Starší muž telefonujúci pri dopravnej nehode

Možnosti hlásenia poistných udalostí doma aj v zahraničí!

Pri ceste na dovolenku sme najradšej, ak nie je potrebné využiť poistenie. No nie vždy je situácia ideálna a preto je dôležité vedieť, ako postupovať pri poistnej udalosti doma, či za hranicami.

Poisťovňu kontaktujte okamžite

Stala sa vám poistná udalosť? Ak ide o akýkoľvek druh poistenia, v prvom rade je nutné kontaktovať poisťovňu, v ktorej máte uzatvorené krytie. Dnes už je možné nahlasovať škodu online aj telefonicky, alebo mailom. Najspoľahlivejšou cestou je kontaktovať asistenčnú službu, ktorá vám poradí s výberom správneho tlačiva, ktoré je potrebné priložiť, aké dokumenty budete potrebovať a zorientuje vás aj v správnom postupe, ako prejsť nepríjemnou zdravotnou, či majetkovou ujmou.

Neodchádzajte bez mobilnej aplikácie

Niektoré poisťovne už dnes výrazne zjednodušili proces hlásenia poistných udalostí a napríklad bežné škody na aute alebo bývaní môžu klienti po novom nahlasovať prostredníctvom mobilnej aplikácie. Prostredníctvom nej majú k dispozícii mobilné poisťovacie služby kedykoľvek počas denných aj nočných hodín. Dokážu si automaticky zabezpečiť fotodokumentáciu alebo iné dokumenty priložia jednoducho priamo v aplikácii. Vypĺňanie im uľahčia automatické zadanie miesta pomocou GPS, vyznačenie poškodenia priamo na siluete vozidla a podobne. Vždy je preto vhodné mať k dispozícii od poisťovne, s ktorou máte uzatvorenú poistku všetky dostupné aplikácie, kontakty na web stránku aj asistenčnú službu.

Pri nehode pozor na čas

Ak ste spôsobili nehodu, tak máte povinnosť nahlásiť poisťovni, v ktorej máte uzatvorené PZP, takúto udalosť v lehote do 15 dní od momentu nehody. Ak sa nehoda stala za hranicami, čas na nahlásenie máte do 30 dní odo dňa jej vzniku.

Krádež auta rieši KASKO

Ak vám na dovolenke zmizne auto, je potrebné to okamžite nahlásiť miestnej polícii. Ak neovládate jazyk danej krajiny, asistenčná služba poisťovne vám pomôže s prekladom. Často poisťovne poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou. Následne si z polície vyžiadajte potvrdenie o nahlásení krádeže, ktoré bude potrebovať poisťovňa, aby mohla začať riešiť poistnú udalosť. Po návrate domov odovzdáte všetky dokumenty vašej poisťovni.

Poistiť sa oplatí aj veci v aute

K vykrádaniu áut nedochádza len u nás, ale aj v zahraničí. Postup je približne rovnaký ako pri krádeži auta, potrebné je kontaktovať najprv políciu. Škody spôsobené krádežou výbavy vozidla kryje havarijná poistka. Pripoistiť si samozrejme môžete aj batožinu v strešnom boxe. Nikdy však nenechávajte lákadlá pre zlodejov. Napríklad mobil, navigáciu, alebo peňaženku ľahko viditeľnú. Znížite tak možnosť problematickej udalosti.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.