automechanik stojaci nad autom

STK a EK na Slovensku: Aké sú rozdiely?

17. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Ak ste vlastníkom motorového vozidla, musíte absolvovať technickú a emisnú kontrolu. Tieto pojmy sa ale od seba v mnohom líšia. Viete, aký je medzi nimi rozdiel? Ak nie, náš článok vám prezradí všetko, čo potrebujete vedieť o technickej a emisnej kontrole na Slovensku.

Na čo je dobrá STK?

STK je zákonom daná povinnosť pre všetky motorové vozidlá, ktoré sa musia podrobiť kontrole v pravidelných intervaloch. Ide o prehliadku technického stavu vozidla, jeho kompomentov, systémov či technických jednotiek. Povinnosť sa týka všetkých áut, ktoré sú prihlásené v evidencii vozidiel.

Technickú kontrolu musíte absolvovať aj vtedy, ak máte auto, ktorým nejazdíte, ide o opätovne schvaľované vozidlo alebo vozidlo, ktoré je evidované na území SR a nie je trvalo alebo dočasne vyradené z premávky. 

Povinnosť sa týka aj vozidla, ktoré bolo jednotlivo dovezené z členského štátu, prípadne z iného zmluvného štátu, a nedisponuje dokladom o vykonaní technickej kontroly pred prihlásením do evidencie vozidiel SR.

Samozrejme, povinnosť STK majú aj jednotlivo dovezené vozidlá z tretích krajín, a to pred ich prihlásením do evidencie vozidiel SR.


TIP

Ak vám auto stojí na dvore a vôbec ho nepoužívate, mali by ste ho odhlásiť, prípadne ho dočasne odhlásiť, inak vám môže prísť pokuta za neurobené kontroly.

Čo je emisná kontrola?

Emisná kontrola zahŕňa kontrolu stavu motora vozidla spolu s jeho systémom, ktorý ovplyvňuje tvorbu látok, ktoré znečisťujú ovzdušie. Vykonáva sa v stacionárnom pracovisku emisnej kontroly, prípadne v mobilnom pracovisku emisnej kontroly.

Ktoré vozidlá sa kontrolujú emisnou kontrolou?

 • vozidlá s benzínovým motorom, ktorý má nezdokonalený emisný systém,

 • s benzínovým motorom so zdokonaleným emisným systémom – RKAT,

 • s benzínovým motorom, ktorý disponuje zdokonaleným emisným systémom (RKAT) a je vybavené aj palubným diagnostickým systémom OBD,

 • so vznetovým motorom,

 • so vznetovým motorom, ktorý má palubný diagnostický systém OBD.

Pravidelnej emisnej kontrole nepodliehajú vozidlá kategórie M1, ktoré sú mazané zmesou paliva a mazacieho oleja (dvojtakt) a vozidlá kategórie L, čiže motocykel a od neho odvodené vozidlá.

Typy emisných kontrol

Pravidelná kontrola

Vykonáva sa v lehote od pol roka do 4 rokov v celkovom rozsahu na vozidlách, ktoré sú evidované v Slovenskej republike.

Budete potrebovať doklady, ktorými sú:
 • osvedčenie o evidencii, prípadne aktuálnu kópiu s potvrdením o zadržaní,

 • osvedčenia o evidencii,  ktoré sú vydané útvarom Policajného zboru,

 • protokol o montáži plynového zariadenia, a to vtedy, ak ide o vozidlo s pohonom na skvapalnený ropný plyn či s pohonom na stlačený zemný plyn, ktoré nie je vybavené zariadením priamo od výrobcu.

Zvláštna emisná kontrola

Vykonáva sa na žiadosť prevádzkovateľa či vodiča vozidla, prípadne, ak to tak ustanovil príslušný orgán štátnej správy či iná inštitúcia s podobnou právomocou (prokuratúra, súd alebo Policajný zbor).

Potrebné dokumenty:
 • rovnaké osvedčenie a protokol ako pri pravidelnej kontrole,

 • iné doklady, ktoré ustanovuje zákon.

Administratívna emisná kontrola

Vykonáva sa vtedy, ak je potrebné pridelenie a nalepenie kontrolnej nálepky. Potrebné sú rovnaké doklady, ako pri pravidelnej kontrole.

