Bežní ľudia uzatvárajú poistenie kvôli krytiu nečakaných rizík a finančnej kompenzácii ujmy. Niekoho však zláka vidina neoprávneného zisku. Pozor na pokušenie poistku zneužiť. Poisťovne majú čoraz viac sofistikovanejších metód, ako sa podvodom brániť.

Podvod nie je náhoda

Poistného podvodu sa nemôžete dopustiť nevedome. Z toho vychádzajú aj poisťovne, ktoré už vedia identifikovať podozrivé správanie. Často ide napríklad o nahlasovanie úrazov, ktoré sú fiktívne, poškodenie vecí, ktoré sa stali pred uzatvorením poistky, alebo napríklad aj manipulácia zo škodou. To znamená, že poistený uvádza iný príbeh poškodenia veci ako sa skutočne stal. Na niektoré udalosti je totiž v poistení výluka a tak sa mnoho klientov napríklad snaží vykresliť vznik škody inak ako sa stala.  Ide o jeden z najčastejších pokusov o podvod, ktoré však dnes už poisťovne precízne monitorujú a na základe špeciálnych technológii vedia zistiť pravdu. Klamať o pôvode škody sa preto rozhodne neoplatí.

Špeciálne nástroje

Pri prešetrovaní nahlásených poistiek sa dnes používajú špeciálne aplikácie, ktoré porovnávajú napríklad objekty vstúpené do poistenia a ich poškodenie. Moderné technológie sa však posúvajú stále ďalej. Mnoho poisťovní pri zložitejších poistkách využíva aj digitalizáciu hlasu, ktorá automaticky dokáže detekovať podozrenie z klamstva. Bežnou pracou je komplexnejšie preskúmanie lekárskej správy a röntgenových snímkov pri úrazoch, ktoré sú z pohľadu podvodov najrizikovejšie. Podozrivé konanie a nadmerné poistné udalosti, či machinácie s poistkami pomôže riešiť aj register poistných udalostí, ktorý funguje od 1. januára tohto roka. Register spravuje Slovenská asociácia poisťovní umožňuje jednotlivým poisťovniam nahliadnuť do rôznych škodových udalostí.

Aj za pokus môže byť väzba

Poisťovne pri odhalení pokusu o podvod nebývajú príliš zhovievavé. Aj preto, že podvodu na postení sa prakticky nedá dopustiť z neznalosti. Takéto konanie preto obvykle postupujú automaticky na trestné oznámenie a začína sa kolobeh, ktorý môže skončiť aj väzbou. Podľa aktuálneho zákona je poisťovací podvod v hodnote od 266 eur klasifikovaný ako trestný čin to aj v štádiu pokusu.


To znamená, že v prípade preukázania viny môže byť páchateľovi uložený trest až do 15 rokov odňatia slobody, v závislosti od výšky spôsobenej škody a závažnosti. Pre ilustráciu, už za „malú“ škodu v rozsahu od 266 eur do 2660 eur je trestná sadzba stanovená na 1 až 5 rokov odňatia slobody.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • kontrola PZP cez počítač
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • Chrániť domov
  30. apríla 2022|Silvia Múdra
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • Dvaja zamestnanci
  04. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Zodpovednosť zamestnanca za škodu: Všetko, čo by ste o nej mali vedieť

  V pracovnom aj osobnom živote nastávajú situácie, kedy spôsobíte rôzne škody. Niekedy je to z dôvodu nešťastnej náhody, inokedy má na to vplyv prostredie, kde sa nachádzate. Tak či onak, zodpovednosť za škodu je kľúčová. Vybrať si ju môžete ako pripoistenie k určitému balíku poistenia alebo ako samostatný produkt, ktorý sa vám bude hodiť najmä v práci. Čo všetko kryje a ako funguje?

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.