Poistenie: Aké druhy poznáme a kedy sa vám zídu?

Poistenie: Aké druhy poznáme a kedy sa vám zídu?

V článku prinesieme orientačný prehľad rôznych druhov poistenia pre fyzické, aj právnické osoby. Pozrieme sa na to, ktoré poistenie je povinné a ktoré by ste rozhodne mali mať uzatvorené. Ak sa pripravíte na nečakané situácie dnes, zajtra vás neprekvapia nečakané výdaje.

Poistenie pre fyzické osoby

1. Povinné zmluvné poistenie

Tzv. PZP veľmi dobre pozná každý majiteľ vozidla. Ide totiž o zákonom stanovenú povinnosť, ktorá zaväzuje motoristov k uzatvoreniu   povinného zmluvného poistenia. Poistené musí byť každé motorové vozidlo, ktoré sa pohybuje v cestnej premávke. Toto poistenie kryje škody na zdraví a majetku, ktoré v prípade havárie spôsobíte inej osobe.


2. Havarijné poistenie

Toto poistenie sa vzťahuje na škody, ktoré v dôsledku škodovej udalosti vzniknú na vašom aute. Na rozdiel od PZP, uzatvorenie KASKA povinné nie je. Napriek tomu vám odporúčame   havarijné poistenie nepodceniť. KASKO kryje riziká spojené s haváriou, so živelnou udalosťou, s vandalizmom, no pomôže vám aj v prípade poškodenia čelného skla.

3. Poistenie nehnuteľnosti

Ak chcete pokojne spávať bez strachu o vašu nehnuteľnosť, myslite aj na poistenie nehnuteľnosti. Rizík, ktoré môžu ohroziť vašu nehnuteľnosť, je naozaj mnoho. Živelné pohromy, vandalizmus, požiar či výbuch – to je iba zopár možných rizík, pred ktorými sa môžete poistiť. Ak uzatvoríte kvalitné poistenie, nemusíte sa báť, že by ste v prípade nečakanej udalosti prišli o strechu nad hlavou.

4. Poistenie domácnosti

Ďalším typom poistenia majetku je poistenie, ktoré chráni váš majetok. Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na byt či dom, no poistenie domácnosti chráni všetko vybavenie, ktoré doma máte. Poistenie kryje riziká spojené so živelnou udalosťou, lúpežou a krádežou. Poistiť si môžete vybavenie vašej domácnosti, ale napríklad aj bicykel či domáceho maznáčika.


Vedeli ste, že...

... poistiť si môžete domácnosť aj na chate či vo víkendovom dome?

5. Úrazové poistenie

V živote nás občas môžu prekvapiť situácie, ktoré otrasú pevnou pôdou pod našimi nohami. Jednou z takýchto situácií je aj úraz. Ak v dôsledku vážneho úrazu prídete o pravidelný príjem, pomôže vám úrazové poistenie. Okrem jednorazového odškodnenia vám poisťovňa pomôže s financovaním nákladov vzniknutých úrazom, dlhodobou práceneschopnosťou a pobytom v nemocnici. Samozrejmosťou je aj úrazové poistenie pre deti.

6. Cestovné poistenie

Pred tým, ako si začnete baliť kufre a plánovať dovolenku, skontrolujte si, či máte uzatvorené cestovné poisteniePočas cestovania môžu nastať situácie, kedy sa vám kvalitné poistenie rozhodne zíde. Sumy za ošetrenie v zahraničí sa môžu vyšplhať do obrovských výšok, preto sa nespoliehajte na náhodu a užite si dovolenku bez starostí. Vybrať si môžete krátkodobé, aj dlhodobé cestovné poistenie.

Poistiť si môžete lietadlá aj plavidlá, ktoré vaša firma vlastní. Ak vlastníte niekoľko vozidiel, využiť môžete flotilové poistenie vozidiel. Flotilový druh poistenia je praktický, keďže povinné zmluvné poistenie aj havarijné poistenie máte uzatvorené na všetky autá jednou poistnou zmluvou.

7. Poistenie do hôr

Plánujete dovolenku v horách? V tom prípade vám nebude stačiť klasické cestovné poistenie, ale budete potrebovať špeciálne poistenie do hôr. Toto poistenie kryje aj náklady spojené so zásahom Horskej služby. Ak sa vám totiž stane úraz počas túry alebo lyžovačky, cena za zásah horských záchranárov vás môže nepríjemne prekvapiť.

