Aj v prípade, že ste sa z nejakého dôvodu ocitli v registri dlžníkov, za určitých okolností môžete požiadať o pôžičku. Banka vám síce v tomto prípade pôžičku neposkytne, riešením však môžu byť nebankové pôžičky za veľmi prísnych podmienok. 

Čo je úverový register?

Úverový register, známy aj pod označením register dlžníkov, je zoznam všetkých finančných záväzkov fyzických i právnických osôb. Jeho cieľom je možnosť posúdiť konkrétneho žiadateľa, ale i spolužiadateľa či ručiteľa z hľadiska schopnosti splácať úver na základe jeho finančnej histórie.


Pri posudzovaní žiadosti o pôžičku patrí práve úverový register medzi tie najdôležitejšie parametre, ktoré dokážu ovplyvniť poskytnutie pôžičky. Pôžičku vám totiž nemusia schváliť v prípade, že v ňom máte negatívne záznamy. Takýto človek totiž pre poskytovateľa pôžičky predstavuje vysoké riziko. 

Úverových registrov je hneď niekoľko. Zhromažďujú sa v nich nielen informácie o neskorých splátkach úverov, ale napríklad aj neskoré úhrady faktúr za telefón. Ak ste teda niekedy mali problém so splácaním pôžičky alebo neskoro uhrádzate faktúry za telefón, určite ste sa v registri ocitli. V prípade finančných služieb sa používajú najmä:

  • Spoločný register bankových informácií, ktorý slúži na preverovanie bonity, dôveryhodnosti a platobnej disciplíny klientov – fyzických osôb a fyzických osôb podnikateľov, a to 5 rokov po ukončení zmluvného vzťahu medzi bankou a klientom a 

  • Nebankový register klientských informácií, ktorý má podobný účel, s tým, že jeho účastníkmi môžu byť všetky lízingové spoločnosti a spoločnosti splátkového predaja pôsobiace na slovenskom trhu.



Náš TIP

Chcete vedieť, či máte záznam v týchto úverových registroch? Požiadajte o výpis online na stránke www.moje-financie.sk.



Údaje medzi týmito registrami sa tiež vymieňajú, takže banky si môžu preveriť dlžníkov nebankových pôžičiek a naopak. Registrov je však oveľa viac - ďalšie napríklad zbierajú informácie o vašich dlhoch voči Sociálnej poisťovni, zdravotným poisťovniam, o daňových dlhoch a mnohých ďalších.

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Ako teda získať pôžičku bez registra?

Zákon o spotrebiteľských úveroch prikazuje poskytovateľom pôžičiek nahliadať so spoločných registrov dlžníkov. Ak teda patríte k problémovým klientom, možnosti získania pôžičky pre neplatičov a dlžníkov sú síce obmedzené, ale predsa existujú.


 

Dnes pôsobí na Slovensku len niekoľko nebankových spoločností, ktoré vám dokážu poskytnúť pôžičku aj v prípade, že ste vedení v registri dlžníkov. Ide v podstate o nebankové pôžičky bez registra, pri ktorých však musíte rátať s oveľa vyššími úrokovými sadzbami a oveľa prísnejšími podmienkami splácania ako napríklad pri bežnej bankovej pôžičke. Predsa len, poskytovateľ pôžičky v tomto prípade podstupuje oveľa vyššie riziko. 


Pozor však, keď budete pátrať po poskytovateľoch nebankových pôžičiek na internete, nesadnite na lep podvodníkom. Seriózna nebanková spoločnosť disponuje licenciou na poskytovanie spotrebiteľských úverov, ktorú im udeľuje Národná banka Slovenska. Na webe spoločnosti to bude určite uvedené. A nielen to. Na webovej stránke spoločnosti musíte nájsť všetky údaje o spoločnosti, telefonický kontakt i adresu. V opačnom prípade nemožno považovať poskytovateľa za dôveryhodného. 


Optimálne je, ak sa do hľadania takýchto pôžičiek v prípade potreby nepustíte na vlastnú päsť, ale využijete služby nášho porovnávača Porovnajto.sk. Na našom webe totiž nájdete len serióznych poskytovateľov s licenciou. 

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


  • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

  • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

  • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

  • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
    Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

    Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

  • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
    Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

    Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

  • 27. decembra 2021|Michaela Pősová
    Najlepšia pôžička je taká, ktorú dokážete splácať

    Medzi pôžičkami existuje mnoho rozdielov. Každá banka je iná, a tak sa menia aj podmienky, nehovoriac o tom, že požičať si môžete aj od rôznych nebankoviek či iných subjektov, ktoré už hraničia s úžerou. No bez ohľadu na to, kde si požičiavate, ešte predtým, ako sa rozhodnete pôžičku podpísať, by ste si mali vedieť zistiť aspoň približnú situáciu s úrokmi a s podmienkami. Ako si vypočítať, či budete schopný úver splácať a ako reálne zhodnotiť svoje možnosti?