Spoluúčasť ľudskou rečou

Spoluúčasť ľudskou rečou

Pojem spoluúčasť je často používaný v súvislosti s havarijným poistením. Mnoho ľudí však nevie, čo spoluúčasť znamená. Uzatvárajú potom poistenia bez ohľadu na výšku spoluúčasti a niekedy platia zbytočne veľa. V nasledujúcich riadkoch vám o téme poskytneme všetky informácie, ktoré budete potrebovať a vysvetlíme fungovanie spoluúčasti na konkrétnych prípadoch.

Spoluúčasť je vopred dohodnutá suma s poisťovňou, ktorou sa budete podieľať na škode, ktorá vám vznikla. Môže byť vyjadrená týmito spôsobmi:

Spoluúčasť vyjadrená percentuálne

 – spoluúčasť je vyjadrená vopred dohodnutým percentom zo škody

Príklad 1: Na aute nám vznikne škoda 2 000 eur. S poisťovňou máme dohodnutú spoluúčasť 5%. To znamená, že na škode sa podieľame hodnotou 100 eur. Poisťovňa nám vyplatí sumu 1 900 eur.

Príklad 2: Na aute vznikne škoda 900 eur. S poisťovňou sme uzavreli spoluúčasť 10%. Podieľame sa na škode teda hodnotou 90 eur. Poisťovňa vyplatí 810 eur.

Spoluúčasť vyjadrená fixnou hodnotou 

– spoluúčasť je vyjadrená vopred dohodnutou presnou sumouPríklad 1: Na aute nám vznikne škoda 2 000 eur. S poisťovňou máme dohodnutú spoluúčasť 199 eur. Touto sumou sa na škode podieľame pri každej poistnej udalosti, bez ohľadu na škodu. Pri škode 2 000 eur nám teda poisťovňa vyplatí 1 801 eur.Príklad 2Príklad 2: Na aute vznikne škoda 3 500 eur. S poisťovňou máme uzavretú pevnú hodnotu spoluúčasti 199 eur. Touto sumou sa podieľame na škode. Poisťovňa nám vyplatí 3 301 eur.

Spoluúčasť vyjadrená kombinovane 

– spoluúčasť je vyjadrená aj percentuálne, aj fixnou hodnotou. Uplatňuje sa vyššia suma.Príklad 1: Na aute nám vznikne škoda 2 000 eur. S poisťovňou máme dohodnutú spoluúčasť 10%, minimálne 99 eur.. Ak berieme do úvahy percentuálnu spoluúčasť, pri 10% sa podieľame na škode sumou 200 eur. Fixná hodnota je nemenná, teda 99 eur. V tomto prípade je vyššia spoluúčasť tá percentuálna a budeme sa teda podieľať na škode sumou 200 eur. Poisťovňa nám vyplatí 1 800 eur.Príklad 2:  Na aute vznikne škoda 800 eur. Opäť máme dohodnutú spoluúčasť 10, minimálne 99 eur. Ak berieme do úvahy 10%, pri škode 800 eur bude spoluúčasť 80 eur. Minimálna spoluúčasť je 99 eur, čo je v tomto prípade viac. Uplatní sa minimálna - fixná spoluúčasť. Poisťovňa vyplatí 701 eur.

Nulová spoluúčasť

 – na vzniknutej škode sa nijako nepodieľame, poisťovňa kryje plnú sumu poškodeniaPríklad: Na aute nám vznikla škoda 5 000 eur. Poisťovňa vyplatí 5 000 eur.

Podmienená spoluúčasť – franšíza 

- je dohodnutá suma, do výšky ktorej poisťovňa neposkytuje poistné plnenie. Ak je poistné plnenie vyššie ako franšíza, poisťovňa poskytne celé poistné plnenie.Príklad 1: Máme dohodnutú franšízu vo výške 150 eur. Na aute nám vznikla škoda 5 000 eur. Poisťovňa vyplatí 5 000 eur.

Príklad 2: Máme dohodnutú franšízu vo výške 150 eur. Na aute nám vznikla škoda 120 eur. Poisťovňa nevyplatí nič.

Z toho, čo sme uviedli,  sa ako najlepšia zdá byť nulová spoluúčasť. Áno, aj nie. havarijné poistenie s nulovou spoluúčasťou býva najdrahšie zo všetkých typov. Ak chceme platiť menej, zvolíme iný druh spoluúčasti. Platí, čím vyššia spoluúčasť, tým menšie poplatky.

Uzatvorené havarijné poistenie s percentuálnou spoluúčasťou sa oplatí pri menších škodách. Platí totiž, čím vyššia vzniknutá škoda, tým výššia spoluúčasť. Naopak, pri poistných udalostiach, kedy Vám vznikne na aute vysoká škoda, sa oplatí mať fixnú spoluúčasť. Vtedy totiž nezáleží na výške škody, podieľate sa na nej vždy rovnakou sumou. Má to však háčik pri menších nehodách, kedy Vám poisťovňa nemusí vyplatiť nič, pretože Vaša spoluúčasť je vyššia ako vzniknutá škoda. Povedzme, že máme dohodnutú fixnú spoluúčasť 199 eur a na aute Vám vznikne poškodenie, ktorého oprava stojí 100 eur. Naša spoluúčasť je vyššia ako vzniknutá škoda, preto poisťovňa nemusí vyplácať nič.

Dúfame a veríme, že sme Vám pojem spoluúčasť dostatočne vysvetlili. Pre akékoľvek dodatočné otázky nás neváhajte kontaktovať.


Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.