Muž v okuliaroch za PC

Akontácia: Od čoho závisí jej výška a kedy je najvýhodnejšia?

7. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Ak uvažujete o finančnom lízingu, pojem akontácia vám určite nie je cudzí. Označuje prvú splátku kúpnej ceny, ktorú je potrebné uhradiť ešte pred odovzdaním predmetu kúpy. Ak sa teda rozhodnete pre kúpu auta na lízing, akontáciu budete musieť vyplatiť ešte pred prvým naštartovaním. Viete však, aká výška preddavku bude pre vás najvýhodnejšia?

Akontácia pri finančnom lízingu

Akontácia je bežnou súčasťou zmluvy o finančnom lízingu. V podstate sa jedná o zálohu, ktorú zaplatí nájomca (budúci užívateľ automobilu) prenajímateľovi (lízingovej spoločnosti). Táto sa vypláca pri podpise lízingovej zmluvy alebo následne, avšak vždy predchádza odovzdaniu automobilu

Zjednodušene povedané, akontáciu musíte zaplatiť ešte skôr, ako začnete nový automobil používať. Akontácia  slúži na čiastočné pokrytie nákladov lízingovej spoločnosti a tiež ako istá zábezpeka. Jej výška sa spravidla stanovuje v percentách z kúpnej ceny a kupujúci - alebo presnejšie povedané nájomca - by ju mal zaplatiť z vlastných finančných prostriedkov.


Ako sa určuje výška akontácie?

Výška akontácie závisí od viacerých faktorov, napríklad od vašej bonity, akciových ponúk, poistenia  alebo  veku prenajímaného vozidla - pri starších vozidlách sa napríklad požaduje vyššia akontácia. Ako sme už spomínali vyššie, výška akontácie sa štandardne stanovuje ako percentuálny podiel kúpnej ceny prenajímanej veci, v našom prípade automobilu. 


Dohodnutá akontácia býva súčasťou úverovej zmluvy. Spravidla sa pohybuje na úrovni 10-15 %, ale v prípade konsenzu zmluvných strán môže byť výrazne vyššia. Lízingové spoločnosti zvyknú určovať rozmedzie, v ktorom sa pri dohode o akontácii môžete pohybovať, napr. 10-40 %. Niektoré lízingové spoločnosti umožňujú výšku zálohovej platby až do 80 %. Na druhej strane je v špecifických prípadoch možné dohodnúť aj nulovú akontáciu


Ako príklad si uveďme kúpu automobilu v cene 25 000 €. Lízingová spoločnosť bude od vás v tomto prípade požadovať akontáciu na úrovni minimálne 2 500 – 3 750 €, čo je 10-15 %. Niektoré spoločnosti majú spodnú hranicu nastavenú až na 20 %, čo predstavuje 5 000 €. Zvyšná suma vám bude rozpočítaná do anuitných splátok, ktoré budete hradiť v dohodnutej frekvencii – mesačne alebo štvrťročne.

Akontácia a jej vplyv na výšku splátok a dobu splácania

Výška akontácie, samozrejme, priamo ovplyvňuje výšku splátok a dobu splácania. Mesačná alebo štvrťročná splátka je pomernou časťou zostatku dlžnej sumy. Čím vyššiu akontáciu zaplatíte, tým nižšia suma sa vám rozpočíta do splátkového kalendára. Akontácia sa jednoducho odpočíta z kúpnej ceny vášho automobilu. Vyššou zálohou si tak môžete znížiť výšku mesačnej splátky alebo skrátiť dobu splácania.


Opäť si uveďme modelovú situáciu. Kupujeme automobil za 25 000 €. Zaplatíme akontáciu vo výške 20 %, ktorá predstavuje 5 000 €. Ak si zvolíte mesačné splácanie po dobu 36 mesiacov, výška vašej mesačnej splátky bude 624 €. V prípade, že by ste lízingovej spoločnosti dokázali zložiť zálohu 40 %, čo predstavuje 10 000 €, výška mesačnej splátky bude len 485,28 €. (Poznámka:  Informačný výpočet  sme realizovali s konštantným koeficientom navýšenia 1,1).


Aká výška akontácie je tá najvýhodnejšia?

Platí zásada, čím menej si požičiate, tým menej lízingovej spoločnosti zaplatíte. Samozrejme, pri lízingu existuje možnosť získať nulovú akontáciu, táto možnosť však z finančného hľadiska nie je vôbec výhodná. 


Dlžná suma sa totiž kráti o akontáciu. Z toho jasne vyplýva, že čím vyššiu akontáciu zaplatíte, tým nižšia je lízingová marža. Výška akontácie teda priamo ovplyvňuje navýšenie kúpnej ceny. Dôvod je jednoduchý. Vyššia akontácia naznačuje jednak vašu solventnosť, jednak znamená aj nižšie riziko pre lízingovú spoločnosť. Lízing tak pri vyššej akontácii získate lacnejšie.


Na záver si opäť môžeme namodelovať jednoduchý prepočet. Aj v tomto prípade budeme lízingom financovať kúpu automobilu v hodnote 25 000 €. Ak lízingovej spoločnosti zaplatíte akontáciu 20 %, čo predstavuje 5 000 € a budete platiť splátky v mesačnej frekvencii po dobu 36 mesiacov, výška vašej mesačnej splátky bude 596,06 €. Celková výška lízingu v tomto prípade predstavuje 26 458,16 €. Ak by ste však zaplatili akontáciu vo výške 40 %, teda 10 000 €, vaša mesačná splátka sa zníži na 448,88 €. Lízing vás bude vo finále stáť 26 159,68 €. Vďaka vyššej akontácii tak ušetríte 298,48 €.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  17. augusta 2022|
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  06. júna 2022|
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  03. júna 2022|
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  31. mája 2022|
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • nové autá stojace na parkovisku
  13. mája 2022|
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?

 • kúpno-predajná zmluva
  11. mája 2022|
  Ako by mala vyzerať kúpna zmluva na auto? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kupujete alebo predávate auto? Vysvetlíme vám, aký význam má kúpna zmluva a čo všetko má správna kúpno-predajná zmluva medzi fyzickými osobami obsahovať. V skratke vám poradíme aj to, ako po uzavretí zmluvy postupovať ďalej.

 • splnomocnenie
  02. mája 2022|
  Splnomocnenie na prepis auta: Čo by malo obsahovať?

  Každý z nás pravdepodobne zažil situáciu, kedy sa musí zaoberať vecami, ktorým priveľmi nerozumie. Prepis auta a splnomocnenie môžu byť jednou z nich. Aké dokumenty potrebujete? Čo všetko treba urobiť, aby prepis a splnomocnenie boli právne a legálne? Máme pre vás odpovede.