Červené autíčko a kalkulačka na kôpke peňazí

Ušetrite na PZP! Aké zľavy a bonusy môžete získať?

15. 4. 2016
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Je odvekým snažením človeka šetriť. Dá sa to aj pri povinnom zmluvnom poistení. Poisťovne totiž ponúkajú radu bonusov a zliav. V tomto článku si ukážeme, aké možnosti núkajú svojim zákazníkom.

Zľava za bezškodový priebeh

Zľavou za bezškodový priebeh poisťovňa odmeňuje vzorných vodičov. Spravidla vodiči, ktorí nespôsobujú dopravné nehody, patria medzi menej rizikových. A si to poisťovne cenia. Platí, že čím dlhšie obdobie vodič jazdí bez nehody, tým nižšie poistné môže získať. Preto sa oplatí byť za volantom zodpovedný, keďže jazda bez nehody vám dokáže znížiť cenu PZP až o niekoľko percent.


Avšak v súvislosti s bonusovými zľavami musíme upozorniť aj na malusový systém. Malus je vo svojej podstate opakom bonusu. V praxi to znamená, že vďaka bonusovému systému ste odmenení za bezškodovosť, ale zároveň, ak nehody spôsobujete, budete platiť za PZP viac. Ide v podstate o penalizáciu na základe častejšej škodovosti vodiča. To však neznamená, že vás jedna poistná udalosť pripraví o existujúci bonus na poistnom. Poisťovňa za každú nehodu odpočíta určitý počet mesiacov (závisí od poisťovne) z celkového počtu mesiacov, za ktoré ste nehodu nespôsobili. Ak napríklad jazdíte štyri roky bez škody a spôsobíte poistnú udalosť, poisťovňa vám z týchto štyroch rokov odčíta niekoľko mesiacov.


Takto nastavený systém sa snaží podnecovať vodičov k vzornej a zodpovednej jazde a obmedziť vznik poistných udalostí a dopravných nehôd.


Iné zľavy

Poisťovne často ponúkajú aj iné zľavy. Výslednú cenu vám napríklad môže znížiť to, ak v aute vozíte dieťa. Existuje totiž predpoklad, že s dieťaťom v aute bude vodič opatrnejší a menej náchylný spôsobiť poistnú udalosť. A to, samozrejme, poisťovne radi odmeňujú. Ďalej môžete ušetriť niekoľko percent aj na tom, ak sa rozhodnete pre ročnú platbu poistného namiesto kratších časových úsekov. Cena je často nižšia aj vtedy, ak sa rozhodnete s poisťovňou uzavrieť viacero zmlúv. Ako príklad je možné uviesť uzatvorenie povinného zmluvného a zároveň havarijného poistenia.


O takéto zľavy a bonusy sa však príliš starať nemusíte, ak využijete naše poistenie online.  Naša kalkulačka totiž väčšinu z nich berie do úvahy. Ak máte ďalšie otázky, neváhajte a kontaktujte nás. Pomôžeme veľmi radi.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.