Muž s perom, kalkulačkou a kôpkami mincí

Konečne budú škody z PZP preplácané bez amortizácie, v Allianz – SP

21. 11. 2013
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Rozhodnutie Allianz – Slovenskej poisťovne, ktorá ako prvá od 1. 12. 2013 prestáva uplatňovať amortizáciu pri povinnom zmluvnom poistení môže mať vzhľadom na jej výrazný trhový podiel, ktorý je v tomto produkte na úrovni 25,43 % (ku koncu roka 2012) zásadný vplyv na celý poistný trh.

Súčasný stav, kedy najmä pri starších vozidlách poisťovne zosekali plnenie o tzv. amortizáciu, teda o ich presvedčenie, že výmenou poškodených dielov, ktoré boli opotrebované za nové, poškodené vozidlo de facto zhodnotili a teda vyplatili poškodenému viac, než na čo má nárok (bezdôvodné obohatenie) ležal v žalúdku azda všetkým motoristom a právom ho možno nazvať nespravodlivým.

Navyše, klientom nespokojným s poistným plnením dávajú za pravdu slovenské všeobecné súdy a z vyšších inštancií (síce mimo nášho územia) aj Ústavný súd ČR, ktorý ešte v roku 2007 vo svojom náleze (ÚS 2221/07) skonštatoval, že „...ak obnovenie do pôvodného stavu vyžaduje použitie nových náhradných dielov, oprava je vykonaná účelne a nemožno povinnosť na náhradu škody prenášať na poškodeného a neodôvodnene ho znevýhodňovať oproti škodcovi.“

Laicky povedané – ak sa nedá vozidlo opraviť rovnako opotrebovanými dielmi (čo je v praxi nemožné), v rámci svojej povinnosti navrátiť vozidlo do pôvodného stavu musí škodca uhradiť aj nové diely. Poškodený nemôže doplácať na neschopnosť škodcu opraviť vozidlo rovnako opotrebovanými dielmi. Navyše takéto zhodnotenie neprinesie poškodenému na jeho vozidle zlepšenie úžitkových vlastností, alebo zvýšenie jeho všeobecnej ceny a preto o žiadnom „bezdôvodnom obohatení“ nemôže byť reč. V tomto už je viac logiky, nie? K takémuto názoru sa čoraz viac prikláňajú aj slovenské všeobecné súdy a zaväzujú škodcov k úhrade rozdielu. Tí sa zas môžu súdiť so svojou poisťovňou, kvôli ktorej sa ocitli na súde.

Pridajú sa ďalší?

Predpokladám, že v kratšej, či dlhšej dobe sa k Allianz – SP pridajú ďalšie poisťovne. Niektorí ľudia sa k PZP stavajú spôsobom, že im je jedno, či sa s poisťovňou bude poškodený naťahovať. Zabúdajú ale na to, že zodpovednostný vzťah je založený medzi vinníkom a poškodeným, poisťovňa je len akýmsi vedľajším účastníkom, ktorý by mal za vinníka uspokojiť oprávnené nároky poškodeného a potenciálne ťahanice sa teda škodcovi nevyhnú. Poškodený je totiž v zmysle zákona o PZP oprávnený, ale nie povinný uplatniť svoj nárok priamo voči poisťovni.

Pre mnohých však môže byť príjemným pocit, že ak svojou chybou spôsobia druhej osobe škodu, bude táto uspokojená bez možných ťahaníc a problémov s amortizáciou. Veď poistenie, teda pokiaľ nie je povinné si kupujeme pre dobrý pocit. To je jediná vec, ktorú bezprostredne po podpise zmluvy získate.

Ak bude chcieť mať takýto dobrý pocit viac ľudí, trh vytvorí dopyt a poisťovne naň budú musieť zareagovať, koniec koncom preto tak teraz zareagovala aj Allianz – SP.

A čo potom?

Pre poisťovne bude nový stav znamenať zvýšené náklady na výplatu škôd a myslím, že to v (možno) dlhodobejšom horizonte zaplatíme všetci – motoristi. Nepredpokladám, že poisťovne budú platiť viac na úkor svojho zisku, čakám preto rast cien PZP. Avšak pre správnu vec. Dávam palec hore pre Allianz – SP.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.