Muž držiaci malé autíčko

PZP 2014 – tento rok povinné zmluvné poistenie zdraželo o 2.76 %, no pribudli benefity

11. 11. 2013
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Aj napriek tomu, že v roku 2014 už vôbec nemožno hovoriť o mase klientov, u ktorých útlmom roka nastáva koniec poistného obdobia pri povinnom zmluvnom poistení, pravidelná mediálna pozornosť venujúca sa tomuto produktu je u nás už takmer kultúrnou zvyklosťou.

Napriek tomu, že otázka PZP je ku koncu roka aktuálna len pre zlomok klientov, pripravil som aj tento rok porovnanie cien a produktov povinného zmluvného poistenia, minimálne preto, že indikuje medziročný posun cien v tomto produkte.

Tohtoročná kampaň PZP sa v nezanedbateľnej miere niesla v pridávaní benefitov k povinnému zmluvnému poisteniu. Poisťovne zo skupiny VIENNA INSURANCE GROUP – KOOPERATIVA poisťovňa a KOMUNÁLNA poisťovňa pridali do svojich produktov poistenie batožiny na základe verejného prísľubu čím rozšírili doterajšie benefity poskytnuté na základe verejného prísľubu poisťovne, tvorené úrazovým poistením posádky vozidla a poistením proti živlom. Generali k svojmu produktu pridalo podľa voľby klienta úrazové poistenie, alebo poistenie pre prípad stretu so zverou, alebo poistenie výtlku a ponúka maximálny limit krytia 6 mil./6.mil EUR v cene poistného.

Aj tento rok je metodológia porovnania rovnaká ako predchádzajúce roky. V porovnaní sa nachádzajú všetky poisťovne, ktoré pôsobia na trhu PZP, porovnávame kombináciu 6 modelových prípadov vozidiel a 6 modelových prípadov držiteľov, ktorí zastupujú osoby z miest, vidieka, občanov i firmy.

Porovnanie cien na základe modelových príkladoch

Pre porovnanie segmentácie na základe miesta evidencie vozidla boli ako modelové prípady zvolené spomedzi miest Bratislava a spomedzi obcí Veľké Rovné. Modelový klient platí kvartálne (štatisticky platí kvartálne väčšina klientov PZP online). V tabuľke je uvedená celková suma zaplatená klientom za rok.

PZP 2014Vlastné porovnanie pre povinné zmluvné poistenie si môžete urobiť cez Porovnajto.sk

Minulý rok jasne v cenovom porovnaní dominovala ako cenovo najvýhodnejšia alternatíva Groupama Garancia poisťovňa, v modelových príkladoch bola najlacnejšia v dvanástich výskytoch, nasledovala UNIQA s desiatimi príkladmi, v ktorých bola najlacnejšia a trojicu uzatvárali spoločne KOMUNÁLNA poisťovňa a KOOPERATIVA poisťovňa z VIENNA INSURANCE GROUP so šiestimi výskytmi najvýhodnejšej sadzby v porovnaní.

Tento rok jasnú dominanciu v porovnaní prevzala KOOPERATIVA poisťovňa, ktorá bola v rámci porovnania najlacnejšia šestnásť krát. Aj tento rok obsadila druhú priečku UNIQA poisťovňa s ôsmymi výskytmi najvýhodnejšej ceny. O tretie miesto sa spoločne bijú Allianz – Slovenská poisťovňa, Genertel poisťovňa a Groupama Garancia poisťovňa s troma výskytmi.

Pomerne prekvapivý je pre mňa pomerne ojedinelý výskyt poisťovne Astra v prehľade, nakoľko ide o poisťovňu, ktorá na trh prišla len tento rok. Príchod na trh býva zväčša podporený agresívnou cenovou politikou, čo však nie je tento prípad. Astra bola najlacnejšia v dvoch výskytoch.

Ktoré benefity stoja za to?

AXA poisťovňa, a. s.

 • Vysoký limit krytia 5 mil. eur / 2.5 mil. eur v základe

 • Rozsiahle asistenčné služby, ktoré poskytnú náhradné vozidlo, pomôžu pri defekte pneumatiky, strate kľúčov, alebo zámene paliva.

 • Široké spektrum voliteľných pripoistení – poistenie právnej asistencie, poistenie úrazu, poistenie batožiny, poistenie skla.

Generali Slovensko poisťovňa, a. s.

 • Vysoké limity krytia 6 mil. eur / 6. mil. eur bez príplatku

 • Úrazové poistenie, alebo stret so zverou, alebo poistenie výtlku v cene poistného

 • Široké spektrum voliteľných pripoistení AUTOSET, okrem jedného voliteľného pripoistenia, ktoré je v cene základného poistenia je možné dopoistiť aj ďalšie riziká: úrazové poistenie, alebo stret so zverou, alebo poistenie výtlku, poistenie čelného skla, poistenie proti krádeži, poistenie pre prípad živelnej udalosti, poistenie amortizácie.

Genertel poisťovňa, a. s.

 • Rozsiahle asistenčné služby: dočerpanie paliva, dobitie batérie, opravu defektu, asistenciu pri otvorení zámku v prípade straty kľúčov, alkohol taxi.

 • Ako pripoistenie k PZP je možné zvoliť mini Havarijné poistenie, ktoré ponúka garantované krytie až do 1 000 eur v prípade stretu s iným vozidlom, alebo mini Havarijné poistenie Extra s krytím do výšky 20 000 eur.

KOMUNÁLNA poisťovňa, a. s. Vienna Insurance Group

 • Bezplatné úrazové poistenie posádky na základe verejného prísľubu

 • Bezplatné poistenie proti živlom na základe verejného prísľubu

 • Bezplatné poistenie batožiny na základe verejného prísľubu

KOOPERATIVA poisťovňa, a. s. Vienna Insurance Group

 • Bezplatné úrazové poistenie posádky na základe verejného prísľubu

 • Bezplatné poistenie proti živlom na základe verejného prísľubu

 • Bezplatné poistenie batožiny na základe verejného prísľubu

Union poisťovňa, a. s.

 • Odporúčam modul PZP Excellent, ktorý prináša vyššie limity krytia a rozsiahle asistenčné služby, ktoré kryjú náhradné vozidlo pri poistnej udalosti na niekoľko dní, výmenu defektu, vybitú batériu.

UNIQA poisťovňa, a. s.

 • Široké spektrum voliteľných pripoistení – pripoistenie čelného skla, nadštandardné asistenčné služby, úrazové poistenie, právna ochrana.

 • Odporúčam si za 12 eur priplatiť nadštandardné asistenčné služby, ktoré poskytnú náhradné vozidlo až na 5 dní aj pri poruche vozidla, asistenciu pri strate kľúčov, či zámene paliva, ale aj ubytovanie pri nehode, alebo poruche vozidla.

Záver?

Medziročný posun v cenách PZP podľa nášho porovnania medzi rokmi 2012 a 2013 bol – 5 %. Tento rok poistenie v porovnaní s minulým rokom zdraželo o 2,76 %. Medziročne to nie je veľký posun. Je ale nutné podotknúť, že od roku 2007 do roku 2012 konštantne ceny poistenia klesali.

Vlastné porovnanie pre povinné zmluvné poistenie si môžete urobiť cez Porovnajto.sk.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.