muz_palivo

Je lepší diesel či benzín? 8 častých mýtov

27. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Diesel či benzín? Večná dilema, o ktorej by sa motoristi dokázali baviť celé hodiny. V našom článku si preto povieme výhody a nevýhody týchto dvoch motorov, náklady na údržbu a mnoho iných praktických informácií.

Niekto nedá dopustiť na benzín a niekto na diesel

Zástupcovia z radu „dieselákov” vyzdvihujú najmä nižšiu spotrebu a aj záťah v nízkych otáčkach. Naopak, tí, ktorí velebia benzín, ospevujú vyšší výkon, ktorý je rovnomerne rozložený v celom spektre otáčok a aj to, že dokážu otočiť motor do vyšších otáčok.

Pred 20 rokmi to bolo ale inak. Chceli ste jazdiť pomaly a na spotrebu?  Jasnou voľbou bol diesel. Na druhej strane, tí, ktorí chceli od auta  dynamiku bez toho, aby ich zaujímala spotreba, zvolili benzínový motor.

V súčasnosti nastala opačná situácia a rozhodnúť o tom, či je lepší benzín alebo diesel, nie je jednoduché.  Aké sú medzi nimi rozdiely?

1. Rozdielny spôsob zapálenia zmesi

Prvým rozdielom je odlišný spôsob zapálenia zmesi. Do úvahy berieme len automobilové motory, v rámci ktorých väčšinou platí, že  benzínový motor je označovaný ako zážihový a dieselový motor ako vznetový.

Benzínový motor ale nemusí byť len zážihový.  Príkladom sú motory Skyactiv-X od Mazdy, prípadne môže ísť o ďalšie benzínové motory so skratkou HCCI. Ich podstatou je zmes v spaľovacej komore, ktorá je homogénna. Na to, aby sa vznietila, musí dôjsť k vysokým teplotám vznikajúcim počas kompresie. 

Väčšinou je však benzínový motor zážihový, čiže zmes paliva a vzduchu je zapaľovaná prostredníctvom iskry zo zapaľovacej sviečky.

Ani pri dieselovom motore neplatí, že ide čisto len o vznetový motor. Diesel alebo nafta môže spaľovať aj žiarový motor  (známy aj ako polodiesel alebo semidiesel) alebo Stirlingov motor. 

Vznetový motor zapaľuje zmes vzduchu spolu s palivom prostredníctvom vysokých teplôt vzduchu, ktorý je stlačený v spaľovacom priestore.

TIP

Ak je vašou starosťou spotreba paliva, dieselový motor bude správnou voľbou. Pravdou je, že aj súčasné benzínové turbomotory zvládnu jazdiť za veľmi málo paliva, ale musíte byť obozretní a zvoliť defenzívny spôsob jazdy. Pri dieseli nie je spotreba paliva citlivá na spôsob jazdy. V prípade, že jazdíte na dlhšie trasy alebo po diaľnici, oplatí sa vám diesel. Zaručí vám nižšiu spotrebu a náklady na cestu. 

2. Spôsob, akým je regulovaný výkon

Aj táto skutočnosť odlišuje diesel od benzínu. V rámci benzínového motora regulácia prebieha vďaka škrtiacej klapke. Plynový pedál je elektronicky alebo lankom prepojený so škrtiacou klapkou. Pri stlačení pedálu sa klapka otvorí a do motora prúdi viac vzduchu. Vďaka tomu je regulované množstvo nasávaného vzduchu a riadiace jednotky motora sa prispôsobia dávke paliva.

Regulovanie výkonu pri benzínovom motore neprebieha iba prostredníctvom škrtiacej klapky. Sú motory, ktoré disponujú variabilným časovaním a zdvihom ventilov, pričom tieto technológie nahradia funkciu škrtiacej klapky.

Dieselový motor a jeho výkon je ovplyvňovaný množstvom vstrekovaného paliva.  Ak zošliapnete pedál, ovplyvníte množstvo vstrekovaného paliva a súčasne aj otáčky motora.

