cestujuci muz

Najlepšie cestovné poistenie? Poradíme, ako na to

1. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Na posteli máte otvorený kufor a hádžete do neho plavky, uteráky a vlastne všetko, čo sa vám pri mori zíde. O pár minút ste sa zbalili a už len rozmýšľate, či máte všetko. Nechcete si predsa pokaziť dovolenku s tým, že ste si niečo dôležité zabudli. Jednou z týchto vecí je aj cestovné poistenie. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo cestovné poistenie kryje a prečo ho potrebujete.

Cestovné poistenie a čo potrebujete vedieť

Už v niekoľkých článkoch sme približili rôzne varianty a výhody cestovného poistenia. Toto poistenie primárne kryje všetky poistné riziká, ktoré ste do neho zahrnuli. Môže sa stať, že ak máte zle nastavené poistenie, poistná udalosť vás v konečnom dôsledku nepekne zaskočí. Stratíte vieru v poistenie a to len preto, že ste nevedeli, ako si ho správne nastaviť.

Čo teda potrebujete vedieť, než si uzavriete cestovné poistenie? Tak ako každý plán sa skladá z malých krokov, aj výber poistenia má rovnakú postupnosť.

Na začiatok si potrebujete ujasniť tieto veci:

 • výber dovolenkovej destinácie,

 • dĺžka a frekvencia pobytu v zahraničí,

 • účel cesty do zahraničia,

 • počet cestujúcich,

 • poistné limity,

 • dopravný prostriedok,

 • pripoistenia.

Výber dovolenkovej destinácie

Existuje niekoľko typov cestovných poistení podľa územnej platnosti. Pri výbere poistenia musíte preto vyberať také, aby pokrývalo krajinu, do ktorej sa chystáte

Poznáme poistenie s územnou platnosťou na Slovensku, ktoré ale mimo krajiny neplatí.

Ďalej je cestovné poistenie rozdelené na Európu a svet. Pri variante Európa sa bežne stáva, že sú tam zahrnuté aj krajiny, ktoré geograficky už nepatria do Európy. Ide o krajiny, ktoré patria medzi obľúbené dovolenkové destinácie, napríklad Turecko, Egypt či Maroko. 

Posledný variant zahŕňa zvyšné krajiny sveta. Tu si ale dávajte pozor. Môže sa stať, že pre danú krajinu vás poisťovňa nepoistí. Aké sú to krajiny? Viete si to zistiť na webových stránkach Ministerstva zahraničných vecí. Ide o krajiny, ktoré ministerstvo neodporúča navštíviť. V súčasnosti je to India alebo Mjanmarsko.

TIP

Okrem odporúčaní MZV vás poisťovňa nemusí poistiť aj na základe odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie. Pred vycestovaním si preto skontrolujte aj ich odporúčanie.

Dĺžka a frekvencia pobytu v zahraničí

Aj dĺžka pobytu má signifikantný význam pre výber cestovného poistenia. Ak patríte medzi ľudí, ktorí do zahraničia cestujú raz za rok, oplatí sa vám kúpa krátkodobého poistenia. Pri kúpe poistky uvediete deň odchodu a návratu.  Uplynutím tohto časového obdobia sa poistenie zruší.  Je lacnejšie a preto sa oplatí.

Na druhej strane, ak chodíte na dovolenky viackrát za rok, oplatí sa pre vás celoročné poistenie. Pri množstve ciest by suma za krátkodobé poistenie bola vyššia. Poistiť by ste sa mali, aj keď bývate v pohraničných oblastiach, a za nákupmi mierite za hranice. 

Nespoliehajte sa len na Európsky zdravotný preukaz. Celoročné poistenie má výhodu v tom, že pred ďalším vycestovaním na neho nemusíte vôbec myslieť.

Účel cesty

Výška poistného, poistná doba, poistné krytia či výluky sa priamo odvíjajú od účelu vašej cesty. Pri uzavretí poistného je preto potrebné určiť, či idete za oddychom alebo adrenalínom. Nehoda na vodných lyžiach sa v takom prípade môže riadne predražiť. Aký účel cesty teda poznáme?

 • Dovolenka za rekreáciou - štandardná dovolenka, kde si idete oddýchnúť k moru. Poistné udalosti sú kryté zo základného poistenia.

