kalkulačka povinného zmluvného poistenia

Výpočet povinného zmluvného poistenia: Online kalkulačka

Cena povinného zmluvného poistenia je rôzna. Líši sa v závislosti od množstva faktorov. K jej výpočtu sa viete dostať viacerými spôsobmi. Najpraktickejším je online kalkulačka. Chceli by ste vedieť, koľko vás poistenie vyjde? Takto si ho jednoducho vypočítate.

Cena je pre každého odlišná

Povinné zmluvné poistenie je základným poistením. Ako z jeho názvu vyplýva, je povinné. Musí ho mať preto uzatvorené úplne každé vozidlo. Na túto povinnosť by ste nemali zabúdať, pretože by vás mohla vyjsť draho. Pokuty pre vozidlá bez PZP sa šplhajú na 3 320 €, nehovoriac o problémoch, ktoré si viete spôsobiť.

Cena PZP sa odvíja od mnohých faktorov a parametrov. Nie je jednotná a poisťovne ju počítajú viacerými spôsobmi. Z toho dôvodu môžete dostať odlišnú výslednú sumu, ako váš známy s rovnakým autom.

Ešte predtým, ako sa vôbec pustíte do počítania výslednej sumy, je dôležité, aby ste o jednotlivých faktoroch vedeli. Dopredu s nimi budete počítať a výsledok vás neprekvapí.

Najdôležitejšími parametrami ovplyvňujúcimi cenu sú:

 • parametre vozidla - motorizácia, model, rok výroby, hmotnosť, výrobca,

 • pripoistenie,

 • spôsob užívania,

 • zľavy a bonusy.

Parametre vozidla

Cenu povinného zmluvného poistenia ovplyvňuje najviac vaše vozidlo. Dôvod je ten, že ak je výkonnejšie, dokáže spraviť omnoho viac škôd. Rovnako to platí aj v prípade jeho veľkosti. Malé auto, ako napríklad Mini Cooper, nespraví toľko škôd, ako veľké BMW.

Cenu ovplyvňuje tiež to, aké staré je vozidlo. Novšie sú spravidla lacnejšie, pretože by mali mať všetko v poriadku. Na druhej strane, starším autám sa pomaly jednotlivé časti kazia. Je preto úplne prirodzené, že si za poistenie priplatíte. Cena sa zvyšuje približne prvých 10 rokov. Následne poisťovne nepočítajú s tým, že vozidlo budete toľko používať.

Niekedy sa do úvahy berie aj výrobca, ktorý ale cenu poistenia neovplyvňuje tak, ako napríklad motorizácia či hmotnosť.

Pripoistenie

Pripoistenia sú výhodné hlavne vtedy, keď nemáte havarijné poistenie. Dôvod je ten, že PZP sa orientuje na škody spôsobené tretím osobám. Znamená to, že keď spôsobíte dopravnú nehodu, poisťovňa by mala preplatiť škody ostatným účastníkom. Vám ale nedá nič. Ochraňuje vás len pred platením nákladov.

Na druhej strane, havarijné poistenie kryje vás, a to tak, že v prípade nehody by mala poisťovňa preplatiť všetky vaše náklady. Havarijné poistenie nie je ale povinné zo zákona, preto ho nemusíte mať uzatvorené. 

Ak sa chcete chrániť, no o havarijné poistenie nemáte záujem, skvelou voľbou je pripoistenie. Nemusíte naň vytvárať žiadnu novú zmluvu. Dá sa vybaviť aj dodatočne, z pohodlia domova alebo prostredníctvom telefónu.

K obľúbeným pripoisteniam sa radia:

 • pripoistenie sedadiel,

 • úrazové pripoistenie,

 • pripoistenie vodiča a posádky,

 • pripoistenie skiel,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie škôd spôsobených živlami,

 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi.

Pripoistenie dokáže cenu mierne zdvihnúť. Spravidla však ide len o niekoľko desiatok eur.

