register dlžníkov

Ste v registri dlžníkov, no potrebujete pôžičku? Takto ju získate

16. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Podmienky bánk sú veľmi prísne. Úver často nedostanú ani tí, ktorí majú pravidelný príjem a nie sú ničím zaťažení. Ešte ťažšie to majú ľudia na starobnom a invalidnom dôchodku alebo na materskej. Ako sú na tom osoby so záznamom v úverovom registri? Vieme všetky detaily.

Čo je úverový register?

Úverový register je dokument, ktorý spravuje informácie o:


 • úveroch,

 • kreditných kartách,

 • povolenom prečerpaní,

 • podaných žiadostiach o úver.


Jedným nazretím doň dokáže banka zistiť, či má osoba nejaké záväzky, či ich platí včas, a či nemá náhodou nejaké dlhy.


Úverový register umožňuje bankám zistiť desiatky dôležitých vecí. Skvalitňuje ich služby a pomáha upevniť vzťah s klientom. Inštitúcie prostredníctvom neho zistia údaje, ktoré by nemali odkiaľ vziať. Vyhnú sa tak tomu, aby  poskytli financie rizikovým osobám.


Pod pojmom riziková osoba sa berie  človek s viacerými dlhmi, čiže niekto, kto si neplní svoje záväzky voči banke alebo nebankovej spoločnosti.


Okrem klasického registra funguje aj nebankový register klientskych informácií, ktorý má podobný princíp s rozdielom, že eviduje informácie o:


 • leasingu,

 • splátkovom predaji.


Jednotlivé úvery sú v registri úverov v piatich fázach, a to:


1. žiadosť,

2. odmietnuté - keď banka neschváli úver,

3. odvolané - keď klient nepodpísal úverové zmluvy, pretože o úver nemá záujem,

4. existujúce,

5. ukončené.


Banky sledujú hlavne bod odmietnuté. Keď vám niekoľko bánk za sebou nedalo úver, niečo nie je v poriadku. Dôležité sú ale aj ďalšie body, ako existujúce a ukončené.


Vedeli ste, že …

… úverový register vznikol v roku 2003? Prevádzkuje ho spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau, ktorá je vlastnená tromi najväčšími bankami.

Ručiteľ je v registri tiež

Stali ste sa ručiteľom nejakej osoby pri hypotéke alebo inom type úveru? Dávajte si pozor. Aj ručiteľ sa môže dostať do úverového registra. Keď dlžník nedokáže splácať úver, rad je na vás. Banka bude od vás vyžadovať peniaze a plnenie povinností namiesto neho.


Niekoľkodňové alebo týždňové omeškanie spôsobí, že sa vám vytvorí zápis, ktorý sa s vami bude ťahať dlhé roky.


Kontrolovanie registra dlžníkov je dobré aspoň raz za mesiac. V takomto časovom období ich aktualizujú aj samotné banky.

Aké máte možnosti v banke?

Jednoducho povedané, žiadne. So  záznamom v registri dlžníkov vám nedá úver žiadna banka, a to dokonca aj vtedy, keď jej to neoznámite. Každá inštitúcia overuje viacero registrov a zisťuje, ako je na tom klient so splácaním. Ak by to neurobila, porušovala by podmienky od Národnej banky Slovenska.


Banky sa snažia vyhýbať rizikovým klientom a osobám so zlou platobnou minulosťou. Keď ste pred niekoľkými rokmi nedokázali splácať, aká je možnosť, že to teraz bude inak? Podmienky sú prísne, no netreba sa čudovať. Problém so splácaním majú aj bežní klienti s pravidelným príjmom a bez zápisu.

Je možné požičať si v nebankovke?

Overené nebankové spoločnosti majú podobné  pravidlá ako banky. Sú regulované Národnou bankou Slovenska. Musia sa preto držať niekoľkých podmienok. V rámci nich je aj overovanie klienta.


