Pôžička pre živnostníkov

4 tipy pre živnostníkov, ktorí potrebujú pôžičku

15. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Pôžička pre živnostníkov je takmer neodmysliteľnou súčasťou podnikania. Vytvoriť si adekvátny biznis model, ktorý vám bude kumulovať príjem, je náročnou úlohou. V tomto prípade sú vhodným adeptom práve pôžičky. Viete, ako o ne požiadať, a ktorý úver bude pre vás ten NAJ?

Pôžička pre živnostníkov. Ako ju získam?

Ak ste si len prednedávnom otvorili živnosť, banky môžu žiadať, aby ste podnikali pár mesiacov. Niektoré z nich vám bez toho pôžičky pre živnostníkov - začiatočníkov nedajú. Banka vám poskytne financie, no požaduje prax v rozhraní niekoľkých mesiacov.


Poskytovanie úverov je v týchto prípadoch veľmi oklieštené. Navyše,  získať pôžičky pre živnostníkov bez dokladovania príjmu je takmer nemožné. Pozitívnou správou je skutočnosť, že poskytovatelia pôžičiek myslia aj na tých, ktorí začali len prednedávnom. 


Nezabudnite na niekoľko zásadných faktov. Ujasnite si výšku pôžičky, či dokáže pokryť všetky výdavky, a či vás jej splácanie neprivedie do problémov.

#1 Pôžičky od nebankoviek

Pôžičky od nebankoviek sú obľúbenou alternatívou. Sú vhodné najmä vtedy, ak si chcete požičať nižší, ale aj vyšší finančný obnos. Ich výhodou je, že nemajú také prísne kritériá ako klasické banky. Šanca, že získate úver, je o čosi istejšia.


V ponuke sú minipôžičky alebo online pôžičky. Hoci nebankovky a pôžička pre živnostníkov nejdú ruka v ruke, aj u nás existujú spoločnosti s daným dopytom. Národná banka Slovenska ponúka prehľad nebankových spoločností, ktoré fungujú na našom území.

Silverside

Nebanková spoločnosť, ktorá poskytuje pôžičku od 500 do 6500 €, a to žiadateľom od 18 rokov. Ročná úroková sadzba sa pohybuje od 19,44 % so splatnosťou od 1 až do 5 rokov. 


V rámci tejto pôžičky nemusíte dokladovať účel. Pôžička pre živnostníkov nesie názov Silverside Business úver. Plusom je aj skutočnosť, že predčasné splatenie a vybavenie úveru je zdarma.


Čo všetko budete potrebovať pri žiadosti o pôžičku?


 • aktuálne daňové priznanie

 • živnostenský list, prípadne výpis z Obchodného registra

 • nemôžete mať záznam v úverovom registri

 • občiansky preukaz

 • výpis z vášho bankového účtu.


TIP

Ešte predtým, ako si nájdete ideálnu pôžičku, skúste si požičať ako fyzická osoba nepodnikateľ (teda bežný klient). Možno vás zaujmú kontokorenty alebo spotrebné úvery. V prípade, že potrebujete vyššiu sumu, vyskúšajte americkú hypotéku. Je bez dokladovania účelu. Môžete získať úver, ktorý je úmerný výške hypotéky.

#2 P2P alebo Kolektívna pôžička 

P2P pôžičky predstavujú pôžičky od ľudí. Peniaze si môžete požičať od súkromného investora, ktorý vám ponúkne výhodnú úrokovú sadzbu. Začína sa na približne 5 %.


Výška úroku nie je navyšovaná o maržu, ktorú zvyčajne klienti platia banke. P2P pôžičky sú vhodným variantom pre začínajúcich podnikateľov. 


Je určená pre tých, ktorí nemôžu pred úplne prvým daňovým priznaním preukázať príjem. Výhodou je, že o pôžičku môžete požiadať aj online. Poskytovatelia úveru nepoznajú vašu identitu až do momentu schválenia pôžičky. K najznámejším P2P platformám patrí PORT System a Žltý melón. 


Spájajú jednotlivcov, ktorí potrebujú úver s ľuďmi, ktorí sú schopní im požičať. Zahoďte obavy z prísnych podmienok, ktoré majú stanovené banky. O tento typ pôžičky môžete požiadať z pohodlia vašej obývačky. Navyše, nemusíte na ňu dlho čakať.

#3 Viete, aké pôžičky pre živnostníkov - začiatočníkov ponúkajú banky?

Každá banka má široký diapazón úverov, ktoré poskytuje podnikateľom a živnostníkom. V prípade, že nespĺňate kritériá týkajúce sa pracovnej praxe, stále máte šancu

mBank

Banka nedisponuje pôžičkou pre živnostníkov. Vo svojom portfóliu má mPôžičku Plus. Poskytuje financie od 350 do 24 000 €, a to na obdobie 8 rokov. Výška úroku sa pohybuje od 3,9 do 9,9 %.


Základnými podmienkami sú:

 • trvalý pobyt na území Slovenskej republiky

 • pravidelný zdroj príjmov

 • vek 18 rokov

 • žiadne negatívne záznamy v úverovom registri

 • zdokladovanie príjmu prostredníctvom výpisu z účtu

 • ak podnikáte, zašlete aktuálne daňové priznanie.

VÚB

V tejto banke môžete získať úvery pre malé firmy či podnikateľov. Na úver majú nárok aj neklienti. Banka ponúka  úver od 500 až do 25 000 €. Ročná úroková sadzba je od 6,90 % ročne so splatnosťou 1 až 8 rokov.


Spoločne so žiadosťou, ak ste neklientom banky VÚB, musíte doložiť:


 • daňové priznanie

 • účtovnú uzávierku

 • živnostenský list.


Na získanie pôžičky pre živnostníkov - začiatočníkov musíte vykonávať podnikateľskú činnosť minimálne rok, a to len v prípade, že ste klientom VÚB banky. Pri nových klientoch sú to až 2 roky.

Poštová banka

Portfólio Poštovej banky obsahuje  bezúčelovú Dobrú pôžičku. Je vo výške od 300 do 30 000 € a jej splatnosť je 1 až 8 rokov. Úroková sadzba je 4,9 % ročne.


Podmienky sú nasledovné:


 • vek žiadateľa musí byť minimálne 18 rokov

 • doklad o trvalom zdroji príjmu

 • trvalé občianstvo na Slovensku

 • živnostníci musia preukázať príjem z aspoň 18 mesiacov aktívnej podnikateľskej činnosti

 • zamestnanec, pracujúci na území Slovenskej republiky, musí preukázať príjem za posledné 3 mesiace.


Vedeli ste, že…

… Slovenská záručná a rozvojová banka (SRZB) podporuje podnikateľské aktivity v spojitosti s hospodárskou politikou našej krajiny? Primárne sa orientuje na financovanie obnovy obcí a miest a rozvoju poľnohospodárstva. Stredobodom záujmu je aj rozvoj stredného a malého podnikania.


Aj táto skutočnosť sa môže týkať práve vás. Zároveň ide o štvrtý tip, ako si vybrať pôžičku pre živnostníkov. SRZB disponuje paletou úverov s rozmanitými úrokovými sadzbami. Ich výška záleží na type pôžičky. Ponúka aj kontokorenty s minimálnou výškou 15 000 €. Maximálna doba splatnosti je rok a môžete si ju predĺžiť. 

Využiť môžete aj priamy úver. Je možné požičať si od sumy 3 000 € na obdobie 15 rokov. K dispozícii je aj možnosť odkladu splátok.


Požičajte si rozumne

Poradíme, ako bezpečne získať pôžičku na nečakané výdaje i veľké sny.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.