Technická kontrola

Technickou kontrolou sa na vozidle kontroluje jeho brzdová sústava, predpísaná, ale aj zvláštna výbava, osvetlenie, riadenie, hriadele, kĺby, nápravy, kolesá, rám s karosériou, samostatne stojace technické jednotky a zhodnosť identifikátorov vozidla s údajmi v dokladoch.

Technická kontrola vozidla sa hodnotí  podľa trojstupňovej identifikácie na:

1. spôsobilé na prevádzku po cestných komunikáciách,

2. dočasne spôsobilé na prevádzku po cestných komunikáciách – ak sa zistila chyba, majiteľ vozidla musí do 60 dní podstúpiť opakovanú technickú kontrolu auta. V prípade, že sa zistí tá istá chyba, vozidlo bude nespôsobilé na prevádzku,

3. nespôsobilé na prevádzku po cestnej komunikácii  – ak sa kontrolou preukázala veľmi závažná chyba.

Cena STK

Ceny STK  nie sú fixné a líšia sa aj na základe stanice, na ktorej sa STK vykonáva. V priemere ide o sumu od 70 do 90 €. Cena za emisnú a technickú kontrolu je v priemere 35 € (za každú kontrolu zvlášť) a cena za opätovnú kontrolu je od 20 €. Na výšku ceny vplýva lokalita, kde žijete, typ auta, pohon a aj to, či je dovezené zo zahraničia.

Kamerové systémy

Stanice STK disponujú aj kamerovými systémami, ktoré zabezpečujú efektívne vykonávanie kontrol vozidiel. Kamery nemajú zásadný vplyv na spomalenie kontrol, pretože problémom je najmä množstvo spracovaných vozidiel na pracovisku. Autá sa musia viackrát fotiť, čo spomaľuje kontrolu.

Ešte pred týmto opatrením bolo možné, aby sa v priestore nachádzalo viacero áut, no teraz sa ich počet zredukoval na 2.


Vedeli ste, že…

… majitelia áut majú možnosť aktivácie bezplatnej SMS notifikácie, ktorá ich upozorní na končiaci dátum kontrol? Upozornenia prichádzajú 60 dní a 30 dní pred ukončením platnosti. Samotná SMS nefunguje ako rezervácia termínu, preto sa musíte objednať v stredisku, kde potrebujete absolvovať STK.

Čo ak neprejdete cez STK?

Možno ste žili v domnienke, že problém môžu mať iba staré autá. Opak je pravdou. Občas s tým majú problém aj novšie vozidlá, nielen tie ojazdené. Dôvod, prečo vás z kontroly môžu vyhodiť je ten, že nemáte pri sebe veľký technický preukaz. 

Problémom môže byť aj skutočnosť, že počas kontroly v stredisku sa vypáli žiarovka na aute. Nedá sa vymeniť priamo na mieste a kontrolu musíte zopakovať. Dávajte si pozor na identifikačné číslo (VIN), nachádzajúce sa pod kobercom vnútri vozidla, ktoré môže byť postihnuté koróziou. 

Ak kontrolu neabsolvujete na prvý raz,  dostanete protokol s chybami. Ide o dokument o dočasnej nespôsobilosti vozidla na prevádzku po cestách a vzniknuté chyby musíte napraviť do konkrétneho dátumu. Dokument vás chráni pred pokutovaním. V prípade, že vozidlo neprejde ani druhýkrát, zaniká jeho spôsobilosť na prevádzku.

Prvá je emisná kontrola. V prípade, že vám namerajú vysoké hodnoty emisií, cez kontrolu vás nepustia, pričom nemôžete ísť ani na technickú kontrolu.

Ak neprejdete emisnou kontrolou, neplatíte plnú sumu, ale iba sumu za protokol za približne 6 €. Podarilo sa vám dať si auto do poriadku a prejsť kontrolou? Výborne, čaká vás technická kontrola.

Zhrnutie

Dávajte si pozor na to, aby ste počas STK mali pri sebe veľký technický preukaz, pretože ak sa ním nepreukážete, máte smolu. Bez neho nie je možná prehliadka vozidla. Problémom môže byť aj získanie ďalšieho voľného termínu.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?