Ak chcete prerobiť starší dom alebo byt, ale nemáte dostatok úspor na realizáciu rekonštrukcie, vhodným riešením môže byť pôžička. Ako si však vybrať najlepšiu pôžičku na rekonštrukciu tak, aby bola pre vás skutočne výhodná? 

Ako financovať rekonštrukciu? 

Aj menšia prerábka domu či bytu sa môže vyšplhať aj na niekoľko tisíc eur. O to viac, ak chcete nehnuteľnosť zrekonštruovať kompletne. Spôsobov, ako sa dostať k peniazom na rekonštrukciu, je našťastie hneď niekoľko. K najčastejšie využívaným bankovým pôžičkám patria najmä hypotekárny úver, stavebný úver a spotrebný úver



Ak potrebujete na financovanie rekonštrukcie vyššiu sumu, spravidla najvýhodnejšia býva hypotéka - či už účelová alebo bezúčelová. Najrýchlejšie sa k peniazom dostanete prostredníctvom spotrebného úveru, ten je však o niečo drahší. No a napokon stavebný úver je pre vás vhodným riešením najmä v prípade, že si už niekoľko rokov šetríte na stavebnom sporení. 

Ak ste mladomanželia, navyše máte možnosť požiadať aj o mladomanželskú pôžičku na rekonštrukciu zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Takéto pôžičky sú určené na stavebné úpravy bytov starších ako 10 rokov, môžete však o ňu požiadať len do veku 35 rokov a splniť ďalšie podmienky fondu. 

Pri menších rekonštrukciách môžu byť alternatívou aj nebankové pôžičky, v tomto prípade však rátajte s tým, že takáto pôžička na rekonštrukciu môže vaše bývanie poriadne predražiť. 


Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Dôležité je porovnávanie

Ako si teda spomedzi pôžičiek na rekonštrukciu vybrať? V prvom rade si komplexne zvážte, aká pôžička je pre vás najvýhodnejšia najmä vzhľadom na výšku vašich úspor, celkovú cenu plánovanej rekonštrukcie a potrebu zakladania nehnuteľnosti. Podmienky jednotlivých pôžičiek si vopred porovnajte. Najjednoduchšou formou je porovnanie pomocou online porovnávača, ktorý vám na základe vami zadaných parametrov vyhodnotí vhodné pôžičky.

Pri výbere pôžičky na rekonštrukciu sa však nerozhodujte len na základe výšky úrokovej miery, ale aj súvisiacich poplatkov. Najlepšie urobíte, ak si budete všímať ukazovateľ RPMN = ročná percentuálna miera nákladov, ktorá hovorí o celkových nákladoch na pôžičku. Okrem toho sú samozrejme dôležité aj ďalšie podmienky jednotlivých poskytovateľov týkajúcich sa napríklad možnosti predčasného splatenia a podobne.

S uzavretím vybranej pôžičky môžete ďalej pokračovať cez internet - celý proces od porovnania po uzavretie tak vybavíte jednoducho a rýchlo online

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


  • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

  • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

  • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

  • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
    Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

    Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

  • 15. júna 2021|Daniel Výcha
    Ako si jednoducho vypočítať úrok z pôžičky?

    Každá pôžička sa spája s niekoľkými poplatkami. Okrem poplatkov za poskytnutie alebo vybavenie je tu ešte úrok, ktorý poskytuje každá banka v inej výške. Sami sa viete rozhodnúť, či je pre vás výhodný alebo nie. Ak by nebol, stačí si prejsť jednotlivé ponuky a nájsť inú a výhodnejšiu. Na to, aby ste si však boli vedomí, koľko preplatíte, musíte vedieť, ako si vypočítať úrok z pôžičky.

  • 16. júna 2021|Daniel Výcha
    Pôžičky od ľudí pre ľudí: Aké sú ich výhody a nevýhody?

    Keď si chceme požičať peniaze, prvou voľbou sú pre nás spravidla banky. Ide o inštitúcie s dlhou tradíciou a silným zázemím. Druhou možnosťou sú nebankové spoločnosti. Nie každý ich preferuje, no majú aj rôzne výhodné ponuky. Za posledné roky si však viacerí obľúbili tzv. pôžičky od ľudí pre ľudí. Čo to vlastne je a ako fungujú?