cestujuci muz

Najlepšie cestovné poistenie? Poradíme, ako na to

1. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Na posteli máte otvorený kufor a hádžete do neho plavky, uteráky a vlastne všetko, čo sa vám pri mori zíde. O pár minút ste sa zbalili a už len rozmýšľate, či máte všetko. Nechcete si predsa pokaziť dovolenku s tým, že ste si niečo dôležité zabudli. Jednou z týchto vecí je aj cestovné poistenie. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo cestovné poistenie kryje a prečo ho potrebujete.

Cestovné poistenie a čo potrebujete vedieť

Už v niekoľkých článkoch sme približili rôzne varianty a výhody cestovného poistenia. Toto poistenie primárne kryje všetky poistné riziká, ktoré ste do neho zahrnuli. Môže sa stať, že ak máte zle nastavené poistenie, poistná udalosť vás v konečnom dôsledku nepekne zaskočí. Stratíte vieru v poistenie a to len preto, že ste nevedeli, ako si ho správne nastaviť.

Čo teda potrebujete vedieť, než si uzavriete cestovné poistenie? Tak ako každý plán sa skladá z malých krokov, aj výber poistenia má rovnakú postupnosť.

Na začiatok si potrebujete ujasniť tieto veci:

 • výber dovolenkovej destinácie,

 • dĺžka a frekvencia pobytu v zahraničí,

 • účel cesty do zahraničia,

 • počet cestujúcich,

 • poistné limity,

 • dopravný prostriedok,

 • pripoistenia.

Výber dovolenkovej destinácie

Existuje niekoľko typov cestovných poistení podľa územnej platnosti. Pri výbere poistenia musíte preto vyberať také, aby pokrývalo krajinu, do ktorej sa chystáte

Poznáme poistenie s územnou platnosťou na Slovensku, ktoré ale mimo krajiny neplatí.

Ďalej je cestovné poistenie rozdelené na Európu a svet. Pri variante Európa sa bežne stáva, že sú tam zahrnuté aj krajiny, ktoré geograficky už nepatria do Európy. Ide o krajiny, ktoré patria medzi obľúbené dovolenkové destinácie, napríklad Turecko, Egypt či Maroko. 

Posledný variant zahŕňa zvyšné krajiny sveta. Tu si ale dávajte pozor. Môže sa stať, že pre danú krajinu vás poisťovňa nepoistí. Aké sú to krajiny? Viete si to zistiť na webových stránkach Ministerstva zahraničných vecí. Ide o krajiny, ktoré ministerstvo neodporúča navštíviť. V súčasnosti je to India alebo Mjanmarsko.

TIP

Okrem odporúčaní MZV vás poisťovňa nemusí poistiť aj na základe odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie. Pred vycestovaním si preto skontrolujte aj ich odporúčanie.

Dĺžka a frekvencia pobytu v zahraničí

Aj dĺžka pobytu má signifikantný význam pre výber cestovného poistenia. Ak patríte medzi ľudí, ktorí do zahraničia cestujú raz za rok, oplatí sa vám kúpa krátkodobého poistenia. Pri kúpe poistky uvediete deň odchodu a návratu.  Uplynutím tohto časového obdobia sa poistenie zruší.  Je lacnejšie a preto sa oplatí.

Na druhej strane, ak chodíte na dovolenky viackrát za rok, oplatí sa pre vás celoročné poistenie. Pri množstve ciest by suma za krátkodobé poistenie bola vyššia. Poistiť by ste sa mali, aj keď bývate v pohraničných oblastiach, a za nákupmi mierite za hranice. 

Nespoliehajte sa len na Európsky zdravotný preukaz. Celoročné poistenie má výhodu v tom, že pred ďalším vycestovaním na neho nemusíte vôbec myslieť.

Účel cesty

Výška poistného, poistná doba, poistné krytia či výluky sa priamo odvíjajú od účelu vašej cesty. Pri uzavretí poistného je preto potrebné určiť, či idete za oddychom alebo adrenalínom. Nehoda na vodných lyžiach sa v takom prípade môže riadne predražiť. Aký účel cesty teda poznáme?

 • Dovolenka za rekreáciou - štandardná dovolenka, kde si idete oddýchnúť k moru. Poistné udalosti sú kryté zo základného poistenia.

