Pustený kohútik

6 tipov, ako ušetriť na účte za vodu a energie

18. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Účty za vodu a energie sú niekedy tak vysoké, že nám robia dieru do rozpočtu. Financie, ktoré za ne dáme, dokážeme využiť na množstvo iných vecí. Ako však šetriť tak, aby človek mohol žiť komfortne a dobre? Stačí sa držať niekoľkých praktických rád a tipov.

Je to jednoduchšie, ako sa zdá

Šetrenie na energiách sa môže zdať náročné a nepohodlné. V skutočnosti to tak vôbec nie je. Ušetriť viete aj bez toho, aby ste znížili kvalitu svojho života. Stačí si osvojiť niekoľko návykov. Ich opakovaným využívaním ušetríte energie, pomôžete životnému prostrediu, a tiež sami sebe. Účty budú omnoho nižšie a vaša peňaženka nebude prázdna.

Jednotlivé rady sú ľahké a vhodné pre veľké rodiny i jednotlivcov. To, aké zmeny si všimnete, bude závisieť hlavne od vašich terajších návykov. Ľudia plytvajúci vodou si ich všimnú takmer okamžite. Naopak tí, ktorí viac-menej šetria, budú musieť čakať na ušetrenie stoviek eur dlhšie.

1. Vodu vypínajte

Máte zvyk, že pri umývaní zubov, vlasov alebo tela máte zapnutú vodu? Je to úplne zbytočné. Pri používaní prípravkov nepotrebujete, aby voda tiekla. Vždy ju preto zastavte a následne ju pustite až vtedy, keď ju budete znova potrebovať.

To isté platí aj počas umývania rúk. Keď vodu vypnete, mydlo si lepšie rozotriete, pretože sa nebudete ponáhľať. Dostane sa aj medzi prsty a zbaví vás všetkých baktérií, nehovoriac o tom, že ušetríte vodu.

Hoci sa tieto menšie zmeny zdajú ako nebadateľné, pravda je úplne iná. Ak takúto zmenu urobí každý člen domácnosti, denne ušetríte litre vody. Nie každý si to uvedomuje, ale sprchou alebo kohútikom pretečie množstvo vody, a to aj za krátky čas.

Zapnutá vodaSamostatnou kategóriou je holenie. Vtedy vie z odtoku odísť ešte viac vody, ako pri umývaní rúk alebo zubov. Keď si potrebujete niekde čistiť žiletku, pripravte si nádobu s vodou alebo vodu zapnite len vtedy, keď ju budete potrebovať.

Rada odborníka

Chcete si pri umývaní zubov vyplachovať ústa? Vodu zapnite len vtedy, keď potrebujete, prípadne si pripravte pohár. Je praktickejší a používa sa jednoduchšie.

2. Vymeňte staré spotrebiče

Nové spotrebiče majú nižšiu spotrebu energie, aj vody. Napríklad, nové modely práčok sa pýšia tým, že dokážu plnohodnotne prať už pri 40 litroch. V porovnaní so starými je to o viac ako 20 litrov menej.

Spotrebu vody sledujte vždy pri kúpe spotrebiča. Niektoré lacnejšie kúsky ju môžu mať vyššiu. Dávajte si preto pozor a radšej zainvestujte. V budúcnosti sa vám to niekoľkonásobne vráti.

Rovnako to platí aj pri energiách. V tomto prípade sa zamerajte na energetickú triedu. V minulosti platilo, že trieda A+++ je najlepšia. Od marca 2021 sa však triedy zmenili. Spotrebiče patriace do najvyšších skupín sa dnes nachádzajú v kategóriách C alebo D.

Jednotlivé modely si porovnávajte a zistite, ktorý je najlepší. Nevyberte si hneď prvý, nemusí vám poskytovať  všetko, čo potrebujete.

Najlepším spotrebičom na šetrenie vody je umývačka riadu, ktorá by vo vašej domácnosti nemala chýbať. Na jeden cyklus umyje niekoľko sád tanierov, príborov, misiek a nádob. Má nízku energetickú spotrebu a  šetrí váš čas.

Pri používaní nových spotrebičov sa ich snažte naplniť na 100 %. Prázdna alebo poloprázdna práčka či umývačka spravia presný opak. Spôsobia, že ich budete púšťať častejšie, čo ovplyvní cenu za energie.

3. Držte sa odporúčaných teplôt

Teplo je hlavne počas zimy veľmi dôležité. Pomáha nám prežiť nízke teploty a sychravé dni. Problémom nie je samotné kúrenie, ale to,  na akú teplotu ho máte nastavené.