3. Ušetríte vďaka dieselu?

Mnoho vodičov argumentuje tým, že pri dieseli ušetria peniaze za spotrebu. Spotreba dieselových motorov je naozaj nižšia. Má to ale háčik. Dieselový motor najlepšie funguje pri čiastočnom zaťažení. 

V preplnenej doprave veľkého mesta stráca motor na svojej šetrnosti. Naftu, respektíve diesel, môžete využívať mimo mesta. V súčasnosti je aj  liter nafty lacnejší ako liter benzínu, no nebolo to tak stále.

4. Má diesel lepšie zrýchlenie?

Diesel určite dokáže vyvinúť oveľa väčšiu silu ako spaľovanie benzínu. Pre niektorých sa môže zdať, že to znamená aj lepšie zrýchlenie. Nezabúdajte ale na dieselovú prevodovku, ktorá má dlhšie odstupňovanie, než motory na benzín. 

Náskok, ktorý si diesel získava vďaka svojmu točivému momentu, môže pomaličky zmiznúť kvôli prevodovke. Benzínový „súpersúper”, ktorý má kratšie prevody, dokáže dieselovému motoru hravo konkurovať. 

5. Diesel rýchlo kazí turbo

Ďalším mýtom je, že pri naftových motoroch veľmi rýchlo odchádza turbo. Občas sa to stáva. No pri benzínových motoroch sa tento jav môže vyskytovať oveľa častejšie.  Turbo trpí kvôli vyšším teplotám vo zvodoch, ktorá je pri benzíne vyššia než pri dieseli. Okrem toho má každý diesel aj turbo. 

6. Benzín v zime pomáha nafte

Kedysi išlo o výbornú metódu, ako počas chladných mesiacov zabrániť tuhnutiu nafty.  Pri súčasných vozidlách musíte byť ale obozretní. Sú vybavené vysokotlakovým priamym vstrekovaním, ktoré by mohlo spôsobiť obrovskú šarapatu, keďže viacero komponentov sa spolieha na mazacie účinky nafty. 

Dané účinky sa vplyvom benzínu znižujú, čo škodí palivovému systému a celému motoru.

Vedeli ste, že…

… okrem štýlu jazdy pri dieselových motoroch rozhoduje o spotrebe paliva aj hmotnosť automobilu? Z toho dôvodu sa do ťažších áut odporúčajú skôr dieselové agregáty, pretože nie sú také náchylné na spotrebu paliva.

7. Benzín, ktorý má nízke oktánové číslo, škodí motoru

Oktánové číslo benzínu vyjadruje odolnosť voči detonačnému spaľovaniu. Ak je toto číslo vyššie, tým ťažšie sa benzín zapaľuje. Pri starších motoroch bolo možné, že benzín s nižším oktánovým číslom naozaj spôsoboval vyššiu mieru „klopania“, čím zasadil motoru smrteľnú ranu. Ak máte moderný motor, koniec nemusí nastúpiť hneď, ako pri benzíne s nízkym oktánovým číslom. 

Ak začne motor „klopať“, tlak vo valci je veľmi vysoký a prichádza skôr, ako je vhodné. Postupne sa mení aj časovanie zapaľovania, vďaka čomu sa chráni motor, no súčasne sa znižuje jeho efektivita s výkonom. 

8. Cena

Pri porovnávaní cien áut s dieselovým a benzínovým motorom je jasné, že vozidlá na diesel sú drahšie. Je to tak aj pri ojazdených autách na diesel, ktoré si stále držia vyššiu cenu.

Zhrnutie 

Je lepší diesel alebo benzín? Ide o veľmi náročnú otázku. Všetko záleží na tom, na čo budete automobil využívať a čo od neho čakáte. Diesel je vhodnejši na dlhé trasy, kým benzín na kratšie. Motory na diesel majú väčšinou zložitejšiu konštrukciu ako benzínové, no majú aj vyšší výkon.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?