Okrem príjmu sa overuje aj register dlžníkov. Keď v ňom máte zápis, nebanková spoločnosť vám s veľkou pravdepodobnosťou peniaze nepožičia.

Kde si teda požičať?

So záznamom v registri úverov je požičať si náročné. Pre väčšinu inštitúcií predstavujete riziko, ktoré nechcú podstúpiť. Jednou z možností, odkiaľ peniaze dostať, sú  neregulované nebankové spoločnosti. Keďže NBS nad nimi nemá reguláciu, nemusia sa držať jej pravidiel.


Svojich klientov spravidla neoverujú, preto poskytnú financie takmer každému. Je veľká pravdepodobnosť, že peniaze by ste od nich získali.


Požičiavať si od takýchto nebankových spoločností je ale  nebezpečné a neodporúčame vám to. Dokážete sa dostať do mnohých finančných problémov, nehovoriac o tom, že vaše osobné údaje môžu byť zneužité.


Vyhýbať by ste sa tiež mali P2P pôžičkám. Ide o pôžičky „od ľudí pre ľudí”. Nie sú overené ani regulované, preto predstavujú hrozbu.

Pomôcť vám môže niekto blízky

Ak súrne potrebujete peniaze, no máte záznam v registri, jednou z možností je  požičanie od blízkeho, napríklad od kamaráta alebo rodinného príslušníka. Hoci vedia financie spraviť viaceré problémy, dá sa im vyhnúť.


Stačí, aby ste uzatvorili  zmluvu o pôžičke. V nej jasne definujete zmluvné strany, predmet pôžičky, aj obdobie, kedy má byť predmet vrátený. S veriteľom, čiže osobou poskytujúcou peniaze, sa viete dohodnúť, či budete platiť aj úroky.


Po splatení záväzkov si pýtajte od veriteľa kvitanciu. Je to potvrdenie o tom, že ste skutočne vyplatili predmet zmluvy. Kvitancia predstavuje poistku. Budete si vďaka nej istí, že od vás druhá strana nebude pýtať predmet zmluvy druhýkrát aj po tom, čo ste ho vrátili.


Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Dá sa dostať von?

Údaje v registri sa zachovávajú počas celej doby splácania úveru. Následne sú dostupné ešte ďalších 5 rokov. Takéto obdobie sa zdá ako krátke, no skutočnosť je iná, a to hlavne pri hypotékach, ktoré majú splatnosť 20 alebo 30 rokov. Keď ich konečne splatíte, musíte počkať ďalších 5 rokov na to, aby ste vôbec mohli o pôžičku požiadať.


Po takomto čase sa objaví ďalšia prekážka, ktorou je vek. Predstavte si, že ste hypotéku uzatvorili vo veku 25 rokov. Splácali ste ju 30 rokov. Niekedy počas splácania sa vám stalo, že ste sa dostali do registra. Po skončení splácania budete mať 55 rokov. V tomto veku sú už banky obozretné a neposkytujú vysoké úvery.


Vy ale musíte čakať ďalších 5 rokov na to, aby ste sa dostali z registra. Vo veku 60 rokov sa pôžičky vybavujú len veľmi ťažko. Banky vám dajú skôr nižšie úvery v hodnote zopár tisíc.


Otázkou teda je, ako z registra von. Počas splácania nijako. Stále existuje možnosť, že niečo nesplatíte alebo sa omeškáte. Jedinou možnosťou je vyplatiť všetky záväzky a  potom informovať register.


Urobiť by ste tak mali písomne. V dokumente musí byť žiadosť o vymazanie údajov z registra a váš podpis, ktorý dajte overiť notárovi.

Prísne podmienky bánk aj nebankoviek

Záznam v registri dlžníkov dokáže  spôsobiť veľa problémov. Banky aj nebankovky vám s ním zelenú určite nedajú. Výhodou je, že existuje ešte niekoľko iných možností, ako financie získať. Ešte lepším riešením je ale dostať sa z registra úplne a vybaviť si dobrú pôžičku rovno v banke.


Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


 • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

 • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

 • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.


Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.