muz_palivo

Je lepší diesel či benzín? 8 častých mýtov

27. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Diesel či benzín? Večná dilema, o ktorej by sa motoristi dokázali baviť celé hodiny. V našom článku si preto povieme výhody a nevýhody týchto dvoch motorov, náklady na údržbu a mnoho iných praktických informácií.

Niekto nedá dopustiť na benzín a niekto na diesel

Zástupcovia z radu „dieselákov” vyzdvihujú najmä nižšiu spotrebu a aj záťah v nízkych otáčkach. Naopak, tí, ktorí velebia benzín, ospevujú vyšší výkon, ktorý je rovnomerne rozložený v celom spektre otáčok a aj to, že dokážu otočiť motor do vyšších otáčok.

Pred 20 rokmi to bolo ale inak. Chceli ste jazdiť pomaly a na spotrebu?  Jasnou voľbou bol diesel. Na druhej strane, tí, ktorí chceli od auta  dynamiku bez toho, aby ich zaujímala spotreba, zvolili benzínový motor.

V súčasnosti nastala opačná situácia a rozhodnúť o tom, či je lepší benzín alebo diesel, nie je jednoduché.  Aké sú medzi nimi rozdiely?

1. Rozdielny spôsob zapálenia zmesi

Prvým rozdielom je odlišný spôsob zapálenia zmesi. Do úvahy berieme len automobilové motory, v rámci ktorých väčšinou platí, že  benzínový motor je označovaný ako zážihový a dieselový motor ako vznetový.

Benzínový motor ale nemusí byť len zážihový.  Príkladom sú motory Skyactiv-X od Mazdy, prípadne môže ísť o ďalšie benzínové motory so skratkou HCCI. Ich podstatou je zmes v spaľovacej komore, ktorá je homogénna. Na to, aby sa vznietila, musí dôjsť k vysokým teplotám vznikajúcim počas kompresie. 

Väčšinou je však benzínový motor zážihový, čiže zmes paliva a vzduchu je zapaľovaná prostredníctvom iskry zo zapaľovacej sviečky.

Ani pri dieselovom motore neplatí, že ide čisto len o vznetový motor. Diesel alebo nafta môže spaľovať aj žiarový motor  (známy aj ako polodiesel alebo semidiesel) alebo Stirlingov motor. 

Vznetový motor zapaľuje zmes vzduchu spolu s palivom prostredníctvom vysokých teplôt vzduchu, ktorý je stlačený v spaľovacom priestore.

TIP

Ak je vašou starosťou spotreba paliva, dieselový motor bude správnou voľbou. Pravdou je, že aj súčasné benzínové turbomotory zvládnu jazdiť za veľmi málo paliva, ale musíte byť obozretní a zvoliť defenzívny spôsob jazdy. Pri dieseli nie je spotreba paliva citlivá na spôsob jazdy. V prípade, že jazdíte na dlhšie trasy alebo po diaľnici, oplatí sa vám diesel. Zaručí vám nižšiu spotrebu a náklady na cestu. 

2. Spôsob, akým je regulovaný výkon

Aj táto skutočnosť odlišuje diesel od benzínu. V rámci benzínového motora regulácia prebieha vďaka škrtiacej klapke. Plynový pedál je elektronicky alebo lankom prepojený so škrtiacou klapkou. Pri stlačení pedálu sa klapka otvorí a do motora prúdi viac vzduchu. Vďaka tomu je regulované množstvo nasávaného vzduchu a riadiace jednotky motora sa prispôsobia dávke paliva.

Regulovanie výkonu pri benzínovom motore neprebieha iba prostredníctvom škrtiacej klapky. Sú motory, ktoré disponujú variabilným časovaním a zdvihom ventilov, pričom tieto technológie nahradia funkciu škrtiacej klapky.

Dieselový motor a jeho výkon je ovplyvňovaný množstvom vstrekovaného paliva.  Ak zošliapnete pedál, ovplyvníte množstvo vstrekovaného paliva a súčasne aj otáčky motora.

