Srnka na ceste

Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

Mnohí vodiči vedia, že povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Znamená to, že ho musí mať uzatvorené úplne každé vozidlo pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. Pri jeho vybavovaní sa však stretnete s viacerými možnosťami pripoistenia, vrátane stretu so zverou. Ako toto pripoistenie funguje? Máme odpovede.

Základný balík PZP ho neobsahuje

Povinné zmluvné poistenie vás kryje v prípade akejkoľvek škody spôsobenej vaším autom. V praxi to vyzerá tak, že keď spravíte niečo druhej osobe, poisťovňa by mala preplatiť všetky škody. Závisí to, samozrejme, od toho, akú škodu ste urobili, a či máte nárok na preplatenie.

Vo všeobecnosti platí, že PZP kryje  viaceré udalosti. Sú to tieto štyri:

 • škody na zdraví a náklady na usmrtení osôb,

 • škody pri odcudzení alebo zničení majetku,

 • náklady na právne zastupovanie poškodených,

 • ušlý zisk – platí hlavne pre právnické osoby.

Inak povedané, povinné zmluvné poistenie sa orientuje na druhé osoby. Ak by ste si urobili niečo s autom, na preplatenie budete potrebovať buď havarijné poistenie, alebo niektoré z viacerých možností pripoistenia.

Desiatky možností pripoistenia

Pripoistení k PZP je veľké množstvo. K najobľúbenejším patria:

 • pripoistenie sedadiel,

 • úrazové pripoistenie,

 • pripoistenie vodiča a posádky,

 • pripoistenie skiel,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie škôd spôsobených živlami,

 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi.

Ako už možno tušíte, pripoistenie niečo stojí. Čím viac ich budete mať, tým bude cena za povinné zmluvné poistenie vyššia. Dobrou správou ale je, že takto vyskladané PZP je výhodné a kryje vás vo všetkých situáciách. Pri platení škôd nebudete musieť nič doplácať alebo len veľmi malú sumu.

Pripoistenie stretu so zverou

Pripoistenie stretu so zverou je  obľúbeným typom pripoistenia mnohých vodičov. Dôvod je ten, že nikdy neviete, kedy sa vám do cesty môže pripliesť zviera. Môže to byť napríklad vtedy, keď bývate na vidieku alebo prechádzate cez cesty v blízkostí polí a lesov.

Pripoistenie kryje škody na vašom vozidle. V ponuke ho má takmer každá poisťovňa. Dôležité je vyberať si podľa podmienok a možností, ktoré sa od seba odlišujú. Niekedy je potrebná foto a video dokumentácia, inokedy stačí, aby ste vypísali formulár na škodovú udalosť. Následne nezabudnite kontaktovať poisťovňu.

Pripoistenie stretu so zverou je charakteristické tým, že má spravidla spoluúčasť, ktorá je v hodnote 5 % – 15 %. Všetko sa odvíja od samotnej poisťovne. Spoluúčasť môže, no nemusí vyjsť príliš draho. Všetko sa odvíja od škôd.

Dôležité je, aby ste pri výbere poistenia zohľadňovali jeho výšku. Aj keď sa to nezdá, stret so zverou môže vyjsť na tisícky eur. Ak by ste mali poistenie nízke, poisťovňa by vám toho veľa nepreplatila.

Rada odborníka

Pripoistenie nepotrebujete vtedy, ak máte vyššie havarijné poistenie. Stret so zverou je vo väčšine prípadov jeho súčasťou. Ak si nie ste istí, je dobré informovať sa. Budete tak vedieť, či je potrebné vybaviť ešte pripoistenie.

Ako postupovať pri zrážke so zverou?

Zrážka so zverou je prekvapením, ktoré nečaká nikto. Mnohokrát ide o malý náraz, pri ktorom sa zviera obtrie len o koleso. Občas sa však vodiči stretávajú s veľkými škodami v hodnote niekoľkých tisíc eur.