Odporúčané teploty sú:

 • obývacia a detská izba - 21 °C

 • spálňa - 19 °C - 20 °C

 • kuchyňa - 20 °C

 • kúpeľňa - 23 °C

Samozrejme, jednotlivé čísla sa môžu líšiť podľa vašich preferencií. S teplotou to však netreba preháňať. Príliš vykúrený interiér vás vyjde draho. Plus, môžete si spôsobiť rôzne zdravotné problémy.


ŽiarovkyNapríklad, prechod z prekúrenej miestnosti von predstavuje pre telo veľký šok, ktorý vedie k nádche, chrípke, prechladnutiu alebo horším chorobám.

Tento fakt platí aj v lete, a to vtedy, keď používate klimatizáciu. Vo vnútri by ste nemali mať o viac ako 4 stupne menej. Keď je vonku 30 °C, v miestnosti by malo byť 26 °C, maximálne 25 °C.

Teplotný šok je pre telo náročný. Nedokáže sa z neho rýchlo spamätať, čo vedie k oslabeniu imunity. 

4. Vlastná studňa

Bývate v rodinnom dome? Najlepšou možnosťou, ako ušetriť na vode, je mať vlastnú studňu. Jej výkop je síce drahší, no peniaze sa vám vrátia niekoľkonásobne. Vlastná voda predstavuje luxus a úsporu desiatok, až stoviek eur.

Ak by ste vlastnú studňu nechceli, druhým tipom sú nádoby na dažďovú vodu. Voda vám pomôže v situáciách, keď budete polievať záhradu. Nádoby nemusia byť drahé. Stačí, keď použijete staré sudy.

Vedeli ste, že …

… účet za vodu dokáže navýšiť kvapkajúci kohútik? Hoci celkovú sumu ovplyvní „len” o desiatky eur, stále ide o problém a je potrebné riešiť ho. Výhodou je, že na to, aby ste sa kvapkania zbavili, nepotrebujete žiadneho odborníka.

5. Vyskúšajte perlátory alebo pákové batérie

Počuli ste už o perlátoroch? Ide o praktického pomocníka určeného na prevzdušnenie vody. Vďaka tomu sa zníži jej odtekajúce množstvo. Perlátor nie je drahý a veľmi jednoducho sa inštaluje. Stačí ho len „pripnúť” k vašej kuchynskej batérii.

Niektoré batérie dokonca perlátor majú. Šetria vodu hneď od momentu, ako ich začnete používať.

Druhou možnosťou sú pákové batérie, ktoré šetria energiu, aj vodu. Sú určené na to, aby ste si vedeli presnejšie a rýchlejšie nastaviť teplotu vody. Na to, kým sa zohreje, nebudete čakať dlhé minúty, ale len zopár sekúnd.

6. Nesvieťte, keď nemusíte

Chceli by ste znížiť spotrebu elektriny? Dávajte si pozor na to, kedy a ako svietite. Často sa stáva, že svetlo je v domácnostiach zapnuté aj vtedy, keď nemusí. Zdvihnite žalúzie a odostrite záclony. Nechajte, aby miestnosť osvetlilo slnko.

Vhodné je tiež zainvestovať do úspornejších žiaroviek. Najobľúbenejšie sú LED.

Ušetrite aj vy

Namiesto platenia vysokých účtov ušetrite za energie jednoduchými tipmi, ktoré sú vhodné pre úplne každého. Vymeňte staré spotrebiče, kúpte si úspornejšie žiarovky a vyskúšajte perlátory. Uvidíte, zmeny sa dostavia veľmi rýchlo.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Chrániť domov
  Dom a domácnosť
  30. apríla 2022|Silvia Múdra
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  Dom a domácnosť
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • Muž čo premýšľa
  Dom a domácnosť
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Strážený dom
  Dom a domácnosť
  15. marca 2022|Silvia Múdra
  Ako zabezpečiť byt či rodinný dom pred dovolenkou?

  Letné dovolenky sa spájajú s vyšším rizikom krádeže či poškodenia domácnosti. Počas vašej neprítomnosti môže totiž dôjsť k rôznym rizikám. Viete, ako si zabezpečiť byt či rodinný dom pred cestou na dovolenku? Prezradíme vám praktické tipy.

 • žena sediaca za počítačom
  Dom a domácnosť
  11. marca 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, ak v práci spôsobíte škodu? Ochráni vás poistenie

  Spôsobiť škodu zamestnávateľovi je nielen nepríjemné, ale môže byť aj drahé. Ideálnym riešením, ako predchádzať problémom so spôsobením škôd zamestnávateľovi, je poistenie. Aké máte možnosti? Aké škody takéto poistenie kryje a koľko vás bude stáť? Čítajte ďalej, prezradíme vám to v nasledujúcich riadkoch.

 • Pár pri počítači
  Dom a domácnosť
  07. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Poistenie domácnosti: Čo ovplyvňuje výšku poistného?

