Červené autíčko a kalkulačka na kôpke peňazí

Ušetrite na PZP! Aké zľavy a bonusy môžete získať?

15. 4. 2016
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Je odvekým snažením človeka šetriť. Dá sa to aj pri povinnom zmluvnom poistení. Poisťovne totiž ponúkajú radu bonusov a zliav. V tomto článku si ukážeme, aké možnosti núkajú svojim zákazníkom.

Zľava za bezškodový priebeh

Zľavou za bezškodový priebeh poisťovňa odmeňuje vzorných vodičov. Spravidla vodiči, ktorí nespôsobujú dopravné nehody, patria medzi menej rizikových. A si to poisťovne cenia. Platí, že čím dlhšie obdobie vodič jazdí bez nehody, tým nižšie poistné môže získať. Preto sa oplatí byť za volantom zodpovedný, keďže jazda bez nehody vám dokáže znížiť cenu PZP až o niekoľko percent.


Avšak v súvislosti s bonusovými zľavami musíme upozorniť aj na malusový systém. Malus je vo svojej podstate opakom bonusu. V praxi to znamená, že vďaka bonusovému systému ste odmenení za bezškodovosť, ale zároveň, ak nehody spôsobujete, budete platiť za PZP viac. Ide v podstate o penalizáciu na základe častejšej škodovosti vodiča. To však neznamená, že vás jedna poistná udalosť pripraví o existujúci bonus na poistnom. Poisťovňa za každú nehodu odpočíta určitý počet mesiacov (závisí od poisťovne) z celkového počtu mesiacov, za ktoré ste nehodu nespôsobili. Ak napríklad jazdíte štyri roky bez škody a spôsobíte poistnú udalosť, poisťovňa vám z týchto štyroch rokov odčíta niekoľko mesiacov.


Takto nastavený systém sa snaží podnecovať vodičov k vzornej a zodpovednej jazde a obmedziť vznik poistných udalostí a dopravných nehôd.


Iné zľavy

Poisťovne často ponúkajú aj iné zľavy. Výslednú cenu vám napríklad môže znížiť to, ak v aute vozíte dieťa. Existuje totiž predpoklad, že s dieťaťom v aute bude vodič opatrnejší a menej náchylný spôsobiť poistnú udalosť. A to, samozrejme, poisťovne radi odmeňujú. Ďalej môžete ušetriť niekoľko percent aj na tom, ak sa rozhodnete pre ročnú platbu poistného namiesto kratších časových úsekov. Cena je často nižšia aj vtedy, ak sa rozhodnete s poisťovňou uzavrieť viacero zmlúv. Ako príklad je možné uviesť uzatvorenie povinného zmluvného a zároveň havarijného poistenia.


O takéto zľavy a bonusy sa však príliš starať nemusíte, ak využijete naše poistenie online.  Naša kalkulačka totiž väčšinu z nich berie do úvahy. Ak máte ďalšie otázky, neváhajte a kontaktujte nás. Pomôžeme veľmi radi.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.