dvaja muži pri aute

Kde si môžete lacno overiť rakúske VIN číslo?

Ak si kupujete ojazdené vozidlo, zvyčajne sa s takouto kúpou spájajú aj riziká. Môže sa stať, že narazíte na zlý technický stav auta, prípadne vám predajca utají opravu poškodenej časti vozidla. Opravu nemusí odhaliť ani kontrola originality na základe hrúbky nanesenej vrstvy. Ako si môžete overiť stav vozidla podľa kódu, ak ho máte napríklad z Rakúska?

Riziková je aj kúpa vozidla, ktoré má stočené kilometre

Ide o jedno z najväčších rizík pri kúpe ojazdeného auta. Hoci existujú zákony, ktoré to zakazujú, pri obchodovaní s autami sa vždy nájde ziskuchtivý špekulant. Využívajú viaceré rafinované triky, ako vybabrať s kupujúcim. 

K veľmi závažným hrozbám patrí aj kúpa vozidla, ktoré je kradnuté. Ak sa to stane a nový majiteľ nevedomky kúpi kradnuté auto, má sa na čo tešiť. Dá sa tomu predísť? Samozrejme, že dá. Skúste si overiť VIN číslo.

Čo je VIN číslo?

Ide o unikátne 17-miestne číslo a má ho pridelené každé jedno vozidlo.  Sú v ňom všetky údaje slúžiace na priamu identifikáciu vozidla. VIN kód je možné dekódovať a jeho rozšifrovaním si môžete overiť, aký je rok výroby, výbava či model auta. Údaje, ktoré získate po dekódovaní čísla VIN, si môžete hneď porovnať s údajmi, ktoré vám poskytol inzerujúci. 

Kód je prístupný  vo veľkom aj malom technickom preukaze, zelenej karte, servisnej knižke či na poistke. Okrem toho je vyobrazené aj na aute.

Vedeli ste, že…

… autám, ktoré boli vyrobené na území Slovenska, je pridelený kód U5, U6 a U7 na úplnom začiatku čísla VIN?

Čo znamenajú jednotlivé znaky?

 • Prvé 3 znaky sú označované ako identifikátor producenta automobilov. Môže ísť o kombináciu písmen aj číslic.

 • Posledné 4 znaky sú väčšinou už len čísla, patria k jedinečným identifikátorom konkrétneho motorového vozidla. Väčšinou sa pri nich uvádza rok výroby, ako aj sériové číslo.

 • Ostatné znaky medzi týmito dvomi skupinami opisujú samotný model vozidla.

Kde môžete hľadať VIN číslo?

VIN číslo môžete nájsť na týchto miestach:

 • v priestore motora,

 • pod čelným sklom pod sedadlom jazdca,

 • na vozidle (na špeciálnom výrobnom štítku),

 • pod podlahou pri sedadle spolujazdca alebo na pravej strane, kde je batožinový priestor,

 • na hornom leme podbehu, prípadne na držiaku prednej pravej tlmiacej a pružiacej jednotky.

Stáčajú sa autá vyrobené, ale aj dovezené na Slovensko

Ak sa stáčajú kilometre, nejde len o pár tisíc kilometrov, ale často až o 70 000 alebo dokonca aj 100 000 kilometrov. Nekalý biznis neustále prekvitá a špekulanti si nelámu hlavu ani nad prísnou legislatívou. Stáčanie kilometrov nie je späté len s autami zo zahraničia, ale aj s ojazdenými autami, ktoré sú vyrobené u nás.

Ak je auto dovezené zo zahraničia, nepovolená úprava odometra sa vykonáva pred kontrolou originality. Pri ojazdených autách, ktoré sú vyrobené na Slovensku, sa o stáčanie kilometrov postarajú špekulatívni majitelia.

Ako sa dajú overiť kilometre na vozidle zo zahraničia?

Všetky dovezené autá zo zahraničia musia prejsť kontrolou originality, ktorá preskúma, či niekto nemal prístup k dokladom, VIN číslu alebo či niekto nezasahoval do konštrukcie. Po tom, ako auto absolvuje kontrolu, dostane ODO-Pass EU  a informácie o vozidle sú zaznamenané do výpisu.

Ak máte záujem o vozidlo zo zahraničia, napríklad z Rakúska, môžete si ho overiť ešte pred dovozom. V prípade, že ovládate jazyk, VIN číslo si môžete ísť overiť aj osobne do poisťovne či na príslušný úrad.

TIP

Teď vám majiteľ pošle fotografiu s údajmi, informácie o stočených kilometroch si môžete pozrieť na nemeckej stránke autoDNA. Nájdete tam informácie o ojazdených autách z Európy aj z USA, a to úplne zadarmo.

Dovoz vozidla z Rakúska

Ak si  kúpite nové vozidlo v Rakúsku na dovoz do inej krajiny EÚ, nemusíte rakúskemu predajcovi platiť DPH. Ak je vozidlo používané, DPH je splatná v Rakúsku, a to pri nákupe vozidla u predajcu.

Predávajúci by vám mal poskytnúť nasledujúce dokumenty:

 • kúpna zmluva alebo faktúra,

 • osvedčenia o registrácii,

 • Európsky certifikát o zhode vozidla (COC).Ak vám predávajúci neposkytne COC, je možné potrebnú certifikáciu požadovať od generálneho dovozcu značky vozidla. Ak výrobca COC neposkytne, zodpovednosť nesie guvernér federálnej provincie, v ktorej je vozidlo registrované. 

Za zaradenie vozidla do databázy COC potom zodpovedá technické testovacie centrum príslušnej federálnej provincie.

DPH ako zábezpeka

V praxi si niektorí rakúski díleri účtujú DPH za nákup nových vozidiel ako formu zábezpeky. Čiastka sa vám vráti hneď, ako bude vozidlo registrované v krajine kupujúceho. Na uskutočnenie tejto refundácie bude rakúsky predajca spravidla vyžadovať kópiu osvedčenia o registrácii a doklad o zaplatení DPH.

Dobrovoľná technická kontrola

Pri kúpe alebo predaji vozidla nie sú predajcovia v Rakúsku povinní vykonávať technickú kontrolu. Stane sa povinnou až 1 rok po prvej registrácii vozidla. Niektoré členské štáty EÚ uznávajú technické kontroly vykonávané v Rakúsku.

Bežne sa však odporúča nechať  vozidlo pred kúpou skontrolovať rakúskemu združeniu motoristov alebo nezávislému odborníkovi so súhlasom predajcu. Platí to  najmä pre ojazdené autá. Náklady na tieto kontroly musí obvykle znášať kupujúci.

Zhrnutie

Ak ste sa rozhodli pre kúpu vozidla z Rakúska, overenie VIN čísla by pre vás malo byť neodmysliteľnou súčasťou. Tieto skutočnosti si môžete overiť online, ale ak ovládate jazyk, môžete zájsť priamo do poisťovne alebo na úrad do Rakúska.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.