automechanik stojaci nad autom

STK a EK na Slovensku: Aké sú rozdiely?

17. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Ak ste vlastníkom motorového vozidla, musíte absolvovať technickú a emisnú kontrolu. Tieto pojmy sa ale od seba v mnohom líšia. Viete, aký je medzi nimi rozdiel? Ak nie, náš článok vám prezradí všetko, čo potrebujete vedieť o technickej a emisnej kontrole na Slovensku.

Na čo je dobrá STK?

STK je zákonom daná povinnosť pre všetky motorové vozidlá, ktoré sa musia podrobiť kontrole v pravidelných intervaloch. Ide o prehliadku technického stavu vozidla, jeho kompomentov, systémov či technických jednotiek. Povinnosť sa týka všetkých áut, ktoré sú prihlásené v evidencii vozidiel.

Technickú kontrolu musíte absolvovať aj vtedy, ak máte auto, ktorým nejazdíte, ide o opätovne schvaľované vozidlo alebo vozidlo, ktoré je evidované na území SR a nie je trvalo alebo dočasne vyradené z premávky. 

Povinnosť sa týka aj vozidla, ktoré bolo jednotlivo dovezené z členského štátu, prípadne z iného zmluvného štátu, a nedisponuje dokladom o vykonaní technickej kontroly pred prihlásením do evidencie vozidiel SR.

Samozrejme, povinnosť STK majú aj jednotlivo dovezené vozidlá z tretích krajín, a to pred ich prihlásením do evidencie vozidiel SR.


TIP

Ak vám auto stojí na dvore a vôbec ho nepoužívate, mali by ste ho odhlásiť, prípadne ho dočasne odhlásiť, inak vám môže prísť pokuta za neurobené kontroly.

Čo je emisná kontrola?

Emisná kontrola zahŕňa kontrolu stavu motora vozidla spolu s jeho systémom, ktorý ovplyvňuje tvorbu látok, ktoré znečisťujú ovzdušie. Vykonáva sa v stacionárnom pracovisku emisnej kontroly, prípadne v mobilnom pracovisku emisnej kontroly.

Ktoré vozidlá sa kontrolujú emisnou kontrolou?

 • vozidlá s benzínovým motorom, ktorý má nezdokonalený emisný systém,

 • s benzínovým motorom so zdokonaleným emisným systémom – RKAT,

 • s benzínovým motorom, ktorý disponuje zdokonaleným emisným systémom (RKAT) a je vybavené aj palubným diagnostickým systémom OBD,

 • so vznetovým motorom,

 • so vznetovým motorom, ktorý má palubný diagnostický systém OBD.

Pravidelnej emisnej kontrole nepodliehajú vozidlá kategórie M1, ktoré sú mazané zmesou paliva a mazacieho oleja (dvojtakt) a vozidlá kategórie L, čiže motocykel a od neho odvodené vozidlá.

Typy emisných kontrol

Pravidelná kontrola

Vykonáva sa v lehote od pol roka do 4 rokov v celkovom rozsahu na vozidlách, ktoré sú evidované v Slovenskej republike.

Budete potrebovať doklady, ktorými sú:
 • osvedčenie o evidencii, prípadne aktuálnu kópiu s potvrdením o zadržaní,

 • osvedčenia o evidencii,  ktoré sú vydané útvarom Policajného zboru,

 • protokol o montáži plynového zariadenia, a to vtedy, ak ide o vozidlo s pohonom na skvapalnený ropný plyn či s pohonom na stlačený zemný plyn, ktoré nie je vybavené zariadením priamo od výrobcu.

Zvláštna emisná kontrola

Vykonáva sa na žiadosť prevádzkovateľa či vodiča vozidla, prípadne, ak to tak ustanovil príslušný orgán štátnej správy či iná inštitúcia s podobnou právomocou (prokuratúra, súd alebo Policajný zbor).

Potrebné dokumenty:
 • rovnaké osvedčenie a protokol ako pri pravidelnej kontrole,

 • iné doklady, ktoré ustanovuje zákon.

Administratívna emisná kontrola

Vykonáva sa vtedy, ak je potrebné pridelenie a nalepenie kontrolnej nálepky. Potrebné sú rovnaké doklady, ako pri pravidelnej kontrole.

