žena v aute s vodičským preukazom v ruke

Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

9. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

Zásadné zmeny v zákone o cestnej premávke

Novela  zákona č. č. 8/2009 Z. z.  o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorá nadobúda účinnosť 1. augusta 2022, prináša hneď  niekoľko zmien. Medzi najdôležitejšie pritom patria najmä tieto:  


 • sprísnia sa zavedené sankcie za prekračovanie povolenej rýchlosti,

 • držanie a obsluhovanie telefónu bez systému hands-free počas vedenia vozidla sa zaradí medzi porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom,

 • zníži sa výška správnych poplatkov za vydanie novej tabuľky s evidenčným číslom vozidla (EČV) v prípadoch, kedy po výmene dodávateľa nebolo možné dočasne vydávať všetky druhy tabuliek,

 • ukončia sa niektoré výnimky z plnenia niektorých zákonných povinností či predlžovanie platnosti niektorých dokladov zavedených v súvislosti s koronavírusom (napríklad platnosť dokladov o zdravotnej a psychickej spôsobilosti a vodičského preukazu), 

 • zníži sa veková hranica pre získanie vodičského oprávnenia na vedenie autobusov a nákladných vozidiel. 


Náš tip

Prečítajte si viac o vodičskom oprávnení a jeho platnosti.

Vodičské oprávnenie môžu získať aj mladší vodiči

Zástupcovia dopravcov oceňujú predovšetkým poslednú uvedenú zmenu, ktorú novela zákona o cestnej premávke prináša. Zníženie veku vodičov presadzovali už dávnejšie, pretože v odvetvie trpí dlhodobým nedostatkom vodičov nákladnej a osobnej prepravy. 

Podľa prezidenta združenia cestných dopravcov Česmad Slovakia Pavla Piešťanského totiž Slovensku už dnes chýba 12 000 takýchto vodičov, a v rámci Európskej únie dokonca 500 000 vodičov. Slovensko potrebuje ročne pripraviť 10 000 vodičov pre nákladnú a autobusovú dopravu. 

Slovenská legislatíva sa má novelou zosúladiť so smernicou Európskej únie, a umožní tak získanie  vodičského preukazu na vedenie motorových vozidiel nákladnej a osobnej dopravy v nižšom veku ako v súčasnosti.  Podmienkou bude absolvovanie kurzu základnej kvalifikácie. 

Po novom tak budú môcť vodičský preukaz na autobus alebo nákladné vozidlo (teda vodičský preukaz C, CE, D a DE) získať aj mladší vodiči:


 • pri vozidlách skupín C a CE  sa minimálny vek zníži z 21 na 18 rokov, 

 • pri vozidlách skupín D a DE  sa minimálny vek zníži z 24 na 21 rokov

Vodičský preukaz pre skupiny D a DE, ktorý bol udelený po dosiahnutí veku 21 rokov, pričom jeho držiteľ získal len zrýchlenú základnú kvalifikáciu, bude do dovŕšenia veku 23 rokov oprávňovať držiteľov iba na vedenie vozidiel pravidelnej autobusovej dopravy na autobusovej linke, ktorá jazdí na maximálnu vzdialenosť 50 kilometrov.

Príslušníci ozbrojeného bezpečnostného zboru, ozbrojeného zboru, Hasičského a záchranného zboru alebo profesionálni vojaci, ktorí získajú vodičský preukaz na skupiny C a D v skoršom veku ako v základnom minimálnom veku, ich budú môcť využívať iba na území Slovenska.

Ak vás zaujíma, či môžete získať v mladšom veku napríklad vodičský preukaz na motorku, novela takúto zmenu zatiaľ neprináša. Zmeny v zákone sa však čiastočne dotknú aj vodičského preukazu skupiny B. Vodičské oprávnenie B sa totiž zároveň rozširuje na vedenie motorových vozidiel do 4,25 tony s pohonom na alternatívne palivá.


Povinné zmluvné poistenie je základom, ktorý nesmie chýbať žiadnemu autu. Porovnajte si ceny PZP a vyberte si to najvýhodnejšie PZP cez náš online porovnávač.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?