Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

cestovanie s cestovným poistením

Najlepšie cestovné poistenie? Poradíme, ako na to

|Stanislav Rybár
5/5

Na posteli máte otvorený kufor a hádžete do neho plavky, uteráky a vlastne všetko, čo sa vám pri mori zíde. O pár minút ste sa zbalili a už len rozmýšľate, či máte všetko. Nechcete si predsa pokaziť dovolenku s tým, že ste si niečo dôležité zabudli. Jednou z týchto vecí je aj cestovné poistenie. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo cestovné poistenie kryje a prečo ho potrebujete.

Cestovné poistenie a čo potrebujete vedieť

Už v niekoľkých článkoch sme približili rôzne varianty a výhody cestovného poistenia. Toto poistenie primárne kryje všetky poistné riziká, ktoré ste do neho zahrnuli. Môže sa stať, že ak máte zle nastavené poistenie, poistná udalosť vás v konečnom dôsledku nepekne zaskočí. Stratíte vieru v poistenie a to len preto, že ste nevedeli, ako si ho správne nastaviť.

Čo teda potrebujete vedieť, než si uzavriete cestovné poistenie? Tak ako každý plán sa skladá z malých krokov, aj výber poistenia má rovnakú postupnosť.

Na začiatok si potrebujete ujasniť tieto veci:

 • výber dovolenkovej destinácie,

 • dĺžka a frekvencia pobytu v zahraničí,

 • účel cesty do zahraničia,

 • počet cestujúcich,

 • poistné limity,

 • dopravný prostriedok,

 • pripoistenia.

Výber dovolenkovej destinácie

Existuje niekoľko typov cestovných poistení podľa územnej platnosti. Pri výbere poistenia musíte preto vyberať také, aby pokrývalo krajinu, do ktorej sa chystáte

Poznáme poistenie s územnou platnosťou na Slovensku, ktoré ale mimo krajiny neplatí.

Ďalej je cestovné poistenie rozdelené na Európu a svet. Pri variante Európa sa bežne stáva, že sú tam zahrnuté aj krajiny, ktoré geograficky už nepatria do Európy. Ide o krajiny, ktoré patria medzi obľúbené dovolenkové destinácie, napríklad Turecko, Egypt či Maroko. 

Posledný variant zahŕňa zvyšné krajiny sveta. Tu si ale dávajte pozor. Môže sa stať, že pre danú krajinu vás poisťovňa nepoistí. Aké sú to krajiny? Viete si to zistiť na webových stránkach Ministerstva zahraničných vecí. Ide o krajiny, ktoré ministerstvo neodporúča navštíviť. V súčasnosti je to India alebo Mjanmarsko.


TIP

Okrem odporúčaní MZV vás poisťovňa nemusí poistiť aj na základe odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie. Pred vycestovaním si preto skontrolujte aj ich odporúčanie.


Dĺžka a frekvencia pobytu v zahraničí

Aj dĺžka pobytu má signifikantný význam pre výber cestovného poistenia. Ak patríte medzi ľudí, ktorí do zahraničia cestujú raz za rok, oplatí sa vám kúpa krátkodobého poistenia. Pri kúpe poistky uvediete deň odchodu a návratu. Uplynutím tohto časového obdobia sa poistenie zruší. Je lacnejšie a preto sa oplatí.

Na druhej strane, ak chodíte na dovolenky viackrát za rok, oplatí sa pre vás celoročné poistenie. Pri množstve ciest by suma za krátkodobé poistenie bola vyššia. Poistiť by ste sa mali, aj keď bývate v pohraničných oblastiach, a za nákupmi mierite za hranice. 

Nespoliehajte sa len na Európsky zdravotný preukaz. Celoročné poistenie má výhodu v tom, že pred ďalším vycestovaním na neho nemusíte vôbec myslieť.

Účel cesty

Výška poistného, poistná doba, poistné krytia či výluky sa priamo odvíjajú od účelu vašej cesty. Pri uzavretí poistného je preto potrebné určiť, či idete za oddychom alebo adrenalínom. Nehoda na vodných lyžiach sa v takom prípade môže riadne predražiť. Aký účel cesty teda poznáme?

 • Dovolenka za rekreáciou - štandardná dovolenka, kde si idete oddýchnúť k moru. Poistné udalosti sú kryté zo základného poistenia.

