tankovanie auta

Aktuálny prehľad cien nafty na Slovensku

4. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 4 min.

V poslednom období vzrástla cena nafty, a teda aj ostatných pohonných hmôt. Kým na začiatku pandémie bol zaznamenaný pokles cien pohonných hmôt, aktuálne je situácia opačná. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, aké sú aktuálne ceny a kde môžete natankovať najvýhodnejšie.

Aktuálne ceny nafty

Cena nafty sa neustále vyvíja, takže hovoriť môžeme o priemerných cenách. Ceny pohonných hmôt  sa líšia nielen v závislosti od značky čerpacej stanice, ale aj od okresu,  v ktorom tankujete. Priemerné ceny pohonných hmôt v týždni od 2.2.2022 do 9.2.2022 boli podľa Benzin.sk nasledovné:

 • nafta - 1,433 €/l

 • benzín 95 - 1,526 €/l

 • benzín 95+ - 1,550 €/l

 • benzín 98 - 1,684 €/l

 • benzín 99+ - 1,683 €/l

Pre porovnanie uvádzame priemerné ceny z marca 2021:

 • nafta - 1,174 €/l

 • benzín 95 - 1,334 €/l

 • benzín 98 - 1,531 €/l

Konkrétne ceny na jednotlivých čerpacích staniciach môžete nájsť na rôznych stránkach s aktuálnymi informáciami zo sveta motorizmu, ale aj v rôznych voľne dostupných aplikáciách, ako je napríklad Tank Navigator. Podobných aplikácií je viacero a niektoré zahŕňajú aj slovenské čerpacie stanice. Pozor však, nie všetky obsahujú najaktuálnejšie údaje, prípadne nemusia byť dostupné pre všetky čerpacie stanice. 

Cena nafty sa neustále mení,  takže dnes platné ceny už o týždeň platiť nemusia.  V rámci vášho blízkeho okolia by sa ceny nemali výrazne líšiť, na značkových a známych čerpacích staniciach bývajú ceny vyššie ako na menších čerpacích staniciach. Samozrejme, záleží aj od toho, či tankujete prémiové alebo vysokooktánové palivo alebo sa uspokojíte s tým klasickým.   

Stúpajúcu tendenciu cien nafty potvrdzujú aj údaje Štatistického úradu SR. Kým počas 1. týždňa  tohto roka bola priemerná cena motorovej nafty 1,336 €/l, vo 4. týždni už dosiahla 1,423 €/l. Benzín natural 95 narástol z ceny 1,462 €/l v 1. týždni na 1,517 €/l vo 4. týždni.

Prečo cena nafty na Slovensku rastie?

Ceny pohonných látok na Slovensku sú, samozrejme, ovplyvnené dianím vo svete. Ceny nestúpajú iba u nás. Rastúca cena nafty súvisí aj s pandémiou. Po jej skončení, resp. po uvoľňovaní opatrení, začala ekonomika rásť a spolu s ňou sa zvýšila aj mobilita ľudí. Kým v lete sme ešte tankovali za ceny, na ktoré sme boli zvyknutí, od jesene sa začalo zdražovanie. Problémom je aj to, že OPEC+ pomalšie zvyšuje objem ťažby ropy, čo v kombinácii so zvýšeným dopytom tlačí ceny hore. Okrem prebúdzajúceho sa bežného života sa cena nafty zvyšuje aj kvôli geopolitickej situácií. Vplyv má, samozrejme, vývoj cien ropy na burze. Možno ste zaznamenali nárast "palivovej turistiky" do okolitých štátov, najmä do Poľska. Dôvodom je, prirodzene, cena, ktorá klesla vďaka zníženiu DPH. V Poľsku je od 1. februára 2022 znížená DPH na benzín a naftu z pôvodných 23 % na 8 %. Štát chcel dočasným znížením DPH pomôcť občanom znížiť dopad výrazného zdražovania. Na Slovensku zatiaľ takéto opatrenia prijaté neboli, preto sa veľa ľudí rozhodlo tankovať za hranicami, pretože úspora peňazí je pomerne výrazná a dosahuje 30 - 40 centov za liter. 

Pozor však, ak si okrem plnej nádrže priveziete aj naftu či benzín v kanistrách, môžete mať problém. Pri dovezení viac ako 10 l pohonných hmôt ste povinní podať daňové priznanie a zaplatiť spotrebnú daň.  V opačnom prípade môžete dostať aj niekoľkotisícovú pokutu.

K autu patrí aj poistenie

Ceny pohonných látok výrazne ovplyvňujú prevádzkové náklady vozidla. Okrem tankovania a servisu patrí medzi nezanedbateľné položky aj  povinné zmluvné poistenie  či  havarijné poistenie. Hoci ani poistenie sa nevyhýba postupnému zdražovaniu, našťastie máte možnosť pomerne jednoducho poisťovňu zmeniť. 


Ceny poistenia  sa pritom medzi jednotlivými poisťovňami môžu výrazne líšiť. Poisťovne berú do úvahy značku a model vozidla, jeho výkon, objem motora, rok výroby, ale aj váš vek a to, či ste mali už nejakú nehodu, resp. poistnú udalosť. Parametrov, ktoré sa posudzujú a premietajú do výslednej ceny, je viac. Zaujímavú sumu vám môže ušetriť pravidelné porovnanie ponúk poisťovní. Keď dostanete návrh zmluvy na ďalší rok aj s cenou, nebojte sa overiť iné možnosti. Okrem ceny by ste mali samozrejme porovnať aj to, čo a v akej výške poistka pokrýva. Porovnať si aktuálne ponuky poistných produktov je, našťastie, veľmi jednoduché a rovnako je to aj s uzavretím zmluvy. Všetko dnes už dokážete vyriešiť online. Na Porovnajto.sk vám s tým radi pomôžeme.   

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.