Muž preskakujúci skaly

Kedy vám európsky zdravotný preukaz nestačí?

Vybaviť si európsky zdravotný preukaz by malo byť prakticky povinnosťou každého človeka, ktorý cestuje za hranice. Slovenskými zdravotnými poisťovňami je vydávaný bezplatne a v zahraničí vám môže uľahčiť mnoho starostí. Na všetko však neplatí!

Medzinárodný doklad

Európsky preukaz zdravotného poistenia je jedným z benefitov, ktorý prináša Európska únia. Je vstupenkou k zdravotnej starostlivosti v akomkoľvek členkom štáte Európskej únie. S bežným, klasickým preukazom našej poisťovne v zahraničí neuspejete. Určite teda požiadajte poisťovňu o jeho vydanie. Predstavuje v cudzine akési záchranné dvierka, aj keď je pravda, že nie všetky dvere s ním máte otvorené. Preto je vhodné kombinovať ho aj so spoľahlivým cestovným poistením.

Obmedzenia európskeho preukazu

Tie sa ukážu najmä v prípade, že potrebujete starostlivosť v nemocnici. S európskym preukazom vás totiž ošetria len v štátnych zdravotníckych zariadeniach a to len za podmienok, aké platia pre miestnych obyvateľov. Vo väčšine okolitých krajín, kam napríklad chodíme lyžovať, či už sú to Francúzsko, Taliansko, alebo Rakúsko sú doplatky za starostlivosť v dosť vysokých cifrách. Základné ošetrenie teda dostanete, no aj tak budete potrebovať financovať doplatky. Nehovoriac o tom, že v turistických centrách sa nachádzajú omnoho častejšie súkromné medicínske zariadenia a tu vám preukaz akceptovať nebudú.

Kvalitná starostlivosť na cestách

Netreba zabúdať, že európsky preukaz zdravotného poistenia vám síce garantuje ošetrenie, ale to je tak všetko. V prípade cestovného poistenia je možné pripoistiť aj na úraz, zodpovednosť za škodu, ktorú spôsobíte iným na zdraví, alebo majetku. Rovnako si viete kompenzovať z neho stratu batožiny. S jeho pomocou nie je potrebné báť sa ani doplatkov. Mnoho poisťovní vás v prípade problémov priamo naviguje prostredníctvom asistenčnej služby do najbližšieho zariadenia, kde akceptujú jeho poistenie bez toho, aby ste čokoľvek platili. Ak to možné nie je, a lekár žiada platenie hotovosti, vždy si odložte všetky doklady a potvrdenia a po návrate domov vám ich poisťovňa refunduje v plnej výške.

Výhody krytia

Cestovné poistenie vás dokáže chrániť aj v prípade napríklad storna cesty, čo pri objednaných dovolenkách môže prinášať významnú úsporu. Platí aj v prípade chronických ochorení a je možné pripoistiť sa ako na služobnú, tak aj súkromnú cestu. Mimochodom, ak necestujete sami, na cestu do zahraničia si môžete poistiť napríklad aj psíka. Majetok počas vašej neprítomnosti zasa ochráni poistenie dovolenkovej domácnosti. To od európskeho preukazu čakať nemôžete. Zároveň vám preukaz ani nekryje prevozné napríklad na Slovensko. Je preto nutným základom napríklad pri častých cestách do okolitých štátov, ale cestovné poistenie je doplnkom, ktoré pokryje všetky prípadné výdavky. V prípadne celoročného poistenia sú k dispozícii v každej poisťovni aj zaujímavé zľavy.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.