Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

druhy online poistenia

Poistenie: Aké druhy poznáme a kedy sa vám zídu?

5/5

V článku prinesieme orientačný prehľad rôznych druhov poistenia pre fyzické, aj právnické osoby. Pozrieme sa na to, ktoré poistenie je povinné a ktoré by ste rozhodne mali mať uzatvorené. Ak sa pripravíte na nečakané situácie dnes, zajtra vás neprekvapia nečakané výdaje.

Poistenie pre fyzické osoby

1. Povinné zmluvné poistenie

Tzv. PZP veľmi dobre pozná každý majiteľ vozidla. Ide totiž o zákonom stanovenú povinnosť, ktorá zaväzuje motoristov k uzatvoreniu povinného zmluvného poistenia. Poistené musí byť každé motorové vozidlo, ktoré sa pohybuje v cestnej premávke. Toto poistenie kryje škody na zdraví a majetku, ktoré v prípade havárie spôsobíte inej osobe.


2. Havarijné poistenie

Toto poistenie sa vzťahuje na škody, ktoré v dôsledku škodovej udalosti vzniknú na vašom aute. Na rozdiel od PZP, uzatvorenie KASKA povinné nie je. Napriek tomu vám odporúčame havarijné poistenie nepodceniť. KASKO kryje riziká spojené s haváriou, so živelnou udalosťou, s vandalizmom, no pomôže vám aj v prípade poškodenia čelného skla.

3. Poistenie nehnuteľnosti

Ak chcete pokojne spávať bez strachu o vašu nehnuteľnosť, myslite aj na poistenie nehnuteľnosti. Rizík, ktoré môžu ohroziť vašu nehnuteľnosť, je naozaj mnoho. Živelné pohromy, vandalizmus, požiar či výbuch – to je iba zopár možných rizík, pred ktorými sa môžete poistiť. Ak uzatvoríte kvalitné poistenie, nemusíte sa báť, že by ste v prípade nečakanej udalosti prišli o strechu nad hlavou.

4. Poistenie domácnosti

Ďalším typom poistenia majetku je poistenie, ktoré chráni váš majetok. Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na byt či dom, no poistenie domácnosti chráni všetko vybavenie, ktoré doma máte. Poistenie kryje riziká spojené so živelnou udalosťou, lúpežou a krádežou. Poistiť si môžete vybavenie vašej domácnosti, ale napríklad aj bicykel či domáceho maznáčika.


Vedeli ste, že...

... poistiť si môžete domácnosť aj na chate či vo víkendovom dome?


5. Úrazové poistenie

V živote nás občas môžu prekvapiť situácie, ktoré otrasú pevnou pôdou pod našimi nohami. Jednou z takýchto situácií je aj úraz. Ak v dôsledku vážneho úrazu prídete o pravidelný príjem, pomôže vám úrazové poistenie. Okrem jednorazového odškodnenia vám poisťovňa pomôže s financovaním nákladov vzniknutých úrazom, dlhodobou práceneschopnosťou a pobytom v nemocnici. Samozrejmosťou je aj úrazové poistenie pre deti.

6. Cestovné poistenie

Pred tým, ako si začnete baliť kufre a plánovať dovolenku, skontrolujte si, či máte uzatvorené cestovné poistenie. Počas cestovania môžu nastať situácie, kedy sa vám kvalitné poistenie rozhodne zíde. Sumy za ošetrenie v zahraničí sa môžu vyšplhať do obrovských výšok, preto sa nespoliehajte na náhodu a užite si dovolenku bez starostí. Vybrať si môžete krátkodobé, aj dlhodobé cestovné poistenie.

Poistiť si môžete lietadlá aj plavidlá, ktoré vaša firma vlastní. Ak vlastníte niekoľko vozidiel, využiť môžete flotilové poistenie vozidiel. Flotilový druh poistenia je praktický, keďže povinné zmluvné poistenie aj havarijné poistenie máte uzatvorené na všetky autá jednou poistnou zmluvou.

7. Poistenie do hôr

Plánujete dovolenku v horách? V tom prípade vám nebude stačiť klasické cestovné poistenie, ale budete potrebovať špeciálne poistenie do hôr. Toto poistenie kryje aj náklady spojené so zásahom Horskej služby. Ak sa vám totiž stane úraz počas túry alebo lyžovačky, cena za zásah horských záchranárov vás môže nepríjemne prekvapiť.

