Autá v podzemnej garáži

Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta, ktoré vás ochráni pred zlodejmi?

Správne zabezpečenie vozidla pred zlodejmi je kľúčové. Len tak ho môžete v pokoji opustiť bez toho, aby ste sa strachovali, či ho pred domom ráno uvidíte. Spôsobov, ako vozidlo zabezpečiť, je niekoľko. Zvyčajne sa delia na mechanické a elektronické. Práve prvá možnosť je základom. Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta?

Čo je mechanické zabezpečenie vozidla?

Mechanické zabezpečenie vozidla chráni auto pred krádežou alebo vlámaním. Ide o manuálne prvky a nástroje, ktoré znemožňujú zlodejom dostať sa dnu.


Menšou  nevýhodou mechanických prvkov je to, že môžu zaberať miesto. Po zložení ich totiž musíte niekam uložiť. Plus, na ich použitie si musíte spraviť čas navyše. Keď prídete domov, nestačí auto zamknúť len kľúčom. Je potrebné, aby ste spravili aj ďalšie opatrenia, napríklad nasadili zámok na volant.


Mnohým vodičom však takáto manipulácia nevadí. Zopár minút navyše rozhodne stojí za bezpečnosť vozidla.

Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta?

Do kategórie mechanického zabezpečenia patria zámky na volant, blokovanie pedálov či bezpečnostné skrutky. Väčšina z týchto pomocníkov sa používa veľmi jednoducho. Hneď po kúpe ich môžete dať do vozidla. Aké možnosti ešte existujú?

Zablokovanie pedálov

K obľúbenému mechanickému zabezpečeniu patrí zablokovanie pedálov. V obchode si viete kúpiť špeciálny zámok, ktorým si v aute zablokujete dva hlavné pedále – brzdu a spojku. Zabránite tak tomu, aby zlodej s vozidlom pohol.

Bezpečnostné skrutky

Mnohých zlodejov často zaujímajú vaše kolesá a disky. Ak o ne nechcete prísť, využite bezpečnostné skrutky. Vďaka nim sa dá koleso zložiť len vtedy, keď vlastníte špeciálny bezpečnostný nástavec.

Kryt na ventil

Špeciálny kryt funguje jednoducho a predstavuje zaujímavý spôsob, ako ochrániť svoje vozidlo. Stačí ho  nasadiť na pneumatiku a uzatvoriť pomocou kľúča. Následne, keď vám niekto vozidlo ukradne, pri rýchlosti nad 15 km/h začne z pneumatiky unikať vzduch. Zlodej sa tak ďaleko nedostane.


Problém pri tomto kryte nastáva vtedy, keď ho náhodou zabudnete uvoľniť pri bežnom používaní. V rýchlosti nasadnete do auta a naštartujete. To, že ste na ventil zabudli, si ale uvedomíte až vtedy, keď bude pneumatika úplne bez vzduchu.

Zablokovanie volantu

Klasikou, ktorá sa využívala aj v minulosti, je zablokovanie volantu. Ide o špeciálnu páku brániacu otáčaniu kolies. Manipulácia s ňou je náročnejšia a zaberie určitý čas, no ide o praktické riešenie.

Zamknutie riadiacej páky

Rovnako ako volant, aj riadiacu páku môžete veľmi ľahko uzamknúť. Vďaka nej nebudú môcť zlodeji zaradiť žiaden z rýchlostných stupňov. Príslušenstvo sa dá využiť na manuálnu aj automatickú prevodovku.

Existuje ešte nejaká ochrana?

Okrem mechanického zabezpečenia vozidla existuje ešte jeden typ ochrany. Ide o elektronické zabezpečenie.


Do tejto kategórie patria autoalarmy, imobilizéry alebo GPS monitory. Ich výhodou je, že po príchode domov nemusíte robiť vôbec nič. Vozidlo stačí zamknúť a ísť spokojne domov. Menšou nevýhodou je vyššia cena niektorých zariadení.

TIP

V rámci elektronických systémov môžete využiť aj špeciálne rušičky, ktoré fungujú veľmi podobne ako imobilizér. Vyjdú vás na niekoľko stoviek, no bezpečnosť auta povýšia na vysokú úroveň.

Vyskúšajte kombináciu oboch

Najvyššiu bezpečnosť získate, keď sa rozhodnete pre oba typy zabezpečenia. Zlodeji sú dnes čoraz lepší v tom, čo robia. Využívajú rôzne taktiky na to, aby sa krádež podarila. Spravíte preto dobre, keď sa rozhodnete pre kombináciu mechanického aj elektronického zabezpečenia.


Zo všetkých spomínaných možností nemusíte ale využiť každú. Stačí vám zvoliť niekoľko najpraktickejších. Ich výber sa odvíja od toho, aké máte nároky, prípadne, kde žijete. V pokojnej obci zvyčajne nemusíte do zabezpečenia investovať toľko, čo v rušnom meste.

Nezabúdajte ani na poistenie

Vozidlo môžete kryť ešte tretím spôsobom. Je ním poistenie. Na trhu sa stretnete s dvomi typmi určenými pre autá. Jedným je povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Ak by ste ho neuzatvorili, vystavovali by ste sa riziku platenia vysokých pokút. PZP vás kryje v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu. Poisťovňa z neho hradí škody na majetku a zdraví tretích osôb.


Ak chcete kryť seba a svoj majetok, je nutné vybaviť si výhodné pripoistenia alebo havarijné poistenie. Jeho benefitom je, že okrem škôd kryje aj lúpež alebo krádež.


Výber havarijného poistenia nemusí byť jednoduchý. Poisťovne majú totiž rôzne balíky. Ich výška krytia a cena sa odvíja od množstva parametrov. Porovnajte si všetky možnosti na jednom mieste. Zistite, ktorá je pre vás najlepšia.

Zabezpečte svoje auto správne

V súčasnosti existuje veľké množstvo rôznych bezpečnostných prvkov. Z nich si môžete vyberať medzi viacerými typmi. Okrem mechanických sa vám určite zídu aj elektronické. Pri premýšľaní, ktoré sú pre vás najlepšie, nezabúdajte ešte na jednu vec. Je ňou výhodné poistenie, ktoré vás bude kryť aj v situáciách, keď vám niekto vozidlo odcudzí. Zvoľte si jedno poistenie pre seba a svoje auto ešte dnes.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Dve havarované autá
  Auto
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?