Výtlk na ceste

Výtlky na cestách. Kto preplatí škody na aute, ako postupovať a čo poistiť?

Zima je obávaným obdobím každého vodiča. Nie sú to len odletujúce kamienky, ktoré ohrozujú lak aj čelné sklo. Výtlky na ceste vedia s diskami aj nápravou spraviť poriadny neporiadok. Kto je zodpovedný za nehodu, ak vám výtlk poškodí automobil a ako sa dá na stred so zimnými nástrahami pripraviť?

Náhrada škody nie je jednoduchá

Jamy na cestách vznikajú v kombinácii soli a mrazu. Ak si nestihnete jamu včas všimnúť, nemusí sa stať nič, ale neboli by ste prvý, kto na stret s výtlkom doplatil poškodením kolies, pneumatiky, nápravy, alebo tlmičov, geometrie, či podvozku aj brzdového systému. Škôd, ktoré môže jama spôsobiť je naozaj mnoho a opravy sa môžu vyšplhať k stovkám eur.

Nie je výtlk ako výtlk

Zákon je k vodičom trochu nespravodlivý.  Správca cesty nie je zodpovedný za poškodenia vozidla ak je zlý stavebný stav cesty. Napríklad ak je posiata výtlkmi jedným za druhým, šancu na náhrady škody prakticky nemáte. Ak je výtlk označený, rovnako nemáte nárok na náhradu. Jediná možnosť je, ak vletíte do výtlku neoznačeného a nepredpokladaného. Ak si teda spôsobíte škodu na pneumatike či vozidle práve vinou výtlku, tá by vám mala byť v tomto prípade nahradená z poistenia zodpovednosti za škodu správcu komunikácie.

Náhrada je komplikovaná

Ak sa vám poškodenie automobilu už stane, je potrebné kontaktovať správu komunikácie. Ideálne, ak máte aj nejakých svedkov. Nezabudnite na dokumentáciu nehody, ale nielen škody, ale aj miesta, kde sa nehoda stala. Dokazovanie je však často komplikované, zdĺhavé a nie raz je potrebné dokazovať svoje práva na súde, na čo mnoho vodičov v konečnom dôsledku rezignuje.

Príplatok k PZP

Problém výtlkov je natoľko častý, že mnoho poisťovní umožňuje k PZP pripoistenie poškodenia vozidla výtlkom na ceste. Následne podľa zvolenej sumy poisťovňa preplatí napríklad poškodenie diskov, novú pneumatiku, alebo nastavenie novej geometrie a podobne. Výhodou je, že tento cenovo výhodný produkt môžete mať aj bez havarijného poistenia.

Istota bezstarostnosti

Bez akýchkoľvek súdov, problémov a naťahovania so správnom komunikácie je istota, v rámci ktorej dostanete preplatené náklady za nepríjemný stret s výtlkom, KASKO poistenie. V tomto prípade iba zdokumentujete situáciu, vyplníte záznam o udalosti a ak zavoláte políciu a tá uzná, že ste neboli vinný, poisťovňa si sama začne náhradu vymáhať od správcu siete. Vtedy vám dokonca môže poisťovňa vrátiť aj zaplatenú spoluúčasť na havarijnom poistení.


Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.