 • Dovolenka za adrenalínom - extrémne športy, ako je horolezectvo, vodné lyžovanie, jazdy na vodnom skútri, atď., nie sú kryté zo základného poistenia. Preto, ak plánujete vykonávať tieto športy, zohľadnite to pri uzatváraní poistky.

 • Práca v zahraničí - bežné cestovné poistenie je nastavené tak, že jedna cesta do zahraničia nesmie trvať viac ako 45 dní. Ak ste v zahraničí viac ako 45 dní, poisťovňa zamietne poistné plnenie. Inak povedané, ak nastane poistná udalosť na 47. deň pobytu, máte smolu. 

 • Dovolenka na Slovensku - verte či nie, aj v tuzemsku sa absencia cestovného poistenia vie pekne vypomstiť. Či idete na hory alebo posielate vaše dieťa do tábora, toto poistenie je dôležité mať. Nezabúdajte, že záchranárske akcie v horskom teréne stoja aj niekoľko tisíc eur.

Počet cestujúcich

Idete sám alebo s rodinou? Je dobré vedieť, že v tomto prípade viete na poistení ušetriť nemalé peniaze. Všetky poisťovne ponúkajú zvýhodnené poistenie, ak je na zmluve viacero poistených. Ak idete s priateľmi alebo s rodinou, poistite sa spoločne. Pre lepšiu predstavu uvedieme príklad: 


Rodina Zodpovedných sa rozhodla vycestovať autom na desať dní do Chorvátska. Otec Jano uzavrel poistenie na každého člena rodiny zvlášť. Za seba zaplatil 38,99 eur, za manželku Petru 38,99 eur a 10 ročného syna Miňa 34,47 eur. Dokopy za rodinu zaplatil 112,45 eur. Keby uzavrel poistku na celú rodinu, vyšla by ho na 70,44 eur.

Poistné limity

Každá poisťovňa má vo svojich poistkách určené poistné limity. Vyberajte si také, ktoré vám poskytnú v prípade poistnej udalosti najvyššie plnenia. Môžete pozerať aj na cenu a nájsť si také, ktoré vám bude vyhovovať po oboch stránkach.

Dopravný prostriedok

Idete autom alebo lietadlom? Ak idete lietadlom, vyberajte si poistenia, ktoré vám kryjú prípadne omeškanie alebo zrušenie letu. V rámci tohto dopravného prostriedku uvažujte aj nad tým, aby v poistení bola zahrnutá aj batožina, a to v prípade straty alebo omeškania letu o viac ako 6 hodín. Urobte to aj vtedy, ak je váš let bez prestupov. 

Pri ceste autom sa zameriavajte na ponuky, ktoré obsahujú krytia spojené s cestou týmto dopravným prostriedkom. Medzi tieto krytia môže patriť oprava na mieste, odťah do servisu, náhradná doprava, atď.

Kde ho kúpiť? Cez cestovku alebo po vlastnej osi? 

Ak cestujete cez cestovnú kanceláriu, vybaví za vás cestovné poistenie. V takom prípade sa o nič nestaráte, avšak poznáte len ich ponuku, ktorá nemusí byť výhodná. Po vlastnej osi sa oplatí, pretože budete mať prehľad o všetkých variantoch a cenách. Ak nechcete behať od pobočky k pobočke, využite dostupné online kalkulačky, ktoré vám ukážu celú ponuku a vy si viete vybrať.

Máme pre vás pripravenú aj základnú porovnávaciu tabuľku pripravenú pre našu rodinu Zodpovedných.

tabuľka k cestovnému poisteniu

Z tohto porovnania je jasné, že najvýhodnejšie cestovné poistenie pre rodinu Zodpovedných je „Dovolenka autom” od AXY. Zahŕňa všetko, čo naša rodina potrebuje za najrozumnejšiu cenu.

Zhrnutie na záver

Cestovné poistenie by vás malo sprevádzať kdekoľvek, bez ohľadu na to, kam cestujete. Je to váš asistent, ktorý vám pomôže na cestách prekonať každú nástrahu. Pri jeho výbere však musíte dávať pozor, aby poistenie krylo všetko, čo potrebujete. Držte sa spomínaných zásad a nestane sa, aby poisťovňa odmietla poistné plnenie.

Stanislav RybárViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.