Muž s perom, kalkulačkou a kôpkami mincí

Konečne budú škody z PZP preplácané bez amortizácie, v Allianz – SP

21. 11. 2013
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Rozhodnutie Allianz – Slovenskej poisťovne, ktorá ako prvá od 1. 12. 2013 prestáva uplatňovať amortizáciu pri povinnom zmluvnom poistení môže mať vzhľadom na jej výrazný trhový podiel, ktorý je v tomto produkte na úrovni 25,43 % (ku koncu roka 2012) zásadný vplyv na celý poistný trh.

Súčasný stav, kedy najmä pri starších vozidlách poisťovne zosekali plnenie o tzv. amortizáciu, teda o ich presvedčenie, že výmenou poškodených dielov, ktoré boli opotrebované za nové, poškodené vozidlo de facto zhodnotili a teda vyplatili poškodenému viac, než na čo má nárok (bezdôvodné obohatenie) ležal v žalúdku azda všetkým motoristom a právom ho možno nazvať nespravodlivým.

Navyše, klientom nespokojným s poistným plnením dávajú za pravdu slovenské všeobecné súdy a z vyšších inštancií (síce mimo nášho územia) aj Ústavný súd ČR, ktorý ešte v roku 2007 vo svojom náleze (ÚS 2221/07) skonštatoval, že „...ak obnovenie do pôvodného stavu vyžaduje použitie nových náhradných dielov, oprava je vykonaná účelne a nemožno povinnosť na náhradu škody prenášať na poškodeného a neodôvodnene ho znevýhodňovať oproti škodcovi.“

Laicky povedané – ak sa nedá vozidlo opraviť rovnako opotrebovanými dielmi (čo je v praxi nemožné), v rámci svojej povinnosti navrátiť vozidlo do pôvodného stavu musí škodca uhradiť aj nové diely. Poškodený nemôže doplácať na neschopnosť škodcu opraviť vozidlo rovnako opotrebovanými dielmi. Navyše takéto zhodnotenie neprinesie poškodenému na jeho vozidle zlepšenie úžitkových vlastností, alebo zvýšenie jeho všeobecnej ceny a preto o žiadnom „bezdôvodnom obohatení“ nemôže byť reč. V tomto už je viac logiky, nie? K takémuto názoru sa čoraz viac prikláňajú aj slovenské všeobecné súdy a zaväzujú škodcov k úhrade rozdielu. Tí sa zas môžu súdiť so svojou poisťovňou, kvôli ktorej sa ocitli na súde.

Pridajú sa ďalší?

Predpokladám, že v kratšej, či dlhšej dobe sa k Allianz – SP pridajú ďalšie poisťovne. Niektorí ľudia sa k PZP stavajú spôsobom, že im je jedno, či sa s poisťovňou bude poškodený naťahovať. Zabúdajú ale na to, že zodpovednostný vzťah je založený medzi vinníkom a poškodeným, poisťovňa je len akýmsi vedľajším účastníkom, ktorý by mal za vinníka uspokojiť oprávnené nároky poškodeného a potenciálne ťahanice sa teda škodcovi nevyhnú. Poškodený je totiž v zmysle zákona o PZP oprávnený, ale nie povinný uplatniť svoj nárok priamo voči poisťovni.

Pre mnohých však môže byť príjemným pocit, že ak svojou chybou spôsobia druhej osobe škodu, bude táto uspokojená bez možných ťahaníc a problémov s amortizáciou. Veď poistenie, teda pokiaľ nie je povinné si kupujeme pre dobrý pocit. To je jediná vec, ktorú bezprostredne po podpise zmluvy získate.

Ak bude chcieť mať takýto dobrý pocit viac ľudí, trh vytvorí dopyt a poisťovne naň budú musieť zareagovať, koniec koncom preto tak teraz zareagovala aj Allianz – SP.

A čo potom?

Pre poisťovne bude nový stav znamenať zvýšené náklady na výplatu škôd a myslím, že to v (možno) dlhodobejšom horizonte zaplatíme všetci – motoristi. Nepredpokladám, že poisťovne budú platiť viac na úkor svojho zisku, čakám preto rast cien PZP. Avšak pre správnu vec. Dávam palec hore pre Allianz – SP.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.