Zo zákona vyplýva, že vlastníci všetkých evidovaných motorových vozidiel musia mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Je jedno, či ide o osobný automobil, autobus či traktor, či ho používate často alebo nie, PZP je nutnosťou a dôležitou povinnosťou pre každého majiteľa motorového vozidla. Výnimkou nie sú skútre, keďže podliehajú evidencii motorových vozidiel.

Prečo potrebuje skúter PZP? 

V prípade PZP ide o zákonné poistenie zodpovednosti za škodu majetku alebo zdravia, ktorá bola spôsobená prevádzkou motorového vozidla. Ak spôsobíte dopravnú nehodu, práve z tohto poistenia sa uhrádzajú škody na majetku alebo zdraví voči tretím osobám. PZP pokryje väčšinu nákladov za škody. Povinnosť uzavrieť PZP pre skúter padá pritom na plecia jeho držiteľa, teda osoby, ktorá je zapísaná v technickom preukaze. Povinné zmluvné poistenie skútra spadá pod poistenie motocyklov. S motocyklom má totiž veľa spoločných znakov, a niektoré skútre sú zároveň motorkami. Väčšina u nás dostupných skútrov sa vyrába s kubatúrou do 125 cm3. Na Slovensku môžeme u nás na takomto skútri jazdiť bez vodičského oprávnenia pre motocykle. Na jazdu nám stačí vodičské oprávnenie skupiny B, ktorý vlastníme minimálne 2 roky. 

Hoci jazda za takýchto podmienok je veľmi lákavá, práve jazdci na skútri veľmi ľahko dokážu spôsobiť nejakú škodu. Častokrát jazdia veľmi rýchlo, kľučkujú medzi vozidlami v dopravných zápchach a nerešpektujú dopravné predpisy a značky. Preto bývajú častými účastníkmi dopravných nehôd. Účastníkmi dopravnej nehody sa môžu stať aj jazdci s dlhoročnou praxou, nielen tí začínajúci. Nemusí sa stať nič vážne, ale so zdravím a životom sa neoplatí riskovať. 

Jednoduché porovnanie

PZP online

Ak chcete ušetriť čas i financie, najjednoduchšou cestou je uzatvorenie poistnej zmluvy online. Takto si v pohodlí domova porovnáte cenové ponuky a uzavriete zmluvu s vybranou poisťovňou na diaľku. Celý proces je veľmi jednoduchý, a vy pritom nemusíte opustiť pohodlie svojho domova.

Ako uzavrieť PZP na skúter? 

Povinné zmluvné na skúter sa dá uzavrieť v každej poisťovni, ktorá poskytuje PZP. Hľadajte pritom v ponukách PZP pre motocykle. Výška ceny PZP na skúter nie je vôbec vysoká. Poisťovne totiž prihliadajú na fakt, že vodiči skútrov spravidla nespôsobujú vysoké škody. Napriek tomu sa oplatí si ponuky jednotlivých poisťovní porovnať.

Ako to funguje? Vyplníte základné údaje, podľa ktorých vám vyhľadáme ponuky od dôveryhodných poskytovateľov. Cena závisí od rôznych parametrov: značka a model vozidla, rok výroby vozidla, objem a výkon motora a podobne. Vyberiete si ponuku, ktorá vám najviac vyhovuje a môžete si ju hneď online aj uzavrieť. PZP však musíte mať uzavreté najneskôr v deň prvého použitia skútra v cestnej premávke.


Celý proces od porovnania ponúk až po vybavenie poistenia vybavíte online, bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie svojho domova. A vy si potom môžete užívať slobodnú jazdu na svojom skútri.