Výtlk na ceste

Výtlky na cestách. Kto preplatí škody na aute, ako postupovať a čo poistiť?

Zima je obávaným obdobím každého vodiča. Nie sú to len odletujúce kamienky, ktoré ohrozujú lak aj čelné sklo. Výtlky na ceste vedia s diskami aj nápravou spraviť poriadny neporiadok. Kto je zodpovedný za nehodu, ak vám výtlk poškodí automobil a ako sa dá na stred so zimnými nástrahami pripraviť?

Náhrada škody nie je jednoduchá

Jamy na cestách vznikajú v kombinácii soli a mrazu. Ak si nestihnete jamu včas všimnúť, nemusí sa stať nič, ale neboli by ste prvý, kto na stret s výtlkom doplatil poškodením kolies, pneumatiky, nápravy, alebo tlmičov, geometrie, či podvozku aj brzdového systému. Škôd, ktoré môže jama spôsobiť je naozaj mnoho a opravy sa môžu vyšplhať k stovkám eur.

Nie je výtlk ako výtlk

Zákon je k vodičom trochu nespravodlivý.  Správca cesty nie je zodpovedný za poškodenia vozidla ak je zlý stavebný stav cesty. Napríklad ak je posiata výtlkmi jedným za druhým, šancu na náhrady škody prakticky nemáte. Ak je výtlk označený, rovnako nemáte nárok na náhradu. Jediná možnosť je, ak vletíte do výtlku neoznačeného a nepredpokladaného. Ak si teda spôsobíte škodu na pneumatike či vozidle práve vinou výtlku, tá by vám mala byť v tomto prípade nahradená z poistenia zodpovednosti za škodu správcu komunikácie.

Náhrada je komplikovaná

Ak sa vám poškodenie automobilu už stane, je potrebné kontaktovať správu komunikácie. Ideálne, ak máte aj nejakých svedkov. Nezabudnite na dokumentáciu nehody, ale nielen škody, ale aj miesta, kde sa nehoda stala. Dokazovanie je však často komplikované, zdĺhavé a nie raz je potrebné dokazovať svoje práva na súde, na čo mnoho vodičov v konečnom dôsledku rezignuje.

Príplatok k PZP

Problém výtlkov je natoľko častý, že mnoho poisťovní umožňuje k PZP pripoistenie poškodenia vozidla výtlkom na ceste. Následne podľa zvolenej sumy poisťovňa preplatí napríklad poškodenie diskov, novú pneumatiku, alebo nastavenie novej geometrie a podobne. Výhodou je, že tento cenovo výhodný produkt môžete mať aj bez havarijného poistenia.

Istota bezstarostnosti

Bez akýchkoľvek súdov, problémov a naťahovania so správnom komunikácie je istota, v rámci ktorej dostanete preplatené náklady za nepríjemný stret s výtlkom, KASKO poistenie. V tomto prípade iba zdokumentujete situáciu, vyplníte záznam o udalosti a ak zavoláte políciu a tá uzná, že ste neboli vinný, poisťovňa si sama začne náhradu vymáhať od správcu siete. Vtedy vám dokonca môže poisťovňa vrátiť aj zaplatenú spoluúčasť na havarijnom poistení.


Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.