Rodinka s autom na výlete

Ako na požičanie auta na dovolenke?

24. 5. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Pre každého, kto na dovolenku necestuje vlastným autom a nechce ostať len na jednom mieste, je požičanie auta doslova vykúpením. Môžete si ho požičať či už cestujete na vlastnú päsť, alebo aj s cestovnou kanceláriou. V tom druhom prípade sa tak stáva požičanie auta akýmsi malým dobrodružstvom aj pri bežnej plážovej dovolenke. Stačí len vedieť, ako si ho požičať správne a bezpečne.

Overte si požičovňu

Ešte pred odchodom na dovolenku si pozorne preštudujte autopožičovne v danej lokalite, a nazrite do diskusných fór, kde hodnotia autopožičovne dovolenkári, ktorí si požičali auto pred vami. Ak boli s požičovňou akékoľvek problémy, dozviete sa o nich z prvej ruky. Jedna zlá recenzia však neznamená, že požičovňa je zlá. Sledujte reakcie ostatných a prečítajte si aj ďalšie komentáre. Ak si rezervujete auto dopredu, získate často výhodnejšiu cenu, vhodné je vyberať si veľké spoločnosti. Ak ste nestihli nájsť požičovňu pred odchodom, nechajte si ju odporučiť miestnymi na ubytovaní. Na letisku totiž bývajú požičovne najdrahšie.

Využite kvalitné poistenie

Prakticky žiadna autopožičovňa vás bez poistenia ani nenechá odísť, a hoci sú to peniaze navyše, rozhodne investujte do najlepšieho poistenia. Poistenie zahŕňajú niektoré spoločnosti do ceny auta, zatiaľ čo iné vám ponúka niekoľko variantov poistenia s rôznymi stupňami krytia. Vyberte si to, ktorá kryje všetko. Nechcete predsa ostať s vysokou spoluúčasťou. Navyše aj seba kryte kvalitným  cestovným poistením, ktoré si uzatvoríte ešte doma. Jazda autom v cudzine nie je vec, ktorú je ale potrebné priplácať. Je v základnom krytí.

Dobre si overte, za čo platíte

Štandardom býva zapožičanie s časovým obmedzením, v drvivej väčšine prípadov sa počíta s požičaním v rádoch dní. Niektoré autopožičovne si ale môžu požičanie obmedziť počtom kilometrov, takže je nanajvýš nutné je do zmluvy uviesť aktuálny stav tachometra a vopred si spočítať, akú vzdialenosť približne najazdíte. V takom prípade si nechajte rezervu aspoň 50km. Ak neviete, koľko najazdíte, trvajte na zapožičanie počítané na dni. Pretože následné sankcie za prekročenie denného počtu kilometrov môžu byť poriadne vysoké.

Preto nikdy nepodpisujte nič, čomu nerozumiete. Súčasťou zmluvy na zapožičanie auta musí byť zápis, kde je stav vozidla, dĺžka a podmienky zapožičanie, prípadné sankcie a podobne. Ak by ste akémukoľvek bodu v zmluve nerozumeli, pýtajte sa priamo zamestnancov spoločnosti. Zmluvu by ste mali vždy dostať v anglickom jazyku. Kópiu zmluvy rozhodne nikdy nevyhadzujte a uschovajte si aj doklad o zaplatení.

Aké auto si vybrať

Auto si požičiavate a nekupujete, preto sa určite neriaďte podľa farby, alebo podľa toho, aký chcete byť na dovolenke „frajer“. Pri výbere vozidla sa najčastejšie stretnete s radením podľa kategórie vozidla. Teda rozdelením na SUV, sedan, kombi a podobne. V tak širokom výbere si teda nevyberáte konkrétny model, ale značku, kategóriu a výbavu požadovaného vozidla.

Autá je potrebné vyberať predovšetkým podľa požiadaviek na cestovanie. Ujasnite si, aké auto a s akou výbavou si prajete. Do náročného terénu samozrejme bude lepšie cestovať SUV a za horúceho leta sa zrejme nezaobídete bez klimatizácie. Veľkosť vozidla rozhodne neberte na ľahkú váhu. Krátke výlety sa síce dajú zvládnuť v menších vozidlách, pre dlhšie cestovanie je ale lepšie zvoliť priestrannejšie automobil vyššej triedy.

Čo v prípade nehody?

Ako prvé ihneď kontaktujte miestnu políciu a získajte kópiu policajného protokolu o dopravnej nehode. Okamžite potom kontaktujte  asistenčnú službu  a ďalej sa riaďte jej pokynmi. Nezabudnite vyfotiť vzniknutú škodu na požičanom vozidle aj na ďalších vozidlách, ktoré sa nehody zúčastňujú. Všetky tieto dokumenty budete potrebovať pri riešení škody s požičovňou, preto na ne nezabúdajte a nič neberte na ľahkú váhu. Samozrejme kontaktujte aj požičovňu, s ktorou dohodnete ďalší postup. Či už odvoz auta, alebo zapožičanie nového.

Dôležité vedieť

Najdôležitejšie rady a informácie pred požičaním vozidla, ktoré je dobré mať na pamäti:

 • Základné poistenie zodpovednosti nestačí, lepšie je sa pripoistiť.

 • Postrážte stav nádrže pri vrátení, ako uvádza zmluve. Väčšinou sa auto požičiava aj vracia s plnou nádržou.

 • Skontrolujte technický stav vozidla, hlavne potrebné funkcie a poškodenia.

 • Vodiči do 26 rokov môžu platiť príplatok.

 • Mnohé požičovne nepožičia autá vodičom mladším ako 21 rokov.

 • Preštudujte dopravné predpisy aj zvyklosti danej krajiny.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.