Havarované auto

Havarijné poistenie – áno alebo nie?

30. 11. 2015
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Poistiť, či nepoistiť? To je otázka. Havarijné poistenie na rozdiel od PZP nie je povinné, tak sa mu mnoho vodičov vyhýba. A často na to aj doplatia. V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsime priblížiť, prečo považujeme havarijné poistenie za dôležitú vec pre sviatočných i tých najskúsenejších vodičov.

Havária

Názov „havarijné poistenie“ nie je náhodný. Havárie patria medzi najväčšie riziká cestnej premávky. Možno si myslíte: „Načo? Na to je PZP. Niekto ma ťukne, tak mi to aj zaplatí.“ Áno, aj nie. Mnohokrát Vás PZP naozaj zachráni. Čo však, ak Vám do cesty vbehne jeleň? Čo keď Vám niekto odstrelí spätné zrkadlo na parkovisku? Čo ak spôsobíte nehodu Vy? Vtedy Vám pomôže práve havarijné poistenie.

Krádež

Minulý rok bolo na Slovensku zaznamenaných viac ako 2 000 krádeží áut. Objasnených prípadov je menej ako štvrtina. Nemusíme ani vravieť, že strata auta otrasie nejednou peňaženkou. „Autičkári“ sú čoraz sofistikovanejší, preto náš zoznam pokračuje práve touto skupinou.

Prírodné živly

Človek sa odjakživa snaží podmaniť si prírodu. Niektoré živly sú však jednoducho nekontrolovateľné. A niektoré môžu ovplyvniť jazdu aj toho najskúsenejšieho vodiča. Možno viete, čo dokáže ľahká námraza na ceste urobiť s ovládateľnosťou auta. To však nie je všetko. Povodeň, požiar, víchor, zosun pôdy, krupobitie, úder blesku, pád stromov, zrútenie skál. To všetko patrí pod prírodné živly, ktoré nijako neovplyvníme.

Vandalizmus

Modelová situácia. Idete ráno do práce a pred domom si nájdete „pokľúčované“ auto. Žiaľ, stáva sa to. Veľa šťastia pri hľadaní vinníka. Ukradnuté disky na kolesách, chýbajúci znak automobilky na prednej kapote, prepichnuté pneumatiky a rozbité svetlá. To všetko je dnes síce nepochopiteľná, ale bohužiaľ reálna hrozba. Možno Vás poteší,  že všetky poisťovne na Slovensku takéto situácie označujú súhrne ako vandalizmus a ponúkajú ich v základnom balíku havarijného poistenia.

Poistenie čelného skla

Medzi najčastejšie poistné udalosti patrí poškodenie čelného skla. Dôvody sú rôzne. Najčastejšou príčinou je kameň vystrelený spod kolies iného vozidla. V tomto článku sme písali, že vodič musí mať na vozovku voľný výhľad. Prasklina na čelnom skle môže viditeľnosť narušovať. Preto musí byť bezodkladne odstránená. Navyše práve poškodenie čelného skla upravuje ďalšia vyhláška, ktorá hovorí, že je auto technicky nespôsobilé, ak má na čelnom skle trhlinu s veľkosťou viac ako 20mm. To znamená, že stačí diera o veľkosti 50 centovej mince a na aute sa nesmie jazdiť. Výmena alebo oprava čelného skla môže otriasť rozpočtom nejednej domácnosti. Riešením môže byť pripoistenie si čelného skla v rámci havarijného poistenia. Nie vždy si to však odnesie čelné sklo. Skiel je na aute viac než dosť a ani jedno nie je nerozbitné. Preto niektoré poisťovne ponúkajú službu pripoistenia všetkých skiel na aute.

Poistenie batožiny

Krádežiam áut sme sa venovali o niečo vyššie. Často sa však stane to, že Vám auto neukradnú, iba ho vykradnú. Vtedy Vám z neho zmizne čokoľvek. Od GPS navigácie, cez autorádio až po slnečné okuliare, ktoré ste zabudli na palubnej doske. Na toto sa vzťahuje poistenie batožiny. Zväčša však nie je súčasťou základného balíka a je potrebné si ho pripoistiť.

Úraz prepravovaných osôb

Nočná mora vodiča je ublíženie niekomu z posádky.  Poistením aspoň čiastočne môžete preklenúť následky udalosti. Preto úraz prepravovaných osôb radíme do nášho zoznamu.

Náhradné vozidlo

Poškodené auto je vo väčšine prípadov jediným v rodine. Ak sa stane nepojazdným, stratí sa jediná možnosť prepravy. Pre niektoré rodiny je auto nevyhnutným prostriedkom ako vyzdvihnúť deti zo školy, alebo ako sa dostať do práce. Preto niektoré poisťovne ponúkajú možnosť náhradného vozidla v prípade poistnej udalosti. Treba však povedať, že nie všetky. Niektoré ponúkajú napríklad preplatenie nákladov na dopravu počas opravy vozidla.


A týmto uzavrieme náš zoznam.  Dúfame, že sme dostatočne načrtli, ako Vás správne nastavené havarijné poistenie môže ochrániť pri tých najrôznejších situáciách. V prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností nás neváhajte kontaktovať. Budeme viac ako radi, keď Vám budeme vedieť pomôcť.

Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijné poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.