Štvorčlenná rodiny na lyžiach

Poistná výbava na lyže!

Lyžovanie patrí neodmysliteľne k zimnému obdobiu. Ako si však pri ceste na svah pripravujeme výstroj, je vhodné overiť si, ako sme pripravení aj na nečakané životné situácie, ktoré môžu s bláznením sa na snehu súvisieť.

Úraz sa stane hneď

Existujú kaskadéri, ktorí vybehnú na zjazdovky bez toho, aby boli poistení voči úrazu. Takéto konanie možno prirovnať k jazde autom bez bezpečnostného pásu, alebo lyžovaniu bez helmy. Pravdou je, že poistenie pred úrazom neochráni, ale môže zredukovať jeho finančné dopady.  Niekedy nie je ani potrebné vyjsť na vlek. Stačí sa pošmyknúť na ľade, naraziť si kostrč, zlomiť ruku, vytknúť členok. V takomto prípade nastupujú výdavky za lekára a vo väčšine prípadov dlhotrvajúca práceneschopnosť. Vtedy padne vhod napríklad krytie denného odškodného, pobytu v nemocnici, alebo preplatenia zranenia podľa kategórie úrazu. Ide o kompenzáciu prerušenej práce, výpadku príjmu a zvýšených nákladov.

Poistite si správny zimný šport

Na bežnej zjazdovke si vystačíte aj s klasickým cestovným poistením. Pri cestovnom poistení je potrebné poznamenať, že kryje len klasické zimné športy na upravovaných, oficiálnych zjazdovkách, lyžovanie, snowboarding, beh na lyžiach po vyznačených trasách, jazdu na boboch, korčuľovanie na ľade, sánkovanie. Ak by ste chceli skúsiť skialpinizmus, alebo ďalšie adrenalínové snehové zážitky, je nutné siahnuť po poistení rizikových športov.  V prípade nehody mimo svah by ste si totiž pri štandardnom cestovnom poistení museli hradiť prevoz aj ošetrenie z vlastného vrecka. Vždy sa teda informujte na krytie aj na to, čo je už nad rámec poistky.

Pozor na zodpovednosť

Nemusíte to byť len vy, kto na svahu utrpí škodu. Strety dvoch lyžiarov končia nepríjemnými zraneniami. Najmä v zahraničí, kde je právne povedomie bežných ľudí omnoho vyššie, býva častým javom vymáhanie škody. Ak ste aj nedopatrením spôsobili ujmu či už na zdraví, alebo na majetku, bývajú súdne opletačky veľmi nepríjemné a škody vysoké. Preto je jedným zo základných parametrov aj poistenie zodpovednosti za škodu. To aj v prípade vašej viny, ak nebola úmyselná, dokáže vytvoriť ochranu, že platba za trvalé následky, alebo škodu niekoho iného nezruinuje váš finančný rozpočet.

Poistite sa aj do hôr

Keďže od roku 2006 si platíme zásahy horskej služby sami, je okrem cestovného poistenia vhodné na Slovensku uzatvoriť poistenie do hôr. Na oficiálnej zjazdovke ho nepotrebujete, ale ak sa vydáte mimo nej, je základom. Rovnako aj pre bežkárov, ktorí sa chcú na lyžiach vydať na zimnú turistiku. V takomto prípade je poistenie nutnosť, pretože prevoz vrtuľníkom stojí tisíce, pričom poistenie len pár centov. Málokto si totiž uvedomuje, že stačí aj malé zranenie, ale napríklad s vytknutým členkom sa po zľadovatenom povrchu domov nedostanete a bude potrebné zalarmovať záchranný tím.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • príručná batožina v lietadle
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

  Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

 • 12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?