Srnka na ceste

Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

Mnohí vodiči vedia, že povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Znamená to, že ho musí mať uzatvorené úplne každé vozidlo pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. Pri jeho vybavovaní sa však stretnete s viacerými možnosťami pripoistenia, vrátane stretu so zverou. Ako toto pripoistenie funguje? Máme odpovede.

Základný balík PZP ho neobsahuje

Povinné zmluvné poistenie vás kryje v prípade akejkoľvek škody spôsobenej vaším autom. V praxi to vyzerá tak, že keď spravíte niečo druhej osobe, poisťovňa by mala preplatiť všetky škody. Závisí to, samozrejme, od toho, akú škodu ste urobili, a či máte nárok na preplatenie.

Vo všeobecnosti platí, že PZP kryje  viaceré udalosti. Sú to tieto štyri:

 • škody na zdraví a náklady na usmrtení osôb,

 • škody pri odcudzení alebo zničení majetku,

 • náklady na právne zastupovanie poškodených,

 • ušlý zisk – platí hlavne pre právnické osoby.

Inak povedané, povinné zmluvné poistenie sa orientuje na druhé osoby. Ak by ste si urobili niečo s autom, na preplatenie budete potrebovať buď havarijné poistenie, alebo niektoré z viacerých možností pripoistenia.

Desiatky možností pripoistenia

Pripoistení k PZP je veľké množstvo. K najobľúbenejším patria:

 • pripoistenie sedadiel,

 • úrazové pripoistenie,

 • pripoistenie vodiča a posádky,

 • pripoistenie skiel,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie škôd spôsobených živlami,

 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi.

Ako už možno tušíte, pripoistenie niečo stojí. Čím viac ich budete mať, tým bude cena za povinné zmluvné poistenie vyššia. Dobrou správou ale je, že takto vyskladané PZP je výhodné a kryje vás vo všetkých situáciách. Pri platení škôd nebudete musieť nič doplácať alebo len veľmi malú sumu.

Pripoistenie stretu so zverou

Pripoistenie stretu so zverou je  obľúbeným typom pripoistenia mnohých vodičov. Dôvod je ten, že nikdy neviete, kedy sa vám do cesty môže pripliesť zviera. Môže to byť napríklad vtedy, keď bývate na vidieku alebo prechádzate cez cesty v blízkostí polí a lesov.

Pripoistenie kryje škody na vašom vozidle. V ponuke ho má takmer každá poisťovňa. Dôležité je vyberať si podľa podmienok a možností, ktoré sa od seba odlišujú. Niekedy je potrebná foto a video dokumentácia, inokedy stačí, aby ste vypísali formulár na škodovú udalosť. Následne nezabudnite kontaktovať poisťovňu.

Pripoistenie stretu so zverou je charakteristické tým, že má spravidla spoluúčasť, ktorá je v hodnote 5 % – 15 %. Všetko sa odvíja od samotnej poisťovne. Spoluúčasť môže, no nemusí vyjsť príliš draho. Všetko sa odvíja od škôd.

Dôležité je, aby ste pri výbere poistenia zohľadňovali jeho výšku. Aj keď sa to nezdá, stret so zverou môže vyjsť na tisícky eur. Ak by ste mali poistenie nízke, poisťovňa by vám toho veľa nepreplatila.

Rada odborníka

Pripoistenie nepotrebujete vtedy, ak máte vyššie havarijné poistenie. Stret so zverou je vo väčšine prípadov jeho súčasťou. Ak si nie ste istí, je dobré informovať sa. Budete tak vedieť, či je potrebné vybaviť ešte pripoistenie.

Ako postupovať pri zrážke so zverou?

Zrážka so zverou je prekvapením, ktoré nečaká nikto. Mnohokrát ide o malý náraz, pri ktorom sa zviera obtrie len o koleso. Občas sa však vodiči stretávajú s veľkými škodami v hodnote niekoľkých tisíc eur.

