Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

nárok na zľavu povinného zmluvného poistenia vozidla

Kedy máte nárok na zľavu PZP?

5/5

Cena povinného zmluvného poistenia sa odvíja od množstva parametrov. Spravidla je však vysoká pri väčších a drahších modeloch. Na druhej strane dobrou správou je, že môžete získať rôzne výhody a zľavy, ktoré dokážu cenu stlačiť o niekoľko desiatok eur nižšie. Čo všetko vám zaručí nízku sumu?

Cena povinného zmluvného poistenia

Cena povinného zmluvného poistenia sa odvíja od množstva rôznych parametrov. Spravidla ide o:

 • pripoistenie,

 • spoluúčasť,

 • vaše vozidlo,

 • spôsob užívania,

 • vy - vodič.

Tieto parametre dokážu sumu navýšiť alebo znížiť. Všetko závisí od toho, aké máte skúsenosti so šoférovaním alebo aké vozidlo vlastníte.

Pripoistenie

Pripoistenie predstavuje výhodný spôsob, ako sa kryť pri PZP. Dôvod je ten, že povinné zmluvné poistenie nekryje váš majetok, ale orientuje sa na tretie osoby. Inak povedané, ostatných účastníkov dopravnej nehody.

Čo však robiť v prípade, keď chcete kryť svoje vlastné auto? V takejto situácii máte dve riešenia. Praktickou možnosťou je havarijné poistenie, ktoré kryje vozidlo, aj vás. Spravidla sa orientuje na poistenie vodiča a posádky, úraz, následky úrazu, a mnohé iné. V praxi to teda vyzerá tak, že keď sa vám niečo stane, poisťovňa by vám mala sumu preplatiť.

To, či preplatí celú sumu alebo len časť, sa odvíja od toho, či máte spoluúčasť alebo nie. Ak áno, určitú čiastku vyjadrenú v percentách si musíte zaplatiť sami. Ak nie, všetko prepláca poisťovňa, bez toho, aby ste vy sami museli niečo riešiť.

Druhou možnosťou, ako chrániť seba a svoje vozidlo, je pripoistenie. Poisťovne ich poskytujú vo veľkom množstve. Sami si viete vybrať, aké je pre vás najlepšie. Výhodou je, že jednotlivé inštitúcie nemajú obmedzený počet, čize ich môžete uzatvoriť toľko, koľko chcete alebo potrebujete.

Ďalším benefitom pripoistení je následne fakt, že nemusíte pre ne vytvárať novú zmluvu. Stačí, aby ste si len dokúpili službu k svojmu klasickému povinnému zmluvnému poisteniu. Všetko vybavíte na pobočke alebo telefonicky, z pohodlia vášho domova.

Pripoistení existuje veľké množstvo. Najobľúbenejšie sú:

 • pripoistenie sedadiel

 • úrazové pripoistenie

 • pripoistenie vodiča a posádky

 • pripoistenie skiel

 • pripoistenie stretu so zverou

 • pripoistenie škôd spôsobených živlami

 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi.

Pripoistenie nie je príliš drahé. Spravidla vás vyjde len na zopár desiatok eur. Rozhodne sa preto oplatí a netreba sa báť, že by cenu navýšilo, pretože poisťovne robia rôzne zľavy a akcie. Pri kúpe troch pripoistení dostanete jedno zadarmo alebo za zvýhodnenú cenu.


Rada odborníka

Je len na vás, ktorú z možností si vyberiete. Napríklad, vodiči žijúci na vidieku si vyberajú pripoistenie stretu so zverou. Dôvod je ten, že často jazdia po cestách v lesoch alebo v okolí polí, kde sa zver nachádza. Vodiči žijúci v meste zas využijú pripoistenie skiel alebo výtlkov.


Spoluúčasť

Väčšina poistení sa dá kúpiť v dvoch formách:

 • so spoluúčasťou,

 • bez spoluúčasti.

Spoluúčasť predstavuje určité percento z poistného plnenia, ktoré musíte zaplatiť vy. Napríklad, keď spôsobíte škodu za 4 000 € a spoluúčasť je 15 %, zaplatiť musíte 600 €. Menšie škody vás nevyjdú príliš draho, no pri väčších budete doplácať tisícky eur. Táto možnosť nie je preto príliš výhodná.

