dvaja muži pri aute

Kde si môžete lacno overiť rakúske VIN číslo?

Ak si kupujete ojazdené vozidlo, zvyčajne sa s takouto kúpou spájajú aj riziká. Môže sa stať, že narazíte na zlý technický stav auta, prípadne vám predajca utají opravu poškodenej časti vozidla. Opravu nemusí odhaliť ani kontrola originality na základe hrúbky nanesenej vrstvy. Ako si môžete overiť stav vozidla podľa kódu, ak ho máte napríklad z Rakúska?

Riziková je aj kúpa vozidla, ktoré má stočené kilometre

Ide o jedno z najväčších rizík pri kúpe ojazdeného auta. Hoci existujú zákony, ktoré to zakazujú, pri obchodovaní s autami sa vždy nájde ziskuchtivý špekulant. Využívajú viaceré rafinované triky, ako vybabrať s kupujúcim. 

K veľmi závažným hrozbám patrí aj kúpa vozidla, ktoré je kradnuté. Ak sa to stane a nový majiteľ nevedomky kúpi kradnuté auto, má sa na čo tešiť. Dá sa tomu predísť? Samozrejme, že dá. Skúste si overiť VIN číslo.

Čo je VIN číslo?

Ide o unikátne 17-miestne číslo a má ho pridelené každé jedno vozidlo.  Sú v ňom všetky údaje slúžiace na priamu identifikáciu vozidla. VIN kód je možné dekódovať a jeho rozšifrovaním si môžete overiť, aký je rok výroby, výbava či model auta. Údaje, ktoré získate po dekódovaní čísla VIN, si môžete hneď porovnať s údajmi, ktoré vám poskytol inzerujúci. 

Kód je prístupný  vo veľkom aj malom technickom preukaze, zelenej karte, servisnej knižke či na poistke. Okrem toho je vyobrazené aj na aute.

Vedeli ste, že…

… autám, ktoré boli vyrobené na území Slovenska, je pridelený kód U5, U6 a U7 na úplnom začiatku čísla VIN?

Čo znamenajú jednotlivé znaky?

 • Prvé 3 znaky sú označované ako identifikátor producenta automobilov. Môže ísť o kombináciu písmen aj číslic.

 • Posledné 4 znaky sú väčšinou už len čísla, patria k jedinečným identifikátorom konkrétneho motorového vozidla. Väčšinou sa pri nich uvádza rok výroby, ako aj sériové číslo.

 • Ostatné znaky medzi týmito dvomi skupinami opisujú samotný model vozidla.

Kde môžete hľadať VIN číslo?

VIN číslo môžete nájsť na týchto miestach:

 • v priestore motora,

 • pod čelným sklom pod sedadlom jazdca,

 • na vozidle (na špeciálnom výrobnom štítku),

 • pod podlahou pri sedadle spolujazdca alebo na pravej strane, kde je batožinový priestor,

 • na hornom leme podbehu, prípadne na držiaku prednej pravej tlmiacej a pružiacej jednotky.

Stáčajú sa autá vyrobené, ale aj dovezené na Slovensko

Ak sa stáčajú kilometre, nejde len o pár tisíc kilometrov, ale často až o 70 000 alebo dokonca aj 100 000 kilometrov. Nekalý biznis neustále prekvitá a špekulanti si nelámu hlavu ani nad prísnou legislatívou. Stáčanie kilometrov nie je späté len s autami zo zahraničia, ale aj s ojazdenými autami, ktoré sú vyrobené u nás.

Ak je auto dovezené zo zahraničia, nepovolená úprava odometra sa vykonáva pred kontrolou originality. Pri ojazdených autách, ktoré sú vyrobené na Slovensku, sa o stáčanie kilometrov postarajú špekulatívni majitelia.

Ako sa dajú overiť kilometre na vozidle zo zahraničia?

Všetky dovezené autá zo zahraničia musia prejsť kontrolou originality, ktorá preskúma, či niekto nemal prístup k dokladom, VIN číslu alebo či niekto nezasahoval do konštrukcie. Po tom, ako auto absolvuje kontrolu, dostane ODO-Pass EU  a informácie o vozidle sú zaznamenané do výpisu.

Ak máte záujem o vozidlo zo zahraničia, napríklad z Rakúska, môžete si ho overiť ešte pred dovozom. V prípade, že ovládate jazyk, VIN číslo si môžete ísť overiť aj osobne do poisťovne či na príslušný úrad.

TIP

Teď vám majiteľ pošle fotografiu s údajmi, informácie o stočených kilometroch si môžete pozrieť na nemeckej stránke autoDNA. Nájdete tam informácie o ojazdených autách z Európy aj z USA, a to úplne zadarmo.

Dovoz vozidla z Rakúska

Ak si  kúpite nové vozidlo v Rakúsku na dovoz do inej krajiny EÚ, nemusíte rakúskemu predajcovi platiť DPH. Ak je vozidlo používané, DPH je splatná v Rakúsku, a to pri nákupe vozidla u predajcu.

Predávajúci by vám mal poskytnúť nasledujúce dokumenty:

 • kúpna zmluva alebo faktúra,

 • osvedčenia o registrácii,

 • Európsky certifikát o zhode vozidla (COC).Ak vám predávajúci neposkytne COC, je možné potrebnú certifikáciu požadovať od generálneho dovozcu značky vozidla. Ak výrobca COC neposkytne, zodpovednosť nesie guvernér federálnej provincie, v ktorej je vozidlo registrované. 

Za zaradenie vozidla do databázy COC potom zodpovedá technické testovacie centrum príslušnej federálnej provincie.

DPH ako zábezpeka

V praxi si niektorí rakúski díleri účtujú DPH za nákup nových vozidiel ako formu zábezpeky. Čiastka sa vám vráti hneď, ako bude vozidlo registrované v krajine kupujúceho. Na uskutočnenie tejto refundácie bude rakúsky predajca spravidla vyžadovať kópiu osvedčenia o registrácii a doklad o zaplatení DPH.

Dobrovoľná technická kontrola

Pri kúpe alebo predaji vozidla nie sú predajcovia v Rakúsku povinní vykonávať technickú kontrolu. Stane sa povinnou až 1 rok po prvej registrácii vozidla. Niektoré členské štáty EÚ uznávajú technické kontroly vykonávané v Rakúsku.

Bežne sa však odporúča nechať  vozidlo pred kúpou skontrolovať rakúskemu združeniu motoristov alebo nezávislému odborníkovi so súhlasom predajcu. Platí to  najmä pre ojazdené autá. Náklady na tieto kontroly musí obvykle znášať kupujúci.

Zhrnutie

Ak ste sa rozhodli pre kúpu vozidla z Rakúska, overenie VIN čísla by pre vás malo byť neodmysliteľnou súčasťou. Tieto skutočnosti si môžete overiť online, ale ak ovládate jazyk, môžete zájsť priamo do poisťovne alebo na úrad do Rakúska.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.