Poškodené autosklo

Koľko stojí výmena čelného skla na motorovom vozidle?

Poškodené čelné sklo na vozidle je veľmi nepríjemnou záležitosťou. Podľa zákona o cestnej premávke nie je vozidlo, ktoré má poškodené čelné sklo, spôsobilé na jazdu po komunikáciách.

Policajti vás môžu pokutovať

Policajt vám počas cestnej kontroly môže udeliť pokutu alebo vám zadrží technický preukaz, ak je váš výhľad obmedzený či znemožnený. Odoberie vám ho aj vtedy, keď je poškodenie v stieranej ploche väčšie než 20 mm.

Čo robiť v prípade poškodeného autoskla?

Asi 70 % všetkých poistných udalostí v rámci prevádzkovania vozidiel spôsobujú poškodené, prípadne zničené autosklá.  Či už ide o odletený kamienok, padnutý strom, alebo inú živelnú udalosť, ide o riziká, ktoré môžu nastať. Čelné sklo sa v takom prípade môže zničiť či úplne poškodiť. 

Je len na vás, ktoré možnosti pre vaše autosklo využijete. Oprava aj výmena sú nevyhnutné, pretože už zo samotného zákona poškodené čelné sklo vo veľkej miere absolútne nezodpovedá technickej spôsobilosti na premávku.

Vedeli ste, že…

… najmenej prípadov poškodeného autoskla je zaznamenaných v lete?

Znehodnotené čelné sklo a náhrada z povinného zmluvného poistenia

Povinné zmluvné poistenie je zo zákona elementárnou podmienkou pri prevádzkovaní motorového vozidla. Vďaka tomuto poisteniu ste zabezpečení, ak v krajnom prípade spôsobíte škodu tretej strane.


Po tejto udalosti musíte danú škodu uznať a nahlásiť vašej poisťovni. Vzniknutá poistná udalosť sa vzťahuje aj na autosklo. Ak sa vám poškodí čelné sklo, počítajte s komplikáciami.

Čo by ste mali urobiť, ak máte poškodené sklo, ale nemáte vinníka?

Okrem ideálnej situácie, keď si vinník prizná chybu, môže nastať spleť ďalších momentov: 

1. Auto, ktoré šlo pred vami, sa vám podarilo zastaviť,  no vinník odmieta spolupracovať.


2. Predchádzajúce vozidlo, kvôli ktorému bolo poškodené vaše čelné sklo, sa vám nepodarilo zastaviť,  a to z dôvodu, že premávalo veľmi rýchlo alebo malo na to iný dôvod.


V prípade, že sa vám podarí zapísať si evidenčné číslo vozidla alebo si ho odfotíte, nemusí byť pravidlom, že získate náhradu pre autosklo.  Po viacerých podvodoch alebo snahách o podvod dávajú poisťovne obrovský dôraz na podrobné dokazovanie. Znamená to, že proces dokazovania bude oveľa komplikovanejší.


Ohľad berú aj na precízne prešetrovanie poistnej udalosti, a to aj tej, ktorá sa vzťahuje na poškodené čelné sklo.


 

V prípade, že nedisponujete jasnými dôkazmi, tak s povinným zmluvným poistením a žiadosťou o náhradu za poškodené čelné sklo veľa vody nenamútite.

Plnenie za zničené čelné sklo z havarijného poistenia

Ak myslíte do budúcna a máte auto poistené proti rizikám spolu s autosklom, dozaista poznáte havarijné poistenie. Poistenie disponuje aj pripoistením, ktoré sa týka čelného skla.


Ide o skvelú ochranu, ako sa zabezpečiť v prípade, že vaše autosklo bolo z istých dôvodov: 

 • poškodené,

 • zničené,

 • odcudzené. Nemusíte sa zdržiavať zisťovaním vinníka alebo dokazovaním jeho viny. V tomto prípade vám poisťovňa úplne jednoducho spôsobenú škodu za poškodené autosklo preplatí. Ani to však nie je také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať.


 

Problémom môžu byť najmä staršie vozidlá. Poisťovňa vám poskytne náhradu škody za poškodené autosklo, no vy  ste povinní zaplatiť spoluúčasť, ktorá je dohodnutá v poistnej zmluve. Samotnú výšku spoluúčasti majú všetky poisťovne odlišnú. 


Niekedy môže ísť napríklad o 5 %, inokedy je to minimálne 20 % z vyplatenej náhrady. Aj spoluúčasť predstavuje výdavok, ktorý nie je zanedbateľný. 

TIP

Ak sa chcete vyhnúť týmto nepríjemnostiam, odporúčame vám využiť samostatne stojace poistenie na už poškodené čelné sklo.

Oprava čelného skla z vlastného vrecka

V prípade, že vám bolo poškodené autosklo vinou auta idúceho pred vami a…


…tak oprava alebo výmena čelného skla bude hradená z vášho vrecka. Čo sa týka priemernej ceny za čelné sklo a jeho výmenu, pohybuje sa  v sume približne 350 €. Ak nemáte toľko peňazí nazvyš, radšej myslite na havarijné poistenie.

Dá sa čelné sklo opraviť alebo vymeniť skutočne výhodne?

Je iba vo vašej réžii, ako zabezpečíte vaše čelné sklo. Ak chcete havarijné poistenie, istotne využijete aj pripoistenie na autosklo. Možno nechcete žiadne doplnkové pripoistenia a chcete si poistiť iba čelné sklo. Vtedy môžete siahnuť po samostatnom poistení autoskla, ktoré sa nazýva HORNET ASSIST, a to od sumy 19 € za rok.

Zhrnutie

Ako vidíte, cena za výmenu čelného skla nie je vôbec nízka. V tomto prípade by ste rozhodne nemali podceniť havarijné poistenie, ktoré dokáže kryť vzniknuté škody a ušetríte nejedno euro.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.