Poškodené autosklo

Koľko stojí výmena čelného skla na motorovom vozidle?

Poškodené čelné sklo na vozidle je veľmi nepríjemnou záležitosťou. Podľa zákona o cestnej premávke nie je vozidlo, ktoré má poškodené čelné sklo, spôsobilé na jazdu po komunikáciách.

Policajti vás môžu pokutovať

Policajt vám počas cestnej kontroly môže udeliť pokutu alebo vám zadrží technický preukaz, ak je váš výhľad obmedzený či znemožnený. Odoberie vám ho aj vtedy, keď je poškodenie v stieranej ploche väčšie než 20 mm.

Čo robiť v prípade poškodeného autoskla?

Asi 70 % všetkých poistných udalostí v rámci prevádzkovania vozidiel spôsobujú poškodené, prípadne zničené autosklá.  Či už ide o odletený kamienok, padnutý strom, alebo inú živelnú udalosť, ide o riziká, ktoré môžu nastať. Čelné sklo sa v takom prípade môže zničiť či úplne poškodiť. 

Je len na vás, ktoré možnosti pre vaše autosklo využijete. Oprava aj výmena sú nevyhnutné, pretože už zo samotného zákona poškodené čelné sklo vo veľkej miere absolútne nezodpovedá technickej spôsobilosti na premávku.

Vedeli ste, že…

… najmenej prípadov poškodeného autoskla je zaznamenaných v lete?

Znehodnotené čelné sklo a náhrada z povinného zmluvného poistenia

Povinné zmluvné poistenie je zo zákona elementárnou podmienkou pri prevádzkovaní motorového vozidla. Vďaka tomuto poisteniu ste zabezpečení, ak v krajnom prípade spôsobíte škodu tretej strane.


Po tejto udalosti musíte danú škodu uznať a nahlásiť vašej poisťovni. Vzniknutá poistná udalosť sa vzťahuje aj na autosklo. Ak sa vám poškodí čelné sklo, počítajte s komplikáciami.

Čo by ste mali urobiť, ak máte poškodené sklo, ale nemáte vinníka?

Okrem ideálnej situácie, keď si vinník prizná chybu, môže nastať spleť ďalších momentov: 

1. Auto, ktoré šlo pred vami, sa vám podarilo zastaviť,  no vinník odmieta spolupracovať.


2. Predchádzajúce vozidlo, kvôli ktorému bolo poškodené vaše čelné sklo, sa vám nepodarilo zastaviť,  a to z dôvodu, že premávalo veľmi rýchlo alebo malo na to iný dôvod.


V prípade, že sa vám podarí zapísať si evidenčné číslo vozidla alebo si ho odfotíte, nemusí byť pravidlom, že získate náhradu pre autosklo.  Po viacerých podvodoch alebo snahách o podvod dávajú poisťovne obrovský dôraz na podrobné dokazovanie. Znamená to, že proces dokazovania bude oveľa komplikovanejší.


Ohľad berú aj na precízne prešetrovanie poistnej udalosti, a to aj tej, ktorá sa vzťahuje na poškodené čelné sklo.


 

V prípade, že nedisponujete jasnými dôkazmi, tak s povinným zmluvným poistením a žiadosťou o náhradu za poškodené čelné sklo veľa vody nenamútite.

Plnenie za zničené čelné sklo z havarijného poistenia

Ak myslíte do budúcna a máte auto poistené proti rizikám spolu s autosklom, dozaista poznáte havarijné poistenie. Poistenie disponuje aj pripoistením, ktoré sa týka čelného skla.


Ide o skvelú ochranu, ako sa zabezpečiť v prípade, že vaše autosklo bolo z istých dôvodov: 

 • poškodené,

 • zničené,

 • odcudzené. Nemusíte sa zdržiavať zisťovaním vinníka alebo dokazovaním jeho viny. V tomto prípade vám poisťovňa úplne jednoducho spôsobenú škodu za poškodené autosklo preplatí. Ani to však nie je také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať.


 

Problémom môžu byť najmä staršie vozidlá. Poisťovňa vám poskytne náhradu škody za poškodené autosklo, no vy  ste povinní zaplatiť spoluúčasť, ktorá je dohodnutá v poistnej zmluve. Samotnú výšku spoluúčasti majú všetky poisťovne odlišnú. 


Niekedy môže ísť napríklad o 5 %, inokedy je to minimálne 20 % z vyplatenej náhrady. Aj spoluúčasť predstavuje výdavok, ktorý nie je zanedbateľný. 

TIP

Ak sa chcete vyhnúť týmto nepríjemnostiam, odporúčame vám využiť samostatne stojace poistenie na už poškodené čelné sklo.

Oprava čelného skla z vlastného vrecka

V prípade, že vám bolo poškodené autosklo vinou auta idúceho pred vami a…


…tak oprava alebo výmena čelného skla bude hradená z vášho vrecka. Čo sa týka priemernej ceny za čelné sklo a jeho výmenu, pohybuje sa  v sume približne 350 €. Ak nemáte toľko peňazí nazvyš, radšej myslite na havarijné poistenie.

Dá sa čelné sklo opraviť alebo vymeniť skutočne výhodne?

Je iba vo vašej réžii, ako zabezpečíte vaše čelné sklo. Ak chcete havarijné poistenie, istotne využijete aj pripoistenie na autosklo. Možno nechcete žiadne doplnkové pripoistenia a chcete si poistiť iba čelné sklo. Vtedy môžete siahnuť po samostatnom poistení autoskla, ktoré sa nazýva HORNET ASSIST, a to od sumy 19 € za rok.

Zhrnutie

Ako vidíte, cena za výmenu čelného skla nie je vôbec nízka. V tomto prípade by ste rozhodne nemali podceniť havarijné poistenie, ktoré dokáže kryť vzniknuté škody a ušetríte nejedno euro.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.