Robiť si poznámky

Všetko, čo potrebujete vedieť o bleskovej pôžičke

18. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Na trhu sa stretnete s viacerými typmi pôžičiek. Niektoré majú presný účel, iné sú zas bez účelu a dajú sa využiť úplne na všetko. Druhá možnosť je práve preto dnes veľmi obľúbená. Peniaze dostanete spravidla na účet už do niekoľkých minút. Často vám stačí preukázať len príjem a totožnosť. Ako sa od klasického úveru odlišuje blesková pôžička a čo to vlastne je?

Čo je blesková pôžička?

Blesková pôžička, známa aj ako rýchla pôžička, je určená na  preklenutie náročného obdobia. Ako už z názvu vyplýva, jej vybavenie je rýchle. Peniaze na účte máte už do niekoľkých minút. Využívať ich môžete na čokoľvek, čo práve potrebujete. Nie je potrebné dokladovanie účelu.

Úver využijete napríklad na nákup potravín, darčekov či opravu auta alebo elektrospotrebiča. Vybavenie je ľahké a rýchle. Dokáže poskytnúť dôležité finančné prostriedky.

Blesková pôžička je obľúbeným typom úveru. Poskytujú jú najmä nebankové spoločnosti, no podobný produkt nájdete aj v portfóliu bánk. Charakteristická je tým, že si požičiavate skôr nižšie čiastky. V praxi to znamená nie desaťtisíce, ale stovky, maximálne zopár tisícok.

Rada odborníka

Rýchla pôžička je určená len na nákup menších vecí alebo preklenutie náročného obdobia. Nevyužívajte ju na kúpu drahých vecí. Dôvod je ten, že má  krátku dobu splácania a vysoký úrok. Mohla by vám spraviť viac škôd ako úžitku.

Typy bleskových pôžičiek

Bleskové pôžičky sa spravidla delia na dva typy, a to:

Kontokorentný úver

Kontokorentný úver má výhodu v tom, že banku oň nemusíte žiadať. Stačí, aby ste počas nakupovania išli na svojom účte do mínusu. Tieto peniaze si na určitý čas požičiate a vrátite s úrokmi.

Na kontokorentný úver budete potrebovať účet, ktorý kontokorent umožňuje. Väčšinou však ide o bežnú bankovú službu. Ak ho nemáte, jeho vybavenie nezaberie viac ako zopár minút.

Hoci znie tento typ úveru ako niečo jednoduché, nie je to úplne tak. Každý kontokorent má úverový limit. Je to maximálna možná čiastka na požičanie. Ak by ste chceli míňať viac, účet vás zastaví.

Pri kontokorentnom úvere si dávajte pozor aj na úrok. Mnohí ho využívajú bez toho, aby premýšľali, koľko budú musieť splácať. Niektorí dokonca na poplatky aj zabúdajú. Úrok je spravidla vyšší.

Výhodou tohto úveru je to, že je bezúčelový. Banke preto nie je potrebné dokladovať, na čo ho potrebujete. Určený je pre fyzické osoby aj pre podnikateľov. Jeho maximálna splatnosť je jeden rok.

Revolvingový úver

Druhou možnosťou je revolvingový úver. Je veľmi podobný ako kontokorentný. Banka od vás nežiada dokladovanie účelu. Finančné prostriedky vám poskytne na čokoľvek, a to dokonca aj bez toho, aby ste ju o povolenie vôbec žiadali.

Výhodou revolvingového úveru je to, že ak finančné prostriedky splatíte do určitej doby, neplatíte poplatky. Akonáhle ich splatíte, môžete úver použiť zas. Rovnako to platí aj vtedy, keď splácate jednotlivé čiastky postupne.

V praxi to vyzerá tak, že keď si požičiate 2 000 € a 1 000 € miniete, stále máte k dispozícii 1 000 €. Keď doplatíte 500 €, na využitie máte 1 500 €. To, čo vrátite, sa dá znova využívať.

