dvaja muži pri aute

Kde si môžete lacno overiť rakúske VIN číslo?

Ak si kupujete ojazdené vozidlo, zvyčajne sa s takouto kúpou spájajú aj riziká. Môže sa stať, že narazíte na zlý technický stav auta, prípadne vám predajca utají opravu poškodenej časti vozidla. Opravu nemusí odhaliť ani kontrola originality na základe hrúbky nanesenej vrstvy. Ako si môžete overiť stav vozidla podľa kódu, ak ho máte napríklad z Rakúska?

Riziková je aj kúpa vozidla, ktoré má stočené kilometre

Ide o jedno z najväčších rizík pri kúpe ojazdeného auta. Hoci existujú zákony, ktoré to zakazujú, pri obchodovaní s autami sa vždy nájde ziskuchtivý špekulant. Využívajú viaceré rafinované triky, ako vybabrať s kupujúcim. 

K veľmi závažným hrozbám patrí aj kúpa vozidla, ktoré je kradnuté. Ak sa to stane a nový majiteľ nevedomky kúpi kradnuté auto, má sa na čo tešiť. Dá sa tomu predísť? Samozrejme, že dá. Skúste si overiť VIN číslo.

Čo je VIN číslo?

Ide o unikátne 17-miestne číslo a má ho pridelené každé jedno vozidlo.  Sú v ňom všetky údaje slúžiace na priamu identifikáciu vozidla. VIN kód je možné dekódovať a jeho rozšifrovaním si môžete overiť, aký je rok výroby, výbava či model auta. Údaje, ktoré získate po dekódovaní čísla VIN, si môžete hneď porovnať s údajmi, ktoré vám poskytol inzerujúci. 

Kód je prístupný  vo veľkom aj malom technickom preukaze, zelenej karte, servisnej knižke či na poistke. Okrem toho je vyobrazené aj na aute.

Vedeli ste, že…

… autám, ktoré boli vyrobené na území Slovenska, je pridelený kód U5, U6 a U7 na úplnom začiatku čísla VIN?

Čo znamenajú jednotlivé znaky?

 • Prvé 3 znaky sú označované ako identifikátor producenta automobilov. Môže ísť o kombináciu písmen aj číslic.

 • Posledné 4 znaky sú väčšinou už len čísla, patria k jedinečným identifikátorom konkrétneho motorového vozidla. Väčšinou sa pri nich uvádza rok výroby, ako aj sériové číslo.

 • Ostatné znaky medzi týmito dvomi skupinami opisujú samotný model vozidla.

Kde môžete hľadať VIN číslo?

VIN číslo môžete nájsť na týchto miestach:

 • v priestore motora,

 • pod čelným sklom pod sedadlom jazdca,

 • na vozidle (na špeciálnom výrobnom štítku),

 • pod podlahou pri sedadle spolujazdca alebo na pravej strane, kde je batožinový priestor,

 • na hornom leme podbehu, prípadne na držiaku prednej pravej tlmiacej a pružiacej jednotky.

Stáčajú sa autá vyrobené, ale aj dovezené na Slovensko

Ak sa stáčajú kilometre, nejde len o pár tisíc kilometrov, ale často až o 70 000 alebo dokonca aj 100 000 kilometrov. Nekalý biznis neustále prekvitá a špekulanti si nelámu hlavu ani nad prísnou legislatívou. Stáčanie kilometrov nie je späté len s autami zo zahraničia, ale aj s ojazdenými autami, ktoré sú vyrobené u nás.

Ak je auto dovezené zo zahraničia, nepovolená úprava odometra sa vykonáva pred kontrolou originality. Pri ojazdených autách, ktoré sú vyrobené na Slovensku, sa o stáčanie kilometrov postarajú špekulatívni majitelia.

Ako sa dajú overiť kilometre na vozidle zo zahraničia?

Všetky dovezené autá zo zahraničia musia prejsť kontrolou originality, ktorá preskúma, či niekto nemal prístup k dokladom, VIN číslu alebo či niekto nezasahoval do konštrukcie. Po tom, ako auto absolvuje kontrolu, dostane ODO-Pass EU  a informácie o vozidle sú zaznamenané do výpisu.

Ak máte záujem o vozidlo zo zahraničia, napríklad z Rakúska, môžete si ho overiť ešte pred dovozom. V prípade, že ovládate jazyk, VIN číslo si môžete ísť overiť aj osobne do poisťovne či na príslušný úrad.

TIP

Teď vám majiteľ pošle fotografiu s údajmi, informácie o stočených kilometroch si môžete pozrieť na nemeckej stránke autoDNA. Nájdete tam informácie o ojazdených autách z Európy aj z USA, a to úplne zadarmo.

Dovoz vozidla z Rakúska

Ak si  kúpite nové vozidlo v Rakúsku na dovoz do inej krajiny EÚ, nemusíte rakúskemu predajcovi platiť DPH. Ak je vozidlo používané, DPH je splatná v Rakúsku, a to pri nákupe vozidla u predajcu.

Predávajúci by vám mal poskytnúť nasledujúce dokumenty:

 • kúpna zmluva alebo faktúra,

 • osvedčenia o registrácii,

 • Európsky certifikát o zhode vozidla (COC).Ak vám predávajúci neposkytne COC, je možné potrebnú certifikáciu požadovať od generálneho dovozcu značky vozidla. Ak výrobca COC neposkytne, zodpovednosť nesie guvernér federálnej provincie, v ktorej je vozidlo registrované. 

Za zaradenie vozidla do databázy COC potom zodpovedá technické testovacie centrum príslušnej federálnej provincie.

DPH ako zábezpeka

V praxi si niektorí rakúski díleri účtujú DPH za nákup nových vozidiel ako formu zábezpeky. Čiastka sa vám vráti hneď, ako bude vozidlo registrované v krajine kupujúceho. Na uskutočnenie tejto refundácie bude rakúsky predajca spravidla vyžadovať kópiu osvedčenia o registrácii a doklad o zaplatení DPH.

Dobrovoľná technická kontrola

Pri kúpe alebo predaji vozidla nie sú predajcovia v Rakúsku povinní vykonávať technickú kontrolu. Stane sa povinnou až 1 rok po prvej registrácii vozidla. Niektoré členské štáty EÚ uznávajú technické kontroly vykonávané v Rakúsku.

Bežne sa však odporúča nechať  vozidlo pred kúpou skontrolovať rakúskemu združeniu motoristov alebo nezávislému odborníkovi so súhlasom predajcu. Platí to  najmä pre ojazdené autá. Náklady na tieto kontroly musí obvykle znášať kupujúci.

Zhrnutie

Ak ste sa rozhodli pre kúpu vozidla z Rakúska, overenie VIN čísla by pre vás malo byť neodmysliteľnou súčasťou. Tieto skutočnosti si môžete overiť online, ale ak ovládate jazyk, môžete zájsť priamo do poisťovne alebo na úrad do Rakúska.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.