dvaja muži pri aute

Kde si môžete lacno overiť rakúske VIN číslo?

Ak si kupujete ojazdené vozidlo, zvyčajne sa s takouto kúpou spájajú aj riziká. Môže sa stať, že narazíte na zlý technický stav auta, prípadne vám predajca utají opravu poškodenej časti vozidla. Opravu nemusí odhaliť ani kontrola originality na základe hrúbky nanesenej vrstvy. Ako si môžete overiť stav vozidla podľa kódu, ak ho máte napríklad z Rakúska?

Riziková je aj kúpa vozidla, ktoré má stočené kilometre

Ide o jedno z najväčších rizík pri kúpe ojazdeného auta. Hoci existujú zákony, ktoré to zakazujú, pri obchodovaní s autami sa vždy nájde ziskuchtivý špekulant. Využívajú viaceré rafinované triky, ako vybabrať s kupujúcim. 

K veľmi závažným hrozbám patrí aj kúpa vozidla, ktoré je kradnuté. Ak sa to stane a nový majiteľ nevedomky kúpi kradnuté auto, má sa na čo tešiť. Dá sa tomu predísť? Samozrejme, že dá. Skúste si overiť VIN číslo.

Čo je VIN číslo?

Ide o unikátne 17-miestne číslo a má ho pridelené každé jedno vozidlo.  Sú v ňom všetky údaje slúžiace na priamu identifikáciu vozidla. VIN kód je možné dekódovať a jeho rozšifrovaním si môžete overiť, aký je rok výroby, výbava či model auta. Údaje, ktoré získate po dekódovaní čísla VIN, si môžete hneď porovnať s údajmi, ktoré vám poskytol inzerujúci. 

Kód je prístupný  vo veľkom aj malom technickom preukaze, zelenej karte, servisnej knižke či na poistke. Okrem toho je vyobrazené aj na aute.

Vedeli ste, že…

… autám, ktoré boli vyrobené na území Slovenska, je pridelený kód U5, U6 a U7 na úplnom začiatku čísla VIN?

Čo znamenajú jednotlivé znaky?

 • Prvé 3 znaky sú označované ako identifikátor producenta automobilov. Môže ísť o kombináciu písmen aj číslic.

 • Posledné 4 znaky sú väčšinou už len čísla, patria k jedinečným identifikátorom konkrétneho motorového vozidla. Väčšinou sa pri nich uvádza rok výroby, ako aj sériové číslo.

 • Ostatné znaky medzi týmito dvomi skupinami opisujú samotný model vozidla.

Kde môžete hľadať VIN číslo?

VIN číslo môžete nájsť na týchto miestach:

 • v priestore motora,

 • pod čelným sklom pod sedadlom jazdca,

 • na vozidle (na špeciálnom výrobnom štítku),

 • pod podlahou pri sedadle spolujazdca alebo na pravej strane, kde je batožinový priestor,

 • na hornom leme podbehu, prípadne na držiaku prednej pravej tlmiacej a pružiacej jednotky.

Stáčajú sa autá vyrobené, ale aj dovezené na Slovensko

Ak sa stáčajú kilometre, nejde len o pár tisíc kilometrov, ale často až o 70 000 alebo dokonca aj 100 000 kilometrov. Nekalý biznis neustále prekvitá a špekulanti si nelámu hlavu ani nad prísnou legislatívou. Stáčanie kilometrov nie je späté len s autami zo zahraničia, ale aj s ojazdenými autami, ktoré sú vyrobené u nás.

Ak je auto dovezené zo zahraničia, nepovolená úprava odometra sa vykonáva pred kontrolou originality. Pri ojazdených autách, ktoré sú vyrobené na Slovensku, sa o stáčanie kilometrov postarajú špekulatívni majitelia.

Ako sa dajú overiť kilometre na vozidle zo zahraničia?

Všetky dovezené autá zo zahraničia musia prejsť kontrolou originality, ktorá preskúma, či niekto nemal prístup k dokladom, VIN číslu alebo či niekto nezasahoval do konštrukcie. Po tom, ako auto absolvuje kontrolu, dostane ODO-Pass EU  a informácie o vozidle sú zaznamenané do výpisu.

Ak máte záujem o vozidlo zo zahraničia, napríklad z Rakúska, môžete si ho overiť ešte pred dovozom. V prípade, že ovládate jazyk, VIN číslo si môžete ísť overiť aj osobne do poisťovne či na príslušný úrad.

TIP

Teď vám majiteľ pošle fotografiu s údajmi, informácie o stočených kilometroch si môžete pozrieť na nemeckej stránke autoDNA. Nájdete tam informácie o ojazdených autách z Európy aj z USA, a to úplne zadarmo.

Dovoz vozidla z Rakúska

Ak si  kúpite nové vozidlo v Rakúsku na dovoz do inej krajiny EÚ, nemusíte rakúskemu predajcovi platiť DPH. Ak je vozidlo používané, DPH je splatná v Rakúsku, a to pri nákupe vozidla u predajcu.

Predávajúci by vám mal poskytnúť nasledujúce dokumenty:

 • kúpna zmluva alebo faktúra,

 • osvedčenia o registrácii,

 • Európsky certifikát o zhode vozidla (COC).Ak vám predávajúci neposkytne COC, je možné potrebnú certifikáciu požadovať od generálneho dovozcu značky vozidla. Ak výrobca COC neposkytne, zodpovednosť nesie guvernér federálnej provincie, v ktorej je vozidlo registrované. 

Za zaradenie vozidla do databázy COC potom zodpovedá technické testovacie centrum príslušnej federálnej provincie.

DPH ako zábezpeka

V praxi si niektorí rakúski díleri účtujú DPH za nákup nových vozidiel ako formu zábezpeky. Čiastka sa vám vráti hneď, ako bude vozidlo registrované v krajine kupujúceho. Na uskutočnenie tejto refundácie bude rakúsky predajca spravidla vyžadovať kópiu osvedčenia o registrácii a doklad o zaplatení DPH.

Dobrovoľná technická kontrola

Pri kúpe alebo predaji vozidla nie sú predajcovia v Rakúsku povinní vykonávať technickú kontrolu. Stane sa povinnou až 1 rok po prvej registrácii vozidla. Niektoré členské štáty EÚ uznávajú technické kontroly vykonávané v Rakúsku.

Bežne sa však odporúča nechať  vozidlo pred kúpou skontrolovať rakúskemu združeniu motoristov alebo nezávislému odborníkovi so súhlasom predajcu. Platí to  najmä pre ojazdené autá. Náklady na tieto kontroly musí obvykle znášať kupujúci.

Zhrnutie

Ak ste sa rozhodli pre kúpu vozidla z Rakúska, overenie VIN čísla by pre vás malo byť neodmysliteľnou súčasťou. Tieto skutočnosti si môžete overiť online, ale ak ovládate jazyk, môžete zájsť priamo do poisťovne alebo na úrad do Rakúska.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?