Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

volant motorky

Aj motorka má VIN kód: Ako na jeho kontrolu?

|Miroslav Novysedlak
5/5

Všetky vozidlá majú na niekoľkých miestach vyrazenú kombináciu čísel a písmen. Slúžia na správnu identifikáciu a vďaka VIN číslu si o vozidle môžete zistiť viacero informácií. Skontrolovať môžete nielen vaše auto, ale napríklad aj motorku. Ako prebieha kontrola VIN čísla pri motorke?

Čo je VIN?

Z odborného hľadiska sa kombinácia VIN nazýva aj Vehicle Identification Number. V jednoduchosti ide o niečo ako rodný list každého vozidla. 

Číslo sa skladá zo 17 znakov a sú v nich zakódované nasledujúce skutočnosti:

 • v ktorej krajine bolo vozidlo vyrobené,

 • jeho farba,

 • obsah motora,

 • koľkými miestami na sedenie disponuje.


Prvé 3 znaky sú určené na identifikáciu vozidla. Znaky 4 až 9 určujú popisný kód vozidla, týkajúci sa modelu vozidla, ktorý si výrobca volí sám. 

Znaky 10 až 17 sú známe ako jedinečné číslo, prípadne VIS. Je to poradové výrobné číslo vozidla

Tieto znaky vypovedajú aj o iných skutočnostiach, ktoré sú späté s vozidlom a najčastejšie ide o:

 • motor vozidla,

 • modelový rok,

 • výbava,

 • výrobný závod,

 • prevodovka.


Vedeli ste, že…

… každý nemecký výrobca na mieste prvých troch znakov používa písmeno W? Kedysi bolo Nemecko rozdelené na 2 štáty, a to Východné a Západné Nemecko. Na to, aby nenastal omyl, si každý západonemecký výrobca dával na prvé miesto W. Písmeno označovalo West Germany, čiže Západné Nemecko. Postupom času sa z tejto „tradície” stalo pravidlo.


Na čo je potrebné VIN číslo?

Forma VIN čísla má už od roku 1981 prostredníctvom medzinárodných smerníc ustanovené pravidlá. Vozidlá sa označovali kódom VIN od 50. rokov 20. storočia, ale trvalo dlho, pokiaľ nadobudli jednotný formát.

Kód je prideľovaný autobusom, motocyklom, motorovým vozidlám či nákladným autám. Je praktický aj pri kúpe vozidla v autobazáre, kde si pomocou VIN kódu zistíte, či bolo vozidlo kradnuté, respektíve poskladané z viacerých kusov. Je možné, aby ste získali informácie aj o servisnej histórii vozidla.

Overte si VIN, ak kupujete ojazdené vozidlo

Pri kúpe ojazdeného vozidla zadajte VIN kód do kolónky a následne si môžete skontrolovať, čím si vozidlo prešlo od chvíle, kedy opustilo predajňu. Občas nie je možné nájsť všetky údaje na internete, preto vám odporúčame, aby ste hľadali pomoc v autorizovaných firmách alebo v stredisku STK.

Aj keď bude táto služba niečo stáť, získate obrovskú istotu v tom, že budete presne vedieť, o aké vozidlo máte záujem. Ak sa zaujímate o kúpu motocykla, kontrola VIN čísla motorky vás utvrdí v tom, že nie je evidovaná v databáze odcudzených vozidiel.

Hoci sa vám môže zdať, že VIN číslo je akousi náhodnou kombináciou číslic a písmen, opak je pravdou. Jeho skladba má pevne dané pravidlá a platí nielen pre autá, ale aj pre motorky či skútre. 

Na ktorých miestach je vyrazené VIN číslo?

VIN číslo je vyrazené na viacerých miestach vozidla. Je to najmä z dôvodu, aby sa zabránilo jeho falšovaniu.

VIN kód nájdete najmä na:

 • pravej strane vozidla v smere jazdy,

 • dielenských nálepkách,

 • bezpečnostných prvkoch (systém ABS alebo čelné sklo zvonku),

 • B stĺpiku,

 • podlahe spolujazdca.

VIN číslo sa zvyčajne nachádza až na 16 miestach vo vozidle. Rovnako je súčasťou čiarového kódu v priestore na batožinu.


TIP

Kód je aj súčasťou dokumentov, ktoré sa týkajú konkrétneho vozidla, ku ktorým patrí: kúpno-predajná zmluva, servisná knižka, poistná zmluva, malý a veľký technický preukaz a žiadosť o pridelenie EČV. Skontrolujte, či je v týchto dokumentoch zahrnuté aj číslo VIN.


Kde si môžete online overiť VIN číslo?

Existuje mnoho stránok a nástrojov, vďaka ktorým môžete skontrolovať stav ojazdeného vozidla. V rámci kúpy podobného vozidla sa môže stať, že predávajúci nemá riadne zaznačenú situáciu, ktorá je spätá s kupovaným vozidlom.

Uznajte, kto by chcel mať opletačky kvôli kradnutému vozidlu, prípadne so stočenými kilometrami nového auta? Nikto.

Kontrolné nástroje, ktoré vám zobrazia informácie o vozidle na základe VIN kódu či ŠPZ, sú jednoduché a praktické. Sú zamerané na sprostredkovanie údajov o originalite vozidla.

SEKA

Overenie originality vozidla je možné 5 spôsobmi, a to overením EČV, VIN čísla, číslom protokolu EK, číslom osvedčenia EK a číslom nálepky EK. Po vložení údajov do vami vybraného políčka sa vám informácie zobrazia okamžite.

Nástroj získava informácie z dostupných emisných kontrol, avšak neposkytuje komplexné údaje o vozidle. Nezískate informácie o modeli, motore či overení kilometrov.

Pri vozidle sa vám zobrazí prehľad o roku výroby, druhu vozidla alebo o jeho minulých ŠPZ.

VINCHECK

Ďalším bezplatným nástrojom je VINCHECK. Kontrolu originality vyhodnotíte iba na základe VIN čísla. Získate informácie o kontrole VIN, overení vozidla v českej, ale aj v slovenskej policajnej databáze, alebo o kontrole vozidla v databáze leasingových spoločností. 

Okrem toho získate informácie o stave tachometra, počte servisných prehliadok alebo počet majiteľov vozidla. Po tom, ako zadáte VIN číslo, zobrazia sa vám kompletné informácie o originalite vozidla, výrobe, technických parametroch alebo o potenciálnej krádeži vozidla. 

Každé vozidlo je skontrolované aj v databázach polície a databázach finančných spoločností. Môžete si úplne zdarma vygenerovať aj certifikát s údajmi o vozidle. 

STKonline

Ide o platený nástroj, kde si môžete overiť aj VIN číslo. Informácie získate po platbe kartou alebo SMS. Následne sa vám odomknú všetky údaje o vozidle, ktoré sú dostupné.

Overenie-vozidla

Stránka ponúka overenie originality vozidla pomocou ŠPZ a VIN. Po tom, ako zadáte VIN číslo, tak sa vám zobrazia relevantné výsledky, ktoré však nie sú zdarma. Ak sa rozhodnete realizovať platbu, získate kompletné informácie o danom vozidle spolu s jeho fotkami (ak sú dostupné), najazdenými kilometrami či poistnými udalosťami.

Zhrnutie

Je len na vás, ktorú formu overenia vozidla si zvolíte. Spoľahlivé preverovanie informácií je dostupné aj vďaka bezplatným nástrojom, no ak chcete mať komplexné informácie, využite služby platených nástrojov.

Miroslav Novysedlak
Miroslav Novysedlak
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.