Zlodej pred oknom domu

Ako zabezpečiť svoj dom a majetok počas dovolenky

Zákon schválnosti niekedy zariadi, že problémy nastanú za tých najmenej očakávaných a o to menej vítaných okolností. Koľkým z vás alebo vašich známych sa už stalo, že ste sa vybrali na dovolenku, aby ste zabudli na každodenné starosti a po návrate domov vás čakalo nemilé prekvapenie? Netreba hneď myslieť na to najhoršie, pretože by ste si tak na dovolenke pravdepodobne vôbec neoddýchli, no je dobré prisvojiť si zopár opatrení, ktoré takéto riziká môžu eliminovať.

Nutným základom je pred odchodom skontrolovať, či nie je pustená voda, zapnuté svetlá, žehlička, sporák alebo iné spotrebiče. Odporúčame všetky elektrické spotrebiče okrem chladničky a mrazničky pokiaľ možno odpojiť zo zásuviek, aby nedošlo ku skratu a zbytočnému odberu energie. Nezabudnite takisto skontrolovať či sú zatvorené okná a zamknuté dvere. Ak mávate pod rohožkou či v kvetináči schovaný náhradný kľúč, v žiadnom prípade ho tam nenechávajte. Možno ste sa nad uvedeným pousmiali, no divili by ste sa, koľkokrát sa stáva, že ľudia podcenia takéto samozrejmosti.

Ak doma držíte hodnotné šperky, či väčšiu finančnú hotovosť, odporúčame vám zaobstarať si trezor, peniaze vložiť na účet v banke alebo aspoň schovať tieto cennosti na bezpečné, ideálne uzamknuté miesto. Ak vám vidno do okien, vhodnejšie bude ak odložíte z dohľadu aj drahšiu elektroniku, ako napríklad laptop. V súvislosti s tým môžete pred odchodom zatiahnuť záclony, aby príliš nebolo vidieť dovnútra. Okná však úplne nezastierajte, pretože po pár dňoch by si okoloidúci mohli všimnúť, že vo vašom dome či byte je ľudoprázdno. Rovnako nápadné môže byť, ak sa vo vašej schránke začne kopiť množstvo pošty. Odporúčame preto dohodnúť sa, aby vám zásielky počas dovolenky podržali na pošte alebo splnomocniť spoľahlivú osobu, ktorá poštu prevezme za vás.

Jedným z najčastejších a najefektívnejších spôsobov, ako dosiahnuť istotu, že vo vašej domácnosti je všetko v poriadku, je požičať kľúče dôveryhodnej osobe ako sused, priateľ či príbuzný, ktorý príde váš dom alebo byt raz za čas skontrolovať, poliať kvety, vyvetrať a podobne. V prípade, že máte domáceho miláčika, zverte ho do opatery niekoho, komu dôverujete, rozhodne ho však nenechávajte doma úplne samého viac ako jeden deň.

Ak nechcete investovať do premysleného bezpečnostného systému, kvalitných kamier či poplašného zariadenia, na trhu sú dostupné aj rôzne vychytávky, ako svetlá s časovačmi, falošné kamery a podobne. Časovač zapnutia a vypnutia je možné nastaviť aj na televízore či rádiu pre vyvolanie dojmu, že niekto je doma. Zlodeja napríklad môže odradiť aj obyčajné svetlo so senzorom pohybu, umiestnené pri vchode.

Aj napriek všetkým možným bezpečnostným opatreniam, pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou krádeže, živelnej pohromy alebo inej škodovej udalosti na vašom majetku žiaľ nikdy nie je nulová. Ak máte veci radi pod kontrolou, poraďte sa s nami o poistení bývania. No a ešte jeden tip na záver: s informovaním ľudí na sociálnych sieťach o vašej perfektnej dovolenke radšej počkajte až po návrate domov, nikdy totiž neviete, kam až sa táto informácia môže dostať.


Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Chrániť domov
  30. apríla 2022|Silvia Múdra
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Strážený dom
  15. marca 2022|Silvia Múdra
  Ako zabezpečiť byt či rodinný dom pred dovolenkou?

  Letné dovolenky sa spájajú s vyšším rizikom krádeže či poškodenia domácnosti. Počas vašej neprítomnosti môže totiž dôjsť k rôznym rizikám. Viete, ako si zabezpečiť byt či rodinný dom pred cestou na dovolenku? Prezradíme vám praktické tipy.

 • Pár pri počítači
  07. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Poistenie domácnosti: Čo ovplyvňuje výšku poistného?

  Poistenie domácnosti je často využívaný produkt mnohých poisťovní. Dôvod je ten, že ide o výhodný balík kryjúci niekoľko oblastí. Pri jeho výbere sa však stretnete s viacerými možnosťami, ktoré sa líšia v závislosti od ceny, výšky krytia a pripoistení. Čo všetko ovplyvňuje výslednú sumu?

 • dohoda zamestnanec
  28. februára 2022|Silvia Múdra
  Vzor dohody o hmotnej zodpovednosti v roku 2022

  S niektorými pracovnými pozíciami sa spája nevyhnutnosť uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti. Ako by mala dohoda o hmotnej zodpovednosti vyzerať? Pripravili sme pre vás stručný prehľad formálnych a obsahových náležitostí a aj vzor dohody na stiahnutie.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Panáčik sediaci na minciach, ktoré sú položené na kalkulačke vedľa domčeku
  30. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Poistenie domácnosti vs. poistenie nehnuteľnosti: Poznáte rozdiely?

  Poistenie majetku je delené na dva základné druhy poistenia. Prvým je poistenie nehnuteľnosti, druhým poistenie domácnosti. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť, či už ide o dom, byt, nebytový priestor, alebo inú stavbu, musí myslieť aj na negatíva, ktoré sú s ich vlastníctvom späté. Výber vhodného poistenia je alfou a omegou spokojného nažívania v byte či v nehnuteľnosti.

 • Ochrana domu
  25. januára 2022|Richard Zona
  Ako ochrániť svoj rodinný dom pred nepredvídateľnými udalosťami?

  Vlastná nehnuteľnosť predstavuje pre mnohých ľudí celý osobný majetok, pretože často na ňu padnú všetky úspory. Majiteľov rodinného domu však môžu postihnúť rôzne nešťastia, či už ide o živelné pohromy, povodeň, požiar, alebo krádež. V článku vám poradíme, ako môže dobré a výhodné poistenie nehnuteľnosti v týchto prípadoch pomôcť.

 • kľúč vo dverách
  21. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  5 dôvodov, prečo uzatvoriť poistenie domácnosti

  Ak chcete uzatvoriť poistenie domácnosti, mali by ste mať informácie o tom, čo toto poistenie pokrýva. Rovnako dôležité je poznať rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Obozretnosti nie je nikdy dosť, preto buďte pri podpisovaní zmluvy opatrní.