Kôpky z mincí

8% odvod z neživotných poistiek. Čo sa tým mení?

Vláda od nového roka nadelila opatrenie, vďaka ktorému budú poisťovne platiť nový odvod 8% z každej uzatvorenej neživotnej poistky. V praxi sa preto očakáva pomalý a plynulý rast aj ich cien.

Rozšírenie z PZP

Ak hovoríme o novinke, je potrebné povedať, že od roku 2012 platil nadštandardný 8%-ný odvod už aj na povinné zmluvné poistenie vozidiel. Pre koncových spotrebiteľov to však neznamenalo výrazné zvýšenie cien. K nemu pozvoľne dochádza až v súčasnosti. Dôvodom však podľa poisťovní nie je len odvod, ale aj zvýšené náklady na plnenia. Odzrkadľuje len rast cien materiálov, náhradných dielov aj odškodnenia. PZP preto  už začínajú opúšťať nezdravý konkurenčný boj zameraný len na cenu a pomaly rastú. Napriek tomu sa PZP už tento odvod týkať nebude.

Drahšia ochrana

Národná banka Slovenska vo svojich pravidelných reportoch odhadov trhu pripúšťa, že zavedenie odvodu nebude mať na poisťovne negatívny vplyv, keďže zákon nie je retroaktívny a bude sa týkať len nových zmlúv podpísaných po 1. januári 2017, no zvyšovanie cien očakáva. To nie je práve najlepšia informácia do začínajúceho roka. V súvislosti s očakávaniami vlády, ktorá plánuje týmto odvodom získať do rozpočtu viac ako 55 miliónov eur, bude zrejme zdražovanie logickým krokom poisťovní.

Slovensko je podpoistené

V súčasnosti je na Slovensku doslova alarmujúci stav poistiek. Približne len tretina domácností je dnes poistená. Napríklad v Maďarsku je objem poistenia až nad 70%. Pritom poistenie domácnosti  je jednou z najbezpečnejších ciest, ako sa chrániť pred zničením nášho najcennejšieho majetku. Najmä v dobe, keď sa povodne vďaka klimatickým zmenám stávajú aj na miestach, kde nikdy neboli. Nový odvod začína platiť až od januára, takže uzatvoriť akékoľvek neživotné poistenie môže byť výhodnejšie ešte v starom roku. Aj v prvých mesiacoch roka sa dá predpokladať, že cenový vzostup bude miernejší, naplno sa prejaví do niekoľkých rokov. Z najväčšou pravdepodobnosťou sa zvyšovanie cien ako prvé premietne do cestovného a úrazového poistenia, pokiaľ si nie je súčasťou životného poistenia.

Nenechávajte sa bez poistky

Hoci každý má svoje auto poistené, málokedy sme tak šetrní sami k sebe. Úrazové poistenie na horách  môže byť práve počas zimných dovoleniek veľmi dôležité. Do konca roka sa dá uzatvoriť za starých podmienok. No pri cene vyššej o pár centov sa určite neoplatí riskovať obrovské výdavky spojené s úrazom, alebo napríklad poškodením majetku.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?