automechanik stojaci nad autom

STK a EK na Slovensku: Aké sú rozdiely?

17. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Ak ste vlastníkom motorového vozidla, musíte absolvovať technickú a emisnú kontrolu. Tieto pojmy sa ale od seba v mnohom líšia. Viete, aký je medzi nimi rozdiel? Ak nie, náš článok vám prezradí všetko, čo potrebujete vedieť o technickej a emisnej kontrole na Slovensku.

Na čo je dobrá STK?

STK je zákonom daná povinnosť pre všetky motorové vozidlá, ktoré sa musia podrobiť kontrole v pravidelných intervaloch. Ide o prehliadku technického stavu vozidla, jeho kompomentov, systémov či technických jednotiek. Povinnosť sa týka všetkých áut, ktoré sú prihlásené v evidencii vozidiel.

Technickú kontrolu musíte absolvovať aj vtedy, ak máte auto, ktorým nejazdíte, ide o opätovne schvaľované vozidlo alebo vozidlo, ktoré je evidované na území SR a nie je trvalo alebo dočasne vyradené z premávky. 

Povinnosť sa týka aj vozidla, ktoré bolo jednotlivo dovezené z členského štátu, prípadne z iného zmluvného štátu, a nedisponuje dokladom o vykonaní technickej kontroly pred prihlásením do evidencie vozidiel SR.

Samozrejme, povinnosť STK majú aj jednotlivo dovezené vozidlá z tretích krajín, a to pred ich prihlásením do evidencie vozidiel SR.


TIP

Ak vám auto stojí na dvore a vôbec ho nepoužívate, mali by ste ho odhlásiť, prípadne ho dočasne odhlásiť, inak vám môže prísť pokuta za neurobené kontroly.

Čo je emisná kontrola?

Emisná kontrola zahŕňa kontrolu stavu motora vozidla spolu s jeho systémom, ktorý ovplyvňuje tvorbu látok, ktoré znečisťujú ovzdušie. Vykonáva sa v stacionárnom pracovisku emisnej kontroly, prípadne v mobilnom pracovisku emisnej kontroly.

Ktoré vozidlá sa kontrolujú emisnou kontrolou?

 • vozidlá s benzínovým motorom, ktorý má nezdokonalený emisný systém,

 • s benzínovým motorom so zdokonaleným emisným systémom – RKAT,

 • s benzínovým motorom, ktorý disponuje zdokonaleným emisným systémom (RKAT) a je vybavené aj palubným diagnostickým systémom OBD,

 • so vznetovým motorom,

 • so vznetovým motorom, ktorý má palubný diagnostický systém OBD.

Pravidelnej emisnej kontrole nepodliehajú vozidlá kategórie M1, ktoré sú mazané zmesou paliva a mazacieho oleja (dvojtakt) a vozidlá kategórie L, čiže motocykel a od neho odvodené vozidlá.

Typy emisných kontrol

Pravidelná kontrola

Vykonáva sa v lehote od pol roka do 4 rokov v celkovom rozsahu na vozidlách, ktoré sú evidované v Slovenskej republike.

Budete potrebovať doklady, ktorými sú:
 • osvedčenie o evidencii, prípadne aktuálnu kópiu s potvrdením o zadržaní,

 • osvedčenia o evidencii,  ktoré sú vydané útvarom Policajného zboru,

 • protokol o montáži plynového zariadenia, a to vtedy, ak ide o vozidlo s pohonom na skvapalnený ropný plyn či s pohonom na stlačený zemný plyn, ktoré nie je vybavené zariadením priamo od výrobcu.

Zvláštna emisná kontrola

Vykonáva sa na žiadosť prevádzkovateľa či vodiča vozidla, prípadne, ak to tak ustanovil príslušný orgán štátnej správy či iná inštitúcia s podobnou právomocou (prokuratúra, súd alebo Policajný zbor).

Potrebné dokumenty:
 • rovnaké osvedčenie a protokol ako pri pravidelnej kontrole,

 • iné doklady, ktoré ustanovuje zákon.

Administratívna emisná kontrola

Vykonáva sa vtedy, ak je potrebné pridelenie a nalepenie kontrolnej nálepky. Potrebné sú rovnaké doklady, ako pri pravidelnej kontrole.