8. Poistenie zodpovednosti za škodu

Poistite seba aj svoju rodinu, aby ste sa vyhli nečakaným výdavkom v prípade, že spôsobíte škodu inej osobe. Nezáleží na tom, či váš pes spôsobí škodu na susedovom majetku alebo vaše dieťa rozbije fľašu drahého vína v obchode – poistenie zodpovednosti za škodu vás chráni pred situáciami, ktoré vás v živote občas prekvapia.

9. Poistenie zodpovednosti za škodu zamestnávateľovi

Špeciálny druh poistenia chráni zamestnanca aj jeho zamestnávateľa pred finančnými stratami spôsobenými nečakanou škodovou udalosťou. Ak zamestnanec spôsobí škodu svojmu zamestnávateľovi, poistenie zodpovednosti zamestnanca ho ochráni pred vysokými výdavkami.

10. Životné poistenie

Ak chcete ochrániť seba aj svojich blízkych, uzavrite životné poistenie. Životné poistenie chráni vás a vašu rodinu pred finančnými problémami v situáciách, kedy z dôvodu smrti, úrazu, invalidity či PN-ky stratíte príjem a finančná stabilita vašej rodiny je ohrozená. Poisťovne ponúkajú desiatky výhodných pripoistení, balíček si preto môžete vyskladať celkom podľa vašich potrieb.


Náš TIP

Vo vybraných poisťovniach si môžete poistiť aj vašu profesijnú reputáciu.


Poistenie pre podnikateľov

1. Poistenie zodpovednosti za škodu

V prípade, že pri svojom podnikaní neúmyselne spôsobíte škodu na zdraví alebo majetku tretej osobe, iste oceníte poistenie zodpovednosti za škodu. Okrem toho si môžete vybrať zo širokej ponuky pripoistení. Vyskladať si môžete poistenie, ktoré pokryje všetky riziká spojené s vašou činnosťou.

2. Poistenie majetku a prerušenia prevádzky

Chráňte svoj majetok a využite výhodné poistenie. Poistenie majetku ochráni váš podnik pred rizikami spojenými so živelnými pohromami aj inými náhodnými škodami, ktoré môžu ohroziť jeho prevádzku. V prípade, že nastane škodová udalosť, kvôli ktorej budete musieť pozastaviť prevádzku, nemusíte sa obávať o stratený zisk ani fixné náklady.

3. Poistenie strojov a elektroniky

Ak pracujete s drahými strojnými či elektrickými zariadeniami, nechajte si ich poistiť a chráňte svoj podnik pred vysokými výdajmi spojenými s ich opravami. Poistenie sa vám zíde v prípade, že sa vám stroj nečakane pokazí vplyvom výrobnej chyby, ľudského faktoru alebo z prevádzkových príčin.

4. Poistenie vozidiel, lietadiel a plavidiel

Poistiť si môžete lietadlá aj plavidlá, ktoré vaša firma vlastní. Ak vlastníte niekoľko vozidiel, využiť môžete flotilové poistenie vozidiel. Flotilový druh poistenia je praktický, keďže povinné zmluvné poistenie aj havarijné poistenie máte uzatvorené na všetky autá jednou poistnou zmluvou.

5. Poistenie prepravných rizík

Ak prepravujete tovar, zodpovedáte za škodu, ktorá počas prepravy vznikne. Pripravte sa aj na takéto situácie a využite poistenie zodpovednosti za škodu cestného nákladného dopravcu. Ak sa počas prepravy zásielka stratí alebo poškodí, budete krytý a nemusíte sa obávať nečakaných výdavkov.

Ďalšie poistenia

Okrem vyššie uvedených poistení sa môžete v ponukách poisťovní stretnúť s ďalšími poisteniami a pripoisteniami, ktoré môžu byť pre vaše podnikanie užitočné. Uzatvoriť môžete napríklad:

  • poistenie stavebných a montážnych prác,

  • poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone profesie,

  • poistenie zodpovednosti za environmentálnu škodu,

  • poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú členmi orgánov spoločnosti,

  • poistenie leteckých rizík,

  • poľnohospodárske poistenie.

Myslite na svoju budúcnosť a uzatvorte výhodné poistenia, ktoré v prípade nečakaných udalostí iste oceníte. Byť pripravený sa naozaj oplatí. Niektorým rizikám sa vyhnúť nedá, no ak nastane situácia, ktorú nečakáte, nečakané výdaje vás prekvapiť nemusia.

Alexandra Mravíková
Alexandra Mravíková
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.