Muž v okuliaroch za PC

Akontácia: Od čoho závisí jej výška a kedy je najvýhodnejšia?

7. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Ak uvažujete o finančnom lízingu, pojem akontácia vám určite nie je cudzí. Označuje prvú splátku kúpnej ceny, ktorú je potrebné uhradiť ešte pred odovzdaním predmetu kúpy. Ak sa teda rozhodnete pre kúpu auta na lízing, akontáciu budete musieť vyplatiť ešte pred prvým naštartovaním. Viete však, aká výška preddavku bude pre vás najvýhodnejšia?

Akontácia pri finančnom lízingu

Akontácia je bežnou súčasťou zmluvy o finančnom lízingu. V podstate sa jedná o zálohu, ktorú zaplatí nájomca (budúci užívateľ automobilu) prenajímateľovi (lízingovej spoločnosti). Táto sa vypláca pri podpise lízingovej zmluvy alebo následne, avšak vždy predchádza odovzdaniu automobilu

Zjednodušene povedané, akontáciu musíte zaplatiť ešte skôr, ako začnete nový automobil používať. Akontácia  slúži na čiastočné pokrytie nákladov lízingovej spoločnosti a tiež ako istá zábezpeka. Jej výška sa spravidla stanovuje v percentách z kúpnej ceny a kupujúci - alebo presnejšie povedané nájomca - by ju mal zaplatiť z vlastných finančných prostriedkov.


Ako sa určuje výška akontácie?

Výška akontácie závisí od viacerých faktorov, napríklad od vašej bonity, akciových ponúk, poistenia  alebo  veku prenajímaného vozidla - pri starších vozidlách sa napríklad požaduje vyššia akontácia. Ako sme už spomínali vyššie, výška akontácie sa štandardne stanovuje ako percentuálny podiel kúpnej ceny prenajímanej veci, v našom prípade automobilu. 


Dohodnutá akontácia býva súčasťou úverovej zmluvy. Spravidla sa pohybuje na úrovni 10-15 %, ale v prípade konsenzu zmluvných strán môže byť výrazne vyššia. Lízingové spoločnosti zvyknú určovať rozmedzie, v ktorom sa pri dohode o akontácii môžete pohybovať, napr. 10-40 %. Niektoré lízingové spoločnosti umožňujú výšku zálohovej platby až do 80 %. Na druhej strane je v špecifických prípadoch možné dohodnúť aj nulovú akontáciu


Ako príklad si uveďme kúpu automobilu v cene 25 000 €. Lízingová spoločnosť bude od vás v tomto prípade požadovať akontáciu na úrovni minimálne 2 500 – 3 750 €, čo je 10-15 %. Niektoré spoločnosti majú spodnú hranicu nastavenú až na 20 %, čo predstavuje 5 000 €. Zvyšná suma vám bude rozpočítaná do anuitných splátok, ktoré budete hradiť v dohodnutej frekvencii – mesačne alebo štvrťročne.

Akontácia a jej vplyv na výšku splátok a dobu splácania

Výška akontácie, samozrejme, priamo ovplyvňuje výšku splátok a dobu splácania. Mesačná alebo štvrťročná splátka je pomernou časťou zostatku dlžnej sumy. Čím vyššiu akontáciu zaplatíte, tým nižšia suma sa vám rozpočíta do splátkového kalendára. Akontácia sa jednoducho odpočíta z kúpnej ceny vášho automobilu. Vyššou zálohou si tak môžete znížiť výšku mesačnej splátky alebo skrátiť dobu splácania.


Opäť si uveďme modelovú situáciu. Kupujeme automobil za 25 000 €. Zaplatíme akontáciu vo výške 20 %, ktorá predstavuje 5 000 €. Ak si zvolíte mesačné splácanie po dobu 36 mesiacov, výška vašej mesačnej splátky bude 624 €. V prípade, že by ste lízingovej spoločnosti dokázali zložiť zálohu 40 %, čo predstavuje 10 000 €, výška mesačnej splátky bude len 485,28 €. (Poznámka:  Informačný výpočet  sme realizovali s konštantným koeficientom navýšenia 1,1).


Aká výška akontácie je tá najvýhodnejšia?

Platí zásada, čím menej si požičiate, tým menej lízingovej spoločnosti zaplatíte. Samozrejme, pri lízingu existuje možnosť získať nulovú akontáciu, táto možnosť však z finančného hľadiska nie je vôbec výhodná. 


Dlžná suma sa totiž kráti o akontáciu. Z toho jasne vyplýva, že čím vyššiu akontáciu zaplatíte, tým nižšia je lízingová marža. Výška akontácie teda priamo ovplyvňuje navýšenie kúpnej ceny. Dôvod je jednoduchý. Vyššia akontácia naznačuje jednak vašu solventnosť, jednak znamená aj nižšie riziko pre lízingovú spoločnosť. Lízing tak pri vyššej akontácii získate lacnejšie.


Na záver si opäť môžeme namodelovať jednoduchý prepočet. Aj v tomto prípade budeme lízingom financovať kúpu automobilu v hodnote 25 000 €. Ak lízingovej spoločnosti zaplatíte akontáciu 20 %, čo predstavuje 5 000 € a budete platiť splátky v mesačnej frekvencii po dobu 36 mesiacov, výška vašej mesačnej splátky bude 596,06 €. Celková výška lízingu v tomto prípade predstavuje 26 458,16 €. Ak by ste však zaplatili akontáciu vo výške 40 %, teda 10 000 €, vaša mesačná splátka sa zníži na 448,88 €. Lízing vás bude vo finále stáť 26 159,68 €. Vďaka vyššej akontácii tak ušetríte 298,48 €.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.