Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

blesková pôžička

Všetko, čo potrebujete vedieť o bleskovej pôžičke

|Daniel Výcha
5/5

Na trhu sa stretnete s viacerými typmi pôžičiek. Niektoré majú presný účel, iné sú zas bez účelu a dajú sa využiť úplne na všetko. Druhá možnosť je práve preto dnes veľmi obľúbená. Peniaze dostanete spravidla na účet už do niekoľkých minút. Často vám stačí preukázať len príjem a totožnosť. Ako sa od klasického úveru odlišuje blesková pôžička a čo to vlastne je?

Čo je blesková pôžička?

Blesková pôžička, známa aj ako rýchla pôžička, je určená na preklenutie náročného obdobia. Ako už z názvu vyplýva, jej vybavenie je rýchle. Peniaze na účte máte už do niekoľkých minút. Využívať ich môžete na čokoľvek, čo práve potrebujete. Nie je potrebné dokladovanie účelu.

Úver využijete napríklad na nákup potravín, darčekov či opravu auta alebo elektrospotrebiča. Vybavenie je ľahké a rýchle. Dokáže poskytnúť dôležité finančné prostriedky.

Blesková pôžička je obľúbeným typom úveru. Poskytujú jú najmä nebankové spoločnosti, no podobný produkt nájdete aj v portfóliu bánk. Charakteristická je tým, že si požičiavate skôr nižšie čiastky. V praxi to znamená nie desaťtisíce, ale stovky, maximálne zopár tisícok.


Rada odborníka

Rýchla pôžička je určená len na nákup menších vecí alebo preklenutie náročného obdobia. Nevyužívajte ju na kúpu drahých vecí. Dôvod je ten, že má krátku dobu splácania a vysoký úrok. Mohla by vám spraviť viac škôd ako úžitku.


Typy bleskových pôžičiek

Bleskové pôžičky sa spravidla delia na dva typy, a to:

  • kontokorentný úver,

  • revolvingový úver.

Kontokorentný úver

Kontokorentný úver má výhodu v tom, že banku oň nemusíte žiadať. Stačí, aby ste počas nakupovania išli na svojom účte do mínusu. Tieto peniaze si na určitý čas požičiate a vrátite s úrokmi.

Na kontokorentný úver budete potrebovať účet, ktorý kontokorent umožňuje. Väčšinou však ide o bežnú bankovú službu. Ak ho nemáte, jeho vybavenie nezaberie viac ako zopár minút.

Hoci znie tento typ úveru ako niečo jednoduché, nie je to úplne tak. Každý kontokorent má úverový limit. Je to maximálna možná čiastka na požičanie. Ak by ste chceli míňať viac, účet vás zastaví.

Pri kontokorentnom úvere si dávajte pozor aj na úrok. Mnohí ho využívajú bez toho, aby premýšľali, koľko budú musieť splácať. Niektorí dokonca na poplatky aj zabúdajú. Úrok je spravidla vyšší.

Výhodou tohto úveru je to, že je bezúčelový. Banke preto nie je potrebné dokladovať, na čo ho potrebujete. Určený je pre fyzické osoby aj pre podnikateľov. Jeho maximálna splatnosť je jeden rok.

Revolvingový úver

Druhou možnosťou je revolvingový úver. Je veľmi podobný ako kontokorentný. Banka od vás nežiada dokladovanie účelu. Finančné prostriedky vám poskytne na čokoľvek, a to dokonca aj bez toho, aby ste ju o povolenie vôbec žiadali.

Výhodou revolvingového úveru je to, že ak finančné prostriedky splatíte do určitej doby, neplatíte poplatky. Akonáhle ich splatíte, môžete úver použiť zas. Rovnako to platí aj vtedy, keď splácate jednotlivé čiastky postupne.

V praxi to vyzerá tak, že keď si požičiate 2 000 € a 1 000 € miniete, stále máte k dispozícii 1 000 €. Keď doplatíte 500 €, na využitie máte 1 500 €. To, čo vrátite, sa dá znova využívať.

