Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

register dlžníkov

Ste v registri dlžníkov, no potrebujete pôžičku? Takto ju získate

|Dominika Blchová
5/5

Podmienky bánk sú veľmi prísne. Úver často nedostanú ani tí, ktorí majú pravidelný príjem a nie sú ničím zaťažení. Ešte ťažšie to majú ľudia na starobnom a invalidnom dôchodku alebo na materskej. Ako sú na tom osoby so záznamom v úverovom registri? Vieme všetky detaily.

Čo je úverový register?

Úverový register je dokument, ktorý spravuje informácie o:

  • úveroch,

  • kreditných kartách,

  • povolenom prečerpaní,

  • podaných žiadostiach o úver.

Jedným nazretím doň dokáže banka zistiť, či má osoba nejaké záväzky, či ich platí včas, a či nemá náhodou nejaké dlhy.

Úverový register umožňuje bankám zistiť desiatky dôležitých vecí. Skvalitňuje ich služby a pomáha upevniť vzťah s klientom. Inštitúcie prostredníctvom neho zistia údaje, ktoré by nemali odkiaľ vziať. Vyhnú sa tak tomu, aby poskytli financie rizikovým osobám.

Pod pojmom riziková osoba sa berie človek s viacerými dlhmi, čiže niekto, kto si neplní svoje záväzky voči banke alebo nebankovej spoločnosti.

Okrem klasického registra funguje aj nebankový register klientskych informácií, ktorý má podobný princíp s rozdielom, že eviduje informácie o:

  • leasingu,

  • splátkovom predaji.

Jednotlivé úvery sú v registri úverov v piatich fázach, a to:

1. žiadosť,

2. odmietnuté - keď banka neschváli úver,

3. odvolané - keď klient nepodpísal úverové zmluvy, pretože o úver nemá záujem,

4. existujúce,

5. ukončené.

Banky sledujú hlavne bod odmietnuté. Keď vám niekoľko bánk za sebou nedalo úver, niečo nie je v poriadku. Dôležité sú ale aj ďalšie body, ako existujúce a ukončené.


Vedeli ste, že …

… úverový register vznikol v roku 2003? Prevádzkuje ho spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau, ktorá je vlastnená tromi najväčšími bankami.


Ručiteľ je v registri tiež

Stali ste sa ručiteľom nejakej osoby pri hypotéke alebo inom type úveru? Dávajte si pozor. Aj ručiteľ sa môže dostať do úverového registra. Keď dlžník nedokáže splácať úver, rad je na vás. Banka bude od vás vyžadovať peniaze a plnenie povinností namiesto neho.

Niekoľkodňové alebo týždňové omeškanie spôsobí, že sa vám vytvorí zápis, ktorý sa s vami bude ťahať dlhé roky.

Kontrolovanie registra dlžníkov je dobré aspoň raz za mesiac. V takomto časovom období ich aktualizujú aj samotné banky.

Aké máte možnosti v banke?

Jednoducho povedané, žiadne. So záznamom v registri dlžníkov vám nedá úver žiadna banka, a to dokonca aj vtedy, keď jej to neoznámite. Každá inštitúcia overuje viacero registrov a zisťuje, ako je na tom klient so splácaním. Ak by to neurobila, porušovala by podmienky od Národnej banky Slovenska.

Banky sa snažia vyhýbať rizikovým klientom a osobám so zlou platobnou minulosťou. Keď ste pred niekoľkými rokmi nedokázali splácať, aká je možnosť, že to teraz bude inak? Podmienky sú prísne, no netreba sa čudovať. Problém so splácaním majú aj bežní klienti s pravidelným príjmom a bez zápisu.

Je možné požičať si v nebankovke?

Overené nebankové spoločnosti majú podobné pravidlá ako banky. Sú regulované Národnou bankou Slovenska. Musia sa preto držať niekoľkých podmienok. V rámci nich je aj overovanie klienta.

Okrem príjmu sa overuje aj register dlžníkov. Keď v ňom máte zápis, nebanková spoločnosť vám s veľkou pravdepodobnosťou peniaze nepožičia.

Kde si teda požičať?

So záznamom v registri úverov je požičať si náročné. Pre väčšinu inštitúcií predstavujete riziko, ktoré nechcú podstúpiť. Jednou z možností, odkiaľ peniaze dostať, sú neregulované nebankové spoločnosti. Keďže NBS nad nimi nemá reguláciu, nemusia sa držať jej pravidiel.

Svojich klientov spravidla neoverujú, preto poskytnú financie takmer každému. Je veľká pravdepodobnosť, že peniaze by ste od nich získali.

Požičiavať si od takýchto nebankových spoločností je ale nebezpečné a neodporúčame vám to. Dokážete sa dostať do mnohých finančných problémov, nehovoriac o tom, že vaše osobné údaje môžu byť zneužité.

Vyhýbať by ste sa tiež mali P2P pôžičkám. Ide o pôžičky „od ľudí pre ľudí”. Nie sú overené ani regulované, preto predstavujú hrozbu.

Pomôcť vám môže niekto blízky

Ak súrne potrebujete peniaze, no máte záznam v registri, jednou z možností je požičanie od blízkeho, napríklad od kamaráta alebo rodinného príslušníka. Hoci vedia financie spraviť viaceré problémy, dá sa im vyhnúť.

Stačí, aby ste uzatvorili zmluvu o pôžičke. V nej jasne definujete zmluvné strany, predmet pôžičky, aj obdobie, kedy má byť predmet vrátený. S veriteľom, čiže osobou poskytujúcou peniaze, sa viete dohodnúť, či budete platiť aj úroky.

Po splatení záväzkov si pýtajte od veriteľa kvitanciu. Je to potvrdenie o tom, že ste skutočne vyplatili predmet zmluvy. Kvitancia predstavuje poistku. Budete si vďaka nej istí, že od vás druhá strana nebude pýtať predmet zmluvy druhýkrát aj po tom, čo ste ho vrátili.

Dá sa dostať von?

Údaje v registri sa zachovávajú počas celej doby splácania úveru. Následne sú dostupné ešte ďalších 5 rokov. Takéto obdobie sa zdá ako krátke, no skutočnosť je iná, a to hlavne pri hypotékach, ktoré majú splatnosť 20 alebo 30 rokov. Keď ich konečne splatíte, musíte počkať ďalších 5 rokov na to, aby ste vôbec mohli o pôžičku požiadať.

Po takomto čase sa objaví ďalšia prekážka, ktorou je vek. Predstavte si, že ste hypotéku uzatvorili vo veku 25 rokov. Splácali ste ju 30 rokov. Niekedy počas splácania sa vám stalo, že ste sa dostali do registra. Po skončení splácania budete mať 55 rokov. V tomto veku sú už banky obozretné a neposkytujú vysoké úvery.

Vy ale musíte čakať ďalších 5 rokov na to, aby ste sa dostali z registra. Vo veku 60 rokov sa pôžičky vybavujú len veľmi ťažko. Banky vám dajú skôr nižšie úvery v hodnote zopár tisíc.

Otázkou teda je, ako z registra von. Počas splácania nijako. Stále existuje možnosť, že niečo nesplatíte alebo sa omeškáte. Jedinou možnosťou je vyplatiť všetky záväzky a potom informovať register.

Urobiť by ste tak mali písomne. V dokumente musí byť žiadosť o vymazanie údajov z registra a váš podpis, ktorý dajte overiť notárovi.

Prísne podmienky bánk aj nebankoviek

Záznam v registri dlžníkov dokáže spôsobiť veľa problémov. Banky aj nebankovky vám s ním zelenú určite nedajú. Výhodou je, že existuje ešte niekoľko iných možností, ako financie získať. Ešte lepším riešením je ale dostať sa z registra úplne a vybaviť si dobrú pôžičku rovno v banke.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.