jednoducho sa inštaluje. Stačí ho len „pripnúť” k vašej kuchynskej batérii.

Niektoré batérie dokonca perlátor majú. Šetria vodu hneď od momentu, ako ich začnete používať.

Druhou možnosťou sú pákové batérie, ktoré šetria energiu, aj vodu. Sú určené na to, aby ste si vedeli presnejšie a rýchlejšie nastaviť teplotu vody. Na to, kým sa zohreje, nebudete čakať dlhé minúty, ale len zopár sekúnd.

6. Nesvieťte, keď nemusíte

Chceli by ste znížiť spotrebu elektriny? Dávajte si pozor na to, kedy a ako svietite. Často sa stáva, že svetlo je v domácnostiach zapnuté aj vtedy, keď nemusí. Zdvihnite žalúzie a odostrite záclony. Nechajte, aby miestnosť osvetlilo slnko.

Vhodné je tiež zainvestovať do úspornejších žiaroviek. Najobľúbenejšie sú LED.

Ušetrite aj vy

Namiesto platenia vysokých účtov ušetrite za energie jednoduchými tipmi, ktoré sú vhodné pre úplne každého. Vymeňte staré spotrebiče, kúpte si úspornejšie žiarovky a vyskúšajte perlátory. Uvidíte, zmeny sa dostavia veľmi rýchlo.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Energie

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.