  Poistenie domácnosti je často využívaný produkt mnohých poisťovní. Dôvod je ten, že ide o výhodný balík kryjúci niekoľko oblastí. Pri jeho výbere sa však stretnete s viacerými možnosťami, ktoré sa líšia v závislosti od ceny, výšky krytia a pripoistení. Čo všetko ovplyvňuje výslednú sumu?

 • moderny bungalov
  Dom a domácnosť
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • byt zariadený podľa feng šuej
  Dom a domácnosť
  09. februára 2022|Silvia Múdra
  Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

  Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  Dom a domácnosť
  30. januára 2022|Martina Pisarčíková
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

 • Panáčik sediaci na minciach, ktoré sú položené na kalkulačke vedľa domčeku
  Dom a domácnosť
  30. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Poistenie domácnosti vs. poistenie nehnuteľnosti: Poznáte rozdiely?

  Poistenie majetku je delené na dva základné druhy poistenia. Prvým je poistenie nehnuteľnosti, druhým poistenie domácnosti. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť, či už ide o dom, byt, nebytový priestor, alebo inú stavbu, musí myslieť aj na negatíva, ktoré sú s ich vlastníctvom späté. Výber vhodného poistenia je alfou a omegou spokojného nažívania v byte či v nehnuteľnosti.

 • Ochrana domu
  Dom a domácnosť
  25. januára 2022|Richard Zona
  Ako ochrániť svoj rodinný dom pred nepredvídateľnými udalosťami?

  Vlastná nehnuteľnosť predstavuje pre mnohých ľudí celý osobný majetok, pretože často na ňu padnú všetky úspory. Majiteľov rodinného domu však môžu postihnúť rôzne nešťastia, či už ide o živelné pohromy, povodeň, požiar, alebo krádež. V článku vám poradíme, ako môže dobré a výhodné poistenie nehnuteľnosti v týchto prípadoch pomôcť.

 • kľúč vo dverách
  Dom a domácnosť
  21. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  5 dôvodov, prečo uzatvoriť poistenie domácnosti

  Ak chcete uzatvoriť poistenie domácnosti, mali by ste mať informácie o tom, čo toto poistenie pokrýva. Rovnako dôležité je poznať rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Obozretnosti nie je nikdy dosť, preto buďte pri podpisovaní zmluvy opatrní.

 • Drevodom
  Dom a domácnosť
  19. januára 2022|Richard Zona
  Koľko stojí poistenie drevodomu? Pripravte sa, že si priplatíte

  Drevo patrí k najstarším používaným materiálom na svete. Je ľahko dostupné, dobre opracovateľné a má vynikajúce vlastnosti. Drevodom svojim obyvateľom poskytuje komfort, zdravé prostredie a aj úsporu energií. Počítajte však s trochu vyšším poistením. Prečo je to tak a od čoho závisí výška poistnej sumy si povieme v našom článku.

 • Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať
  Dom a domácnosť
  12. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať

  Vlastniť rodinný dom, o ktorý sa môžete starať a upravovať ho podľa seba, je na nezaplatenie. Pocit, že bývate vo svojom vlastnom dome vám dáva akúsi slobodu. Hoci sa s domom spája množstvo pozitív, je nutné vedieť aj o negatívach. S akými poplatkami a nákladmi je potrebné počítať?

 • dom
  Dom a domácnosť
  09. januára 2022|Ján Schneider
  Bungalov či poschodový dom: Čo sa oplatí viac?

  V ostatných 20. rokoch zažívame aj na Slovensku trend výstavby   bytov na pozemku“, čiže jednopodlažných domov s výmerou trojizbového bytu, ľudovo nazývaných bungalovy. Bežne sa stavajú najmä v prímestských satelitných obytných zónach. Každý, kto rieši výstavbu či kúpu domu sa zrejme pýta: Oplatí sa viac bungalov či viacpodlažný rodinný dom?

 • žena v byte
  Dom a domácnosť
  12. decembra 2021|Silvia Múdra
  Poistenie bytu: Veľké porovnanie cien jednotlivých poisťovní

  Každý majiteľ nehnuteľnosti by mal predvídať a chrániť svoj majetok správne nastavenou poistnou zmluvou. Zvoliť si vhodné poistenie bytu však zďaleka nie je jednoduchá úloha. Na čo všetko si dať pozor a aké sú výhody a nevýhody ponúk jednotlivých poisťovní na trhu? Pripravili sme pre vás veľké porovnanie cien a podmienok, s ktorými sa stretnete pri dojednávaní poistnej zmluvy.

