Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

kalkulačka povinného zmluvného poistenia

Výpočet povinného zmluvného poistenia: Online kalkulačka

5/5

Cena povinného zmluvného poistenia je rôzna. Líši sa v závislosti od množstva faktorov. K jej výpočtu sa viete dostať viacerými spôsobmi. Najpraktickejším je online kalkulačka. Chceli by ste vedieť, koľko vás poistenie vyjde? Takto si ho jednoducho vypočítate.

Cena je pre každého odlišná

Povinné zmluvné poistenie je základným poistením. Ako z jeho názvu vyplýva, je povinné. Musí ho mať preto uzatvorené úplne každé vozidlo. Na túto povinnosť by ste nemali zabúdať, pretože by vás mohla vyjsť draho. Pokuty pre vozidlá bez PZP sa šplhajú na 3 320 €, nehovoriac o problémoch, ktoré si viete spôsobiť.

Cena PZP sa odvíja od mnohých faktorov a parametrov. Nie je jednotná a poisťovne ju počítajú viacerými spôsobmi. Z toho dôvodu môžete dostať odlišnú výslednú sumu, ako váš známy s rovnakým autom.

Ešte predtým, ako sa vôbec pustíte do počítania výslednej sumy, je dôležité, aby ste o jednotlivých faktoroch vedeli. Dopredu s nimi budete počítať a výsledok vás neprekvapí.

Najdôležitejšími parametrami ovplyvňujúcimi cenu sú:

 • parametre vozidla - motorizácia, model, rok výroby, hmotnosť, výrobca,

 • pripoistenie,

 • spôsob užívania,

 • zľavy a bonusy.

Parametre vozidla

Cenu povinného zmluvného poistenia ovplyvňuje najviac vaše vozidlo. Dôvod je ten, že ak je výkonnejšie, dokáže spraviť omnoho viac škôd. Rovnako to platí aj v prípade jeho veľkosti. Malé auto, ako napríklad Mini Cooper, nespraví toľko škôd, ako veľké BMW.

Cenu ovplyvňuje tiež to, aké staré je vozidlo. Novšie sú spravidla lacnejšie, pretože by mali mať všetko v poriadku. Na druhej strane, starším autám sa pomaly jednotlivé časti kazia. Je preto úplne prirodzené, že si za poistenie priplatíte. Cena sa zvyšuje približne prvých 10 rokov. Následne poisťovne nepočítajú s tým, že vozidlo budete toľko používať.

Niekedy sa do úvahy berie aj výrobca, ktorý ale cenu poistenia neovplyvňuje tak, ako napríklad motorizácia či hmotnosť.

Pripoistenie

Pripoistenia sú výhodné hlavne vtedy, keď nemáte havarijné poistenie. Dôvod je ten, že PZP sa orientuje na škody spôsobené tretím osobám. Znamená to, že keď spôsobíte dopravnú nehodu, poisťovňa by mala preplatiť škody ostatným účastníkom. Vám ale nedá nič. Ochraňuje vás len pred platením nákladov.

Na druhej strane, havarijné poistenie kryje vás, a to tak, že v prípade nehody by mala poisťovňa preplatiť všetky vaše náklady. Havarijné poistenie nie je ale povinné zo zákona, preto ho nemusíte mať uzatvorené. 

Ak sa chcete chrániť, no o havarijné poistenie nemáte záujem, skvelou voľbou je pripoistenie. Nemusíte naň vytvárať žiadnu novú zmluvu. Dá sa vybaviť aj dodatočne, z pohodlia domova alebo prostredníctvom telefónu.

K obľúbeným pripoisteniam sa radia:

 • pripoistenie sedadiel,

 • úrazové pripoistenie,

 • pripoistenie vodiča a posádky,

 • pripoistenie skiel,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie škôd spôsobených živlami,

 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi.

Pripoistenie dokáže cenu mierne zdvihnúť. Spravidla však ide len o niekoľko desiatok eur.


