škoda na čelnom skle

Škodu na čelnom skle musí poisťovňa preplatiť. Aké sú možnosti?

22. 9. 2016
|
Dĺžka čítania: 2 min.

Rozbité čelné sklo patrí medzi najčastejšie škody na vozidle. Výmena sa môže vyšplhať k stovkám eur a poisťovne odmietali hradiť škodu z PZP. Najvyšší súd SR však rozhodol v prospech vodičov!

Kamienok, najväčší nepriateľ na ceste

Nezáleží na schopnostiach vodiča, letiaci kamienok vie poškodiť auto bez ohľadu na šoférske zručnosti. Preplatenie výmeny čelného skla je bežnou súčasťou havarijného poistenia, no najvyšší súd Slovenskej republiky rozhodol, že v prípade nájdenia vinníka je možné škodu uplatňovať z jeho PZP. Rozhodol, že bez ohľadu na mieru zavinenia je aj letiaci kameň zodpovednosť, ktorej sa majiteľ vozidla podľa paragrafu 428 Občianskeho zákonníka nesmie zbaviť.

Situácia sa vyvinula v prospech motoristov

Ide o krok správnym smerom. Pred pár rokmi totiž poisťovne argumentovali, že lietajúci kameň nemá pôvod v prevádzke motorového vozidla vinníkom a je teda nezavinenou škodou. Škodca aj poškodený podpísali oznámenie poistnej udalosti o poškodení čelného skla a poisťovňa škodu zlikvidovala štandardným spôsobom. Keď počet týchto „nehôd“ začal narastať, takmer všetky poisťovne na základe poistných expertov prestali škody preplácať z povinného zmluvného poistenia, pretože podľa ich tvrdení bolo veľmi ťažké preukázať vinníka škody. Takýto stav trval až do súčasného rozhodnutia Najvyššieho súdu, podľa ktorého, ak vodič vozidla spod ktorého odletel kameň zastaví a uzná si svoju zodpovednosť, poisťovňa vám náhradu škody z povinného zmluvného poistenia vinníka musí preplatiť

Bez vinníka potrebujete pripoistenie

Možnosť uplatniť si záhradu škody z PZP vinníka prirodzene vzniká iba vtedy, ak vodič automobilu pred vami zastaví, chybu prizná a teda môže nasledovať postup ako pri klasickej škodovej udalosti. Ak takýto stav nenastane, vinník nezastaví, alebo chybu neprizná, prípadne sa vám podobná situácia stane na parkovisku, vo vašej neprítomnosti, pomôže jedine pripoistenie k čelného skla k PZP, ktoré poisťovne ponúkajú ako doplnkovú službu, alebo využitie plnenia z havarijného poistenia.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • kľúč od auta
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • Autoservis
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • Dopravná nehoda
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • rodina v aute
  29. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Poistenie vozidla na dovolenku: Viete, aké máte možnosti?

  Cestovné poistenie úrazu, batožiny alebo storna je v súčasnosti obľúbené a veľmi rozšírené. Keď sa však vydáte na dovolenku vlastnou dopravou, je nutné premýšľať aj nad tým, ako budete vozidlo kryť. Nikdy totiž neviete, čo sa môže stať. Buďte si istí, že aj za hranicami môžete vyriešiť všetko ľahko a rýchlo. Pomôže vám k tomu výhodné poistenie vozidla na dovolenku.

 • Autá v podzemnej garáži
  24. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta, ktoré vás ochráni pred zlodejmi?

  Správne zabezpečenie vozidla pred zlodejmi je kľúčové. Len tak ho môžete v pokoji opustiť bez toho, aby ste sa strachovali, či ho pred domom ráno uvidíte. Spôsobov, ako vozidlo zabezpečiť, je niekoľko. Zvyčajne sa delia na mechanické a elektronické. Práve prvá možnosť je základom. Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta?

 • elektro auto
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Porovnanie kúpy elektroauta a „klasického” automobilu: Kde ušetríte a kde si priplatíte?

  Elektroautá sú dnes obľúbeným typom vozidiel, nad ktorým uvažuje veľké množstvo ľudí. Niet sa však čomu čudovať. Majú množstvo výhod a sú šetrné k životnému prostrediu. Aj napriek tomu ale stále nepredbehli „klasické” spaľovacie motory. Premýšľate nad kúpou nového vozidla a neviete sa rozhodnúť? Máme pre vás porovnanie.