Poškodené autosklo

Koľko stojí výmena čelného skla na motorovom vozidle?

Poškodené čelné sklo na vozidle je veľmi nepríjemnou záležitosťou. Podľa zákona o cestnej premávke nie je vozidlo, ktoré má poškodené čelné sklo, spôsobilé na jazdu po komunikáciách.

Policajti vás môžu pokutovať

Policajt vám počas cestnej kontroly môže udeliť pokutu alebo vám zadrží technický preukaz, ak je váš výhľad obmedzený či znemožnený. Odoberie vám ho aj vtedy, keď je poškodenie v stieranej ploche väčšie než 20 mm.

Čo robiť v prípade poškodeného autoskla?

Asi 70 % všetkých poistných udalostí v rámci prevádzkovania vozidiel spôsobujú poškodené, prípadne zničené autosklá.  Či už ide o odletený kamienok, padnutý strom, alebo inú živelnú udalosť, ide o riziká, ktoré môžu nastať. Čelné sklo sa v takom prípade môže zničiť či úplne poškodiť. 

Je len na vás, ktoré možnosti pre vaše autosklo využijete. Oprava aj výmena sú nevyhnutné, pretože už zo samotného zákona poškodené čelné sklo vo veľkej miere absolútne nezodpovedá technickej spôsobilosti na premávku.

Vedeli ste, že…

… najmenej prípadov poškodeného autoskla je zaznamenaných v lete?

Znehodnotené čelné sklo a náhrada z povinného zmluvného poistenia

Povinné zmluvné poistenie je zo zákona elementárnou podmienkou pri prevádzkovaní motorového vozidla. Vďaka tomuto poisteniu ste zabezpečení, ak v krajnom prípade spôsobíte škodu tretej strane.


Po tejto udalosti musíte danú škodu uznať a nahlásiť vašej poisťovni. Vzniknutá poistná udalosť sa vzťahuje aj na autosklo. Ak sa vám poškodí čelné sklo, počítajte s komplikáciami.

Čo by ste mali urobiť, ak máte poškodené sklo, ale nemáte vinníka?

Okrem ideálnej situácie, keď si vinník prizná chybu, môže nastať spleť ďalších momentov: 

1. Auto, ktoré šlo pred vami, sa vám podarilo zastaviť,  no vinník odmieta spolupracovať.


2. Predchádzajúce vozidlo, kvôli ktorému bolo poškodené vaše čelné sklo, sa vám nepodarilo zastaviť,  a to z dôvodu, že premávalo veľmi rýchlo alebo malo na to iný dôvod.


V prípade, že sa vám podarí zapísať si evidenčné číslo vozidla alebo si ho odfotíte, nemusí byť pravidlom, že získate náhradu pre autosklo.  Po viacerých podvodoch alebo snahách o podvod dávajú poisťovne obrovský dôraz na podrobné dokazovanie. Znamená to, že proces dokazovania bude oveľa komplikovanejší.


Ohľad berú aj na precízne prešetrovanie poistnej udalosti, a to aj tej, ktorá sa vzťahuje na poškodené čelné sklo.


 

V prípade, že nedisponujete jasnými dôkazmi, tak s povinným zmluvným poistením a žiadosťou o náhradu za poškodené čelné sklo veľa vody nenamútite.

Plnenie za zničené čelné sklo z havarijného poistenia

Ak myslíte do budúcna a máte auto poistené proti rizikám spolu s autosklom, dozaista poznáte havarijné poistenie. Poistenie disponuje aj pripoistením, ktoré sa týka čelného skla.


Ide o skvelú ochranu, ako sa zabezpečiť v prípade, že vaše autosklo bolo z istých dôvodov: 

 • poškodené,

 • zničené,

 • odcudzené. Nemusíte sa zdržiavať zisťovaním vinníka alebo dokazovaním jeho viny. V tomto prípade vám poisťovňa úplne jednoducho spôsobenú škodu za poškodené autosklo preplatí. Ani to však nie je také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať.


 

Problémom môžu byť najmä staršie vozidlá. Poisťovňa vám poskytne náhradu škody za poškodené autosklo, no vy  ste povinní zaplatiť spoluúčasť, ktorá je dohodnutá v poistnej zmluve. Samotnú výšku spoluúčasti majú všetky poisťovne odlišnú. 


Niekedy môže ísť napríklad o 5 %, inokedy je to minimálne 20 % z vyplatenej náhrady. Aj spoluúčasť predstavuje výdavok, ktorý nie je zanedbateľný. 

TIP

Ak sa chcete vyhnúť týmto nepríjemnostiam, odporúčame vám využiť samostatne stojace poistenie na už poškodené čelné sklo.

Oprava čelného skla z vlastného vrecka

V prípade, že vám bolo poškodené autosklo vinou auta idúceho pred vami a…


…tak oprava alebo výmena čelného skla bude hradená z vášho vrecka. Čo sa týka priemernej ceny za čelné sklo a jeho výmenu, pohybuje sa  v sume približne 350 €. Ak nemáte toľko peňazí nazvyš, radšej myslite na havarijné poistenie.

Dá sa čelné sklo opraviť alebo vymeniť skutočne výhodne?

Je iba vo vašej réžii, ako zabezpečíte vaše čelné sklo. Ak chcete havarijné poistenie, istotne využijete aj pripoistenie na autosklo. Možno nechcete žiadne doplnkové pripoistenia a chcete si poistiť iba čelné sklo. Vtedy môžete siahnuť po samostatnom poistení autoskla, ktoré sa nazýva HORNET ASSIST, a to od sumy 19 € za rok.

Zhrnutie

Ako vidíte, cena za výmenu čelného skla nie je vôbec nízka. V tomto prípade by ste rozhodne nemali podceniť havarijné poistenie, ktoré dokáže kryť vzniknuté škody a ušetríte nejedno euro.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.