Rodinka s autom na výlete

Ako na požičanie auta na dovolenke?

24. 5. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Pre každého, kto na dovolenku necestuje vlastným autom a nechce ostať len na jednom mieste, je požičanie auta doslova vykúpením. Môžete si ho požičať či už cestujete na vlastnú päsť, alebo aj s cestovnou kanceláriou. V tom druhom prípade sa tak stáva požičanie auta akýmsi malým dobrodružstvom aj pri bežnej plážovej dovolenke. Stačí len vedieť, ako si ho požičať správne a bezpečne.

Overte si požičovňu

Ešte pred odchodom na dovolenku si pozorne preštudujte autopožičovne v danej lokalite, a nazrite do diskusných fór, kde hodnotia autopožičovne dovolenkári, ktorí si požičali auto pred vami. Ak boli s požičovňou akékoľvek problémy, dozviete sa o nich z prvej ruky. Jedna zlá recenzia však neznamená, že požičovňa je zlá. Sledujte reakcie ostatných a prečítajte si aj ďalšie komentáre. Ak si rezervujete auto dopredu, získate často výhodnejšiu cenu, vhodné je vyberať si veľké spoločnosti. Ak ste nestihli nájsť požičovňu pred odchodom, nechajte si ju odporučiť miestnymi na ubytovaní. Na letisku totiž bývajú požičovne najdrahšie.

Využite kvalitné poistenie

Prakticky žiadna autopožičovňa vás bez poistenia ani nenechá odísť, a hoci sú to peniaze navyše, rozhodne investujte do najlepšieho poistenia. Poistenie zahŕňajú niektoré spoločnosti do ceny auta, zatiaľ čo iné vám ponúka niekoľko variantov poistenia s rôznymi stupňami krytia. Vyberte si to, ktorá kryje všetko. Nechcete predsa ostať s vysokou spoluúčasťou. Navyše aj seba kryte kvalitným  cestovným poistením, ktoré si uzatvoríte ešte doma. Jazda autom v cudzine nie je vec, ktorú je ale potrebné priplácať. Je v základnom krytí.

Dobre si overte, za čo platíte

Štandardom býva zapožičanie s časovým obmedzením, v drvivej väčšine prípadov sa počíta s požičaním v rádoch dní. Niektoré autopožičovne si ale môžu požičanie obmedziť počtom kilometrov, takže je nanajvýš nutné je do zmluvy uviesť aktuálny stav tachometra a vopred si spočítať, akú vzdialenosť približne najazdíte. V takom prípade si nechajte rezervu aspoň 50km. Ak neviete, koľko najazdíte, trvajte na zapožičanie počítané na dni. Pretože následné sankcie za prekročenie denného počtu kilometrov môžu byť poriadne vysoké.

Preto nikdy nepodpisujte nič, čomu nerozumiete. Súčasťou zmluvy na zapožičanie auta musí byť zápis, kde je stav vozidla, dĺžka a podmienky zapožičanie, prípadné sankcie a podobne. Ak by ste akémukoľvek bodu v zmluve nerozumeli, pýtajte sa priamo zamestnancov spoločnosti. Zmluvu by ste mali vždy dostať v anglickom jazyku. Kópiu zmluvy rozhodne nikdy nevyhadzujte a uschovajte si aj doklad o zaplatení.

Aké auto si vybrať

Auto si požičiavate a nekupujete, preto sa určite neriaďte podľa farby, alebo podľa toho, aký chcete byť na dovolenke „frajer“. Pri výbere vozidla sa najčastejšie stretnete s radením podľa kategórie vozidla. Teda rozdelením na SUV, sedan, kombi a podobne. V tak širokom výbere si teda nevyberáte konkrétny model, ale značku, kategóriu a výbavu požadovaného vozidla.

Autá je potrebné vyberať predovšetkým podľa požiadaviek na cestovanie. Ujasnite si, aké auto a s akou výbavou si prajete. Do náročného terénu samozrejme bude lepšie cestovať SUV a za horúceho leta sa zrejme nezaobídete bez klimatizácie. Veľkosť vozidla rozhodne neberte na ľahkú váhu. Krátke výlety sa síce dajú zvládnuť v menších vozidlách, pre dlhšie cestovanie je ale lepšie zvoliť priestrannejšie automobil vyššej triedy.

Čo v prípade nehody?

Ako prvé ihneď kontaktujte miestnu políciu a získajte kópiu policajného protokolu o dopravnej nehode. Okamžite potom kontaktujte  asistenčnú službu  a ďalej sa riaďte jej pokynmi. Nezabudnite vyfotiť vzniknutú škodu na požičanom vozidle aj na ďalších vozidlách, ktoré sa nehody zúčastňujú. Všetky tieto dokumenty budete potrebovať pri riešení škody s požičovňou, preto na ne nezabúdajte a nič neberte na ľahkú váhu. Samozrejme kontaktujte aj požičovňu, s ktorou dohodnete ďalší postup. Či už odvoz auta, alebo zapožičanie nového.

Dôležité vedieť

Najdôležitejšie rady a informácie pred požičaním vozidla, ktoré je dobré mať na pamäti:

 • Základné poistenie zodpovednosti nestačí, lepšie je sa pripoistiť.

 • Postrážte stav nádrže pri vrátení, ako uvádza zmluve. Väčšinou sa auto požičiava aj vracia s plnou nádržou.

 • Skontrolujte technický stav vozidla, hlavne potrebné funkcie a poškodenia.

 • Vodiči do 26 rokov môžu platiť príplatok.

 • Mnohé požičovne nepožičia autá vodičom mladším ako 21 rokov.

 • Preštudujte dopravné predpisy aj zvyklosti danej krajiny.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.