Autá v podzemnej garáži

Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta, ktoré vás ochráni pred zlodejmi?

Správne zabezpečenie vozidla pred zlodejmi je kľúčové. Len tak ho môžete v pokoji opustiť bez toho, aby ste sa strachovali, či ho pred domom ráno uvidíte. Spôsobov, ako vozidlo zabezpečiť, je niekoľko. Zvyčajne sa delia na mechanické a elektronické. Práve prvá možnosť je základom. Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta?

Čo je mechanické zabezpečenie vozidla?

Mechanické zabezpečenie vozidla chráni auto pred krádežou alebo vlámaním. Ide o manuálne prvky a nástroje, ktoré znemožňujú zlodejom dostať sa dnu.


Menšou  nevýhodou mechanických prvkov je to, že môžu zaberať miesto. Po zložení ich totiž musíte niekam uložiť. Plus, na ich použitie si musíte spraviť čas navyše. Keď prídete domov, nestačí auto zamknúť len kľúčom. Je potrebné, aby ste spravili aj ďalšie opatrenia, napríklad nasadili zámok na volant.


Mnohým vodičom však takáto manipulácia nevadí. Zopár minút navyše rozhodne stojí za bezpečnosť vozidla.

Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta?

Do kategórie mechanického zabezpečenia patria zámky na volant, blokovanie pedálov či bezpečnostné skrutky. Väčšina z týchto pomocníkov sa používa veľmi jednoducho. Hneď po kúpe ich môžete dať do vozidla. Aké možnosti ešte existujú?

Zablokovanie pedálov

K obľúbenému mechanickému zabezpečeniu patrí zablokovanie pedálov. V obchode si viete kúpiť špeciálny zámok, ktorým si v aute zablokujete dva hlavné pedále – brzdu a spojku. Zabránite tak tomu, aby zlodej s vozidlom pohol.

Bezpečnostné skrutky

Mnohých zlodejov často zaujímajú vaše kolesá a disky. Ak o ne nechcete prísť, využite bezpečnostné skrutky. Vďaka nim sa dá koleso zložiť len vtedy, keď vlastníte špeciálny bezpečnostný nástavec.

Kryt na ventil

Špeciálny kryt funguje jednoducho a predstavuje zaujímavý spôsob, ako ochrániť svoje vozidlo. Stačí ho  nasadiť na pneumatiku a uzatvoriť pomocou kľúča. Následne, keď vám niekto vozidlo ukradne, pri rýchlosti nad 15 km/h začne z pneumatiky unikať vzduch. Zlodej sa tak ďaleko nedostane.


Problém pri tomto kryte nastáva vtedy, keď ho náhodou zabudnete uvoľniť pri bežnom používaní. V rýchlosti nasadnete do auta a naštartujete. To, že ste na ventil zabudli, si ale uvedomíte až vtedy, keď bude pneumatika úplne bez vzduchu.

Zablokovanie volantu

Klasikou, ktorá sa využívala aj v minulosti, je zablokovanie volantu. Ide o špeciálnu páku brániacu otáčaniu kolies. Manipulácia s ňou je náročnejšia a zaberie určitý čas, no ide o praktické riešenie.

Zamknutie riadiacej páky

Rovnako ako volant, aj riadiacu páku môžete veľmi ľahko uzamknúť. Vďaka nej nebudú môcť zlodeji zaradiť žiaden z rýchlostných stupňov. Príslušenstvo sa dá využiť na manuálnu aj automatickú prevodovku.

Existuje ešte nejaká ochrana?

Okrem mechanického zabezpečenia vozidla existuje ešte jeden typ ochrany. Ide o elektronické zabezpečenie.


Do tejto kategórie patria autoalarmy, imobilizéry alebo GPS monitory. Ich výhodou je, že po príchode domov nemusíte robiť vôbec nič. Vozidlo stačí zamknúť a ísť spokojne domov. Menšou nevýhodou je vyššia cena niektorých zariadení.

TIP

V rámci elektronických systémov môžete využiť aj špeciálne rušičky, ktoré fungujú veľmi podobne ako imobilizér. Vyjdú vás na niekoľko stoviek, no bezpečnosť auta povýšia na vysokú úroveň.

Vyskúšajte kombináciu oboch

Najvyššiu bezpečnosť získate, keď sa rozhodnete pre oba typy zabezpečenia. Zlodeji sú dnes čoraz lepší v tom, čo robia. Využívajú rôzne taktiky na to, aby sa krádež podarila. Spravíte preto dobre, keď sa rozhodnete pre kombináciu mechanického aj elektronického zabezpečenia.


Zo všetkých spomínaných možností nemusíte ale využiť každú. Stačí vám zvoliť niekoľko najpraktickejších. Ich výber sa odvíja od toho, aké máte nároky, prípadne, kde žijete. V pokojnej obci zvyčajne nemusíte do zabezpečenia investovať toľko, čo v rušnom meste.

Nezabúdajte ani na poistenie

Vozidlo môžete kryť ešte tretím spôsobom. Je ním poistenie. Na trhu sa stretnete s dvomi typmi určenými pre autá. Jedným je povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Ak by ste ho neuzatvorili, vystavovali by ste sa riziku platenia vysokých pokút. PZP vás kryje v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu. Poisťovňa z neho hradí škody na majetku a zdraví tretích osôb.


Ak chcete kryť seba a svoj majetok, je nutné vybaviť si výhodné pripoistenia alebo havarijné poistenie. Jeho benefitom je, že okrem škôd kryje aj lúpež alebo krádež.


Výber havarijného poistenia nemusí byť jednoduchý. Poisťovne majú totiž rôzne balíky. Ich výška krytia a cena sa odvíja od množstva parametrov. Porovnajte si všetky možnosti na jednom mieste. Zistite, ktorá je pre vás najlepšia.

Zabezpečte svoje auto správne

V súčasnosti existuje veľké množstvo rôznych bezpečnostných prvkov. Z nich si môžete vyberať medzi viacerými typmi. Okrem mechanických sa vám určite zídu aj elektronické. Pri premýšľaní, ktoré sú pre vás najlepšie, nezabúdajte ešte na jednu vec. Je ňou výhodné poistenie, ktoré vás bude kryť aj v situáciách, keď vám niekto vozidlo odcudzí. Zvoľte si jedno poistenie pre seba a svoje auto ešte dnes.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.