Postup, čo po takomto incidente robiť, je pomerne jednoduchý. Základom je pokoj. Nesmiete prepadnúť panike.

 • Skontrolujte, či ste v poriadku. Ak ste v aute s niekým iným, zistite, ako sú na tom ostatní členovia posádky.

 • Keď je všetko v poriadku, zapnite výstražnú signalizáciu. Prichádzajúce autá musia vedieť, že sa na ceste niečo deje.

 • Ak zviera žije, nesnažte sa mu pomôcť, aby vás nenapadlo. Nikam ho so sebou neberte. Môže to byť nebezpečné.

 • Privolajte políciu, ktorá bude informovať poľovnícky zbor, ktorý sa o zver postará.

 • Spravte dôkazy pre poisťovňu. Tu sa držte pokynov zo zmluvy. Vo väčšine prípadov stačia len fotografie, no niekedy budete musieť vytvoriť aj videozáznam.

Kontaktujte poisťovňu s tým, čo sa stalo. Urobiť sa tak dá cez telefón, e-mail alebo aplikáciu.


Zrážka s líškou

Pripoistenie stretu so zverou – ponuka poisťovní

Poisťovne majú  rôzne ponuky pripoistenia. Najvýhodnejšie možnosti poskytujú:

 • Union,

 • Axa,

 • Generali,

 • Uniqa.

Union

Union má vo svojej ponuke výhodné pripoistenie stretu so zverou, ktoré chráni vaše vozidlo v prípade poškodenia alebo zničenia divou zverou. Výška poistného plnenia je obmedzená na maximálne  2 500 eur.

Spoluúčasť nie je vyjadrená v percentách, ale v sumách. Platíte v závislosti od toho, aká je vysoká škoda. Buď  100 eur, 200 eur, alebo 300 eur.

Axa

Na rozdiel od Union, Axa poskytuje pripoistenie stretu so zverou  až do výšky 5 000 eur. Nevýhodou je spoluúčasť. Jej hodnota je 20 % v prvom roku. V ďalších rokoch ide o sumu 80 eur na každú poistnú udalosť. Podmienkou je dodanie fotodokumentácie vozidla.

Spoluúčasť sa vie znížiť na 40 eur, a to vtedy, keď necháte auto opraviť v zmluvnom servise.

Generali

Generali má výhodné pripoistenie stretu so zverou so spoluúčasťou v hodnote 5 %. Poistenie je možné uzatvoriť len na vozidlá. Nedá sa vybaviť na prívesný vozík. Platné je len na území Slovenska.

Pripoistenie je súčasťou najväčšieho  balíka „L”,  ktorý poisťovňa poskytuje. Pokrýva všetky škody spôsobené divou i domácou zverou.

Uniqa

Stret so zverou má aj Uniqa. Je bežnou súčasťou havarijného poistenia, prípadne sa dá využiť ako pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu. Viete ho vybaviť na akýkoľvek typ vozidla. Celý proces je jednoduchý – dá sa tak urobiť prostredníctvom internetu či telefónu.

Stretu so zverou sa vyhnúť nedá

Aj keď si to mnohí želajú, stretu so zverou sa nedá vyhnúť. Jedinou možnosťou je byť viac ostražitý a sledovať okolie. V denných hodinách je to ľahšie, vo večerných ťažšie.

Pri strete so zverou mnohí vodiči rýchlo brzdia. Dôležité je preto mať správne pneumatiky. Po zime ich nezabudnite vymeniť. Keď tak neurobíte, poisťovňa vám nemusí poistné plnenie preplatiť.

Vyberte si najlepšiu možnosť

Pripoistenie stretu so zverou si viete vybaviť v takmer každej poisťovni. Ponuky sú rôzne. Obsahujú zaujímavé služby a benefity. Neviete si vybrať? Všetko si porovnajte a následne vyberte najvýhodnejšiu možnosť. Chráňte seba a svoj majetok vo všetkých situáciách.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.