Hoci sa zdá, že tento typ úveru nemá žiadne nevýhody, nedajte sa oklamať. Spájajú sa s ním vyššie úroky a kratšia doba splácania.

Rada odborníka

Väčšinu bleskových pôžičiek vybavíte z pohodlia domova prostredníctvom internetu. Stačí, aby ste si jednotlivé ponuky porovnali  a vybrali tú najvýhodnejšiu. 

Ako funguje blesková pôžička?

Blesková pôžička funguje veľmi jednoducho. Jej vybavenie je rýchle a dokážete tak urobiť aj online. Dokonca, niektoré nebankovky poskytujú vybavenie cez SMS správu alebo telefonický hovor.

Po schválení ponuky stačí chvíľku počkať, spravidla 10 - 15 minút. Keď sa vám peniaze pripíšu na účet, môžete ich začať využívať.

Doba prevodu finančných prostriedkov sa líši v závislosti od jednotlivých bánk. Ak si pôžičku vybavujete v banke, kde máte účet, peniaze máte do 5 minút. Keď ste úver vybavili v inej banke alebo nebankovke, počkáte si maximálne 30 minút.

Hlavnou myšlienkou bleskovej pôžičky je skutočnosť, že sa dá využiť v deň požiadania.

Ako sa odlišuje od iných pôžičiek?

Väčšina klasických úverov je spojená s dlhším vybavovaním. Celý proces môže trvať aj niekoľko dní. Blesková pôžička má výhodu v tom, že ju získate už do niekoľkých minút. Finančné prostriedky sa tak dajú využívať okamžite.

Blesková pôžička sa tiež odlišuje sumou, akú si požičiavate. Väčšinou ide o menšie čiastky do 2 000 €. Netreba zabudnúť ani na vyšší úrok.

Pre koho je určená?

Blesková pôžička je určená pre úplne každého, kto potrebuje preklenúť náročné obdobie. Zíde sa vám zopár dní pred výplatou alebo vtedy, keď sa vám pokazí elektrospotrebič. Kúpa nového vie vyjsť draho.  Rýchla pôžička dokáže efektívne pomôcť.

Vziať si ju môže jednoducho ktokoľvek, kto práve  bojuje s náročnou finančnou situáciou.

Dávajte si pozor na riziká

Najväčšou chybou pri vybavovaní pôžičky je vziať prvú, ktorú uvidíte. Ak si nespravíte prieskum trhu, je len málo pravdepodobné, že zvolíte správne. Všetky ponuky si preto porovnajte a zistite, čo vám banky a nebankovky poskytujú.

Je viac ako isté, že niekde získate výhodnejší úrok, podmienky alebo RPMN. Neplaťte zbytočne za niečo, čo vám nebude vyhovovať.

Ďalej nezabúdajte ani na vyšší úrok. Pri bleskovej pôžičke nečakajte výšku úroku ako pri hypotéke, preto si požičajte len toľko, koľko skutočne potrebujete. Vyhnete sa tak problémom so splácaním.

Dôležité je tiež zistiť si informácie o pôžičke, prípadne spoločnosti. Druhá možnosť platí len vtedy, keď si požičiavate z nebankovky, ktorú nepoznáte. 

Aké sú podmienky na získanie bleskovej pôžičky?

Na získanie bleskovej pôžičky stačí, aby ste mali 18 rokov a trvalý pobyt v Slovenskej republike. Niektoré inštitúcie budú vyžadovať aj dokladovanie príjmu.

Ďalšie podmienky sa líšia od jednotlivých bánk a nebankoviek. Dopredu si ich naštudujte a zistite,  čo všetko musíte splniť.

Blesková pôžička pre každého

Blesková pôžička je zaujímavým produktom určeným pre každého. Skvelo pomôže pri preklenutí ťažkého obdobia alebo vtedy, keď máte nečakané výdavky. Má množstvo výhod, no nezabúdajte ani na jej mínusy. Vyšší úrok dokáže skomplikovať celé splácanie.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.