Dom na kolesách je dovolenkovým snom nejedného Slováka. Ak ste sa aj vy rozhodli zadovážiť si obytný automobil alebo karavan, mali by ste pamätať na niekoľko legislatívnych záležitostí, ktoré sa s prevádzkou takéhoto vozidla spájajú. V prvom rade potrebujete príslušné vodičské oprávnenie. Skupina pritom závisí od najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti obytného vozidla. Následne musíte vozidlo zaevidovať na príslušnom dopravnom inšpektoráte, s čím samozrejme súvisí aj povinnosť zmluvného poistenia.

Aj obytné automobily a karavany potrebujú PZP

Ak túžite po dome na kolesách, máte na výber z dvoch možností. Obytný automobil alebo karavan, čo je prakticky obytný príves. V obidvoch prípadoch sa na takéto vozidlo vzťahuje povinnosť evidencie v systéme  evidencie vozidiel, a teda aj .  


Platná legislatíva totiž hovorí, že každé motorové vozidlo s vlastným pohonom, ako aj iné vozidlo bez vlastného pohonu, pre ktoré sa vydáva osvedčenie o evidencii vozidla, technické osvedčenie alebo obdobný preukaz, musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú jeho prevádzkou. Zjednodušene povedané - predtým, ako so svojím obytným automobilom alebo karavanom vyjdete na cestu, musíte ho poistiť. 


Majitelia karavanov sa zvyknú zamýšľať, na čo je takéto poistenie vôbec dobré. Odpoveď je jednoduchá. Karavan, rovnako ako obytný automobil, dokáže pri svojej prevádzke spôsobiť značné škody na zdraví a majetku. Okrem toho, že manévrovanie s takýmto vozidlom je náročnejšie ako s osobným automobilom, karavany a obytné automobily denne prekonávajú veľké vzdialenosti, čo značne zvyšuje ich rizikovosť z pohľadu dopravných nehôd.

Jednoduché porovnanie

PZP online

Ak chcete ušetriť čas i financie, najjednoduchšou cestou je uzatvorenie poistnej zmluvy online. Takto si v pohodlí domova porovnáte cenové ponuky a uzavriete zmluvu s vybranou poisťovňou na diaľku. Celý proces je veľmi jednoduchý, a vy pritom nemusíte opustiť pohodlie svojho domova.

Ako uzavrieť PZP pre obytné automobil a karavany?

Povinné zmluvné poistenie pre obytný automobil či karavan uzatvára držiteľ vozidla, teda osoba zapísaná v technickom preukaze. Poisťovateľom je komerčná poisťovňa. Keďže tieto vozidlá často jazdia za hranice krajiny, obzvlášť dôležité je tu dôsledné overenie platnosti PZP v tom–ktorom štáte. V zmysle zákona platí poistenie zodpovednosti vo všetkých členských štátoch a na území tých štátov, ktoré poisťovňa vyznačila v zelenej karte

Obsah a cena balíka povinného zmluvného poistenia sa líši od poisťovne k poisťovni. Všetky PZP balíčky však majú garantované minimálne, legislatívou stanovené krytie. Aby ste si mohli vybrať to najvýhodnejšie PZP pre váš obytný automobil alebo karavan, ponuky PZP jednotlivých poisťovní si najskôr dôkladne porovnajte prostredníctvom nášho online porovnávača


Povinné zmluvné poistenie pre obytný automobil alebo karavan môžete online aj uzavrieť, čo sa javí nielen ako komfortnejší, ale zároveň aj ako ekonomickejší spôsob ako v kamennej pobočke. Získate totiž prehľad v ponukách, vyberiete si tú najvyhovujúcejšiu alternatívu a ešte aj ušetríte. 

Porovnaný magazín

 • 03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • 19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • 28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

Potrebujete poradiť?


Využite naše bezplatné poradenstvo. Naši špecialisti sú vám k dispozícii v pracovných dňoch od 8:00 do 18:00 h.