Podpisovanie zmluvy

Ako postupovať pri uplatnení poistného plnenia?

Ak sa stane poistná udalosť, najdôležitejšie je zamedziť ďalším škodám  a následne zvoliť čo najefektívnejší postup, aby ste čo najrýchlejšie získali poistné plnenie. Mnoho ľudí presne nevie, ako postupovať správne a preto sa môže od okamihu škody až po vyplatenie poistného plnenia čas zbytočne naťahovať. Správny postup všetko urýchli.

Konajte okamžite

Pri každej poistnej udalosti je kľúčové okamžite nahlásiť škodu a následne dodržať odporúčaný postup zo strany poisťovne.  Ak si neviete poradiť, kontaktujte ako prvé asistenčnú službu poisťovne. To sa týka cestovného poistenia, automobilov aj majetku. Asistenčná služba vám aj poradí, aké dokumenty je potrebné k dokladovaniu škody predložiť.


Celý postup likvidácie urýchľuje totiž práve  dodanie vyžiadanej dokumentácie v čo najkratšom čase. Je to kľúčové najmä pri neživotnom poistení, osobitne v prípadoch, kedy došlo k zničeniu poistených vecí napríklad požiarom v byte. V týchto prípadoch výrazne urýchľuje priebeh vyšetrovania predloženie skenov fotografií a faktúr či bločkov od kupovaného predmetu, vysvetľuje Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Čas je stanovený zákonom

Poisťovňa má zo zákona 15 dní na likvidáciu poistnej udalosti, avšak táto lehota začína plynúť až od ukončenia vyšetrovania. To znamená, od chvíle, kedy poisťovňa začne skúmať škodu. A to môže trvať v princípe ľubovoľne dlho. A samozrejme aj od toho, ako klient dodáva všetky potrebné dokumenty poisťovni.

Ak od oznámenia uplynul viac ako mesiac, je chybou, ak sa poistený aktívne o situáciu nezaujíma a nekoná. Zákon totiž umožňuje požiadať o vyplatenie preddavku na poistnom plnení. V praxi sa ustálila lehota  jedného mesiaca od oznámenia poistnej udalosti, kedy poisťovne akceptujú žiadosti o vyplatenie preddavku na poistnom plnení.

Pozor na nevhodné poistenie

Veľkým problémom pri uplatnení poistného plnenia je výška náhrady. Na ňu sa sťažuje mnoho ľudí, avšak často to nie je chyba poisťovne, ale podpoistenia. Preto si pravidelne kontrolujte aktuálnosť zmluvy a hlavne výšku poistnej sumy, pretože od nej závisí, aké plnenie dostanete. 


Dovolím si povedať, že 9 z 10 problémov pri poistnom plnení vychádza z nedostatkov poistných zmlúv vo vzťahu k potrebám ľudí. Na Slovensku sú ľudia extrémne podozrievaví voči každému, kto chce prehodnotiť ich poistné zmluvy, lebo automaticky čakajú nátlak k zmene poisťovne a k novej zmluve,“ hovorí M. Búlik. To však môže byť problém, pretože práve ak poistenie pravidle neaktualizujete, alebo mu nevenujete pozornosť, môžete prísť o časť, alebo celé poistné plnenie. Vo výsledku sa môže stať,  že poistenie už človeka alebo jeho majetok nebude chrániť.


Podpoistenie aj poistné zmluvy, ktoré nepokrývajú aktuálne potrebné riziká sú zásadnými momentmi, ktoré znižujú mieru poistného plnenia. Samotné spomalenie procesu vyšetrovania a likvidácie poistnej udalosti má tiež často pôvod v nejasnom nastavení zmlúv. 


Poisťovňa musí v tomto prípade viesť vlastné vyšetrovanie, ktoré celý proces výrazne predlžuje. Pri neživotných poisteniach je osobitne v prípade vyšších škôd na automobiloch v permanencii vyšetrovací tím, ktorý v prípade podozrivých znakov celú likvidáciu spomaľuje. 

Využite možnosť uplatniť si poistné plnenie online

Mnoho poisťovní už nahlasovanie škody online umožňovalo dávno, ale celý systém ešte urýchlila a zefektívnila pandémia koronavírusu. Dnes už prakticky všetky škody môžete nahlásiť online. Existuje na to niekoľko možností, vzhľadom k poisťovni u ktorej poistenie máte. Niektoré poisťovne umožňujú nahlasovanie skôr cez internet, niektoré dokonca cez vlastnú mobilnú aplikáciu, v ktorej máte okamžite možnosť zaslať aj fotografie, či skeny dokumentov.


Online priestor urýchli nielen nahlásenie škody, ale rovnako aj poistné plnenie. Pretože poisťovňa rýchlo skompletizuje všetky potrebné dokumenty a pristúpi k likvidácii.  Online máte pritom možnosť aj sledovať celý vývoj poistného plnenia, takže ide o v súčasnosti najrýchlejšiu a najefektívnejšiu cestu, ako sa dostať k poistnému plneniu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.