Zlodej pred oknom domu

Ako zabezpečiť svoj dom a majetok počas dovolenky

Zákon schválnosti niekedy zariadi, že problémy nastanú za tých najmenej očakávaných a o to menej vítaných okolností. Koľkým z vás alebo vašich známych sa už stalo, že ste sa vybrali na dovolenku, aby ste zabudli na každodenné starosti a po návrate domov vás čakalo nemilé prekvapenie? Netreba hneď myslieť na to najhoršie, pretože by ste si tak na dovolenke pravdepodobne vôbec neoddýchli, no je dobré prisvojiť si zopár opatrení, ktoré takéto riziká môžu eliminovať.

Nutným základom je pred odchodom skontrolovať, či nie je pustená voda, zapnuté svetlá, žehlička, sporák alebo iné spotrebiče. Odporúčame všetky elektrické spotrebiče okrem chladničky a mrazničky pokiaľ možno odpojiť zo zásuviek, aby nedošlo ku skratu a zbytočnému odberu energie. Nezabudnite takisto skontrolovať či sú zatvorené okná a zamknuté dvere. Ak mávate pod rohožkou či v kvetináči schovaný náhradný kľúč, v žiadnom prípade ho tam nenechávajte. Možno ste sa nad uvedeným pousmiali, no divili by ste sa, koľkokrát sa stáva, že ľudia podcenia takéto samozrejmosti.

Ak doma držíte hodnotné šperky, či väčšiu finančnú hotovosť, odporúčame vám zaobstarať si trezor, peniaze vložiť na účet v banke alebo aspoň schovať tieto cennosti na bezpečné, ideálne uzamknuté miesto. Ak vám vidno do okien, vhodnejšie bude ak odložíte z dohľadu aj drahšiu elektroniku, ako napríklad laptop. V súvislosti s tým môžete pred odchodom zatiahnuť záclony, aby príliš nebolo vidieť dovnútra. Okná však úplne nezastierajte, pretože po pár dňoch by si okoloidúci mohli všimnúť, že vo vašom dome či byte je ľudoprázdno. Rovnako nápadné môže byť, ak sa vo vašej schránke začne kopiť množstvo pošty. Odporúčame preto dohodnúť sa, aby vám zásielky počas dovolenky podržali na pošte alebo splnomocniť spoľahlivú osobu, ktorá poštu prevezme za vás.

Jedným z najčastejších a najefektívnejších spôsobov, ako dosiahnuť istotu, že vo vašej domácnosti je všetko v poriadku, je požičať kľúče dôveryhodnej osobe ako sused, priateľ či príbuzný, ktorý príde váš dom alebo byt raz za čas skontrolovať, poliať kvety, vyvetrať a podobne. V prípade, že máte domáceho miláčika, zverte ho do opatery niekoho, komu dôverujete, rozhodne ho však nenechávajte doma úplne samého viac ako jeden deň.

Ak nechcete investovať do premysleného bezpečnostného systému, kvalitných kamier či poplašného zariadenia, na trhu sú dostupné aj rôzne vychytávky, ako svetlá s časovačmi, falošné kamery a podobne. Časovač zapnutia a vypnutia je možné nastaviť aj na televízore či rádiu pre vyvolanie dojmu, že niekto je doma. Zlodeja napríklad môže odradiť aj obyčajné svetlo so senzorom pohybu, umiestnené pri vchode.

Aj napriek všetkým možným bezpečnostným opatreniam, pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou krádeže, živelnej pohromy alebo inej škodovej udalosti na vašom majetku žiaľ nikdy nie je nulová. Ak máte veci radi pod kontrolou, poraďte sa s nami o poistení bývania. No a ešte jeden tip na záver: s informovaním ľudí na sociálnych sieťach o vašej perfektnej dovolenke radšej počkajte až po návrate domov, nikdy totiž neviete, kam až sa táto informácia môže dostať.


Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.