Poistenie: Aké druhy poznáme a kedy sa vám zídu?

Poistenie: Aké druhy poznáme a kedy sa vám zídu?

V článku prinesieme orientačný prehľad rôznych druhov poistenia pre fyzické, aj právnické osoby. Pozrieme sa na to, ktoré poistenie je povinné a ktoré by ste rozhodne mali mať uzatvorené. Ak sa pripravíte na nečakané situácie dnes, zajtra vás neprekvapia nečakané výdaje.

Poistenie pre fyzické osoby

1. Povinné zmluvné poistenie

Tzv. PZP veľmi dobre pozná každý majiteľ vozidla. Ide totiž o zákonom stanovenú povinnosť, ktorá zaväzuje motoristov k uzatvoreniu   povinného zmluvného poistenia. Poistené musí byť každé motorové vozidlo, ktoré sa pohybuje v cestnej premávke. Toto poistenie kryje škody na zdraví a majetku, ktoré v prípade havárie spôsobíte inej osobe.


2. Havarijné poistenie

Toto poistenie sa vzťahuje na škody, ktoré v dôsledku škodovej udalosti vzniknú na vašom aute. Na rozdiel od PZP, uzatvorenie KASKA povinné nie je. Napriek tomu vám odporúčame   havarijné poistenie nepodceniť. KASKO kryje riziká spojené s haváriou, so živelnou udalosťou, s vandalizmom, no pomôže vám aj v prípade poškodenia čelného skla.

3. Poistenie nehnuteľnosti

Ak chcete pokojne spávať bez strachu o vašu nehnuteľnosť, myslite aj na poistenie nehnuteľnosti. Rizík, ktoré môžu ohroziť vašu nehnuteľnosť, je naozaj mnoho. Živelné pohromy, vandalizmus, požiar či výbuch – to je iba zopár možných rizík, pred ktorými sa môžete poistiť. Ak uzatvoríte kvalitné poistenie, nemusíte sa báť, že by ste v prípade nečakanej udalosti prišli o strechu nad hlavou.

4. Poistenie domácnosti

Ďalším typom poistenia majetku je poistenie, ktoré chráni váš majetok. Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na byt či dom, no poistenie domácnosti chráni všetko vybavenie, ktoré doma máte. Poistenie kryje riziká spojené so živelnou udalosťou, lúpežou a krádežou. Poistiť si môžete vybavenie vašej domácnosti, ale napríklad aj bicykel či domáceho maznáčika.


Vedeli ste, že...

... poistiť si môžete domácnosť aj na chate či vo víkendovom dome?

5. Úrazové poistenie

V živote nás občas môžu prekvapiť situácie, ktoré otrasú pevnou pôdou pod našimi nohami. Jednou z takýchto situácií je aj úraz. Ak v dôsledku vážneho úrazu prídete o pravidelný príjem, pomôže vám úrazové poistenie. Okrem jednorazového odškodnenia vám poisťovňa pomôže s financovaním nákladov vzniknutých úrazom, dlhodobou práceneschopnosťou a pobytom v nemocnici. Samozrejmosťou je aj úrazové poistenie pre deti.

6. Cestovné poistenie

Pred tým, ako si začnete baliť kufre a plánovať dovolenku, skontrolujte si, či máte uzatvorené cestovné poisteniePočas cestovania môžu nastať situácie, kedy sa vám kvalitné poistenie rozhodne zíde. Sumy za ošetrenie v zahraničí sa môžu vyšplhať do obrovských výšok, preto sa nespoliehajte na náhodu a užite si dovolenku bez starostí. Vybrať si môžete krátkodobé, aj dlhodobé cestovné poistenie.

Poistiť si môžete lietadlá aj plavidlá, ktoré vaša firma vlastní. Ak vlastníte niekoľko vozidiel, využiť môžete flotilové poistenie vozidiel. Flotilový druh poistenia je praktický, keďže povinné zmluvné poistenie aj havarijné poistenie máte uzatvorené na všetky autá jednou poistnou zmluvou.

7. Poistenie do hôr

Plánujete dovolenku v horách? V tom prípade vám nebude stačiť klasické cestovné poistenie, ale budete potrebovať špeciálne poistenie do hôr. Toto poistenie kryje aj náklady spojené so zásahom Horskej služby. Ak sa vám totiž stane úraz počas túry alebo lyžovačky, cena za zásah horských záchranárov vás môže nepríjemne prekvapiť.