3. Ušetríte vďaka dieselu?

Mnoho vodičov argumentuje tým, že pri dieseli ušetria peniaze za spotrebu. Spotreba dieselových motorov je naozaj nižšia. Má to ale háčik. Dieselový motor najlepšie funguje pri čiastočnom zaťažení. 

V preplnenej doprave veľkého mesta stráca motor na svojej šetrnosti. Naftu, respektíve diesel, môžete využívať mimo mesta. V súčasnosti je aj  liter nafty lacnejší ako liter benzínu, no nebolo to tak stále.

4. Má diesel lepšie zrýchlenie?

Diesel určite dokáže vyvinúť oveľa väčšiu silu ako spaľovanie benzínu. Pre niektorých sa môže zdať, že to znamená aj lepšie zrýchlenie. Nezabúdajte ale na dieselovú prevodovku, ktorá má dlhšie odstupňovanie, než motory na benzín. 

Náskok, ktorý si diesel získava vďaka svojmu točivému momentu, môže pomaličky zmiznúť kvôli prevodovke. Benzínový „súpersúper”, ktorý má kratšie prevody, dokáže dieselovému motoru hravo konkurovať. 

5. Diesel rýchlo kazí turbo

Ďalším mýtom je, že pri naftových motoroch veľmi rýchlo odchádza turbo. Občas sa to stáva. No pri benzínových motoroch sa tento jav môže vyskytovať oveľa častejšie.  Turbo trpí kvôli vyšším teplotám vo zvodoch, ktorá je pri benzíne vyššia než pri dieseli. Okrem toho má každý diesel aj turbo. 

6. Benzín v zime pomáha nafte

Kedysi išlo o výbornú metódu, ako počas chladných mesiacov zabrániť tuhnutiu nafty.  Pri súčasných vozidlách musíte byť ale obozretní. Sú vybavené vysokotlakovým priamym vstrekovaním, ktoré by mohlo spôsobiť obrovskú šarapatu, keďže viacero komponentov sa spolieha na mazacie účinky nafty. 

Dané účinky sa vplyvom benzínu znižujú, čo škodí palivovému systému a celému motoru.

Vedeli ste, že…

… okrem štýlu jazdy pri dieselových motoroch rozhoduje o spotrebe paliva aj hmotnosť automobilu? Z toho dôvodu sa do ťažších áut odporúčajú skôr dieselové agregáty, pretože nie sú také náchylné na spotrebu paliva.

7. Benzín, ktorý má nízke oktánové číslo, škodí motoru

Oktánové číslo benzínu vyjadruje odolnosť voči detonačnému spaľovaniu. Ak je toto číslo vyššie, tým ťažšie sa benzín zapaľuje. Pri starších motoroch bolo možné, že benzín s nižším oktánovým číslom naozaj spôsoboval vyššiu mieru „klopania“, čím zasadil motoru smrteľnú ranu. Ak máte moderný motor, koniec nemusí nastúpiť hneď, ako pri benzíne s nízkym oktánovým číslom. 

Ak začne motor „klopať“, tlak vo valci je veľmi vysoký a prichádza skôr, ako je vhodné. Postupne sa mení aj časovanie zapaľovania, vďaka čomu sa chráni motor, no súčasne sa znižuje jeho efektivita s výkonom. 

8. Cena

Pri porovnávaní cien áut s dieselovým a benzínovým motorom je jasné, že vozidlá na diesel sú drahšie. Je to tak aj pri ojazdených autách na diesel, ktoré si stále držia vyššiu cenu.

Zhrnutie 

Je lepší diesel alebo benzín? Ide o veľmi náročnú otázku. Všetko záleží na tom, na čo budete automobil využívať a čo od neho čakáte. Diesel je vhodnejši na dlhé trasy, kým benzín na kratšie. Motory na diesel majú väčšinou zložitejšiu konštrukciu ako benzínové, no majú aj vyšší výkon.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.