Rada odborníka

Niektoré poisťovne poskytujú výhodné balíky, napríklad jedno pripoistenie zadarmo alebo so zľavou 50 %. Vďaka nim viete ušetriť množstvo eur.


Spôsob užívania

Povinné zmluvné poistenie sa z pohľadu používania delí na dva typy:

 • pre súkromné autá,

 • pre firemné/úžitkové autá.

Súkromné autá určené pre osobnú potrebu majú spravidla PZP nižšie a výhodnejšie. Nie sú nástrojom podnikania, ani nijak nefigurujú vo vašej práci. Nevýhodou ale je, že si ich nemôžete dať do nákladov, preto musíte celé poistenie platiť.

Na druhej strane, firemné alebo úžitkové autá si do nákladov viete dať. Ak by ste si ale nemohli alebo nevedeli, PZP je o desiatky eur vyššie. Počítajte preto s tým, že si priplatíte.

Zľavy a bonusy

Na cenu následne vplývajú ešte zľavy a bonusy, ktoré ju vedia o niekoľko percent znížiť. K najčastejším sa radia:

 • bezškodový priebeh - zľava pre vodičov, ktorí nemali žiadnu nehodu v priebehu jedného alebo dvoch rokov,

 • roky praxe - čím viac praxe máte, tým menej ste pre poisťovňu rizikom. Cena PZP je nižšia

 • deti v domácnosti - rodičia s deťmi do veku 15 alebo 18 rokov vedia získať rôzne zľavy v hodnote niekoľkých percent,

 • vidiek, dedina alebo malé mesto - ak žijete v malom meste alebo na dedine, môžete získať rôzne zľavy. Dôvod je ten, že na takomto mieste spravíte menej škôd, ako vo veľkomeste.

Ako vypočítať cenu PZP?

Ak chcete vedieť presnú alebo aspoň približnú cenu PZP, máte dve možnosti. Prvou je návšteva poisťovne. V nej získate určitú cenovú ponuku, ktorá sa ku koncu môže ešte mierne zmeniť alebo líšiť. Nie však príliš.

Takýmto spôsobom dostanete najpresnejší výsledok. Výhodou je, že cenovú ponuku si viete dať spraviť vo viacerých poisťovniach naraz. Viete si ich navzájom porovnať a zistiť, ktorá je výhodnejšia.

Na druhej strane, prechádzanie z pobočky do pobočky nie je úplne praktické. Preto by ste mali staviť na online kalkulačky, ktoré sú výhodnejšie, praktickejšie a rýchlejšie. Vďaka tomu, že pracujú so všetkými údajmi o vašom aute, sú veľmi presné. Samozrejme, cena sa následne ešte mierne zmení. Dopredu ale viete, s čím počítať.

Výpočet povinného zmluvného poistenia cez online kalkulačku je ľahký. Urobiť tak dokáže úplne každý. Stačí, aby ste vyplnili základné údaje, a to:

 • typ vozidla,

 • spôsob použitia vozidla,

 • ŠPZ vozidla,

 • informácie o vás: meno a priezvisko, vek, PSČ a mesto, e-mail, telefón, údaj o tom, či ste niekedy spôsobili škodu.

Online kalkulačka následne začne pracovať. Vypočíta ceny hneď niekoľkých poisťovní. Vďaka tomu máte na stránke viacero ponúk, a to bez toho, aby ste sa preklikávali cez viacero kariet alebo podstránok. 

Výber a celý proces spojený s vybavovaním sa vám urýchli a zjednoduší. V priebehu niekoľkých minút porovnáte všetky dostupné PZP.

Zistite, koľko budete platiť

Cena PZP sa odvíja od množstva parametrov a nie je rovnaká. Je preto dobré, keď sa dopredu pripravíte a zistíte, čo vás čaká. Využite praktickú online kalkulačku, vďaka ktorej si porovnáte viacero ponúk na jednom mieste. Výber poistenia bude potom omnoho jednoduchší, ako sa na začiatku zdal.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.