elektro auto

Porovnanie kúpy elektroauta a „klasického” automobilu: Kde ušetríte a kde si priplatíte?

Elektroautá sú dnes obľúbeným typom vozidiel, nad ktorým uvažuje veľké množstvo ľudí. Niet sa však čomu čudovať. Majú množstvo výhod a sú šetrné k životnému prostrediu. Aj napriek tomu ale stále nepredbehli „klasické” spaľovacie motory. Premýšľate nad kúpou nového vozidla a neviete sa rozhodnúť? Máme pre vás porovnanie.

V čom sú elektroautá výhodné?

Elektroautá majú viacero výhod. Prvou z nich je lacná prevádzka. Na rozdiel od benzínu či nafty zaplatíte za pohon oveľa menej. Cena za kilowatthodinu je v priemere od 0,19 do 0,25 eur. Všetko závisí od toho, kde sa práve nachádzate. Niektoré stanice sú drahšie, iné lacnejšie.

V rámci témy nabíjania a pohonu ešte zostaneme. V minulosti bola problémom dlhá čakacia doba dobitia. Proti tomuto problému sa dnes bojuje viacerými rýchlonabíjačkami, ktoré celý proces urýchľujú.

Pomerne veľkú čiastku ušetríte aj pri ich údržbe. Pri elektroautách totiž nemusíte riešiť veci, ako olej, sviečky či rozvody. Veľkým plusom je aj to, že vo väčšine elektroáut sa brzdí väčšinou rekuperáciou, čiže elektromotorom. Vďaka tomu je opotrebovanie bŕzd pomalšie.

Samozrejme, netreba zabúdať ani na odstránenie emisií a pozitívny účinok na životné prostredie.

Vedeli ste, že …

… ak máte elektromobil, PZP vás môže vyjsť lacnejšie? Poisťovne pri výpočte berú do úvahy viaceré parametre, vrátane zdvihového objemu. Elektromobil ho však nemá, vďaka čomu je cena poistenia nižšia.

Aké nevýhody majú elektroautá?

Elektroautá majú aj svoje nevýhody, o ktorých by ste mali pred samotnou kúpou vedieť.

Prvým mínusom je vyššia obstarávacia cena. Aj napriek tomu, že sú tieto autá rozšírenejšie ako v minulosti, stále  si za ne priplatíte. Ceny zvyčajne začínajú na hodnote 15 000 eur. Najdrahšie modely sa predávajú v cenách nad 35 000 eur. V tomto prípade ide o väčšie, spravidla rodinné modely.

Nevýhodou je takisto náročnejšia predajnosť. Keď budete chcieť po rokoch auto posunúť ďalej, možno s ním budete mať problémy. Najväčšie komplikácie spôsobuje baterka,  ktorá sa po určitom čase opotrebuje. Na plné nabitie neprejde napríklad 250 kilometrov, ale len 200.

Do staršieho vozidla pred jeho predajom určite nebudete chcieť kupovať novú batériu. Vyjsť by vás mohla  na viac ako 10 000 eur. Inou možnosťou je oprava určitej časti batérie, ktorá by ale tiež mohla stáť niekoľko stoviek eur.

Dôležité je tiež spomenúť, že nabíjacie stanice sa nenachádzajú úplne všade. Na Slovensku síce rastie nabíjacia sieť pomerne rýchlo, no problém predstavujú nabíjacie stanice, ktorých nie je dostatok.

Vozidlá so spaľovacím motorom sú klasikou

Vozidlá so spaľovacím motorom sú klasikou. Mnohí ľudia na ne nedajú dopustiť. Ich výhod je takisto veľké množstvo. Na rozdiel od elektromobilov majú dlhší dojazd, nehovoriac o tom, že tankovanie nie je ani zďaleka také dlhé, ako nabíjanie. Pohonné hmoty sú ale oveľa drahšie. Prevádzka vozidla preto určite ovplyvní váš rozpočet. 

Nevýhodou je takisto dopad na životné prostredie, o ktorom sa hovorí čoraz viac. Z tohto dôvodu sa na trhu objavujú tzv. hybridné vozidlá, ktoré fungujú na oba typy pohonu. Viete ich striedať podľa toho, kam idete.

Porovnanie elektroáut a vozidiel so spaľovacím motorom

Dacia:

 • Dacia Spring (elektro) – od 17 100 eur,

 • Dacia Sandero – od 10 150 eur,

Fiat:

 • Fiat 500 (elektro) – od 23 800 eur,

 • Fiat 500 – od 13 450 eur,

Opel:

 • Opel Corsa-e (elektro) – od 27 990 eur,

 • Opel Corsa – od 12 990 eur,

Peugeot:

 • Peugeot e-208 (elektro) – od 29 390 eur,

 • Peugeot 208 – od 11 990 eur,

Citröen:

 • Citröen Ë-C4 (elektro) – od 29 490 eur,

 • Citroën C4 – od 16 490 eur,

Hyundai:

 • Hyundai KONA Electric – od 33 990 eur,

 • Hyundai KONA – od 16 490 eur,

KIA:

 • KIA e-Niro – od 35 590 eur,

 • KIA Niro (hybrid) – od 23 890 eur.

Ceny ojazdených elektromobilov nie sú o nič nižšie. Ak by ste chceli ušetriť, museli by ste zainvestovať do starších vozidiel z rokov 2010 alebo 2011, ktoré sa predávajú pod 10 000 eur. V tomto prípade je ale nutné všetko si dobre premyslieť. Batéria už totiž nemusí byť po dlhom čase dobrá.

Ktorá možnosť je lepšia?

Vo všeobecnosti sa nedá povedať, či je lepší elektromobil, alebo klasické auto na spaľovací motor. Výber sa odvíja  od vašich potrieb.

Elektroauto je vhodné, keď:

 • nepotrebujete jazdiť dlhé vzdialenosti,

 • nevadí vám vyššia počiatočná investícia,

 • nevadí vám dlhšia nabíjacia doba,

 • chcete ekologické vozidlo.

Auto na spaľovací motor je vhodné, keď:

 • jazdíte pravidelne dlhé vzdialenosti,

 • chcete na vozidle pri nákupe ušetriť,

 • potrebujete vozidlo, ktoré sa rýchlo natankuje,

 • chcete si byť istí, že ho ľahko predáte.

Počiatočná investícia do elektromobilu je síce vyššia, no ak ho budete používať pravidelne, určite sa oplatí. Presne naopak je to s vozidlami so spaľovacím motorom. Pohonné hmoty sú oveľa drahšie. Keď jazdíte každý deň, za rok za ne dáte niekoľko tisíc eur.

Nezabudnite na poistenie

Každý nákup vozidla si vyžaduje aj výhodné povinné zmluvné poistenie. Na to rozhodne nezabúdajte. Ak by ste ho neuzatvorili, hrozila by vám vysoká pokuta.

Druhým typom poistenia je havarijné poistenie. Hoci nie je povinné, rozhodne sa oplatí. Kryje vás a váš majetok. Keď chcete jazdiť vo svojom novom vozidle bezpečne, porovnajte si všetky ponuky a vyberte si najvýhodnejšiu.

Vyberte si vozidlo podľa svojich potrieb

Výber vozidla nie je jednoduchá úloha. Ešte predtým, ako doň investujete, si kúpu premyslite. Zistite, aký typ je pre vás najlepší. Následne, keď auto budete mať, nezabudnite uzatvoriť výhodné poistenie, ktoré vás bude kryť v nečakaných situáciách.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.