Štvorčlenná rodiny na lyžiach

Poistná výbava na lyže!

Lyžovanie patrí neodmysliteľne k zimnému obdobiu. Ako si však pri ceste na svah pripravujeme výstroj, je vhodné overiť si, ako sme pripravení aj na nečakané životné situácie, ktoré môžu s bláznením sa na snehu súvisieť.

Úraz sa stane hneď

Existujú kaskadéri, ktorí vybehnú na zjazdovky bez toho, aby boli poistení voči úrazu. Takéto konanie možno prirovnať k jazde autom bez bezpečnostného pásu, alebo lyžovaniu bez helmy. Pravdou je, že poistenie pred úrazom neochráni, ale môže zredukovať jeho finančné dopady.  Niekedy nie je ani potrebné vyjsť na vlek. Stačí sa pošmyknúť na ľade, naraziť si kostrč, zlomiť ruku, vytknúť členok. V takomto prípade nastupujú výdavky za lekára a vo väčšine prípadov dlhotrvajúca práceneschopnosť. Vtedy padne vhod napríklad krytie denného odškodného, pobytu v nemocnici, alebo preplatenia zranenia podľa kategórie úrazu. Ide o kompenzáciu prerušenej práce, výpadku príjmu a zvýšených nákladov.

Poistite si správny zimný šport

Na bežnej zjazdovke si vystačíte aj s klasickým cestovným poistením. Pri cestovnom poistení je potrebné poznamenať, že kryje len klasické zimné športy na upravovaných, oficiálnych zjazdovkách, lyžovanie, snowboarding, beh na lyžiach po vyznačených trasách, jazdu na boboch, korčuľovanie na ľade, sánkovanie. Ak by ste chceli skúsiť skialpinizmus, alebo ďalšie adrenalínové snehové zážitky, je nutné siahnuť po poistení rizikových športov.  V prípade nehody mimo svah by ste si totiž pri štandardnom cestovnom poistení museli hradiť prevoz aj ošetrenie z vlastného vrecka. Vždy sa teda informujte na krytie aj na to, čo je už nad rámec poistky.

Pozor na zodpovednosť

Nemusíte to byť len vy, kto na svahu utrpí škodu. Strety dvoch lyžiarov končia nepríjemnými zraneniami. Najmä v zahraničí, kde je právne povedomie bežných ľudí omnoho vyššie, býva častým javom vymáhanie škody. Ak ste aj nedopatrením spôsobili ujmu či už na zdraví, alebo na majetku, bývajú súdne opletačky veľmi nepríjemné a škody vysoké. Preto je jedným zo základných parametrov aj poistenie zodpovednosti za škodu. To aj v prípade vašej viny, ak nebola úmyselná, dokáže vytvoriť ochranu, že platba za trvalé následky, alebo škodu niekoho iného nezruinuje váš finančný rozpočet.

Poistite sa aj do hôr

Keďže od roku 2006 si platíme zásahy horskej služby sami, je okrem cestovného poistenia vhodné na Slovensku uzatvoriť poistenie do hôr. Na oficiálnej zjazdovke ho nepotrebujete, ale ak sa vydáte mimo nej, je základom. Rovnako aj pre bežkárov, ktorí sa chcú na lyžiach vydať na zimnú turistiku. V takomto prípade je poistenie nutnosť, pretože prevoz vrtuľníkom stojí tisíce, pričom poistenie len pár centov. Málokto si totiž uvedomuje, že stačí aj malé zranenie, ale napríklad s vytknutým členkom sa po zľadovatenom povrchu domov nedostanete a bude potrebné zalarmovať záchranný tím.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.