Postup, čo po takomto incidente robiť, je pomerne jednoduchý. Základom je pokoj. Nesmiete prepadnúť panike.

 • Skontrolujte, či ste v poriadku. Ak ste v aute s niekým iným, zistite, ako sú na tom ostatní členovia posádky.

 • Keď je všetko v poriadku, zapnite výstražnú signalizáciu. Prichádzajúce autá musia vedieť, že sa na ceste niečo deje.

 • Ak zviera žije, nesnažte sa mu pomôcť, aby vás nenapadlo. Nikam ho so sebou neberte. Môže to byť nebezpečné.

 • Privolajte políciu, ktorá bude informovať poľovnícky zbor, ktorý sa o zver postará.

 • Spravte dôkazy pre poisťovňu. Tu sa držte pokynov zo zmluvy. Vo väčšine prípadov stačia len fotografie, no niekedy budete musieť vytvoriť aj videozáznam.

Kontaktujte poisťovňu s tým, čo sa stalo. Urobiť sa tak dá cez telefón, e-mail alebo aplikáciu.


Zrážka s líškou

Pripoistenie stretu so zverou – ponuka poisťovní

Poisťovne majú  rôzne ponuky pripoistenia. Najvýhodnejšie možnosti poskytujú:

 • Union,

 • Axa,

 • Generali,

 • Uniqa.

Union

Union má vo svojej ponuke výhodné pripoistenie stretu so zverou, ktoré chráni vaše vozidlo v prípade poškodenia alebo zničenia divou zverou. Výška poistného plnenia je obmedzená na maximálne  2 500 eur.

Spoluúčasť nie je vyjadrená v percentách, ale v sumách. Platíte v závislosti od toho, aká je vysoká škoda. Buď  100 eur, 200 eur, alebo 300 eur.

Axa

Na rozdiel od Union, Axa poskytuje pripoistenie stretu so zverou  až do výšky 5 000 eur. Nevýhodou je spoluúčasť. Jej hodnota je 20 % v prvom roku. V ďalších rokoch ide o sumu 80 eur na každú poistnú udalosť. Podmienkou je dodanie fotodokumentácie vozidla.

Spoluúčasť sa vie znížiť na 40 eur, a to vtedy, keď necháte auto opraviť v zmluvnom servise.

Generali

Generali má výhodné pripoistenie stretu so zverou so spoluúčasťou v hodnote 5 %. Poistenie je možné uzatvoriť len na vozidlá. Nedá sa vybaviť na prívesný vozík. Platné je len na území Slovenska.

Pripoistenie je súčasťou najväčšieho  balíka „L”,  ktorý poisťovňa poskytuje. Pokrýva všetky škody spôsobené divou i domácou zverou.

Uniqa

Stret so zverou má aj Uniqa. Je bežnou súčasťou havarijného poistenia, prípadne sa dá využiť ako pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu. Viete ho vybaviť na akýkoľvek typ vozidla. Celý proces je jednoduchý – dá sa tak urobiť prostredníctvom internetu či telefónu.

Stretu so zverou sa vyhnúť nedá

Aj keď si to mnohí želajú, stretu so zverou sa nedá vyhnúť. Jedinou možnosťou je byť viac ostražitý a sledovať okolie. V denných hodinách je to ľahšie, vo večerných ťažšie.

Pri strete so zverou mnohí vodiči rýchlo brzdia. Dôležité je preto mať správne pneumatiky. Po zime ich nezabudnite vymeniť. Keď tak neurobíte, poisťovňa vám nemusí poistné plnenie preplatiť.

Vyberte si najlepšiu možnosť

Pripoistenie stretu so zverou si viete vybaviť v takmer každej poisťovni. Ponuky sú rôzne. Obsahujú zaujímavé služby a benefity. Neviete si vybrať? Všetko si porovnajte a následne vyberte najvýhodnejšiu možnosť. Chráňte seba a svoj majetok vo všetkých situáciách.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.