Hoci sa zdá, že tento typ úveru nemá žiadne nevýhody, nedajte sa oklamať. Spájajú sa s ním vyššie úroky a kratšia doba splácania.


Rada odborníka

Väčšinu bleskových pôžičiek vybavíte z pohodlia domova prostredníctvom internetu. Stačí, aby ste si jednotlivé ponuky porovnali a vybrali tú najvýhodnejšiu. 


Ako funguje blesková pôžička?

Blesková pôžička funguje veľmi jednoducho. Jej vybavenie je rýchle a dokážete tak urobiť aj online. Dokonca, niektoré nebankovky poskytujú vybavenie cez SMS správu alebo telefonický hovor.

Po schválení ponuky stačí chvíľku počkať, spravidla 10 - 15 minút. Keď sa vám peniaze pripíšu na účet, môžete ich začať využívať.

Doba prevodu finančných prostriedkov sa líši v závislosti od jednotlivých bánk. Ak si pôžičku vybavujete v banke, kde máte účet, peniaze máte do 5 minút. Keď ste úver vybavili v inej banke alebo nebankovke, počkáte si maximálne 30 minút.

Hlavnou myšlienkou bleskovej pôžičky je skutočnosť, že sa dá využiť v deň požiadania.

Ako sa odlišuje od iných pôžičiek?

Väčšina klasických úverov je spojená s dlhším vybavovaním. Celý proces môže trvať aj niekoľko dní. Blesková pôžička má výhodu v tom, že ju získate už do niekoľkých minút. Finančné prostriedky sa tak dajú využívať okamžite.

Blesková pôžička sa tiež odlišuje sumou, akú si požičiavate. Väčšinou ide o menšie čiastky do 2 000 €. Netreba zabudnúť ani na vyšší úrok.

Pre koho je určená?

Blesková pôžička je určená pre úplne každého, kto potrebuje preklenúť náročné obdobie. Zíde sa vám zopár dní pred výplatou alebo vtedy, keď sa vám pokazí elektrospotrebič. Kúpa nového vie vyjsť draho. Rýchla pôžička dokáže efektívne pomôcť.

Vziať si ju môže jednoducho ktokoľvek, kto práve bojuje s náročnou finančnou situáciou.

Dávajte si pozor na riziká

Najväčšou chybou pri vybavovaní pôžičky je vziať prvú, ktorú uvidíte. Ak si nespravíte prieskum trhu, je len málo pravdepodobné, že zvolíte správne. Všetky ponuky si preto porovnajte a zistite, čo vám banky a nebankovky poskytujú.

Je viac ako isté, že niekde získate výhodnejší úrok, podmienky alebo RPMN. Neplaťte zbytočne za niečo, čo vám nebude vyhovovať.

Ďalej nezabúdajte ani na vyšší úrok. Pri bleskovej pôžičke nečakajte výšku úroku ako pri hypotéke, preto si požičajte len toľko, koľko skutočne potrebujete. Vyhnete sa tak problémom so splácaním.

Dôležité je tiež zistiť si informácie o pôžičke, prípadne spoločnosti. Druhá možnosť platí len vtedy, keď si požičiavate z nebankovky, ktorú nepoznáte. 

Aké sú podmienky na získanie bleskovej pôžičky?

Na získanie bleskovej pôžičky stačí, aby ste mali 18 rokov a trvalý pobyt v Slovenskej republike. Niektoré inštitúcie budú vyžadovať aj dokladovanie príjmu.

Ďalšie podmienky sa líšia od jednotlivých bánk a nebankoviek. Dopredu si ich naštudujte a zistite, čo všetko musíte splniť.

Blesková pôžička pre každého

Blesková pôžička je zaujímavým produktom určeným pre každého. Skvelo pomôže pri preklenutí ťažkého obdobia alebo vtedy, keď máte nečakané výdavky. Má množstvo výhod, no nezabúdajte ani na jej mínusy. Vyšší úrok dokáže skomplikovať celé splácanie.


Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.