Búračka

Povinné zmluvné poistenie - ide vždy len o cenu?

Mnoho vodičov zvažuje pri výbere povinného zmluvného poistenia len jeho cenu. V prípade PZP ide podľa nich len o “nutné zlo”, ktoré je potrebné zo zákona strpieť. Je to ale skutočne tak? Zákonné poistenie vám v prípade nepredvídateľných situácií dokáže urobiť dobrú službu. Stačí vedieť, podľa čoho si vybrať.

Uzavrieť PZP je jednoduché 

Ako držiteľ motorového vozidla máte zo zákona povinnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie (PZP) zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.  Práve toto poistenie kryje prípadné škody na majetku a zdraví, ktoré boli spôsobené vaším vozidlom tretím osobám.


Uzavrieť PZP je veľmi jednoduché. Okrem klasického spôsobu uzavretia PZP na pobočke dnes už  môžete celý tento proces absolvovať online. Vyberiete si vhodné poistenie priamo na internete a celý proces prebehne na diaľku. Otázka však znie, ako si vhodné PZP vybrať? 

Podľa čoho si vybrať PZP?

Niektorí vodiči si PZP vyberajú výhradne na základe ceny. Na jednej strane majú pravdu - prečo za PZP platiť viac, keď môžu mať to najlacnejšie poistenie? Na strane druhej však treba zvažovať aj iné faktory, na základe ktorých môže byť poistenie výhodnejšie.

Poistné podmienky slovenských poisťovní sú síce podobné, ale nie sú úplne rovnaké. Každá poisťovňa si môže individuálne nastaviť napríklad rozsah poistenia, výluky či prípadné pripoistenia.  

Poistné krytie

Tým, že uzatvoríte PZP, prenášate zodpovednosť za finančné vyrovnanie škody na poisťovňu. Z poistenia zodpovednosti máte právo na to, aby v prípade potreby poisťovňa za vás nahradila poškodenému nároky na náhradu:

 • škody na zdraví a náklady pri usmrtení, 

 • škody vzniknutej poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci,

 • nákladov spojených s právnym zastúpením,

 • ušlého zisku.

Výška základného krytia škôd je zo zákona rovnaká u všetkých poisťovní. Zákon č. 381/2001 Z.z. definuje dva limity poistného plnenia, ktoré predstavujú najvyššiu hranicu poistného plnenia poisťovateľa pri jednej škodovej udalosti:

 • 5 240 000 eur za škody na zdraví a nákladov pri usmrtení,

 • 1 050 000 eur za škody vzniknutej poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci, bez ohľadu na počet poškodených. 

Niektoré poisťovne však ponúkajú aj vyššie ako zákonom stanovené limity – napríklad až 10 000 000 eur pre škody na zdraví a 6 000 000 pre škody na majetku. Limity poistného plnenia musia byť uvedené v poistnej zmluve.

Asistenčné služby k PZP 

Bežnou súčasťou PZP sú aj asistenčné služby. Štandardne vám poskytnú napríklad pomoc v prípade nepojazdnosti v dôsledku nehody alebo poruchy vozidla, pomoc pri defekte, nedostatku paliva a mnohých ďalších neočakávaných situáciách.

Všetky poisťovne ich však neponúkajú k PZP bezplatne. Zákon nevyžaduje, aby mal vodič zabezpečené aj tieto služby. Preto sa pri výbere poistenia sústreďte aj na to, či sú asistenčné služby súčasťou poistenia a ak áno, v akom rozsahu.

Jednotlivé poisťovne totiž asistenčné služby k PZP ponúkajú v rôznom rozsahu a s odlišným poistným krytím. Zatiaľ čo v jednej poisťovni ich k PZP získate zadarmo, v inej si za nonstop asistenciu priplatíte. Rozsah a výšku krytia jednotlivých služieb nájdete opäť v poistných podmienkach.  

Pripoistenia k PZP 

V prípade, že si vyberiete PZP za najnižšiu cenu, takéto poistenie vám spravidla poskytne len základné krytie, teda krytie zodpovednosti za škodu, prípadne asistenčné služby. V prípade vzniku neočakávanej situácie, napríklad stretu so zverou, si však budete musieť hradiť škodu z vlastného vrecka napriek tomu, že mnoho produktov PZP takúto možnosť poskytuje.

V boji o zákazníka ponúkajú niektoré poisťovne aj nadštandardné produkty – napríklad niektoré typy pripoistení v cene základného balíka PZP. Najčastejšie sú to úrazové poistenie osôb, pripoistenie čelného skla, pripoistenie stretu so zverou či pripoistenie proti živelným udalostiam. Avšak – aj v tomto prípade pozor. Hoci sú pripoistenia zadarmo, často sa za nimi skrýva nízke poistné krytie.

Ďalšou možnosťou je tieto riziká si k PZP pripoistiť. Tým, že investujete aj do krytia takýchto rizík, poskytnú ochranu aj vám a vášmu vozidlu. V prípade starších vozidiel môže takáto kombinácia pripoistení dokonca kvalitne kompenzovať aj častokrát drahšie havarijné poistenie.  

Výluky z PZP 

Zo zákonného poistenia sa automaticky nepreplácajú všetky škody. Existujú totiž tzv. výluky – teda situácie a okolnosti, pri ktorých vodič v prípade dopravnej nehody alebo škodovej udalosti stratí nárok na poistné plnenie. Tieto výluky sú definované v poistných podmienkach k PZP a jednotlivé poisťovne ich opäť môžu mať definované odlišne. Tak sa môže stať, že situáciu, ktorú jedna poisťovňa štandardne kryje, môže mať iná poisťovňa uvedenú vo výlukách.

Pred podpisom zmluvy si teda všímajte aj výluky z PZP, pretože na základe nich vám poisťovňa môže znížiť alebo úplne zamietnuť poistné plnenie. 

Cena nie je všetko 

Odpoveď na otázku v titulku je teda jasná. V prípade PZP nejde vždy len o cenu. Hoci je jedným z najdôležitejších kritérií pri rozhodovaní, ktoré PZP si vybrať, nemala by byť jediným.

K výberu PZP preto pristupujte komplexne. Informujte sa predovšetkým o výške krytia a prípadných nadštandardných produktoch k PZP. Záleží len na vašom zvážení, ktoré z nich budú pre vás vzhľadom na prevádzku vášho motorového vozidla najdôležitejšie.

Rozdiel v cene poistky napokon nemusí byť vôbec vysoký, častokrát ide len o niekoľko eur navyše. A za tie sa môžete poistiť naozaj výhodne.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.