Autá v podzemnej garáži

Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta, ktoré vás ochráni pred zlodejmi?

Správne zabezpečenie vozidla pred zlodejmi je kľúčové. Len tak ho môžete v pokoji opustiť bez toho, aby ste sa strachovali, či ho pred domom ráno uvidíte. Spôsobov, ako vozidlo zabezpečiť, je niekoľko. Zvyčajne sa delia na mechanické a elektronické. Práve prvá možnosť je základom. Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta?

Čo je mechanické zabezpečenie vozidla?

Mechanické zabezpečenie vozidla chráni auto pred krádežou alebo vlámaním. Ide o manuálne prvky a nástroje, ktoré znemožňujú zlodejom dostať sa dnu.


Menšou  nevýhodou mechanických prvkov je to, že môžu zaberať miesto. Po zložení ich totiž musíte niekam uložiť. Plus, na ich použitie si musíte spraviť čas navyše. Keď prídete domov, nestačí auto zamknúť len kľúčom. Je potrebné, aby ste spravili aj ďalšie opatrenia, napríklad nasadili zámok na volant.


Mnohým vodičom však takáto manipulácia nevadí. Zopár minút navyše rozhodne stojí za bezpečnosť vozidla.

Aké je najlepšie mechanické zabezpečenie auta?

Do kategórie mechanického zabezpečenia patria zámky na volant, blokovanie pedálov či bezpečnostné skrutky. Väčšina z týchto pomocníkov sa používa veľmi jednoducho. Hneď po kúpe ich môžete dať do vozidla. Aké možnosti ešte existujú?

Zablokovanie pedálov

K obľúbenému mechanickému zabezpečeniu patrí zablokovanie pedálov. V obchode si viete kúpiť špeciálny zámok, ktorým si v aute zablokujete dva hlavné pedále – brzdu a spojku. Zabránite tak tomu, aby zlodej s vozidlom pohol.

Bezpečnostné skrutky

Mnohých zlodejov často zaujímajú vaše kolesá a disky. Ak o ne nechcete prísť, využite bezpečnostné skrutky. Vďaka nim sa dá koleso zložiť len vtedy, keď vlastníte špeciálny bezpečnostný nástavec.

Kryt na ventil

Špeciálny kryt funguje jednoducho a predstavuje zaujímavý spôsob, ako ochrániť svoje vozidlo. Stačí ho  nasadiť na pneumatiku a uzatvoriť pomocou kľúča. Následne, keď vám niekto vozidlo ukradne, pri rýchlosti nad 15 km/h začne z pneumatiky unikať vzduch. Zlodej sa tak ďaleko nedostane.


Problém pri tomto kryte nastáva vtedy, keď ho náhodou zabudnete uvoľniť pri bežnom používaní. V rýchlosti nasadnete do auta a naštartujete. To, že ste na ventil zabudli, si ale uvedomíte až vtedy, keď bude pneumatika úplne bez vzduchu.

Zablokovanie volantu

Klasikou, ktorá sa využívala aj v minulosti, je zablokovanie volantu. Ide o špeciálnu páku brániacu otáčaniu kolies. Manipulácia s ňou je náročnejšia a zaberie určitý čas, no ide o praktické riešenie.

Zamknutie riadiacej páky

Rovnako ako volant, aj riadiacu páku môžete veľmi ľahko uzamknúť. Vďaka nej nebudú môcť zlodeji zaradiť žiaden z rýchlostných stupňov. Príslušenstvo sa dá využiť na manuálnu aj automatickú prevodovku.

Existuje ešte nejaká ochrana?

Okrem mechanického zabezpečenia vozidla existuje ešte jeden typ ochrany. Ide o elektronické zabezpečenie.


Do tejto kategórie patria autoalarmy, imobilizéry alebo GPS monitory. Ich výhodou je, že po príchode domov nemusíte robiť vôbec nič. Vozidlo stačí zamknúť a ísť spokojne domov. Menšou nevýhodou je vyššia cena niektorých zariadení.

TIP

V rámci elektronických systémov môžete využiť aj špeciálne rušičky, ktoré fungujú veľmi podobne ako imobilizér. Vyjdú vás na niekoľko stoviek, no bezpečnosť auta povýšia na vysokú úroveň.

Vyskúšajte kombináciu oboch

Najvyššiu bezpečnosť získate, keď sa rozhodnete pre oba typy zabezpečenia. Zlodeji sú dnes čoraz lepší v tom, čo robia. Využívajú rôzne taktiky na to, aby sa krádež podarila. Spravíte preto dobre, keď sa rozhodnete pre kombináciu mechanického aj elektronického zabezpečenia.


Zo všetkých spomínaných možností nemusíte ale využiť každú. Stačí vám zvoliť niekoľko najpraktickejších. Ich výber sa odvíja od toho, aké máte nároky, prípadne, kde žijete. V pokojnej obci zvyčajne nemusíte do zabezpečenia investovať toľko, čo v rušnom meste.

Nezabúdajte ani na poistenie

Vozidlo môžete kryť ešte tretím spôsobom. Je ním poistenie. Na trhu sa stretnete s dvomi typmi určenými pre autá. Jedným je povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Ak by ste ho neuzatvorili, vystavovali by ste sa riziku platenia vysokých pokút. PZP vás kryje v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu. Poisťovňa z neho hradí škody na majetku a zdraví tretích osôb.


Ak chcete kryť seba a svoj majetok, je nutné vybaviť si výhodné pripoistenia alebo havarijné poistenie. Jeho benefitom je, že okrem škôd kryje aj lúpež alebo krádež.


Výber havarijného poistenia nemusí byť jednoduchý. Poisťovne majú totiž rôzne balíky. Ich výška krytia a cena sa odvíja od množstva parametrov. Porovnajte si všetky možnosti na jednom mieste. Zistite, ktorá je pre vás najlepšia.

Zabezpečte svoje auto správne

V súčasnosti existuje veľké množstvo rôznych bezpečnostných prvkov. Z nich si môžete vyberať medzi viacerými typmi. Okrem mechanických sa vám určite zídu aj elektronické. Pri premýšľaní, ktoré sú pre vás najlepšie, nezabúdajte ešte na jednu vec. Je ňou výhodné poistenie, ktoré vás bude kryť aj v situáciách, keď vám niekto vozidlo odcudzí. Zvoľte si jedno poistenie pre seba a svoje auto ešte dnes.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.