Auto s rozbitým čelným sklom

NBS: poisťovne musia plniť poškodené čelné sklá z PZP. Budú zvyšovať ceny?

Už dlhšie existujúca nevôľa poisťovní preplácať poškodené čelné sklá v rámci povinného zmluvného poistenia založená na doktríne o nepreukázateľnosti kauzálnej súvislosti medzi príčinou poškodenia skla a samotným následkom a s tým súvisiaca nejednotná prax poisťovateľov pri likvidácií škodových udalostí si vyžiadala intervenciu Národnej banky Slovenska, ktorá svojim stanoviskom k likvidácii škodových udalostí v povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla v prípadoch škôd na čelnom skle spôsobených kameňom vymršteným spod kolies iného motorového vozidla zaviazala poisťovne k jednotnej praxi pri likvidácií škôd na čelnom skle z povinného zmluvného poistenia.

Podľa stanoviska NBS je v prípade škody na čelnom skle spôsobenej vymrštením kameňa spod kolies iného motorového vozidla okolnosť, ktorá má pôvod v prevádzke motorového vozidla.

Prejavom prevádzky motorového vozidla je v tomto prípade otáčavý pohyb jeho kolies. Aj keď kameň nie je súčasťou motorového vozidla, bez pôsobenia otáčavého pohybu kolies idúceho motorového vozidla by kameň zostal na svojom mieste na ceste a k jeho vymršteniu a vzniku škody by nedošlo. Prevádzka motorového vozidla je teda príčinou vymrštenia kameňa, ktorý nárazom do čelného skla spôsobí škodu.

Bude sa zvyšovať poistné?

Je nesporné, že niekdajšie zamedzenie plnenia škôd na čelných sklách z povinného zmluvného poistenia malo svoj pôvod v snahe poisťovní znížiť svoje náklady súvisiace s výplatou poistných plnení v dôsledku medziročne znižujúcej sa ceny povinného zmluvného poistenia a preto by bolo logické, keby sa poisťovne pokúsili preniesť zvýšené náklady na výplatu poistných plnení do vyšších cien povinného zmluvného poistenia navzdory mimoriadne silnej konkurencií v predmetnom poistnom odvetví.

Je stanovisko správne?

Do určitej miery dávala logiku aj doktrína o nepreukázateľnosti vzniku škody poisťovní, stanovisko NBS sa však opiera o platnú legislatívu a jeho právnu i vecnú správnosť nemožno spochybniť. Na druhej strane, poisťovateľ je pri posudzovaní poistnej udalosti povinný zistiť skutkový stav veci a to je v prípade, ak sa "škodca" i "poškodený" nedohodnú v otázke zavinenia škody v prípade nemožnosti preukázania vzniku škody nemožné.

Na Slovensku známy stav, kedy sa dlhodobo riešili opravy čelných skiel opísaním si evidenčného čísla pokiaľ možno náhodného nákladného vozidla a následne nárokovaním si škody z povinného zmluvného poistenia "náhodného" vinníka, alebo využitím ochoty kamaráta obetovať svoju bezškodovosť na PZP bol spoločensky tolerovaný a využívaný nemalou skupinou motoristov.

Na prvý pohľad môže byť pre mnohých v duchu hesla "z cudzieho krv netečie" sympatická a dokonca aj oprávnená snaha niektorých motoristov nárokovať si preplatenie takejto škody z PZP, no v zmysle Zákona o PZP sa poistné "stanovuje vo výške zabezpečujúcej splniteľnosť všetkých záväzkov poisťovateľa vyplývajúcich z poistenia zodpovednosti vrátane tvorby rezerv podľa osobitného predpisu," a to môže mať za dôsledok zvýšenie ceny povinného zmluvného poistenia pre všetkých, vrátane klientov, ktorí si v rámci individuálnej zodpovednosti a nevôle riešiť otázku škôd na čelných sklách šedými cestami platia poistenie čelného skla, alebo majú uzatvorené havarijné poistenie, ktoré môže kryť takýto typ škôd v plnom rozsahu.

Riešenie?

Generálna zákonná výluka plnenia čelných skiel z povinného zmluvného poistenia by zabránila možnej nutnosti zvyšovania ceny PZP spôsobenej zvýšenými nákladmi poisťovateľov na výplatu poistného plnenia a zároveň by jasným spôsobom otvorila priestor pre produkty poistenia čelného skla, ktoré by si klient mohol uzatvoriť na základe individuálneho rozhodnutia. Toto je jediný spôsob, ako zabrániť tomu, aby motoristi, ktorí v rámci individuálnej zodpovednosti predvídajú vznik škody a uzatvoria si patričné poistenie nedoplácali na tých, ktorí tak neurobia. Je to však príliš nepopulárne riešenie.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.