Autá v podzemnej garáži

Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta, ktoré vás ochráni pred zlodejmi?

Správne zabezpečenie vozidla pred zlodejmi je kľúčové. Len tak ho môžete v pokoji opustiť bez toho, aby ste sa strachovali, či ho pred domom ráno uvidíte. Spôsobov, ako vozidlo zabezpečiť, je niekoľko. Zvyčajne sa delia na mechanické a elektronické. Práve prvá možnosť je základom. Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta?

Čo je mechanické zabezpečenie vozidla?

Mechanické zabezpečenie vozidla chráni auto pred krádežou alebo vlámaním. Ide o manuálne prvky a nástroje, ktoré znemožňujú zlodejom dostať sa dnu.


Menšou  nevýhodou mechanických prvkov je to, že môžu zaberať miesto. Po zložení ich totiž musíte niekam uložiť. Plus, na ich použitie si musíte spraviť čas navyše. Keď prídete domov, nestačí auto zamknúť len kľúčom. Je potrebné, aby ste spravili aj ďalšie opatrenia, napríklad nasadili zámok na volant.


Mnohým vodičom však takáto manipulácia nevadí. Zopár minút navyše rozhodne stojí za bezpečnosť vozidla.

Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta?

Do kategórie mechanického zabezpečenia patria zámky na volant, blokovanie pedálov či bezpečnostné skrutky. Väčšina z týchto pomocníkov sa používa veľmi jednoducho. Hneď po kúpe ich môžete dať do vozidla. Aké možnosti ešte existujú?

Zablokovanie pedálov

K obľúbenému mechanickému zabezpečeniu patrí zablokovanie pedálov. V obchode si viete kúpiť špeciálny zámok, ktorým si v aute zablokujete dva hlavné pedále – brzdu a spojku. Zabránite tak tomu, aby zlodej s vozidlom pohol.

Bezpečnostné skrutky

Mnohých zlodejov často zaujímajú vaše kolesá a disky. Ak o ne nechcete prísť, využite bezpečnostné skrutky. Vďaka nim sa dá koleso zložiť len vtedy, keď vlastníte špeciálny bezpečnostný nástavec.

Kryt na ventil

Špeciálny kryt funguje jednoducho a predstavuje zaujímavý spôsob, ako ochrániť svoje vozidlo. Stačí ho  nasadiť na pneumatiku a uzatvoriť pomocou kľúča. Následne, keď vám niekto vozidlo ukradne, pri rýchlosti nad 15 km/h začne z pneumatiky unikať vzduch. Zlodej sa tak ďaleko nedostane.


Problém pri tomto kryte nastáva vtedy, keď ho náhodou zabudnete uvoľniť pri bežnom používaní. V rýchlosti nasadnete do auta a naštartujete. To, že ste na ventil zabudli, si ale uvedomíte až vtedy, keď bude pneumatika úplne bez vzduchu.

Zablokovanie volantu

Klasikou, ktorá sa využívala aj v minulosti, je zablokovanie volantu. Ide o špeciálnu páku brániacu otáčaniu kolies. Manipulácia s ňou je náročnejšia a zaberie určitý čas, no ide o praktické riešenie.

Zamknutie riadiacej páky

Rovnako ako volant, aj riadiacu páku môžete veľmi ľahko uzamknúť. Vďaka nej nebudú môcť zlodeji zaradiť žiaden z rýchlostných stupňov. Príslušenstvo sa dá využiť na manuálnu aj automatickú prevodovku.

Existuje ešte nejaká ochrana?

Okrem mechanického zabezpečenia vozidla existuje ešte jeden typ ochrany. Ide o elektronické zabezpečenie.


Do tejto kategórie patria autoalarmy, imobilizéry alebo GPS monitory. Ich výhodou je, že po príchode domov nemusíte robiť vôbec nič. Vozidlo stačí zamknúť a ísť spokojne domov. Menšou nevýhodou je vyššia cena niektorých zariadení.

TIP

V rámci elektronických systémov môžete využiť aj špeciálne rušičky, ktoré fungujú veľmi podobne ako imobilizér. Vyjdú vás na niekoľko stoviek, no bezpečnosť auta povýšia na vysokú úroveň.

Vyskúšajte kombináciu oboch

Najvyššiu bezpečnosť získate, keď sa rozhodnete pre oba typy zabezpečenia. Zlodeji sú dnes čoraz lepší v tom, čo robia. Využívajú rôzne taktiky na to, aby sa krádež podarila. Spravíte preto dobre, keď sa rozhodnete pre kombináciu mechanického aj elektronického zabezpečenia.


Zo všetkých spomínaných možností nemusíte ale využiť každú. Stačí vám zvoliť niekoľko najpraktickejších. Ich výber sa odvíja od toho, aké máte nároky, prípadne, kde žijete. V pokojnej obci zvyčajne nemusíte do zabezpečenia investovať toľko, čo v rušnom meste.

Nezabúdajte ani na poistenie

Vozidlo môžete kryť ešte tretím spôsobom. Je ním poistenie. Na trhu sa stretnete s dvomi typmi určenými pre autá. Jedným je povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Ak by ste ho neuzatvorili, vystavovali by ste sa riziku platenia vysokých pokút. PZP vás kryje v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu. Poisťovňa z neho hradí škody na majetku a zdraví tretích osôb.


Ak chcete kryť seba a svoj majetok, je nutné vybaviť si výhodné pripoistenia alebo havarijné poistenie. Jeho benefitom je, že okrem škôd kryje aj lúpež alebo krádež.


Výber havarijného poistenia nemusí byť jednoduchý. Poisťovne majú totiž rôzne balíky. Ich výška krytia a cena sa odvíja od množstva parametrov. Porovnajte si všetky možnosti na jednom mieste. Zistite, ktorá je pre vás najlepšia.

Zabezpečte svoje auto správne

V súčasnosti existuje veľké množstvo rôznych bezpečnostných prvkov. Z nich si môžete vyberať medzi viacerými typmi. Okrem mechanických sa vám určite zídu aj elektronické. Pri premýšľaní, ktoré sú pre vás najlepšie, nezabúdajte ešte na jednu vec. Je ňou výhodné poistenie, ktoré vás bude kryť aj v situáciách, keď vám niekto vozidlo odcudzí. Zvoľte si jedno poistenie pre seba a svoje auto ešte dnes.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.