Rada odborníka

Niektoré poisťovne poskytujú výhodné balíky, napríklad jedno pripoistenie zadarmo alebo so zľavou 50 %. Vďaka nim viete ušetriť množstvo eur.

Spôsob užívania

Povinné zmluvné poistenie sa z pohľadu používania delí na dva typy:

 • pre súkromné autá,

 • pre firemné/úžitkové autá.

Súkromné autá určené pre osobnú potrebu majú spravidla PZP nižšie a výhodnejšie. Nie sú nástrojom podnikania, ani nijak nefigurujú vo vašej práci. Nevýhodou ale je, že si ich nemôžete dať do nákladov, preto musíte celé poistenie platiť.

Na druhej strane, firemné alebo úžitkové autá si do nákladov viete dať. Ak by ste si ale nemohli alebo nevedeli, PZP je o desiatky eur vyššie. Počítajte preto s tým, že si priplatíte.

Zľavy a bonusy

Na cenu následne vplývajú ešte  zľavy a bonusy, ktoré ju vedia o niekoľko percent znížiť. K najčastejším sa radia:

 • bezškodový priebeh - zľava pre vodičov, ktorí nemali žiadnu nehodu v priebehu jedného alebo dvoch rokov,

 • roky praxe  - čím viac praxe máte, tým menej ste pre poisťovňu rizikom. Cena PZP je nižšia

 • deti v domácnosti - rodičia s deťmi do veku 15 alebo 18 rokov vedia získať rôzne zľavy v hodnote niekoľkých percent,

 • vidiek, dedina alebo malé mesto - ak žijete v malom meste alebo na dedine, môžete získať rôzne zľavy. Dôvod je ten, že na takomto mieste spravíte menej škôd, ako vo veľkomeste.

Ako vypočítať cenu PZP?

Ak chcete vedieť presnú alebo aspoň približnú cenu PZP, máte dve možnosti. Prvou je návšteva poisťovne. V nej získate určitú cenovú ponuku, ktorá sa ku koncu môže ešte mierne zmeniť alebo líšiť. Nie však príliš.

Takýmto spôsobom dostanete najpresnejší výsledok. Výhodou je, že cenovú ponuku si viete dať spraviť vo viacerých poisťovniach naraz. Viete si ich navzájom porovnať a zistiť, ktorá je výhodnejšia.

Na druhej strane, prechádzanie z pobočky do pobočky nie je úplne praktické. Preto by ste mali staviť na online kalkulačky, ktoré sú výhodnejšie, praktickejšie a rýchlejšie. Vďaka tomu, že pracujú so všetkými údajmi o vašom aute, sú veľmi presné. Samozrejme, cena sa následne ešte mierne zmení. Dopredu ale viete, s čím počítať.

Výpočet povinného zmluvného poistenia cez online kalkulačku je ľahký. Urobiť tak dokáže úplne každý. Stačí, aby ste vyplnili základné údaje, a to:

 • typ vozidla,

 • spôsob použitia vozidla,

 • ŠPZ vozidla,

 • informácie o vás: meno a priezvisko, vek, PSČ a mesto, e-mail, telefón, údaj o tom, či ste niekedy spôsobili škodu.

Online kalkulačka následne začne pracovať. Vypočíta ceny  hneď niekoľkých poisťovní. Vďaka tomu máte na stránke viacero ponúk, a to bez toho, aby ste sa preklikávali cez viacero kariet alebo podstránok. 

Výber a celý proces spojený s vybavovaním sa vám  urýchli a zjednoduší. V priebehu niekoľkých minút porovnáte všetky dostupné PZP.

Zistite, koľko budete platiť

Cena PZP sa odvíja od množstva parametrov a nie je rovnaká. Je preto dobré, keď sa dopredu pripravíte a zistíte, čo vás čaká. Využite praktickú online kalkulačku, vďaka ktorej si porovnáte viacero ponúk na jednom mieste. Výber poistenia bude potom omnoho jednoduchší, ako sa na začiatku zdal.


Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistíte, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online.


Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.