8. Poistenie zodpovednosti za škodu

Poistite seba aj svoju rodinu, aby ste sa vyhli nečakaným výdavkom v prípade, že spôsobíte škodu inej osobe. Nezáleží na tom, či váš pes spôsobí škodu na susedovom majetku alebo vaše dieťa rozbije fľašu drahého vína v obchode – poistenie zodpovednosti za škodu vás chráni pred situáciami, ktoré vás v živote občas prekvapia.

9. Poistenie zodpovednosti za škodu zamestnávateľovi

Špeciálny druh poistenia chráni zamestnanca aj jeho zamestnávateľa pred finančnými stratami spôsobenými nečakanou škodovou udalosťou. Ak zamestnanec spôsobí škodu svojmu zamestnávateľovi, poistenie zodpovednosti zamestnanca ho ochráni pred vysokými výdavkami.


10. Životné poistenie

Ak chcete ochrániť seba aj svojich blízkych, uzavrite životné poistenie. Životné poistenie chráni vás a vašu rodinu pred finančnými problémami v situáciách, kedy z dôvodu smrti, úrazu, invalidity či PN-ky stratíte príjem a finančná stabilita vašej rodiny je ohrozená. Poisťovne ponúkajú desiatky výhodných pripoistení, balíček si preto môžete vyskladať celkom podľa vašich potrieb.


Náš TIP

Vo vybraných poisťovniach si môžete poistiť aj vašu profesijnú reputáciu.

Poistenie pre podnikateľov

1. Poistenie zodpovednosti za škodu

V prípade, že pri svojom podnikaní neúmyselne spôsobíte škodu na zdraví alebo majetku tretej osobe, iste oceníte poistenie zodpovednosti za škodu. Okrem toho si môžete vybrať zo širokej ponuky pripoistení. Vyskladať si môžete poistenie, ktoré pokryje všetky riziká spojené s vašou činnosťou.

2. Poistenie majetku a prerušenia prevádzky

Chráňte svoj majetok a využite výhodné poistenie. Poistenie majetku ochráni váš podnik pred rizikami spojenými so živelnými pohromami aj inými náhodnými škodami, ktoré môžu ohroziť jeho prevádzku. V prípade, že nastane škodová udalosť, kvôli ktorej budete musieť pozastaviť prevádzku, nemusíte sa obávať o stratený zisk ani fixné náklady.

3. Poistenie strojov a elektroniky

Ak pracujete s drahými strojnými či elektrickými zariadeniami, nechajte si ich poistiť a chráňte svoj podnik pred vysokými výdajmi spojenými s ich opravami. Poistenie sa vám zíde v prípade, že sa vám stroj nečakane pokazí vplyvom výrobnej chyby, ľudského faktoru alebo z prevádzkových príčin.

4. Poistenie vozidiel, lietadiel a plavidiel

Poistiť si môžete lietadlá aj plavidlá, ktoré vaša firma vlastní. Ak vlastníte niekoľko vozidiel, využiť môžete flotilové poistenie vozidiel. Flotilový druh poistenia je praktický, keďže povinné zmluvné poistenie aj havarijné poistenie máte uzatvorené na všetky autá jednou poistnou zmluvou.

5. Poistenie prepravných rizík

Ak prepravujete tovar, zodpovedáte za škodu, ktorá počas prepravy vznikne. Pripravte sa aj na takéto situácie a využite poistenie zodpovednosti za škodu cestného nákladného dopravcu. Ak sa počas prepravy zásielka stratí alebo poškodí, budete krytý a nemusíte sa obávať nečakaných výdavkov.

Ďalšie poistenia

Okrem vyššie uvedených poistení sa môžete v ponukách poisťovní stretnúť s ďalšími poisteniami a pripoisteniami, ktoré môžu byť pre vaše podnikanie užitočné. Uzatvoriť môžete napríklad:


 • poistenie stavebných a montážnych prác,

 • poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone profesie,

 • poistenie zodpovednosti za environmentálnu škodu,

 • poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú členmi orgánov spoločnosti,

 • poistenie leteckých rizík,

 • poľnohospodárske poistenie.

Myslite na svoju budúcnosť a uzatvorte výhodné poistenia, ktoré v prípade nečakaných udalostí iste oceníte. Byť pripravený sa naozaj oplatí. Niektorým rizikám sa vyhnúť nedá, no ak nastane situácia, ktorú nečakáte, nečakané výdaje vás prekvapiť nemusia.

Alexandra MravíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.