tankovanie auta

Aktuálny prehľad cien nafty na Slovensku

4. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 4 min.

V poslednom období vzrástla cena nafty, a teda aj ostatných pohonných hmôt. Kým na začiatku pandémie bol zaznamenaný pokles cien pohonných hmôt, aktuálne je situácia opačná. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, aké sú aktuálne ceny a kde môžete natankovať najvýhodnejšie.

Aktuálne ceny nafty

Cena nafty sa neustále vyvíja, takže hovoriť môžeme o priemerných cenách. Ceny pohonných hmôt  sa líšia nielen v závislosti od značky čerpacej stanice, ale aj od okresu,  v ktorom tankujete. Priemerné ceny pohonných hmôt v týždni od 2.2.2022 do 9.2.2022 boli podľa Benzin.sk nasledovné:

 • nafta - 1,433 €/l

 • benzín 95 - 1,526 €/l

 • benzín 95+ - 1,550 €/l

 • benzín 98 - 1,684 €/l

 • benzín 99+ - 1,683 €/l

Pre porovnanie uvádzame priemerné ceny z marca 2021:

 • nafta - 1,174 €/l

 • benzín 95 - 1,334 €/l

 • benzín 98 - 1,531 €/l

Konkrétne ceny na jednotlivých čerpacích staniciach môžete nájsť na rôznych stránkach s aktuálnymi informáciami zo sveta motorizmu, ale aj v rôznych voľne dostupných aplikáciách, ako je napríklad Tank Navigator. Podobných aplikácií je viacero a niektoré zahŕňajú aj slovenské čerpacie stanice. Pozor však, nie všetky obsahujú najaktuálnejšie údaje, prípadne nemusia byť dostupné pre všetky čerpacie stanice. 

Cena nafty sa neustále mení,  takže dnes platné ceny už o týždeň platiť nemusia.  V rámci vášho blízkeho okolia by sa ceny nemali výrazne líšiť, na značkových a známych čerpacích staniciach bývajú ceny vyššie ako na menších čerpacích staniciach. Samozrejme, záleží aj od toho, či tankujete prémiové alebo vysokooktánové palivo alebo sa uspokojíte s tým klasickým.   

Stúpajúcu tendenciu cien nafty potvrdzujú aj údaje Štatistického úradu SR. Kým počas 1. týždňa  tohto roka bola priemerná cena motorovej nafty 1,336 €/l, vo 4. týždni už dosiahla 1,423 €/l. Benzín natural 95 narástol z ceny 1,462 €/l v 1. týždni na 1,517 €/l vo 4. týždni.

Prečo cena nafty na Slovensku rastie?

Ceny pohonných látok na Slovensku sú, samozrejme, ovplyvnené dianím vo svete. Ceny nestúpajú iba u nás. Rastúca cena nafty súvisí aj s pandémiou. Po jej skončení, resp. po uvoľňovaní opatrení, začala ekonomika rásť a spolu s ňou sa zvýšila aj mobilita ľudí. Kým v lete sme ešte tankovali za ceny, na ktoré sme boli zvyknutí, od jesene sa začalo zdražovanie. Problémom je aj to, že OPEC+ pomalšie zvyšuje objem ťažby ropy, čo v kombinácii so zvýšeným dopytom tlačí ceny hore. Okrem prebúdzajúceho sa bežného života sa cena nafty zvyšuje aj kvôli geopolitickej situácií. Vplyv má, samozrejme, vývoj cien ropy na burze. Možno ste zaznamenali nárast "palivovej turistiky" do okolitých štátov, najmä do Poľska. Dôvodom je, prirodzene, cena, ktorá klesla vďaka zníženiu DPH. V Poľsku je od 1. februára 2022 znížená DPH na benzín a naftu z pôvodných 23 % na 8 %. Štát chcel dočasným znížením DPH pomôcť občanom znížiť dopad výrazného zdražovania. Na Slovensku zatiaľ takéto opatrenia prijaté neboli, preto sa veľa ľudí rozhodlo tankovať za hranicami, pretože úspora peňazí je pomerne výrazná a dosahuje 30 - 40 centov za liter. 

Pozor však, ak si okrem plnej nádrže priveziete aj naftu či benzín v kanistrách, môžete mať problém. Pri dovezení viac ako 10 l pohonných hmôt ste povinní podať daňové priznanie a zaplatiť spotrebnú daň.  V opačnom prípade môžete dostať aj niekoľkotisícovú pokutu.

K autu patrí aj poistenie

Ceny pohonných látok výrazne ovplyvňujú prevádzkové náklady vozidla. Okrem tankovania a servisu patrí medzi nezanedbateľné položky aj  povinné zmluvné poistenie  či  havarijné poistenie. Hoci ani poistenie sa nevyhýba postupnému zdražovaniu, našťastie máte možnosť pomerne jednoducho poisťovňu zmeniť. 


Ceny poistenia  sa pritom medzi jednotlivými poisťovňami môžu výrazne líšiť. Poisťovne berú do úvahy značku a model vozidla, jeho výkon, objem motora, rok výroby, ale aj váš vek a to, či ste mali už nejakú nehodu, resp. poistnú udalosť. Parametrov, ktoré sa posudzujú a premietajú do výslednej ceny, je viac. Zaujímavú sumu vám môže ušetriť pravidelné porovnanie ponúk poisťovní. Keď dostanete návrh zmluvy na ďalší rok aj s cenou, nebojte sa overiť iné možnosti. Okrem ceny by ste mali samozrejme porovnať aj to, čo a v akej výške poistka pokrýva. Porovnať si aktuálne ponuky poistných produktov je, našťastie, veľmi jednoduché a rovnako je to aj s uzavretím zmluvy. Všetko dnes už dokážete vyriešiť online. Na Porovnajto.sk vám s tým radi pomôžeme.   

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.