Robiť si poznámky

Všetko, čo potrebujete vedieť o bleskovej pôžičke

18. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Na trhu sa stretnete s viacerými typmi pôžičiek. Niektoré majú presný účel, iné sú zas bez účelu a dajú sa využiť úplne na všetko. Druhá možnosť je práve preto dnes veľmi obľúbená. Peniaze dostanete spravidla na účet už do niekoľkých minút. Často vám stačí preukázať len príjem a totožnosť. Ako sa od klasického úveru odlišuje blesková pôžička a čo to vlastne je?

Čo je blesková pôžička?

Blesková pôžička, známa aj ako rýchla pôžička, je určená na  preklenutie náročného obdobia. Ako už z názvu vyplýva, jej vybavenie je rýchle. Peniaze na účte máte už do niekoľkých minút. Využívať ich môžete na čokoľvek, čo práve potrebujete. Nie je potrebné dokladovanie účelu.

Úver využijete napríklad na nákup potravín, darčekov či opravu auta alebo elektrospotrebiča. Vybavenie je ľahké a rýchle. Dokáže poskytnúť dôležité finančné prostriedky.

Blesková pôžička je obľúbeným typom úveru. Poskytujú jú najmä nebankové spoločnosti, no podobný produkt nájdete aj v portfóliu bánk. Charakteristická je tým, že si požičiavate skôr nižšie čiastky. V praxi to znamená nie desaťtisíce, ale stovky, maximálne zopár tisícok.

Rada odborníka

Rýchla pôžička je určená len na nákup menších vecí alebo preklenutie náročného obdobia. Nevyužívajte ju na kúpu drahých vecí. Dôvod je ten, že má  krátku dobu splácania a vysoký úrok. Mohla by vám spraviť viac škôd ako úžitku.

Typy bleskových pôžičiek

Bleskové pôžičky sa spravidla delia na dva typy, a to:

Kontokorentný úver

Kontokorentný úver má výhodu v tom, že banku oň nemusíte žiadať. Stačí, aby ste počas nakupovania išli na svojom účte do mínusu. Tieto peniaze si na určitý čas požičiate a vrátite s úrokmi.

Na kontokorentný úver budete potrebovať účet, ktorý kontokorent umožňuje. Väčšinou však ide o bežnú bankovú službu. Ak ho nemáte, jeho vybavenie nezaberie viac ako zopár minút.

Hoci znie tento typ úveru ako niečo jednoduché, nie je to úplne tak. Každý kontokorent má úverový limit. Je to maximálna možná čiastka na požičanie. Ak by ste chceli míňať viac, účet vás zastaví.

Pri kontokorentnom úvere si dávajte pozor aj na úrok. Mnohí ho využívajú bez toho, aby premýšľali, koľko budú musieť splácať. Niektorí dokonca na poplatky aj zabúdajú. Úrok je spravidla vyšší.

Výhodou tohto úveru je to, že je bezúčelový. Banke preto nie je potrebné dokladovať, na čo ho potrebujete. Určený je pre fyzické osoby aj pre podnikateľov. Jeho maximálna splatnosť je jeden rok.

Revolvingový úver

Druhou možnosťou je revolvingový úver. Je veľmi podobný ako kontokorentný. Banka od vás nežiada dokladovanie účelu. Finančné prostriedky vám poskytne na čokoľvek, a to dokonca aj bez toho, aby ste ju o povolenie vôbec žiadali.

Výhodou revolvingového úveru je to, že ak finančné prostriedky splatíte do určitej doby, neplatíte poplatky. Akonáhle ich splatíte, môžete úver použiť zas. Rovnako to platí aj vtedy, keď splácate jednotlivé čiastky postupne.

V praxi to vyzerá tak, že keď si požičiate 2 000 € a 1 000 € miniete, stále máte k dispozícii 1 000 €. Keď doplatíte 500 €, na využitie máte 1 500 €. To, čo vrátite, sa dá znova využívať.

Hoci sa zdá, že tento typ úveru nemá žiadne nevýhody, nedajte sa oklamať. Spájajú sa s ním vyššie úroky a kratšia doba splácania.

Rada odborníka

Väčšinu bleskových pôžičiek vybavíte z pohodlia domova prostredníctvom internetu. Stačí, aby ste si jednotlivé ponuky porovnali  a vybrali tú najvýhodnejšiu. 

Ako funguje blesková pôžička?

Blesková pôžička funguje veľmi jednoducho. Jej vybavenie je rýchle a dokážete tak urobiť aj online. Dokonca, niektoré nebankovky poskytujú vybavenie cez SMS správu alebo telefonický hovor.

Po schválení ponuky stačí chvíľku počkať, spravidla 10 - 15 minút. Keď sa vám peniaze pripíšu na účet, môžete ich začať využívať.

Doba prevodu finančných prostriedkov sa líši v závislosti od jednotlivých bánk. Ak si pôžičku vybavujete v banke, kde máte účet, peniaze máte do 5 minút. Keď ste úver vybavili v inej banke alebo nebankovke, počkáte si maximálne 30 minút.

Hlavnou myšlienkou bleskovej pôžičky je skutočnosť, že sa dá využiť v deň požiadania.

Ako sa odlišuje od iných pôžičiek?

Väčšina klasických úverov je spojená s dlhším vybavovaním. Celý proces môže trvať aj niekoľko dní. Blesková pôžička má výhodu v tom, že ju získate už do niekoľkých minút. Finančné prostriedky sa tak dajú využívať okamžite.