 • Dovolenka za adrenalínom - extrémne športy, ako je horolezectvo, vodné lyžovanie, jazdy na vodnom skútri, atď., nie sú kryté zo základného poistenia. Preto, ak plánujete vykonávať tieto športy, zohľadnite to pri uzatváraní poistky.

 • Práca v zahraničí - bežné cestovné poistenie je nastavené tak, že jedna cesta do zahraničia nesmie trvať viac ako 45 dní. Ak ste v zahraničí viac ako 45 dní, poisťovňa zamietne poistné plnenie. Inak povedané, ak nastane poistná udalosť na 47. deň pobytu, máte smolu. 

 • Dovolenka na Slovensku - verte či nie, aj v tuzemsku sa absencia cestovného poistenia vie pekne vypomstiť. Či idete na hory alebo posielate vaše dieťa do tábora, toto poistenie je dôležité mať. Nezabúdajte, že záchranárske akcie v horskom teréne stoja aj niekoľko tisíc eur.

Počet cestujúcich

Idete sám alebo s rodinou? Je dobré vedieť, že v tomto prípade viete na poistení ušetriť nemalé peniaze. Všetky poisťovne ponúkajú zvýhodnené poistenie, ak je na zmluve viacero poistených. Ak idete s priateľmi alebo s rodinou, poistite sa spoločne. Pre lepšiu predstavu uvedieme príklad: 


Rodina Zodpovedných sa rozhodla vycestovať autom na desať dní do Chorvátska. Otec Jano uzavrel poistenie na každého člena rodiny zvlášť. Za seba zaplatil 38,99 eur, za manželku Petru 38,99 eur a 10 ročného syna Miňa 34,47 eur. Dokopy za rodinu zaplatil 112,45 eur. Keby uzavrel poistku na celú rodinu, vyšla by ho na 70,44 eur.

Poistné limity

Každá poisťovňa má vo svojich poistkách určené poistné limity. Vyberajte si také, ktoré vám poskytnú v prípade poistnej udalosti najvyššie plnenia. Môžete pozerať aj na cenu a nájsť si také, ktoré vám bude vyhovovať po oboch stránkach.

Dopravný prostriedok

Idete autom alebo lietadlom? Ak idete lietadlom, vyberajte si poistenia, ktoré vám kryjú prípadne omeškanie alebo zrušenie letu. V rámci tohto dopravného prostriedku uvažujte aj nad tým, aby v poistení bola zahrnutá aj batožina, a to v prípade straty alebo omeškania letu o viac ako 6 hodín. Urobte to aj vtedy, ak je váš let bez prestupov. 

Pri ceste autom sa zameriavajte na ponuky, ktoré obsahujú krytia spojené s cestou týmto dopravným prostriedkom. Medzi tieto krytia môže patriť oprava na mieste, odťah do servisu, náhradná doprava, atď.

Kde ho kúpiť? Cez cestovku alebo po vlastnej osi? 

Ak cestujete cez cestovnú kanceláriu, vybaví za vás cestovné poistenie. V takom prípade sa o nič nestaráte, avšak poznáte len ich ponuku, ktorá nemusí byť výhodná. Po vlastnej osi sa oplatí, pretože budete mať prehľad o všetkých variantoch a cenách. Ak nechcete behať od pobočky k pobočke, využite dostupné online kalkulačky, ktoré vám ukážu celú ponuku a vy si viete vybrať.

Máme pre vás pripravenú aj základnú porovnávaciu tabuľku pripravenú pre našu rodinu Zodpovedných.

tabuľka k cestovnému poisteniu

Z tohto porovnania je jasné, že najvýhodnejšie cestovné poistenie pre rodinu Zodpovedných je „Dovolenka autom” od AXY. Zahŕňa všetko, čo naša rodina potrebuje za najrozumnejšiu cenu.

Zhrnutie na záver

Cestovné poistenie by vás malo sprevádzať kdekoľvek, bez ohľadu na to, kam cestujete. Je to váš asistent, ktorý vám pomôže na cestách prekonať každú nástrahu. Pri jeho výbere však musíte dávať pozor, aby poistenie krylo všetko, čo potrebujete. Držte sa spomínaných zásad a nestane sa, aby poisťovňa odmietla poistné plnenie.

Stanislav RybárViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.