žena v aute s vodičským preukazom v ruke

Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

9. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

Zásadné zmeny v zákone o cestnej premávke

Novela  zákona č. č. 8/2009 Z. z.  o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorá nadobúda účinnosť 1. augusta 2022, prináša hneď  niekoľko zmien. Medzi najdôležitejšie pritom patria najmä tieto:  


 • sprísnia sa zavedené sankcie za prekračovanie povolenej rýchlosti,

 • držanie a obsluhovanie telefónu bez systému hands-free počas vedenia vozidla sa zaradí medzi porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom,

 • zníži sa výška správnych poplatkov za vydanie novej tabuľky s evidenčným číslom vozidla (EČV) v prípadoch, kedy po výmene dodávateľa nebolo možné dočasne vydávať všetky druhy tabuliek,

 • ukončia sa niektoré výnimky z plnenia niektorých zákonných povinností či predlžovanie platnosti niektorých dokladov zavedených v súvislosti s koronavírusom (napríklad platnosť dokladov o zdravotnej a psychickej spôsobilosti a vodičského preukazu), 

 • zníži sa veková hranica pre získanie vodičského oprávnenia na vedenie autobusov a nákladných vozidiel. 


Náš tip

Prečítajte si viac o vodičskom oprávnení a jeho platnosti.

Vodičské oprávnenie môžu získať aj mladší vodiči

Zástupcovia dopravcov oceňujú predovšetkým poslednú uvedenú zmenu, ktorú novela zákona o cestnej premávke prináša. Zníženie veku vodičov presadzovali už dávnejšie, pretože v odvetvie trpí dlhodobým nedostatkom vodičov nákladnej a osobnej prepravy. 

Podľa prezidenta združenia cestných dopravcov Česmad Slovakia Pavla Piešťanského totiž Slovensku už dnes chýba 12 000 takýchto vodičov, a v rámci Európskej únie dokonca 500 000 vodičov. Slovensko potrebuje ročne pripraviť 10 000 vodičov pre nákladnú a autobusovú dopravu. 

Slovenská legislatíva sa má novelou zosúladiť so smernicou Európskej únie, a umožní tak získanie  vodičského preukazu na vedenie motorových vozidiel nákladnej a osobnej dopravy v nižšom veku ako v súčasnosti.  Podmienkou bude absolvovanie kurzu základnej kvalifikácie. 

Po novom tak budú môcť vodičský preukaz na autobus alebo nákladné vozidlo (teda vodičský preukaz C, CE, D a DE) získať aj mladší vodiči:


 • pri vozidlách skupín C a CE  sa minimálny vek zníži z 21 na 18 rokov, 

 • pri vozidlách skupín D a DE  sa minimálny vek zníži z 24 na 21 rokov

Vodičský preukaz pre skupiny D a DE, ktorý bol udelený po dosiahnutí veku 21 rokov, pričom jeho držiteľ získal len zrýchlenú základnú kvalifikáciu, bude do dovŕšenia veku 23 rokov oprávňovať držiteľov iba na vedenie vozidiel pravidelnej autobusovej dopravy na autobusovej linke, ktorá jazdí na maximálnu vzdialenosť 50 kilometrov.

Príslušníci ozbrojeného bezpečnostného zboru, ozbrojeného zboru, Hasičského a záchranného zboru alebo profesionálni vojaci, ktorí získajú vodičský preukaz na skupiny C a D v skoršom veku ako v základnom minimálnom veku, ich budú môcť využívať iba na území Slovenska.

Ak vás zaujíma, či môžete získať v mladšom veku napríklad vodičský preukaz na motorku, novela takúto zmenu zatiaľ neprináša. Zmeny v zákone sa však čiastočne dotknú aj vodičského preukazu skupiny B. Vodičské oprávnenie B sa totiž zároveň rozširuje na vedenie motorových vozidiel do 4,25 tony s pohonom na alternatívne palivá.


Povinné zmluvné poistenie je základom, ktorý nesmie chýbať žiadnemu autu. Porovnajte si ceny PZP a vyberte si to najvýhodnejšie PZP cez náš online porovnávač.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.