Pôžička pre živnostníkov

4 tipy pre živnostníkov, ktorí potrebujú pôžičku

15. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Pôžička pre živnostníkov je takmer neodmysliteľnou súčasťou podnikania. Vytvoriť si adekvátny biznis model, ktorý vám bude kumulovať príjem, je náročnou úlohou. V tomto prípade sú vhodným adeptom práve pôžičky. Viete, ako o ne požiadať, a ktorý úver bude pre vás ten NAJ?

Pôžička pre živnostníkov. Ako ju získam?

Ak ste si len prednedávnom otvorili živnosť, banky môžu žiadať, aby ste podnikali pár mesiacov. Niektoré z nich vám bez toho pôžičky pre živnostníkov - začiatočníkov nedajú. Banka vám poskytne financie, no požaduje prax v rozhraní niekoľkých mesiacov.


Poskytovanie úverov je v týchto prípadoch veľmi oklieštené. Navyše,  získať pôžičky pre živnostníkov bez dokladovania príjmu je takmer nemožné. Pozitívnou správou je skutočnosť, že poskytovatelia pôžičiek myslia aj na tých, ktorí začali len prednedávnom. 


Nezabudnite na niekoľko zásadných faktov. Ujasnite si výšku pôžičky, či dokáže pokryť všetky výdavky, a či vás jej splácanie neprivedie do problémov.

#1 Pôžičky od nebankoviek

Pôžičky od nebankoviek sú obľúbenou alternatívou. Sú vhodné najmä vtedy, ak si chcete požičať nižší, ale aj vyšší finančný obnos. Ich výhodou je, že nemajú také prísne kritériá ako klasické banky. Šanca, že získate úver, je o čosi istejšia.


V ponuke sú minipôžičky alebo online pôžičky. Hoci nebankovky a pôžička pre živnostníkov nejdú ruka v ruke, aj u nás existujú spoločnosti s daným dopytom. Národná banka Slovenska ponúka prehľad nebankových spoločností, ktoré fungujú na našom území.

Silverside

Nebanková spoločnosť, ktorá poskytuje pôžičku od 500 do 6500 €, a to žiadateľom od 18 rokov. Ročná úroková sadzba sa pohybuje od 19,44 % so splatnosťou od 1 až do 5 rokov. 


V rámci tejto pôžičky nemusíte dokladovať účel. Pôžička pre živnostníkov nesie názov Silverside Business úver. Plusom je aj skutočnosť, že predčasné splatenie a vybavenie úveru je zdarma.


Čo všetko budete potrebovať pri žiadosti o pôžičku?


 • aktuálne daňové priznanie

 • živnostenský list, prípadne výpis z Obchodného registra

 • nemôžete mať záznam v úverovom registri

 • občiansky preukaz

 • výpis z vášho bankového účtu.


TIP

Ešte predtým, ako si nájdete ideálnu pôžičku, skúste si požičať ako fyzická osoba nepodnikateľ (teda bežný klient). Možno vás zaujmú kontokorenty alebo spotrebné úvery. V prípade, že potrebujete vyššiu sumu, vyskúšajte americkú hypotéku. Je bez dokladovania účelu. Môžete získať úver, ktorý je úmerný výške hypotéky.

#2 P2P alebo Kolektívna pôžička 

P2P pôžičky predstavujú pôžičky od ľudí. Peniaze si môžete požičať od súkromného investora, ktorý vám ponúkne výhodnú úrokovú sadzbu. Začína sa na približne 5 %.


Výška úroku nie je navyšovaná o maržu, ktorú zvyčajne klienti platia banke. P2P pôžičky sú vhodným variantom pre začínajúcich podnikateľov. 


Je určená pre tých, ktorí nemôžu pred úplne prvým daňovým priznaním preukázať príjem. Výhodou je, že o pôžičku môžete požiadať aj online. Poskytovatelia úveru nepoznajú vašu identitu až do momentu schválenia pôžičky. K najznámejším P2P platformám patrí PORT System a Žltý melón. 


Spájajú jednotlivcov, ktorí potrebujú úver s ľuďmi, ktorí sú schopní im požičať. Zahoďte obavy z prísnych podmienok, ktoré majú stanovené banky. O tento typ pôžičky môžete požiadať z pohodlia vašej obývačky. Navyše, nemusíte na ňu dlho čakať.

#3 Viete, aké pôžičky pre živnostníkov - začiatočníkov ponúkajú banky?

Každá banka má široký diapazón úverov, ktoré poskytuje podnikateľom a živnostníkom. V prípade, že nespĺňate kritériá týkajúce sa pracovnej praxe, stále máte šancu

mBank

Banka nedisponuje pôžičkou pre živnostníkov. Vo svojom portfóliu má mPôžičku Plus. Poskytuje financie od 350 do 24 000 €, a to na obdobie 8 rokov. Výška úroku sa pohybuje od 3,9 do 9,9 %.


Základnými podmienkami sú:

 • trvalý pobyt na území Slovenskej republiky

 • pravidelný zdroj príjmov

 • vek 18 rokov

 • žiadne negatívne záznamy v úverovom registri

 • zdokladovanie príjmu prostredníctvom výpisu z účtu

 • ak podnikáte, zašlete aktuálne daňové priznanie.

VÚB

V tejto banke môžete získať úvery pre malé firmy či podnikateľov. Na úver majú nárok aj neklienti. Banka ponúka  úver od 500 až do 25 000 €. Ročná úroková sadzba je od 6,90 % ročne so splatnosťou 1 až 8 rokov.


Spoločne so žiadosťou, ak ste neklientom banky VÚB, musíte doložiť:


 • daňové priznanie

 • účtovnú uzávierku

 • živnostenský list.


Na získanie pôžičky pre živnostníkov - začiatočníkov musíte vykonávať podnikateľskú činnosť minimálne rok, a to len v prípade, že ste klientom VÚB banky. Pri nových klientoch sú to až 2 roky.

Poštová banka

Portfólio Poštovej banky obsahuje  bezúčelovú Dobrú pôžičku. Je vo výške od 300 do 30 000 € a jej splatnosť je 1 až 8 rokov. Úroková sadzba je 4,9 % ročne.


Podmienky sú nasledovné:


 • vek žiadateľa musí byť minimálne 18 rokov

 • doklad o trvalom zdroji príjmu

 • trvalé občianstvo na Slovensku

 • živnostníci musia preukázať príjem z aspoň 18 mesiacov aktívnej podnikateľskej činnosti

 • zamestnanec, pracujúci na území Slovenskej republiky, musí preukázať príjem za posledné 3 mesiace.


Vedeli ste, že…

… Slovenská záručná a rozvojová banka (SRZB) podporuje podnikateľské aktivity v spojitosti s hospodárskou politikou našej krajiny? Primárne sa orientuje na financovanie obnovy obcí a miest a rozvoju poľnohospodárstva. Stredobodom záujmu je aj rozvoj stredného a malého podnikania.


Aj táto skutočnosť sa môže týkať práve vás. Zároveň ide o štvrtý tip, ako si vybrať pôžičku pre živnostníkov. SRZB disponuje paletou úverov s rozmanitými úrokovými sadzbami. Ich výška záleží na type pôžičky. Ponúka aj kontokorenty s minimálnou výškou 15 000 €. Maximálna doba splatnosti je rok a môžete si ju predĺžiť. 

Využiť môžete aj priamy úver. Je možné požičať si od sumy 3 000 € na obdobie 15 rokov. K dispozícii je aj možnosť odkladu splátok.


Požičajte si rozumne

Poradíme, ako bezpečne získať pôžičku na nečakané výdaje i veľké sny.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.