Technická kontrola

Technickou kontrolou sa na vozidle kontroluje jeho brzdová sústava, predpísaná, ale aj zvláštna výbava, osvetlenie, riadenie, hriadele, kĺby, nápravy, kolesá, rám s karosériou, samostatne stojace technické jednotky a zhodnosť identifikátorov vozidla s údajmi v dokladoch.

Technická kontrola vozidla sa hodnotí  podľa trojstupňovej identifikácie na:

1. spôsobilé na prevádzku po cestných komunikáciách,

2. dočasne spôsobilé na prevádzku po cestných komunikáciách – ak sa zistila chyba, majiteľ vozidla musí do 60 dní podstúpiť opakovanú technickú kontrolu auta. V prípade, že sa zistí tá istá chyba, vozidlo bude nespôsobilé na prevádzku,

3. nespôsobilé na prevádzku po cestnej komunikácii  – ak sa kontrolou preukázala veľmi závažná chyba.

Cena STK

Ceny STK  nie sú fixné a líšia sa aj na základe stanice, na ktorej sa STK vykonáva. V priemere ide o sumu od 70 do 90 €. Cena za emisnú a technickú kontrolu je v priemere 35 € (za každú kontrolu zvlášť) a cena za opätovnú kontrolu je od 20 €. Na výšku ceny vplýva lokalita, kde žijete, typ auta, pohon a aj to, či je dovezené zo zahraničia.

Kamerové systémy

Stanice STK disponujú aj kamerovými systémami, ktoré zabezpečujú efektívne vykonávanie kontrol vozidiel. Kamery nemajú zásadný vplyv na spomalenie kontrol, pretože problémom je najmä množstvo spracovaných vozidiel na pracovisku. Autá sa musia viackrát fotiť, čo spomaľuje kontrolu.

Ešte pred týmto opatrením bolo možné, aby sa v priestore nachádzalo viacero áut, no teraz sa ich počet zredukoval na 2.


Vedeli ste, že…

… majitelia áut majú možnosť aktivácie bezplatnej SMS notifikácie, ktorá ich upozorní na končiaci dátum kontrol? Upozornenia prichádzajú 60 dní a 30 dní pred ukončením platnosti. Samotná SMS nefunguje ako rezervácia termínu, preto sa musíte objednať v stredisku, kde potrebujete absolvovať STK.

Čo ak neprejdete cez STK?

Možno ste žili v domnienke, že problém môžu mať iba staré autá. Opak je pravdou. Občas s tým majú problém aj novšie vozidlá, nielen tie ojazdené. Dôvod, prečo vás z kontroly môžu vyhodiť je ten, že nemáte pri sebe veľký technický preukaz. 

Problémom môže byť aj skutočnosť, že počas kontroly v stredisku sa vypáli žiarovka na aute. Nedá sa vymeniť priamo na mieste a kontrolu musíte zopakovať. Dávajte si pozor na identifikačné číslo (VIN), nachádzajúce sa pod kobercom vnútri vozidla, ktoré môže byť postihnuté koróziou. 

Ak kontrolu neabsolvujete na prvý raz,  dostanete protokol s chybami. Ide o dokument o dočasnej nespôsobilosti vozidla na prevádzku po cestách a vzniknuté chyby musíte napraviť do konkrétneho dátumu. Dokument vás chráni pred pokutovaním. V prípade, že vozidlo neprejde ani druhýkrát, zaniká jeho spôsobilosť na prevádzku.

Prvá je emisná kontrola. V prípade, že vám namerajú vysoké hodnoty emisií, cez kontrolu vás nepustia, pričom nemôžete ísť ani na technickú kontrolu.

Ak neprejdete emisnou kontrolou, neplatíte plnú sumu, ale iba sumu za protokol za približne 6 €. Podarilo sa vám dať si auto do poriadku a prejsť kontrolou? Výborne, čaká vás technická kontrola.

Zhrnutie

Dávajte si pozor na to, aby ste počas STK mali pri sebe veľký technický preukaz, pretože ak sa ním nepreukážete, máte smolu. Bez neho nie je možná prehliadka vozidla. Problémom môže byť aj získanie ďalšieho voľného termínu.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.