8. Poistenie zodpovednosti za škodu

Poistite seba aj svoju rodinu, aby ste sa vyhli nečakaným výdavkom v prípade, že spôsobíte škodu inej osobe. Nezáleží na tom, či váš pes spôsobí škodu na susedovom majetku alebo vaše dieťa rozbije fľašu drahého vína v obchode – poistenie zodpovednosti za škodu vás chráni pred situáciami, ktoré vás v živote občas prekvapia.

9. Poistenie zodpovednosti za škodu zamestnávateľovi

Špeciálny druh poistenia chráni zamestnanca aj jeho zamestnávateľa pred finančnými stratami spôsobenými nečakanou škodovou udalosťou. Ak zamestnanec spôsobí škodu svojmu zamestnávateľovi, poistenie zodpovednosti zamestnanca ho ochráni pred vysokými výdavkami.


10. Životné poistenie

Ak chcete ochrániť seba aj svojich blízkych, uzavrite životné poistenie. Životné poistenie chráni vás a vašu rodinu pred finančnými problémami v situáciách, kedy z dôvodu smrti, úrazu, invalidity či PN-ky stratíte príjem a finančná stabilita vašej rodiny je ohrozená. Poisťovne ponúkajú desiatky výhodných pripoistení, balíček si preto môžete vyskladať celkom podľa vašich potrieb.


Náš TIP

Vo vybraných poisťovniach si môžete poistiť aj vašu profesijnú reputáciu.

Poistenie pre podnikateľov

1. Poistenie zodpovednosti za škodu

V prípade, že pri svojom podnikaní neúmyselne spôsobíte škodu na zdraví alebo majetku tretej osobe, iste oceníte poistenie zodpovednosti za škodu. Okrem toho si môžete vybrať zo širokej ponuky pripoistení. Vyskladať si môžete poistenie, ktoré pokryje všetky riziká spojené s vašou činnosťou.

2. Poistenie majetku a prerušenia prevádzky

Chráňte svoj majetok a využite výhodné poistenie. Poistenie majetku ochráni váš podnik pred rizikami spojenými so živelnými pohromami aj inými náhodnými škodami, ktoré môžu ohroziť jeho prevádzku. V prípade, že nastane škodová udalosť, kvôli ktorej budete musieť pozastaviť prevádzku, nemusíte sa obávať o stratený zisk ani fixné náklady.

3. Poistenie strojov a elektroniky

Ak pracujete s drahými strojnými či elektrickými zariadeniami, nechajte si ich poistiť a chráňte svoj podnik pred vysokými výdajmi spojenými s ich opravami. Poistenie sa vám zíde v prípade, že sa vám stroj nečakane pokazí vplyvom výrobnej chyby, ľudského faktoru alebo z prevádzkových príčin.

4. Poistenie vozidiel, lietadiel a plavidiel

Poistiť si môžete lietadlá aj plavidlá, ktoré vaša firma vlastní. Ak vlastníte niekoľko vozidiel, využiť môžete flotilové poistenie vozidiel. Flotilový druh poistenia je praktický, keďže povinné zmluvné poistenie aj havarijné poistenie máte uzatvorené na všetky autá jednou poistnou zmluvou.

5. Poistenie prepravných rizík

Ak prepravujete tovar, zodpovedáte za škodu, ktorá počas prepravy vznikne. Pripravte sa aj na takéto situácie a využite poistenie zodpovednosti za škodu cestného nákladného dopravcu. Ak sa počas prepravy zásielka stratí alebo poškodí, budete krytý a nemusíte sa obávať nečakaných výdavkov.

Ďalšie poistenia

Okrem vyššie uvedených poistení sa môžete v ponukách poisťovní stretnúť s ďalšími poisteniami a pripoisteniami, ktoré môžu byť pre vaše podnikanie užitočné. Uzatvoriť môžete napríklad:


 • poistenie stavebných a montážnych prác,

 • poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone profesie,

 • poistenie zodpovednosti za environmentálnu škodu,

 • poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú členmi orgánov spoločnosti,

 • poistenie leteckých rizík,

 • poľnohospodárske poistenie.

Myslite na svoju budúcnosť a uzatvorte výhodné poistenia, ktoré v prípade nečakaných udalostí iste oceníte. Byť pripravený sa naozaj oplatí. Niektorým rizikám sa vyhnúť nedá, no ak nastane situácia, ktorú nečakáte, nečakané výdaje vás prekvapiť nemusia.

Alexandra MravíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.