Auto na ceste v horách

Cestovanie na dovolenku služobným autom

Používanie firemného auta už dávno nie je oklieštené len na cestu do práce a späť, prípadne na služobné cesty. Niektorí zamestnávatelia sú ochotní poskytnúť firemné vozilo svojim pracovníkom aj na súkromné účely. Všetko však má svoje pravidlá a rátať treba aj s prípadnými nepríjemnosťami vrátane vzniku škodovej udalosti. Čo všetko by ste teda mali vedieť predtým, než si požičiate služobné vozidlo trebárs na dovolenku k moru?

V prvom rade si treba uvedomiť, že ak vám zamestnávateľ umožní pocestovať na dovolenku firemným autom, takýto benefit sa považuje za nepeňažný príjem, ktorý je zdaniteľný. Výška daňovej sadzby v súčasnosti predstavuje 1 % za každý mesiac, v ktorom bolo vozidlo zamestnancovi poskytnuté, pričom po novom sa zohľadňuje aj jeho postupná amortizácia. So znížením hodnoty vozidla v dôsledku opotrebovania sa teda znižuje aj suma, ktorú zaň odvediete.

Úlohou firmy je spracovať vlastné podmienky používania služobného auta zamestnancami na súkromné účely a presne stanoviť, aké sú zodpovednosti zamestnanca, ktorý takúto službu využije. Za základ považujeme vedenie evidencie jázd v knihách jázd, kde musia byť jasne oddelené súkromne najazdené kilometre od služobných jázd. Za pohonné hmoty spotrebované pri súkromných cestách, vrátane dovoleniek, si obvykle platí zamestnanec sám. Zamestnávateľ má možnosť využívať aj palivové karty, ktorými je možné platiť na čerpacích staniciach a suma sa následne spätne strháva z príjmu zamestnanca. Karta sa však vždy viaže na konkrétnu sieť čerpacích staníc, a tak sa vám môže stať, že ju cestou na dovolenku nebudete mať kde použiť.

V prípade, že sa na zahraničnej dovolenke dostanete do nepríjemnej situácie, akou je škodová udalosť, v horšom prípade dopravná nehoda, platia v zásade rovnaké podmienky ako keby sa vám stala na Slovensku. Políciu je nutné volať len ak dôjde k zraneniu osôb alebo škodám na majetku prevyšujúcim 3 990 eur. Nakoľko túto sumu je niekedy obtiažne odhadnúť, budete mať obzvlášť v tomto cudzom prostredí a s cudzím vozidlom väčšiu istotu, ak políciu radšej privoláte.

Každému, kto sa chystá na dovolenku služobným autom odporúčame, aby si vopred zistil podmienky poistnej zmluvy. V prípade, že poistenie zahŕňa aj asistenčné služby, ako napríklad odtiahnutie vozidla či požičanie náhradného vozidla, máte nárok ich využiť aj v zahraničí.

Ďalším nepríjemným scenárom je, ak dôjde ku krádeži auta. V takomto prípade je nevyhnutné o tejto udalosti bezodkladne oboznámiť políciu. V praxi môžu nastať dve alternatívy: vozidlo môže byť buď v majetku lízingovej spoločnosti alebo v majetku firmy, t.j. vášho zamestnávateľa. V prvom prípade sa o všetku potrebnú administratívu postará lízingová spoločnosť. Zložitejšie je to v prípade, ak je auto majetkom zamestnávateľa, kedy sa musíte pripraviť na viacero vybavovačiek, vrátane nahlásenia poistnej udalosti, vyplnenia dotazníka o krádeži, odovzdania kľúčov poisťovni a ďalších úkonov, ktoré od vás vyžiada poisťovňa či iné zainteresované orgány.

Môžeme teda zhrnúť, že používanie služobného auta na súkromné účely pre zamestnanca nie je len benefitom, ale nesie so sebou aj určitú zodpovednosť. Opäť platí, že musíte byť pripravení aj na horšie scenáre, aby ste vedeli, ako konať a na čo si dávať pozor. Je koniec koncov na zamestnávateľovi, aké podmienky si stanoví a na vás ako zamestnancovi je zvážiť, či sa vám požičanie.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.