 • Muž za PC s bankovkami na stole
  Dom a domácnosť
  07. decembra 2021|Martina Pisarčíková
  Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

  Riešite škodovú udalosť a chcete, aby vám ju poisťovňa vyplatila čo najrýchlejšie? Nepríjemná situácia sa môže predĺžiť z dní na týždne či mesiace. Nemusí za tým stáť ani samotná inštitúcia. Predĺženie procesu je zapríčinené mnohokrát z dôvodu nesprávneho postupu klienta. Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti a ako postupovať, aby ste financie dostali čo najrýchlejšie?

 • najomcovia v byte
  Dom a domácnosť
  30. novembra 2021|Silvia Múdra
  Prenajímate byt? Porozmýšľajte nad poistením domácnosti

  Vlastníte nehnuteľnosť, ktorú aktuálne nevyužívate pre vlastné bývanie? Prenajať ju zodpovednému nájomcovi je bezpochyby správne rozhodnutie. Súčasne s podpisom nájomnej zmluvy však prirodzene prichádzajú aj isté obavy. Predsa len zverujete svoj majetok do rúk cudzieho človeka. Postačí vám na ochranu bytu správne naformulovaná nájomná zmluva a poistenie nehnuteľnosti? Alebo sa oplatí poistiť aj domácnosť?

 • Dom a domácnosť
  29. novembra 2021|Michaela Pősová
  Zelená energia: keď zodpovednosť za zajtrajšok prevezmeme už dnes

  Slovensko je súčasťou Európskej únie, čo znamená, že väčšina inovácii, ktoré sa v štáte zavádzajú, podlieha nariadeniam EÚ. V posledných rokoch európska politika prichádza s čoraz viac ekologickými opatreniami. Platí to aj v prípade zelenej energie, teda elektrickej energie, ktorá pochádza z obnoviteľných zdrojov.

 • lupič
  Dom a domácnosť
  28. novembra 2021|Michaela Pősová
  Kryje poistenie nehnuteľnosti aj prípady krádeže?

  Každý, kto vlastní nehnuteľnosť - či už byt, dom alebo nejakú chatu - by mal myslieť na riziká, ktoré sa s jej vlastníctvom spájajú. Medzi najlepšie spôsoby ochrany majetku patrí poistenie. Pretože je veľmi užitočné myslieť na situácie, ktoré sa predvídať nedajú.

 • Plynový sporák s panvicami
  Dom a domácnosť
  31. októbra 2021|Michaela Pősová
  Vaše účty nemusia byť vysoké. Šetrite na plyne tým, že ho budete využívať rozumne

  Výdavky za energie tvoria podstatnú časť rozpočtu domácnosti. Keďže ceny energií stále rastú, aj samotné výdavky sa zvyšujú. No všetko je o tom, ako sa veci nastavia. Preto vám prinášame zopár tipov, ako môžete znížiť výdavky za plyn. 

 • Pretrhnutý kábel
  Dom a domácnosť
  30. októbra 2021|Michaela Pősová
  Zhorená kanvica, pokazená rúra či poškodená elektrika. Aké poistenie vám pomôže?

  Aj tú najdokonalejšiu a najlepšie fungujúcu domácnosť z času na čas postihnú situácie, keď sa niečo pokazí. Niekedy je to iba zhorená kanvica či pokazená rúra, no keď sa už musí riešiť celá elektroinštalácia, určite to nikoho nepoteší. Opravy takéhoto rozsahu môžu spraviť riadny škrt cez rozpočet.

 • Žena na terase s kávou
  Dom a domácnosť
  21. októbra 2021|Michaela Pősová
  Poistenie bytu: Aký je rozdiel medzi poistením budovy a domácnosti?

  V živote sa môže stať naozaj všeličo. Vlastnenie majetku nám nedáva žiadne záruky na to, že sa s ním nič nestane. Existuje mnoho hrozieb, ktoré nás môžu o bývanie veľmi rýchlo pripraviť. Všetkému sa totiž zabrániť nedá.

 • Elektrický stĺp
  Dom a domácnosť
  05. októbra 2021|Silvia Múdra
  Slovakia Energy na slovenskom trhu končí. Čo sa stane s jej zákazníkmi?

  Najväčší alternatívny dodávateľ energií - spoločnosť Slovakia Energy - oznámil ukončenie svojej činnosti na slovenskom trhu. Aké sú dôvody tohto kroku a čo sa stane s jej súčasnými zákazníkmi?

 • šťastná žena na sedačke
  Dom a domácnosť
  29. septembra 2021|Michal Postulka
  Poistenie domácnosti: Obráťte sa na odborníkov

  Poistenie domácnosti je jedným z najkomplexnejších poistení dostupných na trhu. Vzťahuje sa na širokú škálu predmetov a situácií. Ak si plánujete poistiť domácnosť a chcete získať čo najvýhodnejšiu ponuku, je dobré obrátiť sa na niekoho, kto má skúsenosti. Možno vás zaujme niektoré z poistení v článku, ale ak nie, pokojne využite online porovnanie ponúk.