Kôpka mincí na drevenej doske a valčeku

PZP 2016 – aké novinky si pripravili poisťovne (+ porovnanie cien v tabuľke)

Koniec roka je v poisťovacom odvetví dlhodobo vďaka pravidelným kampaniam poisťovní aj laickou verejnosťou vnímaný ako obdobie povinného zmluvného poistenia a napriek tomu, že v roku 2015 už vôbec nemožno hovoriť o mase klientov, u ktorých útlmom roka nastáva koniec poistného obdobia pri povinnom zmluvnom poistení, stále ide o obdobie, kedy mnohé poisťovne zverejňujú cenníky a novinky v povinnom zmluvnom poistení na ďalší kalendárny rok a preto vám prinášam tento prehľad, ktorý budem v tomto roku priebežne aktualizovať, aby boli informácie v ňom obsiahnuté čerstvé počas celého obdobia kampaní PZP.

Ceny povinného zmluvného poistenia sú už niekoľko rokov viac-menej stabilizované, nebadať masívne cenové skoky ako pred pár rokmi. V poslednom období badať snahu poisťovní predávať PZP s pridanou hodnotou a odklon od dlhodobo zaužívaného (a u spotrebiteľov preferovaného) modelu výraznej cenovej orientácie. Aj v tomto roku pokračuje tendencia poisťovateľov pridávať do produktu benefity a voliteľné pripoistenia a odlíšiť sa od konkurentov nielen cenovo ale aj kvalitatívne.

V tomto roku môžu byť z pohľadu vývoja cien povinného zmluvného poistenia dôležité dve skutočnosti, ktoré sa udiali na slovenskom poistnom trhu. Tou prvou je odňatie poisťovacej licencie ASTRA poisťovni, ktorá ako zatiaľ posledná začala pôsobiť na trhu PZP v roku 2013 a tou druhou príchod poisťovacej značky Onlia, ktorú prevádzkuje Union poisťovňa. Vzhľadom na pomerne malý cenový zásah poisťovne ASTRA nie je predpoklad, že by jej odchod z trhu bol spôsobilý zamiešať karty na trhu PZP, no čo sa týka značky Onlia, ňou predstavené novinky, ktoré uvádzam nižšie môžu zaujať určité spektrum klientov, avšak len za predpokladu jej masovejšieho mediálneho a reklamného zásahu, ktorý je zatiaľ v porovnaní s etablovanými značkami nevýrazný.

Napriek vyššie uvedenému sa zdá, že sa ceny povinného zmluvného poistenia dramaticky nemenili a ak ste menili poisťovňu minulý, alebo predminulý rok, výraznú úsporu nečakajte.

Ak si vyberiete lacnejšiu poisťovňu a vaše poistenie je uzatvorené na kalendárny rok, máte v tomto roku možnosť zmeniť poisťovňu doručením písomnej výpovede vašej poisťovni v lehote šiestich týždňov pred koncom poistného obdobia a to najneskôr do 19.11.2015. Viac info nájdete aj na našom webe.

Koľko stojí PZP tento rok pre vzorových klientov?

Fyzická osoba, Bratislava,

29 rokov, Škoda Octavia 2002, 1595cm3,74kw, 1700 kgFyzická osoba, vidiek,

49 rokov, Škoda Fabia 2011, 1390cm3, 55kw, 1575 kgPrávnická osoba, Žilina

Kia Sportage 2012, 1658cm3, 85 kw, 1940kgFyzická osoba, vidiek,

60 rokov, VW Golf 1.2 TSI 2010, 1397cm3, 77kw, 1790 kg

Allianz - Slovenská poisťovňa, a.s. 162,64 € 106,40 € 148,20 € 68,40 €

AXA pojišťovna a.s. 411,30 € 81,80 € 183,40 € 101,60 €

ČSOB Poisťovňa, a.s. 151,01 € 89,57162,31 € 90,20 €

Genertel (Generali Poisťovňa, a.s.) 256,66 € 67,34 € 119,42 € 70,99 €

Generali Poisťovňa a.s. 112,44 € 75 € 150,38 € 89,48 €

Groupama poisťovňa a.s.154,93 € 74,22 € 116,13 € 77,46 €

KOMUNÁLNA poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group 97,50 € 92 € 97,50 € 69,60 €

KOOPERATIVA poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group 104,55 € 97,75 € 104,55 € 73,85 €

Onlia (Union poisťovňa, a.s.)112,44 € 68,64 €-72,84 €

Union poisťovňa, a.s.140 € 94 € 142 € 105 €

UNIQA poisťovňa, a.s. 109,32 € 96 € 124,20 € 90 €

Wüstenrot poisťovňa, a.s. 103,55 € 84,55 € 113,05 € 103,55 €

Kalkulácia predpokladá pozitívny škodový priebeh a ročnú platbu poistného. Nezohľadňuje prípadné cross-sellové zľavy. Zdroj: www.rychlepoistenie.sk, www.csob.sk, www.onlia.sk. Ceny sú platné k 31. 10. 2015.

Aké benefity ponúkajú poisťovne tento rok?

Allianz – Slovenská poisťovňa, a. s.

Poisťovňa ponúka tri moduly krytia, najvyšší modul Optimal ponúka absolútne najvyšší limit krytia na trhu a to 10 mil. eur / 5. mil. eur. Poisťovňa ponúka možnosť zníženia poistného voľbou spoluúčasti a voliteľné asistenčné služby. Allianz – Slovenská poisťovňa garantuje výplatu škody bez amortizácie, s ktorou prišla ako prvá na Slovensku.

