Podpisovanie zmluvy

Ako postupovať pri uplatnení poistného plnenia?

Ak sa stane poistná udalosť, najdôležitejšie je zamedziť ďalším škodám  a následne zvoliť čo najefektívnejší postup, aby ste čo najrýchlejšie získali poistné plnenie. Mnoho ľudí presne nevie, ako postupovať správne a preto sa môže od okamihu škody až po vyplatenie poistného plnenia čas zbytočne naťahovať. Správny postup všetko urýchli.

Konajte okamžite

Pri každej poistnej udalosti je kľúčové okamžite nahlásiť škodu a následne dodržať odporúčaný postup zo strany poisťovne.  Ak si neviete poradiť, kontaktujte ako prvé asistenčnú službu poisťovne. To sa týka cestovného poistenia, automobilov aj majetku. Asistenčná služba vám aj poradí, aké dokumenty je potrebné k dokladovaniu škody predložiť.


Celý postup likvidácie urýchľuje totiž práve  dodanie vyžiadanej dokumentácie v čo najkratšom čase. Je to kľúčové najmä pri neživotnom poistení, osobitne v prípadoch, kedy došlo k zničeniu poistených vecí napríklad požiarom v byte. V týchto prípadoch výrazne urýchľuje priebeh vyšetrovania predloženie skenov fotografií a faktúr či bločkov od kupovaného predmetu, vysvetľuje Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Čas je stanovený zákonom

Poisťovňa má zo zákona 15 dní na likvidáciu poistnej udalosti, avšak táto lehota začína plynúť až od ukončenia vyšetrovania. To znamená, od chvíle, kedy poisťovňa začne skúmať škodu. A to môže trvať v princípe ľubovoľne dlho. A samozrejme aj od toho, ako klient dodáva všetky potrebné dokumenty poisťovni.

Ak od oznámenia uplynul viac ako mesiac, je chybou, ak sa poistený aktívne o situáciu nezaujíma a nekoná. Zákon totiž umožňuje požiadať o vyplatenie preddavku na poistnom plnení. V praxi sa ustálila lehota  jedného mesiaca od oznámenia poistnej udalosti, kedy poisťovne akceptujú žiadosti o vyplatenie preddavku na poistnom plnení.

Pozor na nevhodné poistenie

Veľkým problémom pri uplatnení poistného plnenia je výška náhrady. Na ňu sa sťažuje mnoho ľudí, avšak často to nie je chyba poisťovne, ale podpoistenia. Preto si pravidelne kontrolujte aktuálnosť zmluvy a hlavne výšku poistnej sumy, pretože od nej závisí, aké plnenie dostanete. 


Dovolím si povedať, že 9 z 10 problémov pri poistnom plnení vychádza z nedostatkov poistných zmlúv vo vzťahu k potrebám ľudí. Na Slovensku sú ľudia extrémne podozrievaví voči každému, kto chce prehodnotiť ich poistné zmluvy, lebo automaticky čakajú nátlak k zmene poisťovne a k novej zmluve,“ hovorí M. Búlik. To však môže byť problém, pretože práve ak poistenie pravidle neaktualizujete, alebo mu nevenujete pozornosť, môžete prísť o časť, alebo celé poistné plnenie. Vo výsledku sa môže stať,  že poistenie už človeka alebo jeho majetok nebude chrániť.


Podpoistenie aj poistné zmluvy, ktoré nepokrývajú aktuálne potrebné riziká sú zásadnými momentmi, ktoré znižujú mieru poistného plnenia. Samotné spomalenie procesu vyšetrovania a likvidácie poistnej udalosti má tiež často pôvod v nejasnom nastavení zmlúv. 


Poisťovňa musí v tomto prípade viesť vlastné vyšetrovanie, ktoré celý proces výrazne predlžuje. Pri neživotných poisteniach je osobitne v prípade vyšších škôd na automobiloch v permanencii vyšetrovací tím, ktorý v prípade podozrivých znakov celú likvidáciu spomaľuje. 

Využite možnosť uplatniť si poistné plnenie online

Mnoho poisťovní už nahlasovanie škody online umožňovalo dávno, ale celý systém ešte urýchlila a zefektívnila pandémia koronavírusu. Dnes už prakticky všetky škody môžete nahlásiť online. Existuje na to niekoľko možností, vzhľadom k poisťovni u ktorej poistenie máte. Niektoré poisťovne umožňujú nahlasovanie skôr cez internet, niektoré dokonca cez vlastnú mobilnú aplikáciu, v ktorej máte okamžite možnosť zaslať aj fotografie, či skeny dokumentov.


Online priestor urýchli nielen nahlásenie škody, ale rovnako aj poistné plnenie. Pretože poisťovňa rýchlo skompletizuje všetky potrebné dokumenty a pristúpi k likvidácii.  Online máte pritom možnosť aj sledovať celý vývoj poistného plnenia, takže ide o v súčasnosti najrýchlejšiu a najefektívnejšiu cestu, ako sa dostať k poistnému plneniu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.