tankovanie auta

Aktuálny prehľad cien nafty na Slovensku

4. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 4 min.

V poslednom období vzrástla cena nafty, a teda aj ostatných pohonných hmôt. Kým na začiatku pandémie bol zaznamenaný pokles cien pohonných hmôt, aktuálne je situácia opačná. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, aké sú aktuálne ceny a kde môžete natankovať najvýhodnejšie.

Aktuálne ceny nafty

Cena nafty sa neustále vyvíja, takže hovoriť môžeme o priemerných cenách. Ceny pohonných hmôt  sa líšia nielen v závislosti od značky čerpacej stanice, ale aj od okresu,  v ktorom tankujete. Priemerné ceny pohonných hmôt v týždni od 2.2.2022 do 9.2.2022 boli podľa Benzin.sk nasledovné:

 • nafta - 1,433 €/l

 • benzín 95 - 1,526 €/l

 • benzín 95+ - 1,550 €/l

 • benzín 98 - 1,684 €/l

 • benzín 99+ - 1,683 €/l

Pre porovnanie uvádzame priemerné ceny z marca 2021:

 • nafta - 1,174 €/l

 • benzín 95 - 1,334 €/l

 • benzín 98 - 1,531 €/l

Konkrétne ceny na jednotlivých čerpacích staniciach môžete nájsť na rôznych stránkach s aktuálnymi informáciami zo sveta motorizmu, ale aj v rôznych voľne dostupných aplikáciách, ako je napríklad Tank Navigator. Podobných aplikácií je viacero a niektoré zahŕňajú aj slovenské čerpacie stanice. Pozor však, nie všetky obsahujú najaktuálnejšie údaje, prípadne nemusia byť dostupné pre všetky čerpacie stanice. 

Cena nafty sa neustále mení,  takže dnes platné ceny už o týždeň platiť nemusia.  V rámci vášho blízkeho okolia by sa ceny nemali výrazne líšiť, na značkových a známych čerpacích staniciach bývajú ceny vyššie ako na menších čerpacích staniciach. Samozrejme, záleží aj od toho, či tankujete prémiové alebo vysokooktánové palivo alebo sa uspokojíte s tým klasickým.   

Stúpajúcu tendenciu cien nafty potvrdzujú aj údaje Štatistického úradu SR. Kým počas 1. týždňa  tohto roka bola priemerná cena motorovej nafty 1,336 €/l, vo 4. týždni už dosiahla 1,423 €/l. Benzín natural 95 narástol z ceny 1,462 €/l v 1. týždni na 1,517 €/l vo 4. týždni.

Prečo cena nafty na Slovensku rastie?

Ceny pohonných látok na Slovensku sú, samozrejme, ovplyvnené dianím vo svete. Ceny nestúpajú iba u nás. Rastúca cena nafty súvisí aj s pandémiou. Po jej skončení, resp. po uvoľňovaní opatrení, začala ekonomika rásť a spolu s ňou sa zvýšila aj mobilita ľudí. Kým v lete sme ešte tankovali za ceny, na ktoré sme boli zvyknutí, od jesene sa začalo zdražovanie. Problémom je aj to, že OPEC+ pomalšie zvyšuje objem ťažby ropy, čo v kombinácii so zvýšeným dopytom tlačí ceny hore. Okrem prebúdzajúceho sa bežného života sa cena nafty zvyšuje aj kvôli geopolitickej situácií. Vplyv má, samozrejme, vývoj cien ropy na burze. Možno ste zaznamenali nárast "palivovej turistiky" do okolitých štátov, najmä do Poľska. Dôvodom je, prirodzene, cena, ktorá klesla vďaka zníženiu DPH. V Poľsku je od 1. februára 2022 znížená DPH na benzín a naftu z pôvodných 23 % na 8 %. Štát chcel dočasným znížením DPH pomôcť občanom znížiť dopad výrazného zdražovania. Na Slovensku zatiaľ takéto opatrenia prijaté neboli, preto sa veľa ľudí rozhodlo tankovať za hranicami, pretože úspora peňazí je pomerne výrazná a dosahuje 30 - 40 centov za liter. 

Pozor však, ak si okrem plnej nádrže priveziete aj naftu či benzín v kanistrách, môžete mať problém. Pri dovezení viac ako 10 l pohonných hmôt ste povinní podať daňové priznanie a zaplatiť spotrebnú daň.  V opačnom prípade môžete dostať aj niekoľkotisícovú pokutu.

K autu patrí aj poistenie

Ceny pohonných látok výrazne ovplyvňujú prevádzkové náklady vozidla. Okrem tankovania a servisu patrí medzi nezanedbateľné položky aj  povinné zmluvné poistenie  či  havarijné poistenie. Hoci ani poistenie sa nevyhýba postupnému zdražovaniu, našťastie máte možnosť pomerne jednoducho poisťovňu zmeniť. 


Ceny poistenia  sa pritom medzi jednotlivými poisťovňami môžu výrazne líšiť. Poisťovne berú do úvahy značku a model vozidla, jeho výkon, objem motora, rok výroby, ale aj váš vek a to, či ste mali už nejakú nehodu, resp. poistnú udalosť. Parametrov, ktoré sa posudzujú a premietajú do výslednej ceny, je viac. Zaujímavú sumu vám môže ušetriť pravidelné porovnanie ponúk poisťovní. Keď dostanete návrh zmluvy na ďalší rok aj s cenou, nebojte sa overiť iné možnosti. Okrem ceny by ste mali samozrejme porovnať aj to, čo a v akej výške poistka pokrýva. Porovnať si aktuálne ponuky poistných produktov je, našťastie, veľmi jednoduché a rovnako je to aj s uzavretím zmluvy. Všetko dnes už dokážete vyriešiť online. Na Porovnajto.sk vám s tým radi pomôžeme.   

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.