Technická kontrola

Technickou kontrolou sa na vozidle kontroluje jeho brzdová sústava, predpísaná, ale aj zvláštna výbava, osvetlenie, riadenie, hriadele, kĺby, nápravy, kolesá, rám s karosériou, samostatne stojace technické jednotky a zhodnosť identifikátorov vozidla s údajmi v dokladoch.

Technická kontrola vozidla sa hodnotí  podľa trojstupňovej identifikácie na:

1. spôsobilé na prevádzku po cestných komunikáciách,

2. dočasne spôsobilé na prevádzku po cestných komunikáciách – ak sa zistila chyba, majiteľ vozidla musí do 60 dní podstúpiť opakovanú technickú kontrolu auta. V prípade, že sa zistí tá istá chyba, vozidlo bude nespôsobilé na prevádzku,

3. nespôsobilé na prevádzku po cestnej komunikácii  – ak sa kontrolou preukázala veľmi závažná chyba.

Cena STK

Ceny STK  nie sú fixné a líšia sa aj na základe stanice, na ktorej sa STK vykonáva. V priemere ide o sumu od 70 do 90 €. Cena za emisnú a technickú kontrolu je v priemere 35 € (za každú kontrolu zvlášť) a cena za opätovnú kontrolu je od 20 €. Na výšku ceny vplýva lokalita, kde žijete, typ auta, pohon a aj to, či je dovezené zo zahraničia.

Kamerové systémy

Stanice STK disponujú aj kamerovými systémami, ktoré zabezpečujú efektívne vykonávanie kontrol vozidiel. Kamery nemajú zásadný vplyv na spomalenie kontrol, pretože problémom je najmä množstvo spracovaných vozidiel na pracovisku. Autá sa musia viackrát fotiť, čo spomaľuje kontrolu.

Ešte pred týmto opatrením bolo možné, aby sa v priestore nachádzalo viacero áut, no teraz sa ich počet zredukoval na 2.


Vedeli ste, že…

… majitelia áut majú možnosť aktivácie bezplatnej SMS notifikácie, ktorá ich upozorní na končiaci dátum kontrol? Upozornenia prichádzajú 60 dní a 30 dní pred ukončením platnosti. Samotná SMS nefunguje ako rezervácia termínu, preto sa musíte objednať v stredisku, kde potrebujete absolvovať STK.

Čo ak neprejdete cez STK?

Možno ste žili v domnienke, že problém môžu mať iba staré autá. Opak je pravdou. Občas s tým majú problém aj novšie vozidlá, nielen tie ojazdené. Dôvod, prečo vás z kontroly môžu vyhodiť je ten, že nemáte pri sebe veľký technický preukaz. 

Problémom môže byť aj skutočnosť, že počas kontroly v stredisku sa vypáli žiarovka na aute. Nedá sa vymeniť priamo na mieste a kontrolu musíte zopakovať. Dávajte si pozor na identifikačné číslo (VIN), nachádzajúce sa pod kobercom vnútri vozidla, ktoré môže byť postihnuté koróziou. 

Ak kontrolu neabsolvujete na prvý raz,  dostanete protokol s chybami. Ide o dokument o dočasnej nespôsobilosti vozidla na prevádzku po cestách a vzniknuté chyby musíte napraviť do konkrétneho dátumu. Dokument vás chráni pred pokutovaním. V prípade, že vozidlo neprejde ani druhýkrát, zaniká jeho spôsobilosť na prevádzku.

Prvá je emisná kontrola. V prípade, že vám namerajú vysoké hodnoty emisií, cez kontrolu vás nepustia, pričom nemôžete ísť ani na technickú kontrolu.

Ak neprejdete emisnou kontrolou, neplatíte plnú sumu, ale iba sumu za protokol za približne 6 €. Podarilo sa vám dať si auto do poriadku a prejsť kontrolou? Výborne, čaká vás technická kontrola.

Zhrnutie

Dávajte si pozor na to, aby ste počas STK mali pri sebe veľký technický preukaz, pretože ak sa ním nepreukážete, máte smolu. Bez neho nie je možná prehliadka vozidla. Problémom môže byť aj získanie ďalšieho voľného termínu.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.