tankovanie auta

Aktuálny prehľad cien nafty na Slovensku

4. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 4 min.

V poslednom období vzrástla cena nafty, a teda aj ostatných pohonných hmôt. Kým na začiatku pandémie bol zaznamenaný pokles cien pohonných hmôt, aktuálne je situácia opačná. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, aké sú aktuálne ceny a kde môžete natankovať najvýhodnejšie.

Aktuálne ceny nafty

Cena nafty sa neustále vyvíja, takže hovoriť môžeme o priemerných cenách. Ceny pohonných hmôt  sa líšia nielen v závislosti od značky čerpacej stanice, ale aj od okresu,  v ktorom tankujete. Priemerné ceny pohonných hmôt v týždni od 2.2.2022 do 9.2.2022 boli podľa Benzin.sk nasledovné:

 • nafta - 1,433 €/l

 • benzín 95 - 1,526 €/l

 • benzín 95+ - 1,550 €/l

 • benzín 98 - 1,684 €/l

 • benzín 99+ - 1,683 €/l

Pre porovnanie uvádzame priemerné ceny z marca 2021:

 • nafta - 1,174 €/l

 • benzín 95 - 1,334 €/l

 • benzín 98 - 1,531 €/l

Konkrétne ceny na jednotlivých čerpacích staniciach môžete nájsť na rôznych stránkach s aktuálnymi informáciami zo sveta motorizmu, ale aj v rôznych voľne dostupných aplikáciách, ako je napríklad Tank Navigator. Podobných aplikácií je viacero a niektoré zahŕňajú aj slovenské čerpacie stanice. Pozor však, nie všetky obsahujú najaktuálnejšie údaje, prípadne nemusia byť dostupné pre všetky čerpacie stanice. 

Cena nafty sa neustále mení,  takže dnes platné ceny už o týždeň platiť nemusia.  V rámci vášho blízkeho okolia by sa ceny nemali výrazne líšiť, na značkových a známych čerpacích staniciach bývajú ceny vyššie ako na menších čerpacích staniciach. Samozrejme, záleží aj od toho, či tankujete prémiové alebo vysokooktánové palivo alebo sa uspokojíte s tým klasickým.   

Stúpajúcu tendenciu cien nafty potvrdzujú aj údaje Štatistického úradu SR. Kým počas 1. týždňa  tohto roka bola priemerná cena motorovej nafty 1,336 €/l, vo 4. týždni už dosiahla 1,423 €/l. Benzín natural 95 narástol z ceny 1,462 €/l v 1. týždni na 1,517 €/l vo 4. týždni.

Prečo cena nafty na Slovensku rastie?

Ceny pohonných látok na Slovensku sú, samozrejme, ovplyvnené dianím vo svete. Ceny nestúpajú iba u nás. Rastúca cena nafty súvisí aj s pandémiou. Po jej skončení, resp. po uvoľňovaní opatrení, začala ekonomika rásť a spolu s ňou sa zvýšila aj mobilita ľudí. Kým v lete sme ešte tankovali za ceny, na ktoré sme boli zvyknutí, od jesene sa začalo zdražovanie. Problémom je aj to, že OPEC+ pomalšie zvyšuje objem ťažby ropy, čo v kombinácii so zvýšeným dopytom tlačí ceny hore. Okrem prebúdzajúceho sa bežného života sa cena nafty zvyšuje aj kvôli geopolitickej situácií. Vplyv má, samozrejme, vývoj cien ropy na burze. Možno ste zaznamenali nárast "palivovej turistiky" do okolitých štátov, najmä do Poľska. Dôvodom je, prirodzene, cena, ktorá klesla vďaka zníženiu DPH. V Poľsku je od 1. februára 2022 znížená DPH na benzín a naftu z pôvodných 23 % na 8 %. Štát chcel dočasným znížením DPH pomôcť občanom znížiť dopad výrazného zdražovania. Na Slovensku zatiaľ takéto opatrenia prijaté neboli, preto sa veľa ľudí rozhodlo tankovať za hranicami, pretože úspora peňazí je pomerne výrazná a dosahuje 30 - 40 centov za liter. 

Pozor však, ak si okrem plnej nádrže priveziete aj naftu či benzín v kanistrách, môžete mať problém. Pri dovezení viac ako 10 l pohonných hmôt ste povinní podať daňové priznanie a zaplatiť spotrebnú daň.  V opačnom prípade môžete dostať aj niekoľkotisícovú pokutu.

K autu patrí aj poistenie

Ceny pohonných látok výrazne ovplyvňujú prevádzkové náklady vozidla. Okrem tankovania a servisu patrí medzi nezanedbateľné položky aj  povinné zmluvné poistenie  či  havarijné poistenie. Hoci ani poistenie sa nevyhýba postupnému zdražovaniu, našťastie máte možnosť pomerne jednoducho poisťovňu zmeniť. 


Ceny poistenia  sa pritom medzi jednotlivými poisťovňami môžu výrazne líšiť. Poisťovne berú do úvahy značku a model vozidla, jeho výkon, objem motora, rok výroby, ale aj váš vek a to, či ste mali už nejakú nehodu, resp. poistnú udalosť. Parametrov, ktoré sa posudzujú a premietajú do výslednej ceny, je viac. Zaujímavú sumu vám môže ušetriť pravidelné porovnanie ponúk poisťovní. Keď dostanete návrh zmluvy na ďalší rok aj s cenou, nebojte sa overiť iné možnosti. Okrem ceny by ste mali samozrejme porovnať aj to, čo a v akej výške poistka pokrýva. Porovnať si aktuálne ponuky poistných produktov je, našťastie, veľmi jednoduché a rovnako je to aj s uzavretím zmluvy. Všetko dnes už dokážete vyriešiť online. Na Porovnajto.sk vám s tým radi pomôžeme.   

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Dve havarované autá
  Auto
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?