Spoluúčasť ľudskou rečou

Spoluúčasť ľudskou rečou

Pojem spoluúčasť je často používaný v súvislosti s havarijným poistením. Mnoho ľudí však nevie, čo spoluúčasť znamená. Uzatvárajú potom poistenia bez ohľadu na výšku spoluúčasti a niekedy platia zbytočne veľa. V nasledujúcich riadkoch vám o téme poskytneme všetky informácie, ktoré budete potrebovať a vysvetlíme fungovanie spoluúčasti na konkrétnych prípadoch.

Spoluúčasť je vopred dohodnutá suma s poisťovňou, ktorou sa budete podieľať na škode, ktorá vám vznikla. Môže byť vyjadrená týmito spôsobmi:

Spoluúčasť vyjadrená percentuálne

 – spoluúčasť je vyjadrená vopred dohodnutým percentom zo škody

Príklad 1: Na aute nám vznikne škoda 2 000 eur. S poisťovňou máme dohodnutú spoluúčasť 5%. To znamená, že na škode sa podieľame hodnotou 100 eur. Poisťovňa nám vyplatí sumu 1 900 eur.

Príklad 2: Na aute vznikne škoda 900 eur. S poisťovňou sme uzavreli spoluúčasť 10%. Podieľame sa na škode teda hodnotou 90 eur. Poisťovňa vyplatí 810 eur.

Spoluúčasť vyjadrená fixnou hodnotou 

– spoluúčasť je vyjadrená vopred dohodnutou presnou sumouPríklad 1: Na aute nám vznikne škoda 2 000 eur. S poisťovňou máme dohodnutú spoluúčasť 199 eur. Touto sumou sa na škode podieľame pri každej poistnej udalosti, bez ohľadu na škodu. Pri škode 2 000 eur nám teda poisťovňa vyplatí 1 801 eur.Príklad 2Príklad 2: Na aute vznikne škoda 3 500 eur. S poisťovňou máme uzavretú pevnú hodnotu spoluúčasti 199 eur. Touto sumou sa podieľame na škode. Poisťovňa nám vyplatí 3 301 eur.

Spoluúčasť vyjadrená kombinovane 

– spoluúčasť je vyjadrená aj percentuálne, aj fixnou hodnotou. Uplatňuje sa vyššia suma.Príklad 1: Na aute nám vznikne škoda 2 000 eur. S poisťovňou máme dohodnutú spoluúčasť 10%, minimálne 99 eur.. Ak berieme do úvahy percentuálnu spoluúčasť, pri 10% sa podieľame na škode sumou 200 eur. Fixná hodnota je nemenná, teda 99 eur. V tomto prípade je vyššia spoluúčasť tá percentuálna a budeme sa teda podieľať na škode sumou 200 eur. Poisťovňa nám vyplatí 1 800 eur.Príklad 2:  Na aute vznikne škoda 800 eur. Opäť máme dohodnutú spoluúčasť 10, minimálne 99 eur. Ak berieme do úvahy 10%, pri škode 800 eur bude spoluúčasť 80 eur. Minimálna spoluúčasť je 99 eur, čo je v tomto prípade viac. Uplatní sa minimálna - fixná spoluúčasť. Poisťovňa vyplatí 701 eur.

Nulová spoluúčasť

 – na vzniknutej škode sa nijako nepodieľame, poisťovňa kryje plnú sumu poškodeniaPríklad: Na aute nám vznikla škoda 5 000 eur. Poisťovňa vyplatí 5 000 eur.

Podmienená spoluúčasť – franšíza 

- je dohodnutá suma, do výšky ktorej poisťovňa neposkytuje poistné plnenie. Ak je poistné plnenie vyššie ako franšíza, poisťovňa poskytne celé poistné plnenie.Príklad 1: Máme dohodnutú franšízu vo výške 150 eur. Na aute nám vznikla škoda 5 000 eur. Poisťovňa vyplatí 5 000 eur.

Príklad 2: Máme dohodnutú franšízu vo výške 150 eur. Na aute nám vznikla škoda 120 eur. Poisťovňa nevyplatí nič.

Z toho, čo sme uviedli,  sa ako najlepšia zdá byť nulová spoluúčasť. Áno, aj nie. havarijné poistenie s nulovou spoluúčasťou býva najdrahšie zo všetkých typov. Ak chceme platiť menej, zvolíme iný druh spoluúčasti. Platí, čím vyššia spoluúčasť, tým menšie poplatky.

Uzatvorené havarijné poistenie s percentuálnou spoluúčasťou sa oplatí pri menších škodách. Platí totiž, čím vyššia vzniknutá škoda, tým výššia spoluúčasť. Naopak, pri poistných udalostiach, kedy Vám vznikne na aute vysoká škoda, sa oplatí mať fixnú spoluúčasť. Vtedy totiž nezáleží na výške škody, podieľate sa na nej vždy rovnakou sumou. Má to však háčik pri menších nehodách, kedy Vám poisťovňa nemusí vyplatiť nič, pretože Vaša spoluúčasť je vyššia ako vzniknutá škoda. Povedzme, že máme dohodnutú fixnú spoluúčasť 199 eur a na aute Vám vznikne poškodenie, ktorého oprava stojí 100 eur. Naša spoluúčasť je vyššia ako vzniknutá škoda, preto poisťovňa nemusí vyplácať nič.

Dúfame a veríme, že sme Vám pojem spoluúčasť dostatočne vysvetlili. Pre akékoľvek dodatočné otázky nás neváhajte kontaktovať.


Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.