Poistenie požičaného auta

Poistenie požičaného auta: Ako na to?

Keď sa pre prenájom vozidla v zahraničí rozhodnete, úplne najistejšie je dokúpiť si havarijné poistenie priamo v požičovni. Zvyčajne má dohodnuté výhodnejšie podmienky, pretože od poisťovne odoberá desiatky poistiek na celý svoj vozový park. Sú však aj iné možnosti.

Poistenie priamo v autopožičovni

Autopožičovne väčšinou toto poistenie ponúkajú formou rôznych balíčkov.  Najviac za poistenie požičaného auta zaplatíte v USA, preto si ho tam tiež nikto neobjednáva. Na druhej strane sú miestne požičovne tolerantnejší a ako poškriabaný lak je oveľa väčším nepríjemnosťami fajčenie v nefajčiarskom aute, za čo dostanete mastnú pokutu.

Ak to nie je možné vyriešiť až na mieste, je dobré dokúpiť si k cestovnému poisteniu aspoň pripoistenie vozidla z požičovne. Aj nepatrný škrabanec by ste totiž bez poistenia museli uhradiť zo svojho, nehovoriac o rozsiahlejších škodách.

V Európe sú pravidlá jednotnejšie

V  Európe je základné poistenie pre prípad nehody, krádeže aj poistenie zodpovednosti za škodu tretej osobe, zvyčajne už zahrnuté v cene prenájmu auta. Avšak pozor na spoluúčasť. Pri platbe za opravy a ďalšie náklady sa najprv uhradí tá a tú platíte vy. Avšak keď v anglosaských krajinách ako Veľká Británia, USA, Kanada, Austrália a podobne rozbijete vozidlo, havarijná poisťovňa škodu zaplatí požičovní, ale vymáha od vás, pretože v čase poistnej udalosti ste boli vodič poškodeného vozidla. Preto je pred zapožičaním auta dobré si priplatiť za tieto položky poistenie.

Poistenie zodpovednosti za škodu

Poistenie zodpovednosti za škodu tretej osobe sa vám oplatí v prípade, že by ste prenajatým autom niekoho zranili alebo spôsobili škodu. Poistenie nekryje auto samotné. Väčšinou je tiež stanovený limit pre maximálnu čiastku, ktorú možno v rámci poistenia zodpovednosti za škodu vyplatiť.

Funguje to ako u doktora

Mnoho požičovní ponúka vlastné poistenie. Tieto poistenia sú rôzne, ale vo väčšine prípadov kryjú všetky časti auta nad rámec karosérie ako okná, kolesá, motor alebo znižujú výšku spoluúčasti.

Ak si zakúpite pripoistenie, väčšinou autopožičovni opravy zaplatíte a potom môžete poskytovateľa poistenia požiadať o vrátenie peňazí.  Pre prenajaté autá nájdete na internete niekoľko možností poistenia. Tieto poistenia sú často ponúkané ako poistenie spoluúčasti. Pokiaľ si takéto poistenie zakúpite, najprv opravy autopožičovni zaplatíte, ale potom môžete poisťovňu požiadať o vrátenie peňazí.

Nepodceňujte nutnosť poistenia, ale nepreplácajte

Poistenie je síce nevyhnutnou nutnosťou, ale pravdou je, že za neho nemusíme platiť obrovské a mnohokrát aj zbytočné čiastky. Najprv si musíte ujasniť, na čo vlastne budete požičaný automobil využívať.  Je obrovský rozdiel, či sa rozhodnete využívať svoje požičané vozidlo na cesty dlhé niekoľko stoviek či tisíc kilometrov, alebo či ho budete používať na občasné cestovanie po okolí svojej existujúcej destinácie. Od toho všetkého sa totiž odvíja celková suma, ktorú je nutné za poistku zaplatiť.  Vybrať by ste si mali, teda taký variant, ktorý bude zodpovedať časovým plánom.

Dôležitou vecou, ​​ktorú nesmiete zabudnúť je, že bez dostatočne kvalitnej poistky vás môže zahraničná cesta v prípade neočakávaných komplikácií, kolízie či defektu vyjsť aj na niekoľko stoviek eur. Dbajte preto na výber kvalitného pripoistenia, ktoré vás dostatočne ochráni.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.