Na druhej strane, niektorí vodiči sa dajú zlákať výhodnou cenou poistenia so spoluúčasťou. Je lacnejšie, ako to bez nej, ale len dovtedy, kým sa nestane nejaká škoda a nemusíte platiť niečo zo svojho.

Pri povinnom zmluvnom poistení sa so spoluúčasťou nestretnete príliš často. Väčšina poisťovní má vo svojej ponuke len možnosti bez nej. Je to výhoda, pretože pri poistnom plnení sú vodiči chránení a nemusia doplácať vôbec nič.

Vaše vozidlo

Cena povinného zmluvného poistenia je ovplyvnená najviac vaším vozidlom. Existuje niekoľko parametrov, na ktoré poisťovne prihliadajú najviac. Sú to:

 • motorizácia vozidla

 • rok výroby 

 • hmotnosť vozidla 

 • výrobca 

 • model vozidla.

Vo väčšine prípadov platí priama úmera. Čím je vozidlo výkonnejšie, tým viac si zaplatíte. Dôvod je ten, že keď je auto výkonnejšie, môže pri dopravnej nehode spôsobiť viac škôd. Poisťovne pozerajú vždy dopredu. Snažia sa zistiť, čo by sa mohlo v budúcnosti stať a chcú sa chrániť.

Druhým parametrom je rok výroby. Nové vozidlá získajú rôzne zľavy, pretože majú spravidla všetko v poriadku, čiže je len málo pravdepodobné, aby spôsobili dopravnú nehodu. Na druhej strane, staré vozidlá sú na tom presne naopak. Cena sa každým rokom pomaly zvyšuje. Nie je to ale navždy. Po približne 10 - 12 rokoch sa zastaví a začne klesať. V tomto období vozidlo nevyužívate tak často alebo na dlhé vzdialenosti. 

Hmotnosť vozidla a jeho model sú vo všeobecnosti jedno a to isté. Veľké a ťažké vozidlá spôsobujú viac škôd. Preto si za ne budete musieť priplatiť. Problémy vedia urobiť aj v malých uličkách alebo pri parkovaní. Menšie autá sú presným opakom. Cena je nižšia.

Niektoré poisťovne môžu prihliadať aj na výrobcu.

Spôsob užívania

Na cenu vo veľkom vplýva aj to, aké vozidlo používate, a na čo. Ak ide o služobné alebo firemné auto, PZP bude vyššie. Na druhej strane, všetko si viete dať do nákladov. Poistenie vás vyjde lacnejšie.

Naopak, PZP pre bežné vozidlá do domácnosti je nižšie. Viete na ňom výhodne ušetriť. Nemôžete si ho dať ale do nákladov. Platiť ho budete úplne celé.

Vy - vodič

Netreba zabúdať ani na vás ako vodiča. Rôzne zľavy viete dostať napríklad vtedy, keď máte niekoľko rokov skúseností so šoférovaním alebo vtedy, keď nemáte záznam o škodách alebo nehodách. Poisťovne vidia, že ste poctivý šofér a dôverujú vám.

Zľava PZP - aké sú ďalšie možnosti?

Povinné zmluvné poistenie môže byť lacnejšie z už spomenutých dôvodov, ako napríklad:

 • menej výkonné auto,

 • menšie auto,

 • spoluúčasť,

 • spôsob užívania,

 • prax v šoférovaní.

Poisťovne následne poskytujú rôzne zľavy a benefity pre vodičov:

 • Z malého mesta alebo dediny - keď bývate v dedine, je pravdepodobnosť, že spravíte menej škôd, ako v preplnenom meste. Poisťovne vám dajú niekoľko percentnú zľavu.

 • S deťmi - vo veku do 15 alebo 18 rokov.

 • S bezškodovým priebehom - keď v priebehu roka alebo dvoch nespravíte žiadnu škodu, máte nárok na určitú zľavu.

Využite jednu zo zliav aj vy

Zliav a benefitov, ako na PZP ušetriť, je veľké množstvo. Každá poisťovňa má vo svojej ponuke iné výhody. Všetky si ich preto porovnajte a vyberte si presne tú, ktorá vám bude vyhovovať. Plaťte len to, za čo skutočne musíte a ušetríte desiatky, až stovky eur.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.