Starší muž telefonujúci pri dopravnej nehode

Možnosti hlásenia poistných udalostí doma aj v zahraničí!

Pri ceste na dovolenku sme najradšej, ak nie je potrebné využiť poistenie. No nie vždy je situácia ideálna a preto je dôležité vedieť, ako postupovať pri poistnej udalosti doma, či za hranicami.

Poisťovňu kontaktujte okamžite

Stala sa vám poistná udalosť? Ak ide o akýkoľvek druh poistenia, v prvom rade je nutné kontaktovať poisťovňu, v ktorej máte uzatvorené krytie. Dnes už je možné nahlasovať škodu online aj telefonicky, alebo mailom. Najspoľahlivejšou cestou je kontaktovať asistenčnú službu, ktorá vám poradí s výberom správneho tlačiva, ktoré je potrebné priložiť, aké dokumenty budete potrebovať a zorientuje vás aj v správnom postupe, ako prejsť nepríjemnou zdravotnou, či majetkovou ujmou.

Neodchádzajte bez mobilnej aplikácie

Niektoré poisťovne už dnes výrazne zjednodušili proces hlásenia poistných udalostí a napríklad bežné škody na aute alebo bývaní môžu klienti po novom nahlasovať prostredníctvom mobilnej aplikácie. Prostredníctvom nej majú k dispozícii mobilné poisťovacie služby kedykoľvek počas denných aj nočných hodín. Dokážu si automaticky zabezpečiť fotodokumentáciu alebo iné dokumenty priložia jednoducho priamo v aplikácii. Vypĺňanie im uľahčia automatické zadanie miesta pomocou GPS, vyznačenie poškodenia priamo na siluete vozidla a podobne. Vždy je preto vhodné mať k dispozícii od poisťovne, s ktorou máte uzatvorenú poistku všetky dostupné aplikácie, kontakty na web stránku aj asistenčnú službu.

Pri nehode pozor na čas

Ak ste spôsobili nehodu, tak máte povinnosť nahlásiť poisťovni, v ktorej máte uzatvorené PZP, takúto udalosť v lehote do 15 dní od momentu nehody. Ak sa nehoda stala za hranicami, čas na nahlásenie máte do 30 dní odo dňa jej vzniku.

Krádež auta rieši KASKO

Ak vám na dovolenke zmizne auto, je potrebné to okamžite nahlásiť miestnej polícii. Ak neovládate jazyk danej krajiny, asistenčná služba poisťovne vám pomôže s prekladom. Často poisťovne poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou. Následne si z polície vyžiadajte potvrdenie o nahlásení krádeže, ktoré bude potrebovať poisťovňa, aby mohla začať riešiť poistnú udalosť. Po návrate domov odovzdáte všetky dokumenty vašej poisťovni.

Poistiť sa oplatí aj veci v aute

K vykrádaniu áut nedochádza len u nás, ale aj v zahraničí. Postup je približne rovnaký ako pri krádeži auta, potrebné je kontaktovať najprv políciu. Škody spôsobené krádežou výbavy vozidla kryje havarijná poistka. Pripoistiť si samozrejme môžete aj batožinu v strešnom boxe. Nikdy však nenechávajte lákadlá pre zlodejov. Napríklad mobil, navigáciu, alebo peňaženku ľahko viditeľnú. Znížite tak možnosť problematickej udalosti.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.