Muž držiaci malé autíčko

PZP 2014 – tento rok povinné zmluvné poistenie zdraželo o 2.76 %, no pribudli benefity

11. 11. 2013
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Aj napriek tomu, že v roku 2014 už vôbec nemožno hovoriť o mase klientov, u ktorých útlmom roka nastáva koniec poistného obdobia pri povinnom zmluvnom poistení, pravidelná mediálna pozornosť venujúca sa tomuto produktu je u nás už takmer kultúrnou zvyklosťou.

Napriek tomu, že otázka PZP je ku koncu roka aktuálna len pre zlomok klientov, pripravil som aj tento rok porovnanie cien a produktov povinného zmluvného poistenia, minimálne preto, že indikuje medziročný posun cien v tomto produkte.

Tohtoročná kampaň PZP sa v nezanedbateľnej miere niesla v pridávaní benefitov k povinnému zmluvnému poisteniu. Poisťovne zo skupiny VIENNA INSURANCE GROUP – KOOPERATIVA poisťovňa a KOMUNÁLNA poisťovňa pridali do svojich produktov poistenie batožiny na základe verejného prísľubu čím rozšírili doterajšie benefity poskytnuté na základe verejného prísľubu poisťovne, tvorené úrazovým poistením posádky vozidla a poistením proti živlom. Generali k svojmu produktu pridalo podľa voľby klienta úrazové poistenie, alebo poistenie pre prípad stretu so zverou, alebo poistenie výtlku a ponúka maximálny limit krytia 6 mil./6.mil EUR v cene poistného.

Aj tento rok je metodológia porovnania rovnaká ako predchádzajúce roky. V porovnaní sa nachádzajú všetky poisťovne, ktoré pôsobia na trhu PZP, porovnávame kombináciu 6 modelových prípadov vozidiel a 6 modelových prípadov držiteľov, ktorí zastupujú osoby z miest, vidieka, občanov i firmy.

Porovnanie cien na základe modelových príkladoch

Pre porovnanie segmentácie na základe miesta evidencie vozidla boli ako modelové prípady zvolené spomedzi miest Bratislava a spomedzi obcí Veľké Rovné. Modelový klient platí kvartálne (štatisticky platí kvartálne väčšina klientov PZP online). V tabuľke je uvedená celková suma zaplatená klientom za rok.

PZP 2014Vlastné porovnanie pre povinné zmluvné poistenie si môžete urobiť cez Porovnajto.sk

Minulý rok jasne v cenovom porovnaní dominovala ako cenovo najvýhodnejšia alternatíva Groupama Garancia poisťovňa, v modelových príkladoch bola najlacnejšia v dvanástich výskytoch, nasledovala UNIQA s desiatimi príkladmi, v ktorých bola najlacnejšia a trojicu uzatvárali spoločne KOMUNÁLNA poisťovňa a KOOPERATIVA poisťovňa z VIENNA INSURANCE GROUP so šiestimi výskytmi najvýhodnejšej sadzby v porovnaní.

Tento rok jasnú dominanciu v porovnaní prevzala KOOPERATIVA poisťovňa, ktorá bola v rámci porovnania najlacnejšia šestnásť krát. Aj tento rok obsadila druhú priečku UNIQA poisťovňa s ôsmymi výskytmi najvýhodnejšej ceny. O tretie miesto sa spoločne bijú Allianz – Slovenská poisťovňa, Genertel poisťovňa a Groupama Garancia poisťovňa s troma výskytmi.

Pomerne prekvapivý je pre mňa pomerne ojedinelý výskyt poisťovne Astra v prehľade, nakoľko ide o poisťovňu, ktorá na trh prišla len tento rok. Príchod na trh býva zväčša podporený agresívnou cenovou politikou, čo však nie je tento prípad. Astra bola najlacnejšia v dvoch výskytoch.

Ktoré benefity stoja za to?

AXA poisťovňa, a. s.

 • Vysoký limit krytia 5 mil. eur / 2.5 mil. eur v základe

 • Rozsiahle asistenčné služby, ktoré poskytnú náhradné vozidlo, pomôžu pri defekte pneumatiky, strate kľúčov, alebo zámene paliva.

 • Široké spektrum voliteľných pripoistení – poistenie právnej asistencie, poistenie úrazu, poistenie batožiny, poistenie skla.

Generali Slovensko poisťovňa, a. s.

 • Vysoké limity krytia 6 mil. eur / 6. mil. eur bez príplatku

 • Úrazové poistenie, alebo stret so zverou, alebo poistenie výtlku v cene poistného

 • Široké spektrum voliteľných pripoistení AUTOSET, okrem jedného voliteľného pripoistenia, ktoré je v cene základného poistenia je možné dopoistiť aj ďalšie riziká: úrazové poistenie, alebo stret so zverou, alebo poistenie výtlku, poistenie čelného skla, poistenie proti krádeži, poistenie pre prípad živelnej udalosti, poistenie amortizácie.

Genertel poisťovňa, a. s.

 • Rozsiahle asistenčné služby: dočerpanie paliva, dobitie batérie, opravu defektu, asistenciu pri otvorení zámku v prípade straty kľúčov, alkohol taxi.

 • Ako pripoistenie k PZP je možné zvoliť mini Havarijné poistenie, ktoré ponúka garantované krytie až do 1 000 eur v prípade stretu s iným vozidlom, alebo mini Havarijné poistenie Extra s krytím do výšky 20 000 eur.

KOMUNÁLNA poisťovňa, a. s. Vienna Insurance Group

 • Bezplatné úrazové poistenie posádky na základe verejného prísľubu

 • Bezplatné poistenie proti živlom na základe verejného prísľubu

 • Bezplatné poistenie batožiny na základe verejného prísľubu

KOOPERATIVA poisťovňa, a. s. Vienna Insurance Group

 • Bezplatné úrazové poistenie posádky na základe verejného prísľubu

 • Bezplatné poistenie proti živlom na základe verejného prísľubu

 • Bezplatné poistenie batožiny na základe verejného prísľubu

Union poisťovňa, a. s.

 • Odporúčam modul PZP Excellent, ktorý prináša vyššie limity krytia a rozsiahle asistenčné služby, ktoré kryjú náhradné vozidlo pri poistnej udalosti na niekoľko dní, výmenu defektu, vybitú batériu.

UNIQA poisťovňa, a. s.

 • Široké spektrum voliteľných pripoistení – pripoistenie čelného skla, nadštandardné asistenčné služby, úrazové poistenie, právna ochrana.

 • Odporúčam si za 12 eur priplatiť nadštandardné asistenčné služby, ktoré poskytnú náhradné vozidlo až na 5 dní aj pri poruche vozidla, asistenciu pri strate kľúčov, či zámene paliva, ale aj ubytovanie pri nehode, alebo poruche vozidla.

Záver?

Medziročný posun v cenách PZP podľa nášho porovnania medzi rokmi 2012 a 2013 bol – 5 %. Tento rok poistenie v porovnaní s minulým rokom zdraželo o 2,76 %. Medziročne to nie je veľký posun. Je ale nutné podotknúť, že od roku 2007 do roku 2012 konštantne ceny poistenia klesali.

Vlastné porovnanie pre povinné zmluvné poistenie si môžete urobiť cez Porovnajto.sk.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.