 • Dovolenka za adrenalínom - extrémne športy, ako je horolezectvo, vodné lyžovanie, jazdy na vodnom skútri, atď., nie sú kryté zo základného poistenia. Preto, ak plánujete vykonávať tieto športy, zohľadnite to pri uzatváraní poistky.

 • Práca v zahraničí - bežné cestovné poistenie je nastavené tak, že jedna cesta do zahraničia nesmie trvať viac ako 45 dní. Ak ste v zahraničí viac ako 45 dní, poisťovňa zamietne poistné plnenie. Inak povedané, ak nastane poistná udalosť na 47. deň pobytu, máte smolu. 

 • Dovolenka na Slovensku - verte či nie, aj v tuzemsku sa absencia cestovného poistenia vie pekne vypomstiť. Či idete na hory alebo posielate vaše dieťa do tábora, toto poistenie je dôležité mať. Nezabúdajte, že záchranárske akcie v horskom teréne stoja aj niekoľko tisíc eur.

Počet cestujúcich

Idete sám alebo s rodinou? Je dobré vedieť, že v tomto prípade viete na poistení ušetriť nemalé peniaze. Všetky poisťovne ponúkajú zvýhodnené poistenie, ak je na zmluve viacero poistených. Ak idete s priateľmi alebo s rodinou, poistite sa spoločne. Pre lepšiu predstavu uvedieme príklad: 

„Rodina Zodpovedných sa rozhodla vycestovať autom na desať dní do Chorvátska. Otec Jano uzavrel poistenie na každého člena rodiny zvlášť. Za seba zaplatil 38,99 eur, za manželku Petru 38,99 eur a 10 ročného syna Miňa 34,47 eur. Dokopy za rodinu zaplatil 112,45 eur. Keby uzavrel poistku na celú rodinu, vyšla by ho na 70,44 eur.”

Poistné limity

Každá poisťovňa má vo svojich poistkách určené poistné limity. Vyberajte si také, ktoré vám poskytnú v prípade poistnej udalosti najvyššie plnenia. Môžete pozerať aj na cenu a nájsť si také, ktoré vám bude vyhovovať po oboch stránkach.

Dopravný prostriedok

Idete autom alebo lietadlom? Ak idete lietadlom, vyberajte si poistenia, ktoré vám kryjú prípadne omeškanie alebo zrušenie letu. V rámci tohto dopravného prostriedku uvažujte aj nad tým, aby v poistení bola zahrnutá aj batožina, a to v prípade straty alebo omeškania letu o viac ako 6 hodín. Urobte to aj vtedy, ak je váš let bez prestupov. 

Pri ceste autom sa zameriavajte na ponuky, ktoré obsahujú krytia spojené s cestou týmto dopravným prostriedkom. Medzi tieto krytia môže patriť oprava na mieste, odťah do servisu, náhradná doprava, atď.

Kde ho kúpiť? Cez cestovku alebo po vlastnej osi? 

Ak cestujete cez cestovnú kanceláriu, vybaví za vás cestovné poistenie. V takom prípade sa o nič nestaráte, avšak poznáte len ich ponuku, ktorá nemusí byť výhodná. Po vlastnej osi sa oplatí, pretože budete mať prehľad o všetkých variantoch a cenách. Ak nechcete behať od pobočky k pobočke, využite dostupné online kalkulačky, ktoré vám ukážu celú ponuku a vy si viete vybrať.

Máme pre vás pripravenú aj základnú porovnávaciu tabuľku pripravenú pre našu rodinu Zodpovedných.

tabuľka k cestovnému poisteniu

Z tohto porovnania je jasné, že najvýhodnejšie cestovné poistenie pre rodinu Zodpovedných je „Dovolenka autom” od AXY. Zahŕňa všetko, čo naša rodina potrebuje za najrozumnejšiu cenu.

Zhrnutie na záver

Cestovné poistenie by vás malo sprevádzať kdekoľvek, bez ohľadu na to, kam cestujete. Je to váš asistent, ktorý vám pomôže na cestách prekonať každú nástrahu. Pri jeho výbere však musíte dávať pozor, aby poistenie krylo všetko, čo potrebujete. Držte sa spomínaných zásad a nestane sa, aby poisťovňa odmietla poistné plnenie.


Stanislav Rybár
Stanislav Rybár
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.