AXA pojišťovna a. s.

Pobočka zahraničnej poisťovne ponúka vysoký limit krytia 5 mil. eur / 2.5 mil. eur v základe, rozsiahle asistenčné služby, ktoré poskytnú náhradné vozidlo, pomôžu pri defekte pneumatiky, strate kľúčov, alebo zámene paliva. Povinné zmluvné poistenie od spoločnosti AXA je možné doplniť o široké spektrum voliteľných pripoistení – poistenie právnej asistencie, poistenie úrazu, poistenie batožiny, poistenie skla, živelných udalostí, alebo stretu so zverou. Je možné zvoliť rozšírený limit krytia 7 mil. EUR / 5 mil. eur.

ČSOB Poisťovňa, a. s. – novinky v roku 2016

Ponúka produkt so základným limitom krytia 5. mil. EUR/2. mil EUR a produkt s nadštandardným limitom krytia 7 mil. EUR/7 mil. EUR. Asistenčné služby poskytnú pomoc pri nedostatku paliva, alebo oprave defektu a navyše je možné dokúpiť rozšírené asistenčné služby, ktoré ponúkajú napr. náhradné vozidlo na 4 dni. K produktu je možné dokúpiť si pripoistenie skiel, pripoistenie stretu so zverou, pripoistenie živelnej udalosti, pripoistenie krádeže vozidla.

Generali Poisťovňa, a. s. – novinky v roku 2016

Generali ponúka vysoké limity krytia 6 mil. eur / 6. mil. eur bez príplatku a voliteľné úrazové poistenie, alebo poistenie stretu so zverou, alebo poistenie výtlku, alebo poistenie Nové diely za staré v cene poistného. Povinné zmluvné poistenie možno doplniť o široké spektrum voliteľných pripoistení AUTOSET a okrem jedného voliteľného pripoistenia, ktoré je v cene základného poistenia je možné dopoistiť aj ďalšie riziká: poistenie čelného skla, poistenie proti krádeži, poistenie pre prípad živelnej udalosti.

Genertel (Generali Poisťovňa, a. s.)

Produkt odštepného závodu poisťovne Generali ponúka rozsiahle asistenčné služby: dočerpanie paliva, dobitie batérie, opravu defektu, asistenciu pri otvorení zámku v prípade straty kľúčov, alkohol taxi. Ako pripoistenie k PZP je možné zvoliť miniHavarijné poistenie, ktoré ponúka garantované krytie až do 1 000 eur v prípade stretu s iným vozidlom, alebo miniHavarijné poistenie Extra s krytím do výšky 20 000 eur.

Groupama poisťovňa, a. s. –novinky v roku 2016

Pobočka zahraničnej poisťovne v tomto roku svoj produkt povinného zmluvného poistenia doplnila o benefit úrazového poistenia vodiča.

KOMUNÁLNA poisťovňa, a. s. Vienna Insurance Group

Komunálna poisťovňa už niekoľko rokov ponúka bezplatné úrazové poistenie posádky, bezplatné poistenie proti živlom a bezplatné poistenie batožiny na základe verejného prísľubu.

KOOPERATIVA poisťovňa, a. s. Vienna Insurance Group –novinky v roku 2016

Kooperativa už niekoľko rokov ponúka bezplatné úrazové poistenie posádky, bezplatné poistenie proti živlom, bezplatné poistenie batožiny na základe verejného prísľubu a poistenie čelného skla na základe verejného prísľubu. Tento rok prišla Kooperativa s garanciou výplaty škody bez amortizácie.

Onlina – Union poisťovňa, a. s. – nová poisťovacia značka

Poisťovacia značka Union poisťovne - Onlia netradične umožňuje ukončiť klientom zmluvu do 24 hodín, alebo mesačnú frekvenciu platby poistného.

Union poisťovňa, a. s. – novinky v roku 2016

Union v module PZP Excellent PLUS prináša poistenie auta proti živlom, limity krytia (5. mil. EUR / 5. mil. EUR) a rozsiahle asistenčné služby, ktoré kryjú náhradné vozidlo pri poistnej udalosti na niekoľko dní, výmenu defektu a vybitú batériu. Základný produkt poskytuje za cenu nižšieho poistného bez asistenčných služieb. Zároveň Union umožňuje doobjednať si pripoistenia - poistenie skiel, poistenie proti výtlkom, poistenie stretu so zverou a poistenie úrazu vodiča.

UNIQA poisťovňa, a. s.

UNIQA poskytuje široké spektrum voliteľných pripoistení – pripoistenie čelného skla, nadštandardné asistenčné služby, úrazové poistenie, poistenie právnej ochrany a príplatkové asistenčné služby, ktoré poskytnú náhradné vozidlo až na 5 dní aj pri poruche vozidla, asistenciu pri strate kľúčov, či zámene paliva, ale aj ubytovanie pri nehode, alebo poruche vozidla.

Wüstenrot poisťovňa, a. s.

Wüstenrot ponúka produkt PZP so širokým portfóliom pripoistení – úrazu, právnej ochrany a skiel vozidla. Okrem toho v rámci asistenčných služieb ponúka náhradné vozidlo až na 5 dní.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?