Kôpky z mincí

8% odvod z neživotných poistiek. Čo sa tým mení?

Vláda od nového roka nadelila opatrenie, vďaka ktorému budú poisťovne platiť nový odvod 8% z každej uzatvorenej neživotnej poistky. V praxi sa preto očakáva pomalý a plynulý rast aj ich cien.

Rozšírenie z PZP

Ak hovoríme o novinke, je potrebné povedať, že od roku 2012 platil nadštandardný 8%-ný odvod už aj na povinné zmluvné poistenie vozidiel. Pre koncových spotrebiteľov to však neznamenalo výrazné zvýšenie cien. K nemu pozvoľne dochádza až v súčasnosti. Dôvodom však podľa poisťovní nie je len odvod, ale aj zvýšené náklady na plnenia. Odzrkadľuje len rast cien materiálov, náhradných dielov aj odškodnenia. PZP preto  už začínajú opúšťať nezdravý konkurenčný boj zameraný len na cenu a pomaly rastú. Napriek tomu sa PZP už tento odvod týkať nebude.

Drahšia ochrana

Národná banka Slovenska vo svojich pravidelných reportoch odhadov trhu pripúšťa, že zavedenie odvodu nebude mať na poisťovne negatívny vplyv, keďže zákon nie je retroaktívny a bude sa týkať len nových zmlúv podpísaných po 1. januári 2017, no zvyšovanie cien očakáva. To nie je práve najlepšia informácia do začínajúceho roka. V súvislosti s očakávaniami vlády, ktorá plánuje týmto odvodom získať do rozpočtu viac ako 55 miliónov eur, bude zrejme zdražovanie logickým krokom poisťovní.

Slovensko je podpoistené

V súčasnosti je na Slovensku doslova alarmujúci stav poistiek. Približne len tretina domácností je dnes poistená. Napríklad v Maďarsku je objem poistenia až nad 70%. Pritom poistenie domácnosti  je jednou z najbezpečnejších ciest, ako sa chrániť pred zničením nášho najcennejšieho majetku. Najmä v dobe, keď sa povodne vďaka klimatickým zmenám stávajú aj na miestach, kde nikdy neboli. Nový odvod začína platiť až od januára, takže uzatvoriť akékoľvek neživotné poistenie môže byť výhodnejšie ešte v starom roku. Aj v prvých mesiacoch roka sa dá predpokladať, že cenový vzostup bude miernejší, naplno sa prejaví do niekoľkých rokov. Z najväčšou pravdepodobnosťou sa zvyšovanie cien ako prvé premietne do cestovného a úrazového poistenia, pokiaľ si nie je súčasťou životného poistenia.

Nenechávajte sa bez poistky

Hoci každý má svoje auto poistené, málokedy sme tak šetrní sami k sebe. Úrazové poistenie na horách  môže byť práve počas zimných dovoleniek veľmi dôležité. Do konca roka sa dá uzatvoriť za starých podmienok. No pri cene vyššej o pár centov sa určite neoplatí riskovať obrovské výdavky spojené s úrazom, alebo napríklad poškodením majetku.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.