Spoluúčasť ľudskou rečou

Spoluúčasť ľudskou rečou

Pojem spoluúčasť je často používaný v súvislosti s havarijným poistením. Mnoho ľudí však nevie, čo spoluúčasť znamená. Uzatvárajú potom poistenia bez ohľadu na výšku spoluúčasti a niekedy platia zbytočne veľa. V nasledujúcich riadkoch vám o téme poskytneme všetky informácie, ktoré budete potrebovať a vysvetlíme fungovanie spoluúčasti na konkrétnych prípadoch.

Spoluúčasť je vopred dohodnutá suma s poisťovňou, ktorou sa budete podieľať na škode, ktorá vám vznikla. Môže byť vyjadrená týmito spôsobmi:

Spoluúčasť vyjadrená percentuálne

 – spoluúčasť je vyjadrená vopred dohodnutým percentom zo škody

Príklad 1: Na aute nám vznikne škoda 2 000 eur. S poisťovňou máme dohodnutú spoluúčasť 5%. To znamená, že na škode sa podieľame hodnotou 100 eur. Poisťovňa nám vyplatí sumu 1 900 eur.

Príklad 2: Na aute vznikne škoda 900 eur. S poisťovňou sme uzavreli spoluúčasť 10%. Podieľame sa na škode teda hodnotou 90 eur. Poisťovňa vyplatí 810 eur.

Spoluúčasť vyjadrená fixnou hodnotou 

– spoluúčasť je vyjadrená vopred dohodnutou presnou sumouPríklad 1: Na aute nám vznikne škoda 2 000 eur. S poisťovňou máme dohodnutú spoluúčasť 199 eur. Touto sumou sa na škode podieľame pri každej poistnej udalosti, bez ohľadu na škodu. Pri škode 2 000 eur nám teda poisťovňa vyplatí 1 801 eur.Príklad 2Príklad 2: Na aute vznikne škoda 3 500 eur. S poisťovňou máme uzavretú pevnú hodnotu spoluúčasti 199 eur. Touto sumou sa podieľame na škode. Poisťovňa nám vyplatí 3 301 eur.

Spoluúčasť vyjadrená kombinovane 

– spoluúčasť je vyjadrená aj percentuálne, aj fixnou hodnotou. Uplatňuje sa vyššia suma.Príklad 1: Na aute nám vznikne škoda 2 000 eur. S poisťovňou máme dohodnutú spoluúčasť 10%, minimálne 99 eur.. Ak berieme do úvahy percentuálnu spoluúčasť, pri 10% sa podieľame na škode sumou 200 eur. Fixná hodnota je nemenná, teda 99 eur. V tomto prípade je vyššia spoluúčasť tá percentuálna a budeme sa teda podieľať na škode sumou 200 eur. Poisťovňa nám vyplatí 1 800 eur.Príklad 2:  Na aute vznikne škoda 800 eur. Opäť máme dohodnutú spoluúčasť 10, minimálne 99 eur. Ak berieme do úvahy 10%, pri škode 800 eur bude spoluúčasť 80 eur. Minimálna spoluúčasť je 99 eur, čo je v tomto prípade viac. Uplatní sa minimálna - fixná spoluúčasť. Poisťovňa vyplatí 701 eur.

Nulová spoluúčasť

 – na vzniknutej škode sa nijako nepodieľame, poisťovňa kryje plnú sumu poškodeniaPríklad: Na aute nám vznikla škoda 5 000 eur. Poisťovňa vyplatí 5 000 eur.

Podmienená spoluúčasť – franšíza 

- je dohodnutá suma, do výšky ktorej poisťovňa neposkytuje poistné plnenie. Ak je poistné plnenie vyššie ako franšíza, poisťovňa poskytne celé poistné plnenie.Príklad 1: Máme dohodnutú franšízu vo výške 150 eur. Na aute nám vznikla škoda 5 000 eur. Poisťovňa vyplatí 5 000 eur.

Príklad 2: Máme dohodnutú franšízu vo výške 150 eur. Na aute nám vznikla škoda 120 eur. Poisťovňa nevyplatí nič.

Z toho, čo sme uviedli,  sa ako najlepšia zdá byť nulová spoluúčasť. Áno, aj nie. havarijné poistenie s nulovou spoluúčasťou býva najdrahšie zo všetkých typov. Ak chceme platiť menej, zvolíme iný druh spoluúčasti. Platí, čím vyššia spoluúčasť, tým menšie poplatky.

Uzatvorené havarijné poistenie s percentuálnou spoluúčasťou sa oplatí pri menších škodách. Platí totiž, čím vyššia vzniknutá škoda, tým výššia spoluúčasť. Naopak, pri poistných udalostiach, kedy Vám vznikne na aute vysoká škoda, sa oplatí mať fixnú spoluúčasť. Vtedy totiž nezáleží na výške škody, podieľate sa na nej vždy rovnakou sumou. Má to však háčik pri menších nehodách, kedy Vám poisťovňa nemusí vyplatiť nič, pretože Vaša spoluúčasť je vyššia ako vzniknutá škoda. Povedzme, že máme dohodnutú fixnú spoluúčasť 199 eur a na aute Vám vznikne poškodenie, ktorého oprava stojí 100 eur. Naša spoluúčasť je vyššia ako vzniknutá škoda, preto poisťovňa nemusí vyplácať nič.

Dúfame a veríme, že sme Vám pojem spoluúčasť dostatočne vysvetlili. Pre akékoľvek dodatočné otázky nás neváhajte kontaktovať.


Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.