Zelené autíčko pri pohári s drobnými

Čo ovplyvňuje cenu PZP?

Povinné zmluvné poistenie je zo zákona nutnou investíciou každého majiteľa motorového vozidla. Či už ide o nákladný automobil, alebo obyčajnú motorku, PZP si zaplatí každý. Na trhu existuje množstvo produktov povinného zmluvného poistenia a pre bežného občana je zložité orientovať sa vo všetkých poisťovniach, ich službách a cenách. Preto sa v tomto článku budeme venovať tomu, čo všetko ovplyvňuje cenu PZP.

Každá poisťovňa si robí vlastné cenníky. Čo ich však spája je to, že sa snažia predpovedať, aká je pravdepodobnosť, že spôsobíte nehodu. Aj na základe toho je odvodená cena povinného zmluvného poistenia. Tento trend si všimnete v nasledujúcich riadkoch, kedy si priblížime, čo ovplyvňuje výšku poistného. Tak poďme na to.

Majiteľ vozidla

Nie je sa čomu čudovať, že jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú cenu PZP, je samotný vodič. Dôležitým je najmä vek. Čím je vodič starší, tým je podľa poisťovní menšia pravdepodobnosť, že spôsobí nehodu. Jeho poistné za PZP je preto nižšie. Naopak neskúsení mladí vodiči si budú musieť priplatiť. Na podobnom princípe funguje aj vodičské oprávnenie. Čím ho máte dlhšie, tým menej budete platiť. A v neposlednom rade cenu určuje aj bydlisko. Keďže je predpoklad, že v hustej doprave sa stane viac nehôd, obyvatelia väčších miest musia platiť viac. A opačne, ak ste z malého mestečka, kde sú cesty viac-menej prázdne, poisťovňa vám poistné ponúkne o niečo nižšie.

Vozidlo

Cena povinného zmluvného poistenia sa odvíja aj od auta (alebo motocykla), ktoré chcete poistiť. Platí, že čím je vozidlo „silnejšie“, tým je cena za jeho poistenie vyššia. Prihliada sa na: značku a model vozidla, rok výroby, objem valcov a výkon motora. Teda napríklad platí, že pri aute s vyšším výkonom zaplatíte o čosi viac, ako pri vozidle s výkonnostne slabším motorom. Opäť to súvisí s pravdepodobnosťou spôsobenia škodovej udalosti.

Poisťovňa

Cena samozrejme závisí aj od jednotlivých poisťovní a ich produktov. Poisťovne zväčša ponúkajú niekoľko balíkov PZP s rôznym rozsahom služieb. Čím je v balíku viac služieb, tým je pochopiteľne aj drahší.

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistíte, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online.

Zľavy

Poisťovne vás zväčša odmenia aj za vzornú jazdu. Ak ste nikdy škodovú udalosť, ktorá bola hradená z PZP, nespôsobili, odrazí sa to aj na vašej poistke. U niektorých poisťovní je výhodou aj to, ak ste rodičom dieťaťa do 15 rokov.

Ak nemáte čas a chuť porovnať ponuky sám, využite náš web. Produkty PZP môžete pohodlne a rýchlo porovnať prostredníctvom našej kalkulačky.  Postup je veľmi jednoduchý. Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte a kontaktujte nás. Naši špecialisti budú viac než radi, ak vám budú môcť pomôcť.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.