Muž preskakujúci skaly

Kedy vám európsky zdravotný preukaz nestačí?

Vybaviť si európsky zdravotný preukaz by malo byť prakticky povinnosťou každého človeka, ktorý cestuje za hranice. Slovenskými zdravotnými poisťovňami je vydávaný bezplatne a v zahraničí vám môže uľahčiť mnoho starostí. Na všetko však neplatí!

Medzinárodný doklad

Európsky preukaz zdravotného poistenia je jedným z benefitov, ktorý prináša Európska únia. Je vstupenkou k zdravotnej starostlivosti v akomkoľvek členkom štáte Európskej únie. S bežným, klasickým preukazom našej poisťovne v zahraničí neuspejete. Určite teda požiadajte poisťovňu o jeho vydanie. Predstavuje v cudzine akési záchranné dvierka, aj keď je pravda, že nie všetky dvere s ním máte otvorené. Preto je vhodné kombinovať ho aj so spoľahlivým cestovným poistením.

Obmedzenia európskeho preukazu

Tie sa ukážu najmä v prípade, že potrebujete starostlivosť v nemocnici. S európskym preukazom vás totiž ošetria len v štátnych zdravotníckych zariadeniach a to len za podmienok, aké platia pre miestnych obyvateľov. Vo väčšine okolitých krajín, kam napríklad chodíme lyžovať, či už sú to Francúzsko, Taliansko, alebo Rakúsko sú doplatky za starostlivosť v dosť vysokých cifrách. Základné ošetrenie teda dostanete, no aj tak budete potrebovať financovať doplatky. Nehovoriac o tom, že v turistických centrách sa nachádzajú omnoho častejšie súkromné medicínske zariadenia a tu vám preukaz akceptovať nebudú.

Kvalitná starostlivosť na cestách

Netreba zabúdať, že európsky preukaz zdravotného poistenia vám síce garantuje ošetrenie, ale to je tak všetko. V prípade cestovného poistenia je možné pripoistiť aj na úraz, zodpovednosť za škodu, ktorú spôsobíte iným na zdraví, alebo majetku. Rovnako si viete kompenzovať z neho stratu batožiny. S jeho pomocou nie je potrebné báť sa ani doplatkov. Mnoho poisťovní vás v prípade problémov priamo naviguje prostredníctvom asistenčnej služby do najbližšieho zariadenia, kde akceptujú jeho poistenie bez toho, aby ste čokoľvek platili. Ak to možné nie je, a lekár žiada platenie hotovosti, vždy si odložte všetky doklady a potvrdenia a po návrate domov vám ich poisťovňa refunduje v plnej výške.

Výhody krytia

Cestovné poistenie vás dokáže chrániť aj v prípade napríklad storna cesty, čo pri objednaných dovolenkách môže prinášať významnú úsporu. Platí aj v prípade chronických ochorení a je možné pripoistiť sa ako na služobnú, tak aj súkromnú cestu. Mimochodom, ak necestujete sami, na cestu do zahraničia si môžete poistiť napríklad aj psíka. Majetok počas vašej neprítomnosti zasa ochráni poistenie dovolenkovej domácnosti. To od európskeho preukazu čakať nemôžete. Zároveň vám preukaz ani nekryje prevozné napríklad na Slovensko. Je preto nutným základom napríklad pri častých cestách do okolitých štátov, ale cestovné poistenie je doplnkom, ktoré pokryje všetky prípadné výdavky. V prípadne celoročného poistenia sú k dispozícii v každej poisťovni aj zaujímavé zľavy.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.