Poistenie požičaného auta

Poistenie požičaného auta: Ako na to?

Keď sa pre prenájom vozidla v zahraničí rozhodnete, úplne najistejšie je dokúpiť si havarijné poistenie priamo v požičovni. Zvyčajne má dohodnuté výhodnejšie podmienky, pretože od poisťovne odoberá desiatky poistiek na celý svoj vozový park. Sú však aj iné možnosti.

Poistenie priamo v autopožičovni

Autopožičovne väčšinou toto poistenie ponúkajú formou rôznych balíčkov.  Najviac za poistenie požičaného auta zaplatíte v USA, preto si ho tam tiež nikto neobjednáva. Na druhej strane sú miestne požičovne tolerantnejší a ako poškriabaný lak je oveľa väčším nepríjemnosťami fajčenie v nefajčiarskom aute, za čo dostanete mastnú pokutu.

Ak to nie je možné vyriešiť až na mieste, je dobré dokúpiť si k cestovnému poisteniu aspoň pripoistenie vozidla z požičovne. Aj nepatrný škrabanec by ste totiž bez poistenia museli uhradiť zo svojho, nehovoriac o rozsiahlejších škodách.

V Európe sú pravidlá jednotnejšie

V  Európe je základné poistenie pre prípad nehody, krádeže aj poistenie zodpovednosti za škodu tretej osobe, zvyčajne už zahrnuté v cene prenájmu auta. Avšak pozor na spoluúčasť. Pri platbe za opravy a ďalšie náklady sa najprv uhradí tá a tú platíte vy. Avšak keď v anglosaských krajinách ako Veľká Británia, USA, Kanada, Austrália a podobne rozbijete vozidlo, havarijná poisťovňa škodu zaplatí požičovní, ale vymáha od vás, pretože v čase poistnej udalosti ste boli vodič poškodeného vozidla. Preto je pred zapožičaním auta dobré si priplatiť za tieto položky poistenie.

Poistenie zodpovednosti za škodu

Poistenie zodpovednosti za škodu tretej osobe sa vám oplatí v prípade, že by ste prenajatým autom niekoho zranili alebo spôsobili škodu. Poistenie nekryje auto samotné. Väčšinou je tiež stanovený limit pre maximálnu čiastku, ktorú možno v rámci poistenia zodpovednosti za škodu vyplatiť.

Funguje to ako u doktora

Mnoho požičovní ponúka vlastné poistenie. Tieto poistenia sú rôzne, ale vo väčšine prípadov kryjú všetky časti auta nad rámec karosérie ako okná, kolesá, motor alebo znižujú výšku spoluúčasti.

Ak si zakúpite pripoistenie, väčšinou autopožičovni opravy zaplatíte a potom môžete poskytovateľa poistenia požiadať o vrátenie peňazí.  Pre prenajaté autá nájdete na internete niekoľko možností poistenia. Tieto poistenia sú často ponúkané ako poistenie spoluúčasti. Pokiaľ si takéto poistenie zakúpite, najprv opravy autopožičovni zaplatíte, ale potom môžete poisťovňu požiadať o vrátenie peňazí.

Nepodceňujte nutnosť poistenia, ale nepreplácajte

Poistenie je síce nevyhnutnou nutnosťou, ale pravdou je, že za neho nemusíme platiť obrovské a mnohokrát aj zbytočné čiastky. Najprv si musíte ujasniť, na čo vlastne budete požičaný automobil využívať.  Je obrovský rozdiel, či sa rozhodnete využívať svoje požičané vozidlo na cesty dlhé niekoľko stoviek či tisíc kilometrov, alebo či ho budete používať na občasné cestovanie po okolí svojej existujúcej destinácie. Od toho všetkého sa totiž odvíja celková suma, ktorú je nutné za poistku zaplatiť.  Vybrať by ste si mali, teda taký variant, ktorý bude zodpovedať časovým plánom.

Dôležitou vecou, ​​ktorú nesmiete zabudnúť je, že bez dostatočne kvalitnej poistky vás môže zahraničná cesta v prípade neočakávaných komplikácií, kolízie či defektu vyjsť aj na niekoľko stoviek eur. Dbajte preto na výber kvalitného pripoistenia, ktoré vás dostatočne ochráni.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.