Blesková pôžička sa tiež odlišuje sumou, akú si požičiavate. Väčšinou ide o menšie čiastky do 2 000 €. Netreba zabudnúť ani na vyšší úrok.

Pre koho je určená?

Blesková pôžička je určená pre úplne každého, kto potrebuje preklenúť náročné obdobie. Zíde sa vám zopár dní pred výplatou alebo vtedy, keď sa vám pokazí elektrospotrebič. Kúpa nového vie vyjsť draho.  Rýchla pôžička dokáže efektívne pomôcť.

Vziať si ju môže jednoducho ktokoľvek, kto práve  bojuje s náročnou finančnou situáciou.

Dávajte si pozor na riziká

Najväčšou chybou pri vybavovaní pôžičky je vziať prvú, ktorú uvidíte. Ak si nespravíte prieskum trhu, je len málo pravdepodobné, že zvolíte správne. Všetky ponuky si preto porovnajte a zistite, čo vám banky a nebankovky poskytujú.

Je viac ako isté, že niekde získate výhodnejší úrok, podmienky alebo RPMN. Neplaťte zbytočne za niečo, čo vám nebude vyhovovať.

Ďalej nezabúdajte ani na vyšší úrok. Pri bleskovej pôžičke nečakajte výšku úroku ako pri hypotéke, preto si požičajte len toľko, koľko skutočne potrebujete. Vyhnete sa tak problémom so splácaním.

Dôležité je tiež zistiť si informácie o pôžičke, prípadne spoločnosti. Druhá možnosť platí len vtedy, keď si požičiavate z nebankovky, ktorú nepoznáte. 

Aké sú podmienky na získanie bleskovej pôžičky?

Na získanie bleskovej pôžičky stačí, aby ste mali 18 rokov a trvalý pobyt v Slovenskej republike. Niektoré inštitúcie budú vyžadovať aj dokladovanie príjmu.

Ďalšie podmienky sa líšia od jednotlivých bánk a nebankoviek. Dopredu si ich naštudujte a zistite,  čo všetko musíte splniť.

Blesková pôžička pre každého

Blesková pôžička je zaujímavým produktom určeným pre každého. Skvelo pomôže pri preklenutí ťažkého obdobia alebo vtedy, keď máte nečakané výdavky. Má množstvo výhod, no nezabúdajte ani na jej mínusy. Vyšší úrok dokáže skomplikovať celé splácanie.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  Pôžičky a úvery
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  Pôžičky a úvery
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  Pôžičky a úvery
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • podpis pôžičky
  Pôžičky a úvery
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  Pôžičky a úvery
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  Pôžičky a úvery
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  Pôžičky a úvery
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  Pôžičky a úvery
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  Pôžičky a úvery
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • peniaze z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  Pôžičky a úvery
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  Pôžičky a úvery
  17. januára 2022|Silvia Múdra
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.

 • úroky v bankách sa zvyšujú alebo znižujú
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Veľké porovnanie úrokov v bankách v aktuálnom roku

  Pôžičky na čokoľvek budeme s určitosťou potrebovať aj v roku 2022. Úver, ktorý môžete použiť na akýkoľvek účel, môže byť naozaj výhodný. Musíte si však vyberať obozretne a venovať pozornosť podmienkam, ktoré banky ponúkajú. Ak si plánujete vziať pôžičku, porovnanie aktuálnych úrokov sa vám bude určite hodiť. Myslite pritom však aj na to, že výhodnosť pôžičky sa nedá posudzovať len na základe úrokovej sadzby.

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • budík
  Pôžičky a úvery
  10. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo je to inflácia a ako sa pred ňou ochrániť?

  O inflácii toho v poslednej dobe počúvame mimoriadne veľa. Je to kvôli jej nadpriemernému rastu v roku 2021. Čo všetko vlastne inflácia ovplyvňuje a môžeme sa pred ňou nejako chrániť? Ak áno, ako? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber najdôležitejších informácií.

 • zamýšľajúci sa muž
  Pôžičky a úvery
  04. januára 2022|Silvia Múdra
  Ako získať úver, keď ste v registri? Poradíme vám vhodný postup

  Máte záznam v úverovom registri, no aj napriek tomu potrebujete peniaze? Hoci sú v tomto prípade možnosti obmedzené, predsa len existujú spôsoby, ako sa k peniazom dostať. Záleží, samozrejme, aj od toho, o aký záznam v registri ide. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako na to.

 • Podmienky k bývaniu
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Aké podmienky musíte splniť, aby ste získali pôžičku na bývanie?

  Pôžička na bývanie je mnohokrát nevyhnutnosťou, ak si chcete kúpiť byt alebo dom. Existuje hneď niekoľko typov pôžičiek na bývanie, ktoré môžete využiť na nadobudnutie nehnuteľnosti či jej rekonštrukciu. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame najmä na hypotekárne úvery a podmienky ich získania v našich bankách.

 • Dve Aziatky nad PC a mobilom
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zišiel by sa vám úver pre mladých? Pozrite sa, či spĺňate podmienky

  Kto z nás by nechcel na hypotéke ušetriť? Pozrite sa s nami na to, či spĺňate podmienky pre získanie hypotéky pre mladých. Ak totiž nemáte viac ako 35 rokov a vaša mzda je v stanovenom limite, môžete získať zaujímavé zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy.