register dlžníkov

Ste v registri dlžníkov, no potrebujete pôžičku? Takto ju získate

16. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Podmienky bánk sú veľmi prísne. Úver často nedostanú ani tí, ktorí majú pravidelný príjem a nie sú ničím zaťažení. Ešte ťažšie to majú ľudia na starobnom a invalidnom dôchodku alebo na materskej. Ako sú na tom osoby so záznamom v úverovom registri? Vieme všetky detaily.

Čo je úverový register?

Úverový register je dokument, ktorý spravuje informácie o:


 • úveroch,

 • kreditných kartách,

 • povolenom prečerpaní,

 • podaných žiadostiach o úver.


Jedným nazretím doň dokáže banka zistiť, či má osoba nejaké záväzky, či ich platí včas, a či nemá náhodou nejaké dlhy.


Úverový register umožňuje bankám zistiť desiatky dôležitých vecí. Skvalitňuje ich služby a pomáha upevniť vzťah s klientom. Inštitúcie prostredníctvom neho zistia údaje, ktoré by nemali odkiaľ vziať. Vyhnú sa tak tomu, aby  poskytli financie rizikovým osobám.


Pod pojmom riziková osoba sa berie  človek s viacerými dlhmi, čiže niekto, kto si neplní svoje záväzky voči banke alebo nebankovej spoločnosti.


Okrem klasického registra funguje aj nebankový register klientskych informácií, ktorý má podobný princíp s rozdielom, že eviduje informácie o:


 • leasingu,

 • splátkovom predaji.


Jednotlivé úvery sú v registri úverov v piatich fázach, a to:


1. žiadosť,

2. odmietnuté - keď banka neschváli úver,

3. odvolané - keď klient nepodpísal úverové zmluvy, pretože o úver nemá záujem,

4. existujúce,

5. ukončené.


Banky sledujú hlavne bod odmietnuté. Keď vám niekoľko bánk za sebou nedalo úver, niečo nie je v poriadku. Dôležité sú ale aj ďalšie body, ako existujúce a ukončené.


Vedeli ste, že …

… úverový register vznikol v roku 2003? Prevádzkuje ho spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau, ktorá je vlastnená tromi najväčšími bankami.

Ručiteľ je v registri tiež

Stali ste sa ručiteľom nejakej osoby pri hypotéke alebo inom type úveru? Dávajte si pozor. Aj ručiteľ sa môže dostať do úverového registra. Keď dlžník nedokáže splácať úver, rad je na vás. Banka bude od vás vyžadovať peniaze a plnenie povinností namiesto neho.


Niekoľkodňové alebo týždňové omeškanie spôsobí, že sa vám vytvorí zápis, ktorý sa s vami bude ťahať dlhé roky.


Kontrolovanie registra dlžníkov je dobré aspoň raz za mesiac. V takomto časovom období ich aktualizujú aj samotné banky.

Aké máte možnosti v banke?

Jednoducho povedané, žiadne. So  záznamom v registri dlžníkov vám nedá úver žiadna banka, a to dokonca aj vtedy, keď jej to neoznámite. Každá inštitúcia overuje viacero registrov a zisťuje, ako je na tom klient so splácaním. Ak by to neurobila, porušovala by podmienky od Národnej banky Slovenska.


Banky sa snažia vyhýbať rizikovým klientom a osobám so zlou platobnou minulosťou. Keď ste pred niekoľkými rokmi nedokázali splácať, aká je možnosť, že to teraz bude inak? Podmienky sú prísne, no netreba sa čudovať. Problém so splácaním majú aj bežní klienti s pravidelným príjmom a bez zápisu.

Je možné požičať si v nebankovke?

Overené nebankové spoločnosti majú podobné  pravidlá ako banky. Sú regulované Národnou bankou Slovenska. Musia sa preto držať niekoľkých podmienok. V rámci nich je aj overovanie klienta.


Okrem príjmu sa overuje aj register dlžníkov. Keď v ňom máte zápis, nebanková spoločnosť vám s veľkou pravdepodobnosťou peniaze nepožičia.

Kde si teda požičať?

So záznamom v registri úverov je požičať si náročné. Pre väčšinu inštitúcií predstavujete riziko, ktoré nechcú podstúpiť. Jednou z možností, odkiaľ peniaze dostať, sú  neregulované nebankové spoločnosti. Keďže NBS nad nimi nemá reguláciu, nemusia sa držať jej pravidiel.


Svojich klientov spravidla neoverujú, preto poskytnú financie takmer každému. Je veľká pravdepodobnosť, že peniaze by ste od nich získali.


Požičiavať si od takýchto nebankových spoločností je ale  nebezpečné a neodporúčame vám to. Dokážete sa dostať do mnohých finančných problémov, nehovoriac o tom, že vaše osobné údaje môžu byť zneužité.


Vyhýbať by ste sa tiež mali P2P pôžičkám. Ide o pôžičky „od ľudí pre ľudí”. Nie sú overené ani regulované, preto predstavujú hrozbu.

Pomôcť vám môže niekto blízky

Ak súrne potrebujete peniaze, no máte záznam v registri, jednou z možností je  požičanie od blízkeho, napríklad od kamaráta alebo rodinného príslušníka. Hoci vedia financie spraviť viaceré problémy, dá sa im vyhnúť.


Stačí, aby ste uzatvorili  zmluvu o pôžičke. V nej jasne definujete zmluvné strany, predmet pôžičky, aj obdobie, kedy má byť predmet vrátený. S veriteľom, čiže osobou poskytujúcou peniaze, sa viete dohodnúť, či budete platiť aj úroky.


Po splatení záväzkov si pýtajte od veriteľa kvitanciu. Je to potvrdenie o tom, že ste skutočne vyplatili predmet zmluvy. Kvitancia predstavuje poistku. Budete si vďaka nej istí, že od vás druhá strana nebude pýtať predmet zmluvy druhýkrát aj po tom, čo ste ho vrátili.


Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Dá sa dostať von?

Údaje v registri sa zachovávajú počas celej doby splácania úveru. Následne sú dostupné ešte ďalších 5 rokov. Takéto obdobie sa zdá ako krátke, no skutočnosť je iná, a to hlavne pri hypotékach, ktoré majú splatnosť 20 alebo 30 rokov. Keď ich konečne splatíte, musíte počkať ďalších 5 rokov na to, aby ste vôbec mohli o pôžičku požiadať.


Po takomto čase sa objaví ďalšia prekážka, ktorou je vek. Predstavte si, že ste hypotéku uzatvorili vo veku 25 rokov. Splácali ste ju 30 rokov. Niekedy počas splácania sa vám stalo, že ste sa dostali do registra. Po skončení splácania budete mať 55 rokov. V tomto veku sú už banky obozretné a neposkytujú vysoké úvery.


Vy ale musíte čakať ďalších 5 rokov na to, aby ste sa dostali z registra. Vo veku 60 rokov sa pôžičky vybavujú len veľmi ťažko. Banky vám dajú skôr nižšie úvery v hodnote zopár tisíc.


Otázkou teda je, ako z registra von. Počas splácania nijako. Stále existuje možnosť, že niečo nesplatíte alebo sa omeškáte. Jedinou možnosťou je vyplatiť všetky záväzky a  potom informovať register.


Urobiť by ste tak mali písomne. V dokumente musí byť žiadosť o vymazanie údajov z registra a váš podpis, ktorý dajte overiť notárovi.

Prísne podmienky bánk aj nebankoviek

Záznam v registri dlžníkov dokáže  spôsobiť veľa problémov. Banky aj nebankovky vám s ním zelenú určite nedajú. Výhodou je, že existuje ešte niekoľko iných možností, ako financie získať. Ešte lepším riešením je ale dostať sa z registra úplne a vybaviť si dobrú pôžičku rovno v banke.


Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


 • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

 • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

 • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.


Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|Silvia Múdra
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám.